Bezplatné vrácení zboží
100 dní na vrácení zboží
koupelna v paneláku

Malá koupelna v paneláku představuje při rekonstrukci velkou výzvu. Když ale zvolíte vhodný styl, barvy a vybavení, vytvoříte perfektní prostor pro rušné ráno celé rodiny i příjemnou večerní relaxaci. Připravili jsme pro vás inspiraci i tipy, se kterými perfektní koupelnu vytvoříte bez problému.  

Jak zařídit koupelnu v paneláku: Krok za krokem 

 1. Pečlivě přeměřte prostor a zjistěte, jaké úpravy vám dovolí dispozice. 

 2. Zvažte, zda přistoupit ke stavebním úpravám.

  Koupelny v panelovém domě jsou často ještě ve starém jádru, které je vhodné vyměnit za pevnou stěnu. V takovém případě se nabízí i možnost propojení koupelny s toaletou. 
 3. Kolik lidí a v jakých časech bude koupelnu využívat? 

  V rodině, ve které se do školy a práce vypravuje více členů najednou, je ideální mít dvě umyvadla. Zároveň je praktičtější nechat toaletu oddělenou od koupelny.
 4. Rozmyslete si, zda chcete do panelákové koupelny sprchový kout nebo vanu.

  Pamatujte, že velký sprchový kout bude často pohodlnější než malá vana.  
 5. Jaký další nábytek v koupelně potřebujete?

  Pokud je to možné, přesuňte některé věci do jiných místností, jako je chodba či kuchyň. 
 6. Vyberte styl, materiály, barvy a doplňky. 

Jaké barvy a obklady zvolit do koupelny v panelovém domě 

Nejčastější volbou do jakéhokoliv malého prostoru je bílá. Bílá koupelna bude nadčasová, doladíte ji téměř jakýmikoliv doplňky, působí čistě, a navíc prosvětlí a opticky zvětší prostor. 

Můžete ale zvolit i další světlé a pastelové barvy. Populární je bleděmodrá, tlumená zelená, béžová a světle šedá. Světle šedá koupelna má téměř všechny výhody bílé, je ale zajímavější. 

TIP! Pouštíte se do rekonstrukce koupelny v paneláku? Najděte zdarma poctivého řemeslníka.

Inspirace: Ukázky koupelen v paneláku 

Připravili jsme pro vás několik koupelen, které se hodí do panelového domu a vy se jimi můžete inspirovat. 

Koupelna v paneláku se sprchovým koutem 

V klasických koupelnách v paneláku s bytovým jádrem často najdeme vanu. Bohužel ale nepřiměřeně malou nebo naopak velkou, nepohodlnou a nepraktickou. Pro osvěžení prostoru proto můžete malou vanu vyměnit za velký sprchový kout. Zvolte kout bez vaničky, s bezrámovými dveřmi.

TIP! 10 nejkrásnějších inspirací: koupelny se sprchovým koutem

Koupelna v paneláku s vanou 

Nechcete se vany vzdát, ale zároveň víte, že sprcha je praktičtější? Ideální řešení pro vás bude vana se sprchou 2 v 1. Vana může být menší a o hlubší, abyste si v ní užila příjemnou lázeň. Zároveň ale vyberte takovou, která bude opatřena zástěnou nebo závěsem, abyste si v ní mohla dát i rychlou sprchu bez vytopení koupelny. 

Bílá koupelna v paneláku 

Jak jsme zmínili již v úvodu, svou koupelnu opticky zvětšíte, když použijete bílou barvu. Neznamená to ale, že musíte mít čistě bílý, sterilní prostor. Vyberte kontrastní barvu a použijte ji na textilie a malé dekorace jako je dávkovač na mýdlo a kalíšek na kartáčky. Nejste-li fanynkou výrazných barev, zvažte variantu černobílé koupelny.  

TIP! Překrásná bílá koupelna: 15 nejlepších inspirací

Malá koupelna v panelovém domě bez obkladů na zdech 

Obklady jsou asi nejobvyklejším řešením zdí v koupelně, ale ne jediným. Zdi můžete nechat úplně holé a použít voděodolnou barvu nebo oblíbenou betonovou stěrkou. Dalšími možnostmi jsou vzorované tapety nebo dřevěné palubky. Alternativní varianty jsou často dokonce levnější než klasické obklady. 

Koupelna v paneláku bez okna 

Koupelna bez okna v paneláku je bohužel více než běžná. Při jejím plánování rozhodně nezapomeňte na kvalitní ventilátor. Budou se vám hodit i aroma difuzéry či vonné svíčky. V koupelně bez oken je velmi důležité osvětlení, vyberte takové, které co nejvíce napodobuje přirozené světlo. 

Paneláková koupelna s oknem 

Malá koupelna s oknem může být ještě větší výzvou. Při plánování koupelny zvažte, jestli chcete mít například vanu nebo sprchový kout hned u okna, bude totiž potřeba ho velmi často mýt. V každém případě pořiďte mléčná skla nebo zajímavou vitráž. 

Koupelna v boho stylu 

Boho styl se hodí do malé koupelny s vanou, podpoří její útulnost. Vanu doplňte poličkou pro pohodlné odložení knížky nebo vína při relaxační koupeli. Kromě toho vyberte další dřevěné, proutěné a jutové doplňky. Tlumená světla doplňte svíčkami a nezapomeňte na pokojové rostliny.  

Malá koupelna ve skandinávském stylu 

Vybavte svou malou koupelnu ve skandinávském stylu, pro který jsou typické světlé barvy, přírodní materiály a minimalismus. V koupelně by měla převládat bílá nebo světle šedá barva, doplněná jen pár kousky ze světlého dřeva. Využijte také moderní černé kohoutky a kování. 

Luxusní koupelna v paneláku 

Zařiďte svou koupelnu v paneláku v glamour stylu. Vsaďte na světlé barvy a doplňte je akcenty z mramoru nebo jeho imitace a zlatými detaily. Do malé koupelny není vhodné přidávat velké množství dekorací v pravém slova smyslu, krásu ale můžete dodat pomocí háčků, dávkovačů na mýdlo i kosmetiky v luxusním balení. 

Moderní minimalistická koupelna 

Vhodnou volbou do malé koupelny v paneláku je bezesporu minimalistická koupelna. Vybavte ji v jednoduché černobílé kombinaci a vsaďte na moderní koupelnové trendy: kompaktní úložné prostory, otevřený sprchový kout, velkoformátové obklady a podsvícená zrcadla. 

Retro koupelna v paneláku 

Do retro koupelny vyberte alespoň jednu výraznou barvu. Ta se pak může opakovat na textiliích, osvětlení z pevného plastu i na všech dalších koupelnových doplňcích. Oblíbená je červená, modrá i žlutá. Kromě toho můžete také využít černobílou šachovnici z dlaždic na zemi. 

Venkovská koupelna v paneláku 

Že venkovská koupelna patří jen do rodinného domku? Rozhodně ne! Vybavte ji ale světlými barvami a nepřehánějte to se zdobením a se vzory. Krásně bude vypadat kombinace bílé a bleděmodrého dřevěného obložení do poloviny zdí. 

5 praktických tipů: Jak správně vybrat malou koupelnu 

 1. Vyberte především světlé barvy a omezte se na dvě až tři. 
 2. Používejte vnitřní organizátory, díky kterým využijete každý kout. 
 3. Nezapomeňte nechat prostor k pohybu u umyvadla, vany i toalety. 
 4. Nainstalujte několik menších lamp a zrcadla, která koupelnu opticky zvětší. 
 5. Využijte vybavení vhodné do malé koupelny, jako je úzké umyvadlo či pračka. 

Jak vyzdobit koupelnu v paneláku 

V panelákové koupelně pravděpodobně nemáte k dispozici mnoho prostoru. Spíše, než na nevyužitelné dekorace se proto soustřeďte na krásné a zároveň praktické doplňky. Styl koupelně dodáte zajímavými obklady, i designovými doplňky, jako jsou: 

 • Ručníky, předložky a další textilie 
 • Sklenice a dózy na kosmetiku 
 • Koupelnové organizéry 
 • Dávkovače na mýdla 
 • Kalíšky na kartáčky 
 • Zrcadla a zrcátka 
 • Věšáky a poličky 
 • Koupelnové sady 

Shrnutí 

Líbil se vám náš dnešní článek o koupelnách v panelovém domě? Inspirujte se i dalšími články, které řeší další místnosti v panelovém domě: 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing, ať nepromeškáte nové tipy a inspirace, ani naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější. 

Mohlo by se vám také líbit tyto články: