Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak vymalovat kuchyň inspirace

Už vás nebaví vaše kuchyně, ale na kompletní rekonstrukci nemáte rozpočet nebo je v tak dobrém stavu, že by byla škoda ji vyměnit? Vsaďte na barvy a získejte novou, svěží kuchyň během chvíle a za zlomek ceny. Někdy stačí vymalovat jen stěny za kuchyňskou linkou, pro ještě výraznější rozdíl ale můžete natřít i samotná dvířka.

Jakou barvou vymalovat kuchyň 

Při malování kuchyně vsaďte na kvalitní a omyvatelnou barvu. Je jen na vás, jestli budete malovat pouze stěny, skříňky nebo obojí. Pamatujte, že barva nebo kombinace barev dodají kuchyni výsledný vzhled a atmosféru.

Barevné kuchyně jsou trendy a zdaleka nemusíte zůstat jen u klasické bílé (i ta je ale stále velmi oblíbená). Možnosti jsou v podstatě neomezené a záleží jen na vašem vkusu. Připravili jsme pro vás ale několik nápadů na kombinování barev.

 • Celá kuchyně v neutrální (ne bílé) barvě
 • Kontrast mezi tmavou stěnou a světlými skříňkami
 • Různé odstíny stejné barvy v jednotlivých částech
 • Jeden výrazný kus, například starožitná kredenc
 • Kontrastní barva v otevřených skříňkách
 • Různé barvy pro každou část kuchyně
 • Výrazná barva kuchyňského ostrůvku
 • Kombinace dvou jemných tónů

Moderní barvy do kuchyně v roce 2024

Kuchyňské trendy roku se točí kolem udržitelnosti, jednoduchosti, návratu k přírodě, pohodlí a útulnosti. Trendy se samozřejmě odráží i na barvách, proto letos uvidíme zejména přírodní a neutrální odstíny, kuchyně tón v tónu, ale také výrazné a teplé barvy nebo naopak populární pastelové barvy. Vybere si naprosto každý!

Jak vymalovat kuchyni v 6 krocích

Díky vymalování kuchyně získáte nový vzhled za relativně málo peněz a krátkou dobu. S naším postupem vám práce půjde krásně od ruky.

1. Vyčistěte stěny

Na stěnách v kuchyni často najdete různé skvrny, zbytky jídla a mastnotu. Než se pustíte do jejich malování, je proto třeba je řádně očistit a odmastit.  

2. Odšroubujte kuchyňské skříňky

Jestli budete natírat i kuchyňské skříňky, odšroubujte dvířka a sundejte úchytky. Díky tomu se dostanete do každého ohybu a skříňky natřete rovnoměrně. Zároveň všechny povrchy, které budete natírat opět očistěte a odmastěte.

3. Připravte kuchyni na malování

Než se pustíte do malování, zakryjte veškeré povrchy, na které by se barva neměla dostat. Kuchyňskou desku a podlahy zakryjte folií nebo starými novinami, okolo vypínačů a zásuvek nalepte maskovací pásku a ohraničte s její pomocí barevné přechody.

Tip: Kuchyňský nábytek, který není pevně připevněný můžete ode zdí odsunout, aby se vám pracovalo snáz.

4. Vymalujte stěny

Stěny malujte od stropu, aby případné stékance neporušily již hotový nátěr.  Použijte speciální kuchyňský nátěr, který je odolnější a lze jej snadno otřít. Při malování nezapomeňte také natřít rámy oken a zárubně dveří.

5. Natřete kuchyňské skříňky 

Ty části kuchyňských skříněk, které budete natírat je třeba řádně připravit – očistit, odmastit a obvykle také odstranit nebo alespoň lehce zbrousit původní nátěr. Pro zvýšení trvanlivosti a odolnosti použijte pod barvu podkladový nátěr.

6. Vraťte kuchyň zpět do původního stavu

Jakmile vše zaschne, nainstalujte zpět dvířka skříněk, sundejte ochranné folie a vraťte kuchyň do původního stavu. Až vše uklidíte, můžete se kochat výsledkem.

13 způsobů a inspirací: Jak vymalovat a sladit barvy v kuchyni 

Inspirujte se našimi nápady na barevné kombinace do vaší kuchyně. 

 1. Kuchyň v různých odstínech modré

Jedna barva, dva odstíny. Když je ta barva navíc modrá, máte vyhráno. Modrá barva v kuchyni působí svěže a čistě. Tmavší džínově modrou barvou natřete skříňky a světle modrou využijte na zdi.

 1. Modrozelená kuchyně

Klíčem v kombinování různých barev je najít jednu společnou vlastnost. Modrá a zelená k sobě skvěle ladí, pokud zvolíte u obou studený tón. Zdi v kuchyni vymalujte zemitou zelenou barvou, část skříněk natřete blankytně modrou a část nechte bílou pro zjemnění. 

 1. Svěží pastelově mentolová kuchyně

Světlá kuchyně v pastelově mentolové barvě je moderní a hravá. Eleganci dodá bílá pracovní deska a zlaté kování. Na podlahy pak položte dřevo nebo tmavší modré dlaždice.

TIP! Jak kombinovat pastelové barvy v interiéru

 1. Kontrastní zeď v bílé kuchyni

I jednoduchou bílou kuchyň můžete snadno ozvláštnit, stačí jednu zeď natřít na výraznou, tmavou barvu jako je smaragdová nebo námořnická modř. Barvu využijte na zeď za kuchyňskými skříňkami nebo zde nechte jednoduché, bílé obklady a namalujte protější zeď.

TIP! Bílá kuchyně: TOP 10 nejkrásnějších inspirací

 1. Růžovo fialová kuchyně

V našich kuchyňských inspiracích nesmí chybět nejpopulárnější barva letošního roku, fialová. Kombinovat ji budeme s růžovou. Podobně jako u kuchyně v kombinaci modré a zelené barvy, i u těchto barev je třeba najít společnou vlastnost. Tentokrát se budeme držet stejného množství světla a vybereme dva jemné odstíny.

 1. Šedá kuchyně s červeným ostrůvkem

Ozvláštněte klasickou matně šedou kuchyni výrazným ostrůvkem. Skvěle se hodí teplé odstíny s oranžovým podtónem jako je rumělková nebo tmavší karmínová.

 1. Omyvatelný nátěr na seznamy i vzkazy

Omyvatelné barvy jsou hit posledních let. Když vyberete tmavší odstín, černou, smaragdovou nebo tmavě zelenou, na zeď pak můžete psát vzkazy, recepty nebo nákupní seznamy.

 1. Lososová stěna a tmavě zelené kuchyňské skříňky

U některých barevných kombinací není souhra zřejmá, ale jakmile je vidíte vedle sebe, nechápete, proč vás to nenapadlo dříve. Přesně to platí i pro tmavě zelenou a zářivou lososovou barvu. Lososovou použijte jako podklad na zeď a zelenou natřete skříňky. Přidejte matné, zlaté úchytky a bílou pracovní desku.

Tip: Jestli spolu dvě barvy fungují snadno odhadnete, když se podíváte na kolo znázorňující spektrum barev – zpravidla ladí barvy, které jsou na opačných stranách spektra. 

 1. Výrazné retro barvy v kuchyni

Toužíte po barevné, hravé kuchyni? Vsaďte na zářivé retro barvy, jako je tiffany modrá a žvýkačkově růžová. Na podlahu položte šachovnicové dlaždice a elektrické spotřebiče vyberte v retro stylu.

 1. Sofistikovaná béžová kuchyně

Naopak jednoduchý, ale zároveň zajímavý vzhled kuchyně získáte s béžovou barvou. Kombinujte různé odstíny a ještě více kuchyň zjemněte bílou barvou. Styl doladí matné zlaté nebo černé úchytky.

 1. Mentolová a kobaltově zelená kuchyně

Jeden z kuchyňských trendů je kombinování dvou výrazných barev v oddělených blocích. Například u rohové kuchyně můžete trend využít tak, že skříňky na jedné straně natřete na mentolově modrou, spodní skříňky na druhé straně na tmavě modrou a vrchní necháte bílé. 

 1. Žlutá kuchyně, která zahřeje

Kuchyně je srdce domova. Jestli je na severní straně bytu, možná v ní ale pro útulnost chybí trochu tepla – to dodá výrazná žlutá nebo oranžová barva. 

 1. Pastelové skříňky a tmavá zeď

Pastelové barvy obvykle používáme ve spojení s bílou pro vzdušný a romantický vzhled. Když ale zeď za světlými skřínkami natřete naopak na tmavou barvu, kuchyně získá sofistikovaný a elegantní nádech a barva ještě více vynikne.

Shrnutí    

Bílé kuchyně se nikdy tak úplně nevytratí, v poslední době jsou ale na ústupu. Čím dál více v kuchyních vidíme výrazné barvy a každý prostor je tak naprosto jedinečný. Za pár hodin můžete mít inspirativní prostor na vaření i u vás doma. A navíc bez velké investice!                       

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by se vám také líbit: