Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
venkovská kuchyně

Venkovská kuchyně je útulná a nadčasová. I u takto tradičního stylu se ale sem tam objeví nové trendy. Proto jsme pro vás připravili inspirativní článek, ve kterém zjistíte, jak zařídit venkovskou kuchyni s rustikálním i moderním nádechem. 

Jaké prvky definují kuchyni ve venkovském stylu 

Jak definovat kuchyni ve venkovském stylu? Je z ní cítit teplo domova, převažují v ní přírodní barvy i materiály s pár výraznějšími doplňky. Mísa plná ovoce nebo podnos plný voňavého, čerstvě upečeného koláče celou atmosféru perfektně doladí. 

Prvky, na které můžete ve venkovské kuchyni narazit: 

 • Zemité barvy jako je šedá, béžová nebo světle hnědá 
 • Tmavé akcenty, například na vybavení či podlaze 
 • Květinové vzory na textiliích, nádobí i obkladech 
 • Materiály: dřevo, kámen, keramika, porcelán 
 • Příborníky a prosklené či otevřené skříňky 
 • Dřevěné prvky a odhalené trámy 
 • Vybavení ve vintage stylu 
 • Výrazné akcenty 

Jak zařídit venkovskou kuchyni: Krok za krokem 

 1. Pečlivý výběr barev 

  Po zvolení nejvhodnějšího stylu do kuchyně přijde na řadu druhá otázka: V jakých barvách kuchyni zařídíte? Jako základ se do venkovské kuchyně hodí neutrální zemité barvy jako je béžová, šedá, hnědá nebo nadčasová bílá. Ty doplňte barevným akcentem dle vlastního vkusu. Oblíbená je tmavě modrá, červená i olivová. 

  Tip: U malé kuchyně sáhněte po světlejších odstínech, u větší si můžete dovolit i tmavší. 
 2. Zajímavé vzory 

  Aby venkovská kuchyně působila příjemným domáckým dojmem přidejte zajímavé vzory. Mezi ty nejoblíbenější patří proužky, květiny nebo farmářská zvířata. Vzory mohou být na nádobí, kachličkách i textiliích. 
 3. Vintage detaily 

  Ať už máte kuchyni vybavenou v tradičním venkovském nebo retro stylu, přidejte dobové detaily nebo jejich napodobeniny. Sehnat se dnes dají i kuchyňské spotřebiče s vintage vzhledem, které svými funkcemi konkurují variantám v moderním designu. 
 4. Vsaďte na originalitu 

  Jednou z nejlepších vlastností venkovské kuchyně je, že nemusí být perfektní. Nebojte se proto experimentovat a pořídit pár originálních kousků. Vyberte zajímavé textilie, poohlédněte se v bazaru po klasickém příborníku, vyměňte úchytky na skříňkách nebo třeba nakombinujte židle z různých kolekcí. 
 5. Ukažte, co máte 

  Oproti minimalistické kuchyni se v té venkovské rozhodně nemusíte snažit vše schovávat. Naopak, ukažte svůj zdobený porcelán, smaltované nádobí i barevné utěrky. Využijte prosklené příborníky, otevřené poličky i kovové háčky. 

Překrásná inspirace na venkovskou kuchyni 

Hledáte inspiraci na vybavení kuchyně ve venkovském stylu? Připravili jsme pro vás několik různých pojetí od klasické až po moderní verzi. 

Bílá venkovská kuchyně 

Bílá kuchyně je perfektní volbou do menšího prostoru, ať už je v moderním nebo venkovském stylu. Pro klasický vzhled ji kombinujte se dřevem, pro ozvláštnění se hodí mramorová deska.  

Rustikální venkovská kuchyně s dřevěnými prvky 

Dřevěné prvky k venkovské kuchyni i k rustikálnímu stylu neodlučitelně patří. Záleží jen na vás, v jak velkém měřítku dřevo zakomponujete, dobrou volbou jsou masivní dřevěné podlahy, čela skříněk i detail jako dřevěné obložení kuchyňského ostrůvku, viditelné trámy v podkrovní kuchyni nebo jen dřevěné doplňky a dekorace. 

Venkovská kuchyně s prvky vintage 

Vintage prvky, které seženete na bleším trhu i jejich moderní napodobeniny vaši venkovskou kuchyni skvěle doplní. Nepřehánějte to s množstvím, kuchyně by pak působila jako muzeum. Trouba ve vintage stylu nabídne všechny potřebné funkce a retro smaltované nádobí z blešího trhu poslouží nejen jako dekorace. 

Moderní venkovská kuchyně 

Klasická venkovská kuchyně se vám líbí, ale chtěla byste jí dodat modernější nádech? Vyzkoušejte kombinaci venkovské a industriální kuchyně. Zdobené skříňky doplňte deskou z neopracovaného dřeva, na strop zavěste výrazná kovová světla a k baru i k jídelnímu stolu postavte kovové židle v industriálním stylu. 

Elegantní kuchyně na farmě 

I venkovská kuchyně může být elegantní. Uberte na rustikálnosti a vsaďte na prvky, které najdete spíše ve skandinávské nebo glamour kuchyni. Čela skříněk nechte dřevěná nebo nalakujte na příjemnou pastelovou barvu a investujte do mramorové pracovní desky.  

Jak vybrat doplňky do venkovské kuchyně 

Doplňky do venkovské kuchyně vybírejte v materiálech jako je smalt, keramika, tepané železo, dřevo nebo kámen. Jako dekorace mohou ve venkovské kuchyni sloužit i věci, které běžně používáte.  

Pěkné dózy vyskládejte na otevřené poličky, pánvičky i hrnky pověste na háčky a dřevěné prkénko nechte na lince opřené o zeď. Skvěle vypadají květináče s bylinkami, čerstvé květiny ve váze, ovoce v drátěné míse nebo podnos připravený na pečené dobroty. 

Jaké vybavení se hodí do venkovské kuchyně 

 • Velký keramický dřez 
 • Retro trouba a další velké spotřebiče 
 • Dřevěná nebo kamenná pracovní deska 
 • Malé spotřebiče v keramice nebo plechu 
 • Podlahy z masivního dřeva a odhalené trámy 
 • Baterie i úchyty z kartáčovaného kovu s keramickými prvky 

Jak vybrat osvětlení do kuchyně ve venkovském stylu 

Osvětlení do kuchyně naplánujte ve vrstvách z několika zdrojů. Kromě hlavního stropního či závěsného svítidla s měkkým světlem přidejte ta, která vám pomohou při vaření. Nainstalujte bodovky nebo světelnou lištu nad pracovní desku i nad vařič.  

Praktické je i osvětlení uvnitř kuchyňských skříněk, díky kterému se vám bude vše snáze hledat. Nad stůl, ostrůvek nebo bar můžete vybrat zajímavější, výraznější svítidla. K venkovské kuchyni se hodí lampa s plechovým stínidlem. 

Patero zásad pro správný výběr venkovské kuchyně 

 1. Vsaďte na přírodní materiály jako je dřevo, kámen, keramika nebo len. 
 2. Část náčiní a nádobí pověste na stěny nebo vyskládejte do otevřených polic. 
 3. Zakomponujte vzory: proužky, mřížka, květiny i obrázky zvířat. 
 4. Útulnost je důležitější než dokonalý pořádek a organizace. 
 5. Vyberte domácí spotřebiče s vintage vzhledem. 

Líbil se vám náš dnešní článek plný inspirace na venkovskou kuchyni? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít naše další tipy a exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.