Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Skandinávská-malá-kuchyně

Skandinávská kuchyně v sobě nese dokonalou kombinaci útulnosti, čistoty a praktičnosti. Kuchyně se z čistě funkční místnosti proměnila v místo, kde tráví společně čas celá rodina. Zařiďte ji tak, aby byla skutečnou součástí vašeho domova.

Kuchyně ve skandinávském stylu: Základní rysy

Skandinávský styl kuchyně se hodí do každého interiéru, od panelákového bytu až po velký rodinný dům. Je krásná a zároveň funkční pro každodenní využití. Jaké jsou její základní rysy?

 • Přírodní materiály
 • Minimalistický design
 • Jednoduchá barevná paleta
 • Funkční pracovní plocha
 • Praktická řešení

Jak uspořádat kuchyni ve skandinávském stylu

Kuchyně ve skandinávském stylu by měla být zařízena co nejvíce minimalisticky a vzdušně. Tímto přístupem seveřané bojují s nedostatkem světla, který ve svých domovech v zimních období mají.

Není potřeba vymýšlet složitá uspořádání, držte se klasického rozložení v linii, do rohu, do U nebo zařiďte kuchyni s ostrůvkem. Aby kuchyně působila opravdu vzdušně, můžete instalovat otevřené poličky místo horních skříněk. Zvažte ale, jestli máte dostatek úložných prostor v těch spodních, na poličkách byste měla mít vystavených jen pár věcí.

Jaké barvy se hodí do skandinávské kuchyně

Stejně jako samotným vybavením Skandinávci s nedostatkem světla bojují také použitím jasných barev. Barevná paleta by měla být jednodušší, ideálním základem je bílá, krémová nebo světle šedá, doplněná světlým dřevem a jednou nebo dvěma kontrastními tóny.

TIP! Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace

6 inspirací pro kuchyni ve skandinávském stylu

Pro inspiraci jsme pro vás připravili šest zajímavých kuchyní ve skandinávském stylu. Od klasické kuchyně s dřevěnými prvky až po moderní fúzi skandinávského a retro stylu.

Skandinávská kuchyně s prvky dřeva

Přírodní materiály ke skandinávskému stylu patří a světlé dřevo je na vrcholu žebříčku. Skvěle vypadá kombinace bílých spodních skříněk, pracovní desky z masivního dřeva a otevřených horních polic ze stejného materiálu. Vodovodní baterii i úchytky vyberte v kontrastní černé barvě.

TIP! 8 krásných způsobů: Jak zařídit venkovskou kuchyni

Skandinávská kuchyně v černobílé barvě

Černobílá kuchyně je nestárnoucí kombinace a můžete ji využít i ve skandinávském stylu. Opět vyberte jednoduché bílé skříňky s dřevěnou pracovní deskou, tentokrát je ale doplňte několika kousky nábytku v černé barvě. Mohou to být vrchní poličky, příborník vedle linky nebo třeba barové stoličky či jídelní židle.

TIP! Bílá kuchyně: TOP 10 nejkrásnějších inspirací

Kombinace retro a skandinávského stylu

Retro styl se vrací do módy! Tentokrát ale v jednodušším, uvolněném stylu, a proto skvěle ladí ke skandinávské kuchyni. Vyberte kuchyňská dvířka jen s jednoduchým zdobením a doplňte je dřevěnou pracovní deskou. Pomocí jednoho nebo dvou jedinečných kousků jako je renovovaný příborník zdůrazněte retro nádech.

TIP! Retro kuchyně: 15 tipů a nápadů pro návrh perfektního místa

Kuchyně s ostrůvkem ve skandinávském stylu

Ostrůvek v kuchyni? Tisíckrát ano! Kuchyně s ostrůvkem jsou stále v kurzu a rozhodně se na tom nic nebude měnit. Ke skandinávské kuchyni vyberte jednoduchý, hladký ostrůvek. Skvěle vypadá pracovní deska splývající až na zem. Můžete si ji nechat vyrobit klasicky ze dřeva, ale zvažte i moderní beton.

Kuchyně v hygge stylu

Chcete svou severskou kuchyni ještě více zútulnit? Přidejte do ní prvky hygge. Vytvořte v rohu nebo pod oknem pohodlné hnízdečko na sezení, naplánujte na kuchyňské lince koutek na přípravu kávy či čaje s výběrem hrníčků, přidejte živé rostliny nebo jednu poličku pasujte na knihovnu svých oblíbených kuchařek.

Skandinávská kuchyně v pastelových barvách

Inspirujte se trendy v kuchyních roku 2021 a zakomponujte do své kuchyně pastelové barvy. Můžete jimi nahradit neutrální bílou a v jemně zelenkavé či modré barvě vymalovat nebo vybrat skříňky. Můžete zakomponovat i zajímavé kuchyňské obklady s geometrickými vzory.

Jaké doplňky se hodí do skandinávské kuchyně

I u akcentů a doplňků se držte spíše neutrálních barev, které běžně najdete v severské krajině. Hodí se klasická černá a šedá, ale i různé odstíny modré nebo zelené.

Co se týče dekorací, základem je pravidlo „méně je více“. Nejlépe uděláte, když vyberete stylové doplňky, které nejsou jen dekorativní, ale i praktické:

 • Dózy na potraviny
 • Dřevěná krájecí prkénka
 • Přírodní ubrusy a ubrousky
 • Stylový porcelán a keramické nádobí
 • Příjemný kuchyňský koberec
 • Živé rostliny a bylinky

Pokud toužíte po klasických dekoracích, vyberte ty, které můžete zavěsit na zeď:

 • Moderní obraz do kuchyně
 • Křídová tabule na vzkazy
 • Minimalistické hodiny
 • Nástěnné dekorace
 • Plechové tabule

Jaké osvětlení vybrat do kuchyně

Při výběru osvětlení do skandinávské kuchyně se soustřeďte především na praktičnost. Místo jednoho velkého světelného zdroje pořiďte světla v několika úrovních. Budete tak moci přidávat světlo podle potřeby při práci i dle denní doby.

Základem by mělo být stropní svítidlo, designová závěsná svítidla nad bar, ostrůvek nebo stůl a bodové osvětlení nad pracovní linku. Stínidla vybírejte zajímavá, ale zároveň jednoduchá. Do severského stylu se skvěle hodí především minimalistický design z kovu nebo ze dřeva.

Patero pravidel pro správný výběr do skandinávské kuchyně

 1. Méně je více. Nepřehánějte to s barvami ani s dekoracemi.
 2. Vyberte jednoduché barevné schéma s přírodními tóny.
 3. Linka a otevřené skříňky by měly vždy být uklizené.
 4. Držte se hladkých linií a přírodních materiálů.
 5. Vybírejte praktická a promyšlená řešení.

Inspirovala jste se při zařizování své skandinávské kuchyně? Možná vás zaujmou i další články týkající se skandinávského stylu:

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspiraci, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.