Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
kuchyň

Malá kuchyně bude se správným plánováním a vybavením krásná na pohled a praktická pro práci. Připravili jsme pro vás mnoho tipů a inspirace, jak malou kuchyni zařídit, aby se vám v ní skvěle vařilo

Návrh malé kuchyně: Základní pravidla

Při navrhování malé kuchyně se držte světlých barev, nepřehánějte to se zdobením a volte multifunkční praktická řešení. Kdykoliv můžete jednou věcí nahradit dvě a více, vězte že je to správná volba.

Důležité je vše perfektně naplánovat a pořizovat jen věci, které skutečně využijete. Neznamená to, že se z vás přes noc musí stát minimalisté, tři sady porcelánu ale také nebudou nejlepší řešení.

@westwing

Back at it with 5 more kitchen gadgets that you definitely need ✨🏠 #westwing #interior #homedecor #interior #fy #kitchen #kitchengadgets

♬ Bubble – Official Sound Studio

Kromě světlých barev dbejte i na osvětlení, které pomůže prostor opticky zvětšit. Ideální je kombinace elegantního stropního svítidla a zvýrazňujících bodových světel.

12 praktických tipů do malé kuchyně

1. Světlé barvy 

Máloco pomůže opticky zvětšit prostor jako světlé barvy. Kromě klasické bílé kuchyně se hodí také světle šedá, béžová, mentolová a další pastelové barvy.

2. Méně je více

Vyberte jednodušší skříňky bez výrazného zdobení. Pořiďte zabudované kuchyňské spotřebiče, které nebudou narušovat jednotný design. Přestože je lákavé mít několik různých sad nádobí, vyberte si jen jednu, která se vám nejvíce líbí a nádobí vždy po použití umyjte. Stejný přístup zvolte i k ostatnímu vybavení.

3. Multifunkční řešení

Multifunkční řešení jako je digestoř ve sporáku nebo trouba spojená s mikrovlnkou v malé kuchyni ušetří mnoho místa, proto po nich sáhněte kdykoliv je to možné. 

4. Dekorace s praktickým využitím

Místo klasických dekorací vybírejte raději věci, které v kuchyni skutečně využijete. Mohou to být dózy, vázy, podnosy, vystavené nádobí i kuchyňské pomůcky.

5. Využití dalších místností

Zvažte, zda některé věci nemůžete přesunout do dalších místností. Máte jídelní stůl v obýváku? Pořiďte k němu příborník. Lednice může stát i v chodbě a pračka v koupelně.

6. Ostrůvek místo stolu

Toužíte po ostrůvku v kuchyni, ale v malé místnosti na něj není místo? Vyměňte ho za jídelní stůl. Získáte pracovní plochu i místo k sezení v jednom.

7. Skříňky v barvě zdí

Stejná barva stěn, čel skříněk a kuchyňské linky vytvoří iluzi většího prostoru. Díky tomu můžete nainstalovat i více skříněk bez toho, aby kuchyně působila přeplněná.

8. Praktické úložné prostory a extra úložné prostory

Nezapomínejte vybírat nábytek s extra úložnými prostory a využívat každý možný kout. Šuplíky ve stole jsou například perfektní místo na uložení prostírání i ubrousků. Abyste malý prostor využila naplno, investujte do praktických řešení úložných prostor. K organizaci pomohou šuplíky i speciální systémy do rohových skříní.

9. Čela skříněk bez rukojetí

Madla skříněk mohou v malém prostoru překážet nejen z estetického pohledu. Zvažte proto stlačovací otvírací mechanismy či vestavěné úchytky přímo v čele.

10. Hladké a lesklé povrchy

Inspirujte se vzhledem moderní kuchyně s lesklým povrchem bez zdobení. Můžete dokonce zvolit i kovový nebo zrcadlový povrch.

11. Nechte otevřenou horní část

Místo klasických skříněk pořiďte poličky nebo prosklené skříňky, provzdušníte tím kuchyni. Investujte pak do nádobí, které ráda ukážete.

12. Otevřete kuchyni do obývacího pokoje

Máte možnost zbourat zeď mezi kuchyní a obývákem? Neváhejte a vytvořte otevřený prostor, ve kterém bude moci trávit čas celá rodina a bude příjemnější na práci.

Tip: Je zeď mezi kuchyní a obývacím pokojem nosná nebo je v ní důležité vedení? Udělejte ve zdi otvor a propojte místnosti alespoň částečně. 

Dispoziční uspořádání malé kuchyně

U malé kuchyně je nejdůležitější správné plánování a vyvážení plného využití prostoru a jeho lehkosti. Jaké dispoziční uspořádání lze v malé kuchyni využít?

Malá moderní kuchyně

Máte kuchyni v chodbě, úzké místnosti nebo máte jednoduše k dispozici jen jednu stěnu? V lineární kuchyni naplánujte souvislou pracovní plochu pro pohodlnou práci alespoň 60–80 cm a plně využijte prostor nad linkou. Vhodným řešením jsou hladké skříňky až do stropu.

Malá rohová kuchyně do L

Rozložení do L je oblíbeným řešením kuchyňského koutu v obývacím pokoji a využijete ho i v mnoha malých kuchyních v panelovém domě. Kuchyni zařiďte ve světlých barvách a zvažte otevřené horní poličky pro větší vzdušnost.

Malá kuchyně do U

Na kuchyni tvarovanou do U potřebujete přeci jen trochu více místa. Velkou výhodou je možnost využití tzv. pracovního trojúhelníku. Pracovní trojúhelník tvoří tři zóny: sporák, dřez a lednice. V malé kuchyni pak můžete stát v podstatě na místě a jen se otáčet nebo udělat jeden či dva kroky a jste v navazující zóně.

TIP! Kuchyně ve tvaru U: 10 nejkrásnějších inspirací

Malá kuchyně v obýváku

Kuchyně v obýváku obvykle vznikne buď probouráním příčky nebo skutečnému přesunu kuchyně do obýváku a využitím původní místnosti například jako malé ložnice. V každém případě můžete zóny alespoň opticky oddělit nábytkem, koberci nebo barvami.

Malá kuchyně s ostrůvkem

Ostrůvek v malé kuchyni obvykle není to první nad čím přemýšlíme. Můžete ho ale využít právě v kuchyni propojené s obývákem k optickému oddělení místností. Na straně kuchyně využijte ostrůvek jako pracovní desku, na straně obýváku vytvořte posezení. 

TIP! Kuchyně s ostrůvkem: 12 nejhezčích a stylových inspirací

Malá paneláková kuchyně

V panelákové kuchyni využijete všechna zmíněná rozložení. Pro modernizaci prostoru bude možná třeba zvážit náročnější rekonstrukci s architektonickými úpravami. Můžete si pak vybrat praktické rozložení, se kterým využijete každý kout. V kuchyni pak také využijte speciální úložné systémy.

Tip: Když už se do rekonstrukce pustíte, inspirujte se i našimi nápady na koupelnu v paneláku nebo útulný panelákový balkon.

18 Stylových inspirací do malé kuchyně

A v jakém stylu malou kuchyni vybavit? I toto dilema se vám pokusíme pomoci vyřešit s inspirací na styly, které se podle nás do malé kuchyně hodí nejlépe.

Malá kuchyně ve skandinávském stylu

Skandinávský styl je perfektní kombinací minimalismu a severské touhy po pohodlném bydlení. Skandinávská kuchyně je plná přírodních materiálů, světlých barev a především, nenajdete v ní hromadu zbytečností.

Elegantní venkovská kuchyně

Jak zajistit, aby malá venkovská kuchyně nepůsobila stísněná? Vsaďte na jednoduchost a eleganci. Vyřezávaná čela skříněk nechte v bílé či pastelové barvě a doplňte je světlou pracovní plochou, skvěle bude vypadat mramorová deska.

Minimalistická kuchyně

Minimalistický styl je vhodný vždy, kdy potřebujete prostor provzdušnit a ušetřit každý možný milimetr místa. Ve vašem zorném poli by měly být hladké skříňky, praktické úložné systémy, multifunkční řešení a monochromatické barevné schéma.

Malá rustikální kuchyně

rustikální kuchyni převažují zemité barvy, dřevo a přírodní materiály jako je cihla nebo kámen. Do malé rustikální kuchyně vyberte světlé skříňky, například v pastelově hráškové barvě a doplňte je pracovní deskou ze světlého dřeva. Místo cihlové zdi zvolte raději moderní bílé obdélníkové obklady.  

Luxusní malá kuchyně

Zařiďte svou kuchyňskou linku vysokém lesku. Světlá dvířka v kombinaci s mramorovou pracovní deskou zajistí vaší malé kuchyni luxusní vzhled. Při výběru doplňků zvažte ty v glamour stylu.

TIP! Přečtěte si, jak zařídit luxusní obývací pokoj nebo luxusní obývák

Jaké jsou nejlepší barvy a materiály do malé kuchyně

Jednou z kladných stránek malé kuchyně je, že díky menší spotřebě jsou i špičkové materiály relativně dostupné. Vybírejte proto kvalitní materiály, díky kterým vám bude malá kuchyně sloužit dlouho a dobře. 

Nábytek vybírejte ve světlých barvách. Hodí se bílá, světle šedá i další pastelové odstíny. Vhodné jsou jednoduché, hladké povrchy. Pro luxusní vzhled se hodí mramorové detaily a pro dodání hřejivosti zase dřevěné prvky. 

TIP! Interiérové barvy: tipy a inspirace

Jaké doplňky vybrat do malé kuchyně

Při výběru doplňků do malé kuchyně se dívejte především po věcech, které reálně využijete. Nejen v otevřené kuchyni oceníte designové kousky, jako:

Patero pravidel při zařizování malé kuchyně

  1. Vsaďte na světlé barvy a hladkou úpravu materiálů.
  2. Vybírejte kvalitní vybavení v menším množství.
  3. Využívejte praktické úložné systémy.
  4. Vsaďte na multifunkční řešení.
  5. Udržujte pořádek.

Pomohl vám náš dnešní článek s tipy na uspořádání malé kuchyně? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další inspiraci ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Možná vás také zajímají tyto články: