Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Moderní-kuchyně-do-U

Tento typ kuchyně je vhodný pro všechny, kteří rádi vaří a pro domácnosti, kde je velká koncentrace lidí. Tvar kuchyně do U totiž umožňuje, aby si v jednu chvíli připravovalo jídlo více lidí. Poskytuje dostatek pracovního prostoru. A pokud je linka vyvedená do prostoru, je pak přístupná z obou stran. Kuchyně do U se skládá ze tří ramen linky, které jsou navzájem spojené. Bývají osázené skříňkami a spotřebiči až po strop nebo bývá jedno z ramen volné a využívané jako bar.

Jak navrhnout kuchyně do U

Kuchyně do U se musí dobře navrhnout. U měření je třeba počítat s otevíráním dvířek, s výsuvem zásuvek a podobně. Zkrátka tak, aby bylo vše dostupné. Je skvělá v tom, že u vaření máte vše na dosah. Nemusíte nikam pobíhat a donášet. Většinou jsou všechny spotřebiče zabudované nebo schované v největších zásuvkách.

Dnes se preferují spíše šuplíky před skříňkami. Lépe se v nich organizuje pořádek. Je ideální pro velké rodiny, protože poskytuje mnoho prostoru, který je většinou přístupný ze dvou stran, pokud linku dobře natočíte. A plynule přechází do obývací části. Je tak propojená s celou místností.

Zvolené barvy a materiály do kuchyně ve tvaru U

U tohoto typu kuchyně se můžete barevně odvázat. Bude skvěle vypadat v minimalistické bílé, v odlišném barevném provedení spodních a horních skříněk i v přírodní kombinaci. Dá se použít do každého stylu interiéru. Pokud jde o otevřený koncept, že je propojena s dalším prostorem, nejčastěji s jídelnou anebo s obývacím pokojem, je vhodné ji buď barevně sladit se zbytkem anebo odlišit a dát ji tím vyniknout. Kuchyně je srdcem domova, tak ji dopřejte pozornost.

Dá se vyhotovit třeba s kamenným obkladem, sklem na zdi za kuchyňskou linkou anebo s dlaždicemi. Ty mohou být velkoformátové nebo v páscích a imitovat tak londýnské metro. Je to oblíbené hlavně u minimalistických kuchyní nebo u těch, které jsou v anglickém stylu. Nejčastěji se vyrábí ze dřeva, protože se dá nabarvit na jakoukoliv barvu.

Jaké jsou výhody a nevýhody:

Odborníci a designéři mají toto uskupení kuchyně většinou rádi.

Klady (+):

 • Dobrý půdorys, na kterém se dá snadno rozvrhnout pracovní trojúhelník.
 • Nabízí mnoho úložného prostoru.
 • Díky volnému ramenu kuchyňské linky se dá jedna strana použít jako bar nebo se dá přistavit lavice s posezením.
 • Přístup je ze všech stran.

Zápory (-):

 • Je zde spousta rohů, minimálně dvě rohové skříně. Musí se dobře využít, nejlépe drátěným programem.
 • Průchozí prostor může být příliš úzký, pokud je půdorys prostoru malý.

Kuchyně do U: 10 jedinečných inspirací

Kuchyně by vždy měla být zařízena tak, aby vám vyhovovala po všech stránkách. Tedy výškově nastavená na vaši výšku, vše po ruce, dobře uspořádaná, co se týká pracovního trojúhelníku a jednotlivých spotřebičů. Měla by se vám líbit i vzhledem a barevným schématem. A to vše lze pěkně zařídit u kuchyně do tvaru U, kterou můžete využít i jako bar.

Malá kuchyně do U

Mnoho lidí si myslí, že do malých prostorů není kuchyně do U možná. My vás vyvedeme z omylu. I na malém půdorysu tento koncept využijete, protože poskytuje hodně úložných prostor. A pokud je rameno otevřeno do prostoru, můžete ho využít jako další plochu k sezení a užívání si jídla a pití.

Minimalistická kuchyně do U

Minimalismus je doposud velice oblíbený. Je totiž na pohled čistý a stále uklizený. Kuchyně je vyhotovená v bílé barvě. Aby nebyla nudná, je dobré ji rozbít tmavými úchytkami a osvětlením. Minimalismus zároveň hraje na praktičnost, takže i zde je vítán barový pult.

Skandinávská kuchyně do U

Je plná přírodních materiálů a svěžích prvků. Severské země velí jemné barvy a čistý jednoduchý design. U skandinávské kuchyně zapomeňte na vyřezávané prvky a křiklavé barvy. Spíše volte jemné tóny, čisté linie a klidně i surové dřevo. Používejte hlavně dřevo, bavlnu a len na textil apod. Jedině tak si v ni budete připadat jako pod vrcholkem hor a ve spojení s přírodou.

Rustikální kuchyně do U

I v prostředí, které tíhne k venkovu, je vhodné pro uspořádaní kuchyně do U. Krásně vyplní prostor a poskytne spoustu místa pro soužití velké rodiny. Díky uspořádaní je možné na jednom konci porcovat maso a na druhém péct koláče. Rustikální kuchyně také tíhne ke dřevu, ale je i velmi zdobná. Nebojí se dekorací a okrasných prvků. Zdobné úchytky jsou samozřejmostí.

Kuchyně ve tvaru U s ostrůvkem

Někdy není potřeba obestavět celý prostor. Jsou lidé, kterým vyhovuje myšlenka zachovat pouze spodní skříňky a nahoře police. Dá se také kuchyně do U vytvořit připojením kuchyně do L k ostrůvku. Ostrůvek je skvělou věcí, protože jde o prostor navíc. Může se stát snídaňovým místem, kolem kterého je ráno celá rodina, úložným prostorem velkých hrnců a prostorných pánví anebo na něm děti mohou tvořit a psát úkoly. Pokud je na něj prostor, je vhodné ho nechat truhlářem vyrobit.

Moderní kuchyně do U

Jak vypadá největší moderna, co si představíte? Je to linka bez zbytečných doplňků a kuchyňských pomůcek. Vše je uzavřeno v zásuvkách nebo skříňkách. Většinou je v lesku, s chromovými zásuvkami a v dekoru dřeva. Moderní vzhled se navrací i k přírodě. Dřevo je žádané, protože vnáší útulno a teplo do prostoru.

Nádherná bílá kuchyně

Tato neutrální barva kuchyni prosvětlí. Uspořádaní kuchyně do U se dá udělat i jako tři ramena linek, které se neprotínají, ale jsou blízko sebe. A pomocí bílé výmalby, podlahy a skříněk je opticky spojíte. Prostor tak bude kompaktní. Bílá kuchyně je symbolem čistoty a hodí se do každého interiérového stylu.

Otevřená kuchyně ve tvaru U

Je taková, která na pohled přitahuje pozornost, láká ke vstupu, ale prostor nezahlcuje. Necítíte se stísněně. Nemá příliš mnoho úložných prostor, ale tak akorát. Kuchyně je většinou vedena po jedné straně, dále pod oknem a volně pokračuje směrem do místnosti. Otevřený koncept působí minimalisticky.

Luxusní kuchyně do U

Tady jde hlavně o materiál. Použijte luxusní dřevo skříňky, mramor na linku a beton na podlahu. Mosazné baterie a úchyty a nerezové spotřebiče. Vše musí vypadat elegantně a vyzařovat luxus už od dveří. Spotřebiče v podstatě dělají vše za vás a povrchy jsou prakticky nezničitelné. Takové kuchyň však většinou není primárně určená k přípravě jídla, ale spíše k setkávání osob.

Tmavá kuchyně do U

Jsou prostory, kde chybí přirozené osvětlení, a pak je každá kuchyně tmavá. Ani nezáleží na tom, jaký typ kuchyně zvolíte. I při uspořádaní kuchyně do U je třeba dodat dostatek umělého osvětlení, protože na práci je třeba vidět. A i zde platí pravidla barev. Světlé barvy prostor prosvětlí, takže ideální je bílá barva nebo jakákoliv krémová.

Pokud bychom chápali tmavou kuchyni ve stylu zvolených barev, tmavé dolní skříňky budou působit elegantně. Pokud to prostor dovolí a místnost je světlá, můžete si tmavé skříňky dovolit. Co třeba vyzkoušet pouze linku bez horních polic a nechat na deskou čistou bílou zeď? Dostanete originální kuchyni.

Vhodný nábytek a doplňky do kuchyně ve tvaru U

Ke kuchyni je většinou hned přidružen jídelní stůl s židlemi. Je tedy otázkou, zda jej designově řešit směrem ke kuchyni anebo k vybavení zbytku místnosti. Pokud stůl pokračuje volně od kuchyňské linky nebo je na ní přímo napojen a je její součástí, je vhodné ho ladit ke skříňkám. Tedy barva a typ desky stolu by měl odpovídat skřínkám kuchyně. Jestliže je stůl mimo kuchyni, laďte jej barevně ke stylu místnosti.

Jaké doplňky jsou žádoucí? Dnešní trend velí, kytky do každé místnosti. Dnes můžete zakoupit všelijaké druhy. Takže mnoho barev vám přirozeně prozáří unylý vzhled. Kus přírody by měl mít doma každý. Pokud se vám ježí vlasy na hlavě při představě, že se o ně budete muset starat, kupte umělé v pěkném květináči a máte po starostech.

Jak vybrat to správné osvětlení

Tak jako všude i zde se snažte kombinovat přirozené světlo a umělým. Pokud je to jen trochu možné, zakomponujte okno přímo do kuchyňské linky. Samozřejmě je nutné mít i hlavní stropní osvětlení a pak přídavné, které osvětluje celou pracovní desku. I její tmavé rohy a oba konce. V kuchyni je pak vhodné volit bílý světelný tok s větší intenzitou.

5 zásad: Na co si dávat pozor při návrhu

 1. Kuchyni do U je možné dát i do malých prostorů.
 2. Volte barvy a styl podle celkového konceptu domova.
 3. Myslete na úsporu svého času a usnadnění si práce a volte chytré spotřebiče.
 4. Kuchyně není jen o tom, mít skříňky nahoře i dole. Zkuste myslet jinak a jděte čistě do poloviční kuchyně nebo v horní části volte pouze police.
 5. Víte, co je nejdůležitějšího na kuchyni? Světlo. Když nic nevidíte, nemůžete vařit, péct ani smažit.

Líbí se vám naše tipy a rady? Pak se zaregistrujte na Westwing a získejte i exkluzivní nabídky na nákup designových doplňků. I vás domov bude krásný!