Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Kuchyně s ostrůvkem inspirace 2021

Kuchyně s ostrůvkem jsou čím dál tím oblíbenější. V otevřeném prostoru propojí kuchyni s obývacím pokojem, dovolí všem trávit čas společně, ale zároveň vytvoří optickou bariéru. Navíc skvěle vypadají, jsou praktické a přidají pracovní plochu navíc. Připravili jsme pro vás inspiraci na nejkrásnější kuchyňské ostrůvky. 

Přehledný návod: Jak vybrat kuchyni s ostrůvkem 

Kuchyňský ostrov se hodí především do kuchyně otevřené do obýváku, můžete ho ale samozřejmě využít i u oddělených místností. V propojené kuchyni vám umožní interakci s rodinou nebo přáteli i ve chvíli, kdy připravujete večeři či jiné pohoštění. 

  1. Při výběru kuchyňského ostrůvku záleží na velikosti samotné kuchyně, jejím rozložení i vašich možnostech.

    Velmi praktický je ostrůvek, na který umístíte varnou desku nebo dřez. Díky tomu snáze dosáhnete ideálního pracovního trojúhelníku. Využijete také dostatek zásuvek, díky kterým nebudete mít problém při použití elektronických pomocníků.  

  2. Na takové využití kuchyňského ostrůvku je ale třeba myslet již při plánování nebo rekonstrukci samotné místnosti a plánování rozvodů.

    Pokud chcete jen přidat ostrov do hotové kuchyně nebo takové úpravy nejsou možné z jiného důvodu, můžete ho využívat čistě jen jako pracovní plochu, nebo jeho část proměnit na bar či jídelní stůl. 

  3. Máte k dispozici jen menší prostor? Naplánujte malý ostrůvek nebo jen zakomponujte servírovací stolek či ostrůvek na kolečkách, který kdykoliv přesunete.

    Vždy také můžete sáhnout po „poloostrůvku“, na který nepotřebujete tolik místa. Kratší stranu tak přistavíte přímo ke zdi. 

Inspirace: Kuchyně s ostrůvkem podle vašeho stylu a uspořádání 

K jakému stylu kuchyně se hodí ostrůvek? Máme dobrou zprávu: ke všem! Alespoň na některé z nich jsme pro vás připravili inspiraci. 

Retro kuchyně s ostrůvkem 

Toužíte po retro kuchyni s ostrůvkem? Takové rozložení možná pro toto období není nejtypičtější, naštěstí ale dnes není problém zařídit i moderní kuchyni v retro stylu! V takové kuchyni obvykle najdete alespoň jeden prvek ve výrazné kontrastní barvě: tu můžete použít i na ostrůvek.  

Tip: Zajímavou volbou bude i ostrůvek s barovými židlemi jako z amerického dineru. 

Moderní kuchyně s ostrůvkem 

Moderní kuchyni definuje praktičnost, funkčnost i styl. Právě proto ostrůvek do moderní kuchyně jednoduše potřebujete. Do moderní kuchyně bude skvěle vypadat ostrůvek s lesklým povrchem, doplněný o kuchyňskou linku s ostrými hranami.  

Tip: Naplánujte linku, která po stranách splývá až na zem.  

Minimalistická kuchyně s ostrůvkem 

Vybíráte ostrůvek do minimalistické kuchyně? Stejně jako celá kuchyně, i ostrůvek by měl být vytvořený v hladkých, splývavých liniích, jednoduché barvě a zbavený veškerého nepořádku. U čistě bílé nebo černé kuchyně můžete pro ozvláštnění ostrůvek zakrýt mramorovou pracovní deskou

Luxusní kuchyně s ostrůvkem 

Do luxusního domova bez debat patří kuchyně s ostrůvkem propojená s obývákem. Pokud máte k dispozici opravdu velký prostor, můžete dokonce zakomponovat i jeden z  kuchyňských trendů roku 2021: dvojitý ostrůvek. Získáte tak opravdu velkou a dobře přístupnou pracovní plochu i jedinečný design. 

Venkovská kuchyně s ostrůvkem 

Venkovská kuchyně je útulná, nadčasová a svou popularitu si získala i v městských bytech. Patří do zemité barvy a materiály jako je dřevo a kámen. Do venkovské kuchyně vyberte alespoň částečně otevřený ostrůvek, ve kterém budete moci vystavit vaše krásné nádobí i dekorativní vintage kousky. 

Malá kuchyně s ostrůvkem 

Zakomponovat ostrůvek do kuchyně v paneláku nebo do jakékoliv malé kuchyně, a ubírat už tak malé množství prostoru pro pohyb může znít jako hloupý nápad. Ve skutečnosti ale získáte extra prostor na práci i uložení věcí. Aby byl ostrůvek skutečně využitelný, měl by mít rozměry alespoň 60 x 100 cm. Vyberte vzdušnější design, klidně kompletně otevřené poličky.  

Kuchyně s ostrůvkem a jídelnou 

Do kuchyně s ostrůvkem jídelní stůl naplánujte tak, aby na ostrůvek navazoval. Záleží na velikosti místnosti i rozložení kuchyně, jak dva kusy nábytku propojíte: delší stranou směrem do místnosti, kratší stranou podél kuchyně, nebo můžete dokonce stůl postavit kolmo k ostrůvku.  

Barevná kuchyně s ostrůvkem 

Přemýšlíte, jak sladit barvu ostrůvku se zbytkem vaší kuchyně? Jednou z možností je samozřejmě vybrat stejnou barvu, pokud ale chcete, aby ostrůvek v kuchyni přímo zářil, inspirujte se v další části článku. 

Bílá kuchyně s ostrůvkem 

Bílá kuchyně je dokonale nadčasová, pro některé je ale příliš nudná. Snadno ji ozvláštníte, když přidáte výraznější ostrůvek. S bílou sladíte v podstatě jakoukoliv barvu či materiál od jemného mramoru, přes dřevo až po černou barvu. Záleží jen na stylu vaší kuchyně a vašich preferencích.  

Šedá kuchyně

Do šedé kuchyně můžete ostrůvek vybrat ve světlejším či tmavším odstínu než zbytek kuchyně. Skvěle bude vypadat i tmavě modrá nebo zelená barva, dřevo, a samozřejmě nestárnoucí klasika: bílá. 

Černá kuchyně

Černá barva se v poslední době stala trendem při zařizování moderních kuchyní. Pro intenzivní výsledek vyberte v černé barvě také ostrůvek a na tmavou namalujte i zdi. Pokud chcete prostoru trochu odlehčit, hodí se bílá.  

Krémová kuchyně

Krémová kuchyně snese podobně jako bílá opravdu mnoho barev. Vsaďte ale spíše na tlumenější tóny či pastelové barvy.  

Dřevěná kuchyně s ostrůvkem

U dřevěné kuchyně opět záleží, jakého efektu chcete dosáhnout a samozřejmě z jakého dřeva kuchyni máte. Ve skandinávské kuchyni zvolte kombinaci světlého dřeva a bílé barvy, do industriální kuchyně se hodí masivní dřevo s nerezovou ocelí. 

Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku 

Pracovní deska je bez pochyb důležitá součást kuchyňského ostrůvku. Měla by být hluboká alespoň 60 cm, na škodu ale není ani dvojnásobná hloubka. Šířka jeden metr je opět pouze minimem, u lineárního rozložení kuchyně může být ostrůvek klidně ve stejné šířce, jako samotná linka. 

Vyberte materiál, který bude ladit ke stylu vaší kuchyně a zároveň bude praktický. Nadčasovou volbou do téměř každé kuchyně je dřevo, pokud máte ale na ostrůvku dřez, nezapomeňte, že je náchylné na vlhkost.  

Další variantou je kámen. Mramorová pracovní deska bude designový prvek, ale žula či křemen mají o něco lepší vlastnosti, především co se týče odolnosti vůči skvrnám, oděrkám i teplotě. Moderní variantou jsou také betonové pracovní desky, na kterých nenajdete žádné nepraktické spáry. 

Shrnutí 

Nezáleží, zda plánujete ostrůvek do malé kuchyně v paneláku nebo do luxusní vily s desítkami metrů čtverečních k dispozici. Ostrůvek do kuchyně přidá pracovní plochu, úložný prostor, a především místo, u kterého se potká celá rodina.  

Při jeho plánování je nejdůležitější myslet především na velikost a způsoby využití. Zbytek už je jen otázka vašeho vkusu. 

Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další inspiraci, tipy a naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější. 

Mohlo by vás také zajímat: