Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
rohové kuchyně inspirace 01

Tento typ kuchyně je velice oblíben. Je to dáno tím, že jej můžete umístit v podstatě do každého tvaru interiéru. Můžete pomocí tvaru L vytvořit jak otevřený koncept, kdy ji povedete po stěně, tak uzavřený, což se děje, jestliže linku použijete jako ohraničující prostor. Rohové kuchyně nabízí také mnoho způsobů uspořádání a úložných prostor. Můžete využít okolní přilehlé zdi anebo volný prostor v místnosti, kam postavíte ostrůvek.

Co je charakteristické pro kuchyni ve tvaru L a jaké jsou její výhody

Kuchyně ve tvaru L, tedy rohová, je vskutku flexibilní. Můžete ji udělat obě ramena stejně dlouhé nebo všelijak odlišné. Perfektně se hodí do malých prostor i do těch, kde je žádoucí otevřený koncept místnosti.

Co si představíte pod pojmem rohová kuchyně? Nemusí se hned jednat o roh v místnosti, ale jde o dvě ramena, dvě linky, které se setkávají a tvoří spolu pravý úhel. Mohou být u zdi nebo v prostoru. Díky tomuto uspořádání je prostorná, dobře se v ní vaří, protože stále můžete zachovat oddělené zóny na vaření, mytí a přípravu jídla. A také je výhodná v tom, že k ní lze přistupovat z více stran, samozřejmě za předpokladu, že není linka nalepená na zdi.

Krok za krokem: jak zařídit rohovou kuchyň

Ve chvíli, kdy ji začnete navrhovat, v prvé řadě promyslete, kde budou jednotlivé spotřebiče a kde pracovní a odkládací prostor. Tento způsob totiž umožňuje vytvořit velkou pracovní plochu mezi jednotlivými spotřebiči. Pravidlo trojúhelníku lze dodržet i zde. Jen nebude pravidelný.

Barevné schémata pro rohovou kuchyni

Jde o otevřený koncept, který by měl zapadat do celého prostoru. To vám taky nahrává u výběru barev. Můžete si pohrát i s výraznějšími barvami, než je bílá. Co třeba módní černou. Ta je prostě luxusní, i když stojí jako běžná kuchyně do bytu. Ovšem i zmíněná bílá může být honosná. Klidně ji můžete ozvláštnit třeba barevnou výmalbou anebo doplňky.

TIP! Přečtěte si jak zařídit bílou nebo tmavou kuchyni.

Skvěle vypadají i jinak barevné skříňky nahoře a dole. Tím je od sebe opticky oddělíte. Dolní jsou většinou tmavší, aby byla kuchyně uzemněná. Pokud byste je dali nahoru, působilo by to příliš mohutně. Pokud byste se přeci jen rozhodli dát výraznou barvu i na horní skříňky nebo poličky, je vhodné to opticky rozlišit zajímavou pracovní deskou.

Kde by měla být umístěna lednice v rohové kuchyni

Lednice je neodmyslitelnou součástí každé moderní kuchyně. Bez ní to taky jde, ale s ní je to vše jednodušší. Jenže kam ji umístit, aby to bylo nejen funkční, ale i estetické. Ideálním místem je tak logicky konec ramena linky. A to na obou stranách. Kde to bude lepší, už je na vašich prostorových možnostech a způsobu rozmístění spotřebičů. Co se týká otevírání, vždy ji otevírejte směrem do kuchyně.

Praktické inspirace na rohové kuchyně

Způsobů uspořádání je celá škála. Jsou však místa, která je dobré využít. Třeba taková rohová skříňka poskytuje mnoho úložného prostoru, jen se musí správně využít. Kdysi se do rohu umisťoval sporák anebo dřez. Dnes víme, že to jde lépe. Jsou drátěné systémy, které efektivně využijí celou vnitřní plochu skříňky.

Moderní rohové kuchyně

Moderní kuchyně je plná světla, efektivně pracuje s prostorem, úložný prostor je dobře rozdělen a vše má své místo. Jsou zde použity i spotřebiče, které pracují za vás. Lednice se sama odmrazuje, trouba čistí a digestoř odsaje všechny páry a mastnotu.

Vysoké skříňky je vhodné protáhnout až do stropu. Tím využijete prostor. Umístěte je nejlépe hned vedle lednice a vytvořte tak vysoký blok. Dá se však umístit i na opačný konec linky. Tedy že bude začínat i končit vysokým sloupem skříněk nebo lednice.

Rohové kuchyně s oknem

Pokud to lze, je vhodné do linky zakomponovat okno. Přinese vám spoustu přirozeného světla a vytvoří to krásný kontrast k vysokým skříňkám na vedlejší zdi, kde je lednice, sporák, skříňky apod. Krásně poutá pozornost a vám se u něj bude dobře pracovat. Pokud je okno navíc nasměrováno třeba do ulice nebo zahrady, vaření bude hned příjemnější. Někdy se pod oknem tlačí dřez, ale to je škoda. Nechte to na pracovní prostor.

Rohová kuchyně s ostrůvkem

Máte v kuchyni dostatek prostoru kolem a nevíte, jak jej využít? Nechte k tomu přistavět ostrůvek. Může se stát dalším prostorem, kde se bude setkávat vaše rodina a přátelé nebo se na něm bude skvěle pracovat s těstem či připravovat ingredience do polévky. Získáte místo, které se dá využít na cokoliv.

Malá kuchyně ve tvaru L

Právě do malých prostor, které bývají převážně v panelových domech a starých bytech, se kuchyně do tvaru L skvěle hodí. Všechny spotřebiče a úložný prostor se tak koncentruje na dvě strany. Tím se místnost opticky zvětší. Samozřejmostí je použití světlých barev a jemných dekorů pracovních desek.

TIP! Může vám také pomoc článek: 18 inspirací: Jak na uspořádání malé kuchyně

Rohová kuchyně s jídelnou

Součástí kuchyně bývá často i jídelna. U rohové kuchyně se to přímo vybízí. Můžete jednoduše jídelní stůl postavit do prostoru, přisunout k jedné ze stran kuchyňské linky anebo vytvořit něco rafinovanějšího. Často linka volně přechází do stolu nebo pokud prostor dovolí, dá se vytvořit ostrůvek opět do tvaru L, do kterého pak zasunete jídelní prostor. Ideálně lavice se stolem.

Jak vybrat nábytek do rohové kuchyně

Kuchyně je místem, kde tvoříte jednu ze součástí tepla domova. Dobrý pokrm. Proto by její zařízení mělo být zcela funkční. Vybavení vám musí padnout do ruky, nábytek by měl být odolný vůči výparům a mastnotě. Zkrátka jednoduše omyvatelný nábytek. Často se v kuchyni najde jídelní stůl s židlemi, nějaký odkládací stolek a u někoho i příborník, který zažívá velký návrat. Tím, že jde o otevřenou kuchyni, může tak být blízko ní postavená i třeba pohovka.

https://www.instagram.com/p/COBI4pRhOeA/?utm_source=ig_web_copy_link

Jak vybrat osvětlení a doplňky do kuchyně ve tvaru L

Otevřený koncept kolem dvou stěn, často vedoucí linka po oknem a propojení s dalšími prvky v místnosti si s přirozeným světlem často nemusíme dělat starosti. I tak však myslete na dodatečné osvětlení pracovní linky. Ve chvíli, kdy se zešeří nebo vás přepadne noční hlad ho velmi oceníte.

Co se týká doplňků, nesmí chybět stojan na nože. Ten můžete umístit třeba do hluchého rohu nože zavěsit na kovou lištu. Nezapomeňte na květiny. Ty propůjčí útulnost, na kterou se v kuchyni často zapomíná. Skvěle vypadá, když se sladí doplňky v celé místnosti, ve které se kuchyně nachází.

Patero pravidel při výběru rohové kuchyně

  1. Rohová kuchyně se hodí zvláště do malých prostor.
  2. Pokud je pokoj dostatečně veliký, můžete pomocí dispozice L vytvořit barový pult.
  3. Nezapomínejte na umělé osvětlení linky, zvláště rohu.
  4. Využijte rohovou skříňku na maximum. Skvěle se hodí na hrnce nebo uložení potravin.
  5. Pohrajte si s barevnou škálou. Otevřený prostor nahrává různým barevným kombinacím.

Možná vás také bude zajímat tyto články:

Věříme, že naše tipy a nápady přinesou i do vašeho domova pěknou kuchyni. Ve chvíli, kdy se bezplatně zaregistrujete na Westwing, získáte i možnost nákupu skvělých doplňků a vybavení, aby i váš domov rozkvetl do krásy.