Nádobí

Nádobí

Sdílet

Najdete nás v
Chcete se dozvědět více? Přečtěte si našeho rádce

Nádobí Rádce Westwing

Některé jste dostali od rodičů nebo příbuzných a uchováváte ho jako poklad: nádobí pro děti, ze kterého jste již dříve sami jedli. Se zvláštním motivem uprostřed, který byl vidět až po snědení jídla a s vysokým krajem, aby nic nepadalo okolo. Také v běžném dni chutná z hezčího nádobí lépe! Volba nádobí, které se každý den používá, je určeno kvalitou, odolností a přirozeně také vzhledem.

Mají to být klasické talíře v bílé nebo květinové motivy? Ručně malováno nebo s tiskem? Možnosti jsou nekonečné. Proto je dobrým výchozím bodem při hledání nového nádobí vždy pohled na stávající styl zařízení. Na jaký stůl budou budoucí talíře a hrníčky podávány? Hezké motivy a extravagantní kousky, které ozdobí každou tabuli, najdete vždy v tématických nabídkách Westwing.

Objevte nádobí u Westwing

Nádobí je zastřešujícím pojmem pro všechno kuchyňské náčiní, na které přichází naše jídlo pasivně, na rozdíl od příboru, kterým se s jídlem aktivně manipuluje. Nádobí se dělí na nádobí na vaření – hrnce, pánve, pekáče atd. – a jídelní nádobí – talíře, misky, mísy, skleničky, hrníčky, konvice a všechno další, co patří na stůl.

Původně se jednalo pouze o nádobí na vaření, protože představa čistoty a hygieny nebyla ještě tak daleko, jedlo se společně z jednoho hrnce, nebo se namáčely krajíce. Ve šlechtických domech se pomalu dostávaly do módy jídelní prkénka, nakonec tabule byly tak velké, že se z jednoho hrnce zkrátka jíst nedalo. Teprve v 16tém století se začaly používat talíře se speciálním prohloubením a jiné vybavení, ale většinou ze dřeva, cínu nebo kameniny.

Porcelánový servis

S objevem kolonií, především Číny, se uskutečnila, co se týká nádobí, revoluce ve dvojím ohledu. Za prvé byly se zavedením horkých nápojů jako čaj, káva a kakao zapotřebí nové formy nádobí. Za druhé byl objeven čínský porcelán. Obojí společně znamenalo zrození kávového servisu. Předtím nebylo použití pro talíř, podšálky, konvici kávy, konvici mléka nebo cukřenku, ale nyní byla takováto umělecká díla z nejjemnějšího porcelánu označením pro postavení a bohatství. Rodiny dělníků nebo zemědělců neměly dlouho žádné vlastní nádobí na čaj nebo kávu. Z tohoto důvodu je darování servisu ke svatbě oblíbené jako dříve, protože znamená základ do začátku pro novou rodinu.

Moderní servis

Servisem se označuje set nádobí, který se skládá z určitého počtu jednotlivých částí, stejně tak jako servis na kávu obsahuje vše, co je zapotřebí na stole s kávou. To pěkné na servisu přirozeně je, že všechny díly mají společné téma a design, což vytváří obzvláště znamenitou a harmonickou tabuli. Ale již delší dobu neexistují pouze speciální sety nádobí pro kávu nebo čaj. Pod pojmem tabulový servis nebo kombinovaný servis se rozumí kompletní sady, které obsahují všechny druhy nádobí pro každou příležitost. Takovéto sety obsahují velké, střední a malé talíře, stejně jako hluboké talíře nebo misky, hrníčky, podšálky a mnoho mís a misek k servírování pokrmů.

Také se objevily nové poddruhy. Taky je snídaňové nádobí často vybaveno miskami na müsli a kalíšky na vejce a extra velkými hrnky. Dětské nádobí oproti tomu není kompletní servis, ale vždy talíř, miska, hrníček nebo jiná kombinace na osobu v roztomilém designu určeném dětem. Oproti zvyklostem pojmu se u dětského nádobí často vyskytuje i odpovídající příbor.

Design a materiál

Nádobí z porcelánu je všude vítané. Je hezké, ušlechtilé a robustnější než podřadnější keramika, nechá se v mnoha formách vypalovat a pestře pomalovat. Dražší servis, který se používá pouze pro výjimečné příležitosti by se měl ale raději mýt rukou, aby neztratil nic ze svého lesku. Především nádobí se zlatými okraji je velmi citlivé. Pokud se ale hledá něco, co se bude využívat běžně než něco designového, může se také používat alternativní keramické nádobí nebo nádobí z melaminu bez ztráty na kvalitě nebo vzhledu. Tak má nádobí Tonale von Alessi klidný vzhled a přestože je praktické, má mistrovský design. Také nejtěžší běžný rodinný den nádobí z melaminu zvládne. Je vyrobeno z umělého druhu pryskyřice, která je sama bezbarvá a proto přichází ve všech barvách duhy a v nejhezčích vzorech. Nádobí je možno mýt v myčce a je nerozbitné.

Je jedno jestli pro všední den nebo slavnostní den, jednotné nádobí zprostředkuje útulnou atmosféru – a jídlo chutná v oblíbeném nádobí mnohem lépe!

Udělejte z vašeho nádobí unikát

Z obvyklého bílého nádobí z obchodu můžete zcela snadno vyrobit pravé unikáty. Pro tuto činnost potřebujete pouze:

  • fixy na porcelán
  • papír
  • tužka

Namalujte tužkou na papír požadované motivy nebo humorná rčení. Tak se můžete ujistit, že se vaše umění vejde i na nádobí a můžete také ještě udělat malé změny. S fixami na porcelán pak můžete pomalovat talíře, misky a hrníčky. Záleží zcela na vás, jestli se rozhodnete použít pestré barvy nebo jestli zůstanete u klasických černých motivů.
Pomalování nádobí je jednoduché a zvládnou ho tak i ti nejmenší, pro které to bude obrovská zábava! Načerpejte ještě více krásných inspirací a nápadů na Westwing!