Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
retro kuchyně

Kuchyně není jen místem, kde vaříme. Je to také prostor, kde se scházíme jako rodina, smějeme se a sdělujeme naše zážitky u společné večeře. Proto je důležité, aby nám v kuchyni bylo příjemně a také, aby byl tento prostor, co nejvíce funkční. A mezi styly bydlení, které splňují obojí, patří i bydlení ve stylu Provence. Kuchyně v tomto stylu je útulná, dodává teplo a pocit pohodlí. A jak zařídit kuchyni v provensálském stylu?

Interiér kuchyně v provensálském stylu: počátky vzniku  

Obyvatelé oblasti Provence žijí klidný, neuspěchaný život a souzní s přírodou. Právě to se odráží i v tomto stylu bydlení. Francouzi rádi popíjejí víno a vychutnávají si místní výtečnou kuchyni. Proto si i domácí prostředí přizpůsobují tak, aby jim zde bylo, co nejlépe. Kuchyně v provensálském stylu je romantické místo plné voňavých bylinek a motivů levandule. Odráží atmosféru venkovské chaty u moře a navzdory studeným barvám se stává příjemným útočištěm v domě. Nekonečná levandulová pole a slunce kolem, to je Provence. Domy v této oblasti jižní Francie jsou útulné, typicky s okrovou střechou, dlážděnou nebo dřevěnou podlahou uvnitř a plné keramických dekorací.

Chcete zařídit interiér v tomto stylu a nevíte, jak na to? Zkuste se v duchu přenést do oblasti Provence a představit si typickou scenérii, vůni levandule a dekorace v podobě sušených květin okolo. Kuchyně v tomto stylu jsou přímo okouzlující, romantické a útulné. Přinášíme vám tipy, jak vytvořit dokonalý moderní a zároveň funkční prostor. 

Základní charakteristika provence kuchyně 

Kuchyně v provensálském stylu je odrazem krásy oblasti jižní Francie. Převážně začátkem jara a léta nám přímo příroda dává mnoho inspirací, jak interiér v duchu Provence vyzdobit. Velké množství květin, motivů s květinami a krásné barvy, přesně tak má kuchyně ve stylu Provence vypadat. A nebojte se. Žádné velké úpravy nejsou potřeba. Požadovaného efektu dosáhnete i pomocí drobností. Stačí vybrat správné vybavení, dekorace a barvy. Vybírejte převážně z těchto odstínů: 

 • bílá
 • krémová
 • písčitá béžová
 • levandulová
 • indigo
 • terakotová
 • pastelově šedá

Ideální je, pokud barvy vypadají jakoby by vybledly na sluníčku. V tomto stylu raději vynechte tmavé barvy. V provensálském stylu pro ně není místo. Objevit se mohou pouze v modernějším provedení, a to v podobě černých kožených stoliček a kontrastních domácích spotřebičů. 

Vhodné materiály 

Provensálský styl se také vyznačuje starožitným nábytkem s vintage efektem. Můžete se také inspirovat řešeními použitými ve stylu zvaném shabby chic – odírání, nerovnoměrné barvy nebo úmyslné škrábance a nezpracovaný beton jsou ideálním řešením. Typické je také použití materiálů, jako je keramika, kámen a bílá omítka. Spolehněte se také na přírodní povrchové úpravy:

 • cihlová
 • dřevěná
 • bavlněná

Jaké barvy stěn zvolit v Provence kuchyni 

Kuchyně v provensálském stylu je interiér, kde silně dominuje bílá barva, která ochladí v horkých dnech a opticky zvětšuje prostor. Tento styl si rozumí s barvami, které dominují přírodní krajině Provence:

 • levandulová
 • olivově zelená
 • písčitá béžová

Využít můžete také všechny odstíny modré a šedé, které se odráží ve Středozemním moři a na obloze nad levandulovými poli.

Překrásné inspirace: provence kuchyně 

Vytvoření kuchyně v provensálském stylu je také umění zkrášlit obyčejnou místnost pomocí jednoduchých triků. Světlé kuchyňské doplňky, ručně vyráběné ozdoby a vyšívané nebo tkané dekorace jsou ideální pro moderní provensálský kuchyňský prostor. Je to také skvělý způsob, jak snadno přeměnit útulnou jídelnu a kuchyň. Provence styl můžete promítnout úplně do všeho, co v kuchyni najdete, od talířů až po úložné koše. Jednoduše by měl být dekor v tomto stylu krásný i funkční. Nesmíme zapomenout ani na nejdůležitější doplněk, kterým je textil. Perfektní jsou ubrusy a různé ubrousky, také závěsy a polštáře na sedačky nebo rolety s květy levandule. Všechny tyto prvky přinášejí nádech provensálských levandulových polí přímo do vaší kuchyně a vytvářejí atraktivní dekor.

Provence kuchyně v domě 

Moderní design interiéru ve stylu Provence kombinuje útulné, jednoduché a funkční nápady, ručně vyrobené látky a přírodní materiály, zároveň i starožitný nábytek a dekorativní doplňky. Naleznete zde syté barvy a převážně pastelové odstíny inspirované levandulovými loukami a francouzskou provincií. Díky praktickému přístupu v kombinaci s elegancí je kuchyně v provensálském stylu nadčasová. To vám umožní užít si klidný, radostný život bez stresu a odpočívat, aniž byste opustili svůj domov. A pokud žijete v prostorném domě, můžete do kuchyně umístit téměř cokoli: 

 • kuchyňské ostrůvky
 • spižírny
 • příborníky
 • kuchyňská linka
 • závěsné police
 • skládací a jídelní stoly 

Vybírejte hlavně dřevěný nábytek, protože v kuchyni v Provence stylu by měly převládat převážně přírodní materiály. Dnes najdete velký výběr dřevěných kuchyní, které vám budou sloužit mnoho let. Pokud chcete vybírat vintage nábytek, zvolte povrchovou úpravu pomocí metody patinování. Právě tato úprava dodá stylu správný vintage nádech. Pokud sníte o nábytku zdobeném tak, aby zdůrazňoval kouzlo přírodního dřeva, pak je vhodná úprava matným designem. Tato metoda dodá dřevu strukturu s tenkými prohlubněmi, hmatatelnou a dokonale zdůrazňující krásu materiálu.

Provence kuchyně v bytě 

Pokud naopak žijete v bytě a prostor vám nedovolí umístit do kuchyně mnoho nábytku, zakomponujte provensálský styl do doplňků. Umístěte do kuchyně proutěné koše, ubrousky s květinami, porcelánové a keramické prvky. Přesně tyto maličkosti nám umožní vžít se do oblasti teplé a slunečné jižní Francie.

Bílá provensálská kuchyně: moderní provedení 

Kuchyně v provensálském stylu v bílém provedení je dokonalým základem pro jakékoliv prostorové uspořádání v romantickém duchu. Bílý interiér je jednoduše dokonalý, okouzlující, a oslnivý, takže vás určitě zaujme. Moderní kuchyňský nábytek může odkazovat na tradiční design, osvěžit ho a ukázat jej v novém světle. Kuchyň Provence je příkladem jakési modernizace klasiky. Bílý nábytek vypadá velmi moderně a zároveň má okouzlující retro nádech. Prvky nábytku, které kuchyni Provence odlišují a činí ji charakteristickou, jsou nepochybně okouzlující vitríny.

Levandulová barevná kuchyň v provensálském stylu 

Bílý kuchyňský nábytek v provensálském stylu je nejlepším pozadím pro levandulový nádech místnosti. Fialové doplňky a bílá jsou skvělou kombinací, kterou se v moderních kuchyních vyplatí promítnout. Levandule se v interiéru může objevit kdekoli: v koších na vintage skříni, stejně jako na fotografiích nebo jako motivy na nádobí nebo ubrusech.

Dřevěné provence kuchyně  

Provence je pokryta stále zelenou vegetací, pruhy levandulových polí, která jsou navždy zapsána do krajiny tohoto regionu. Provensálský styl domu odráží idylickou atmosféru. Duší provensálského domu je dřevěná kuchyň, ze které můžete často jít přímo na prosluněnou terasu. 

Malá provensálská kuchyně

Atmosféru provensálské kuchyně lze vykouzlit jak na venkovské chatě, tak v bytě na malé ploše. Vše, co potřebujete, je správný výběr nábytku a dekorací, které společně vykouzli francouzskou eleganci v její nejkrásnější podobě. Umístěte do kuchyně závěsné dekorace. Právě na ně lze zavěsit keramické talíře nebo jiné porcelánové prvky. Stěny budou také vypadat skvěle s obrázky ovoce a zeleniny. V opravdu malé kuchyni je ale lepší stěny zakrýt světlou monochromatickou barvou. 

Jakou kuchyňskou linku zvolit do provence kuchyně 

Kuchyňská linka v provensálském stylu je světlá, přirozená a útulná. Jde o kombinaci elegance a atmosféry, která vládne na jihu Francie. Provensálský styl je ženský, romantický, ale zároveň trochu strohý a staromódní. Chcete-li takové uspořádání v kuchyni vytvořit, pak nezapomeňte, že provensálský styl vítá dřevěné podlahy a vintage doplňky i nábytek. V provensálské kuchyni pochází inspirace hlavně z přírody. Tento typ uspořádání je také kombinací několika stylů. Zároveň však, co se týče samotné kuchyňské linky, obvykle dominuje bílá, ale lze přidat trochu šedé. Monochromatické zbarvení je často oživeno pastelovými tóny v doplňcích.

Který nábytek a doplňky nejlépe pasují do kuchyně 

V kuchyni byste se měli zabývat samozřejmě barvou stěn a výběrem podlahy, ale věnujte pozornost výběru nábytku a doplňků. Skříňky by měly být světlé. Ideální jsou retro příborníky se zajímavými vyřezáváním. Stojí za to sázet na motivy spojené s Provence. Olivové větvičky nebo květy levandule jsou skvělou volbou. Pokud jde o doplňky, neexistují žádná omezení. Kuchyně v provensálském stylu miluje takzvaný umělecký nepořádek. Stojí za to se zásobit rámy, ozdobnými vázami, plátěnými ubrusy nebo proutěnými koši. Skvělé jsou také bylinkové květináče, česnekové copánky nebo konve. To jsou přesně doplňky, které vám pomohou vytvořit skutečnou kuchyni v provensálském stylu s duší.

Keramika 

Kuchyň a jídelna v provensálském stylu by měla být vybavena i keramikou. Jedná se především o bílou keramiku zdobenou květinovými motivy nebo malými botanickými prvky. V tomto interiéru jsou však výrobky z pálené hlíny nejen užitečné, ale také dekorativní. Proto najdete keramiku například ve formě porcelánových přívěsků ve tvaru andělů nebo ptáků.

Výběr záclon do kuchyně 

Důležitým prvkem provensálského interiéru je také textil. Závěsy na oknech by tedy neměly chybět. Vybírejte také doplňky s prvky krajky, výšivky nebo třásní. Tyto dekorace dodávají interiéru útulnost a přinášejí vám dobrý pocit.

Textilie můžete také v interiéru promítnout ve formě látek, kuchyňských rukavic a zástěr. Vzory, které dominují ve stylu Provence jsou kresby s rostlinami a zvířecími motivy. Na doplňcích v Provence stylu najdete všechny druhy květin, větviček a ptáků. Barvy jsou jemné, pastelové a využity jsou přírodní materiály jako len a bavlna.

Vhodné doplňky do kuchyně v provensálském stylu 

Kuchyně v provensálském stylu si zaslouží plné vybavení. Koše jsou určeny nejen k servírování chleba na stole, ale také k uskladnění. V mnoha kuchyních mají skříňky otevřené police a v nich jsou umístěny koše, které skrývají různé kuchyňské poklady. Můžete si vybrat z neurčitých tvarů a velikostí, otevřené i uzavřené. Nejčastěji se vyskytují v barvě přírodního dřeva, ačkoli provensálské doplňky mohou být také bílé, levandulové nebo světle zelené.

Vhodné osvětlení do provensálské kuchyně

Provence stylu bychom měli přizpůsobit i osvětlení v kuchyni. To by mělo být odrazem typické krajiny jižní Francie. Ideální jsou jemné linie a oblé tvary. Vybírejte materiály jako dřevo nebo kov

5 bodů: proč zvolit provence kuchyni

Jak můžete vidět, provensálská kuchyně vašich snů je rozhodně na dosah! Pokud vám tento jednoduchý a elegantní styl ukradl srdce, stačí se jen pustit do práce, abyste do svého domova přinesli kousek jižní Francie. A na závěr si ještě shrneme pár hlavních výhod tohoto stylu. 

 1. Vaše provensálská kuchyně je malým rájem s jednoduchým, ale elegantním vzhledem.
 2. Jedná se o unikátní kombinaci starověkých tradic s tradicemi jižní Francie
 3. Provence styl se vyznačuje půvabným starožitným nábytkem. Patří sem komody, postele a jiný nábytek s kouzelným vintage nádechem.
 4. Budete žít obklopeni přírodou. Provence styl je typický svým  dekorem z přírodních materiálů.
 5. Výhodu je i útulný nádech tohoto stylu. Ten dodávají mimo jiné i lněné ubrusy, potahy na židle nebo ručníky.

Chcete další tipy, například na výzdobu vaší domácnosti? Přečtěte si také článek na téma Kuchyně v podkroví: 8 nádherných inspirací. Bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!