Nádobí

Nádobí

Sdílet

Najdete nás v
Chcete se dozvědět více? Přečtěte si našeho rádce

Nádobí Rádce Westwing

Některé jste dostali od rodičů nebo příbuzných a uchováváte ho jako poklad. Jiné může být maximálně moderní a trendy. Ani jedno není krásnější, oboje je dokonalé! O čem je řeč? Přeci o nádobí, bez kterého bychom si jen těžko mohli představit náš život.

Mají to být klasické talíře v bílé nebo naopak s květinovými motivy? Ručně malované nebo s tiskem? Možnosti jsou nekonečné. Dobrým výchozím bodem pro výběr nového nádobí je styl vaší jídelny či kuchyně. Naštěstí ale máte ve Westwing a u nás najdete celou řadu zajímavých rad a tipů nejen ohledně nádobí. Inspirujte se a využijte slevy až 70 % na náš exkluzivní sortiment.

fialové nádobí na vaření

Nádobí může mít mnoho podob

Nádobí je zastřešujícím pojmem pro všechno kuchyňské náčiní, na které přichází naše jídlo pasivně, na rozdíl od příboru, kterým se s jídlem aktivně manipuluje. Dělí se na to:

  • na vaření – hrnce, pánve, pekáče atd.
  • jídelní – talíře, misky, mísy, skleničky, hrníčky, konvice a všechno další, co patří na stůl

Původně se jednalo pouze o nádobí na vaření, protože představa čistoty a hygieny nebyla ještě tak daleko, jedlo se společně z jednoho hrnce, nebo se namáčely krajíce. Ve šlechtických domech se pomalu dostávaly do módy jídelní prkénka, nakonec tabule byly tak velké, že se z jednoho hrnce zkrátka jíst nedalo. Teprve v 16tém století se začaly používat talíře se speciálním prohloubením a jiné vybavení, ale většinou ze dřeva, cínu nebo kameniny.

žluté nádobí

Porcelánový servis

S objevem kolonií, především Číny, se uskutečnila, co se týká nádobí, revoluce ve dvojím ohledu. Za prvé byly se zavedením horkých nápojů jako čaj, káva a kakao zapotřebí nové formy nádob. Za druhé byl objeven čínský porcelán. Obojí společně znamenalo zrození kávového servisu. Předtím nebylo použití pro talíř, podšálky, konvici kávy, konvici mléka nebo cukřenku, ale nyní byla takováto umělecká díla z nejjemnějšího porcelánu označením pro postavení a bohatství. Rodiny dělníků nebo zemědělců neměly dlouho žádné vlastní nádobí na čaj nebo kávu. Z tohoto důvodu je darování servisu ke svatbě oblíbené jako dříve. To protože znamená základ do začátku pro novou rodinu.

Moderní jídelní sady

Servisem se označuje set nádobí, který se skládá z určitého počtu jednotlivých částí, stejně tak jako servis na kávu obsahuje vše, co je zapotřebí na stole s kávou. To pěkné na servisu přirozeně je, že všechny díly mají společné téma a design, což vytváří obzvláště znamenitou a harmonickou tabuli. Ale již delší dobu neexistují pouze speciální sety nádobí pro kávu nebo čaj. Pod pojmem tabulový servis nebo kombinovaný servis se rozumí kompletní sady, které obsahují všechny druhy nádobí pro každou příležitost. Takovéto sety obsahují velké, střední a malé talíře, stejně jako hluboké talíře nebo misky, hrníčky, podšálky a mnoho mís a misek k servírování pokrmů.

malované nádobí

Také se objevily nové poddruhy. Taky je snídaňový servis často vybaven miskami na müsli a kalíšky na vejce a extra velkými hrnky. Dětský set oproti tomu není kompletní servis. Vždy je to talíř, miska, hrníček nebo jiná kombinace na osobu v roztomilém designu určeném dětem. Oproti zvyklostem pojmu se u dětského nádobí často vyskytuje i odpovídající příbor.

Design a materiál

Porcelánový set je všude vítaný. Je hezký, ušlechtilý a robustnější než podřadnější keramika. Nechá se v mnoha formách vypalovat a pestře pomalovat. Dražší servis, který se používá pouze pro výjimečné příležitosti by se měl ale raději mýt rukou, aby neztratil nic ze svého lesku. Především talíře se zlatými okraji jsou velmi citlivé. Pokud se ale hledá něco, co se bude využívat běžně než něco designového, může se také používat alternativní keramické nádobí nebo nádobí z melaminu bez ztráty na kvalitě nebo vzhledu. Tak má nádobí Tonale von Alessi klidný vzhled a přestože je praktické, má mistrovský design. Také nejtěžší běžný rodinný den nádobí z melaminu zvládne. Je vyrobeno z umělého druhu pryskyřice, která je sama bezbarvá a proto přichází ve všech barvách duhy a v nejhezčích vzorech. Nádobí je možno mýt v myčce a je nerozbitné.

Je jedno jestli pro všední den nebo slavnostní den, jednotné jídelní sady zprostředkují útulnou atmosféru – a jídlo chutná v oblíbeném nádobí mnohem lépe!

zelené nádobí

Udělejte z vašich talířů unikát

Z obvyklého bílých talířů z obchodu můžete zcela snadno vyrobit pravé unikáty. Pro tuto činnost potřebujete pouze:

  • fixy na porcelán
  • papír
  • tužka

Namalujte tužkou na papír požadované motivy nebo humorná rčení. Tak se můžete ujistit, že se vaše umění vejde i na nádobí a můžete také ještě udělat malé změny. S fixami na porcelán pak můžete pomalovat talíře, misky a hrníčky. Záleží zcela na vás, jestli se rozhodnete použít pestré barvy nebo jestli zůstanete u klasických černých motivů.
Pomalování talířů je jednoduché a zvládnou ho tak i ti nejmenší, pro které to bude obrovská zábava! Načerpejte ještě více krásných inspirací a nápadů na Westwing!