Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
kuchyně v podkroví

I v podkroví máte spoustu možností, jak zařídit funkční a stylovou kuchyni. Podkrovní kuchyně se vyskytují pouze zřídka, tak toho využijte a vykouzlete si nádherný prostor, kde budete s radostí připravovat ty nejlepší pokrmy.  

Jak navrhnout kuchyni v podkroví: krok za krokem  

Před tím, než se pustíte do zařizování kuchyně, důkladně zvažte všechny možnosti, které atypický prostor přináší. Zešikmené stěny mají samozřejmě i své nevýhody. Budete muset zvolit nejspíše nábytek na míru. Odměnou vám však bude stylový interiér přizpůsobený dle vašich potřeb.  

  1. Nejprve zvažte výšku kuchyně.

    Měla by být dostatečně vysoká, abyste se kolem v ní mohla pohybovat, aniž byste se musela ohýbat.  
  2. Naplánujte rozmístění světel

    Vyberte, zda chcete pracovní desky a úložnou plochu osvětlit šikmo. Zvolit můžete úsporné LED osvětlení, například LED pásky nebo reflektory, které lze zabudovat do šikmých ploch. Díky tomu také opticky zvětšíte prostor a omezíte stíny vrhané šikmými stěnami. Nainstalujte také řadu LED žárovek nad případný ostrůvek. Běžné stropní osvětlení není v podkroví příliš užitečné. Za úvahu stojí také podlahové osvětlení (LED spoty), zejména podél průchodu v kuchyni a lampy vyzařující světlo nahoru. Díky nim osvětlíte celou místnost.  
  3. Praktické úložné prostory

    Někdy kvůli velkým sklonům stěn není možné do kuchyně vložit klasický nábytek. Můžete však vytvořit praktické úložné prostory, kterých v kuchyni nikdy není dost. 
  4. Volte spíše světlé barvy kuchyňské linky v podkroví a skříněk.

    Vypadají skvěle v kombinaci s dřevěnými trámy, které převážně v podkroví nádherně vyniknou. 

Barvy stěn v podkrovní kuchyni  

Asi to není nic originálního, ale nejlépe uděláte, pokud zvolíte kuchyni v kombinaci bílé a šedé barvy. Právě tyto barvy se nejlépe kombinují se dřevem a hodí se o i do malé podkrovní kuchyně. V podkroví jsou obvykle viditelné dřevěné trámy a kombinace dřeva a světlých barev v různých teplých a chladných tónech poskytuje základ pro interiérový design ve skandinávských, klasických, provensálských, anglických i moderních stylech. Také veškerá minimalistická kuchyně je také založena na odstínech bílé. 

Materiály do kuchyně v podkroví  

V podkrovní kuchyni nádherně vyniknou dřevěné trámy. V kombinaci s dřevěným stolem a dřevěnou kuchyňskou deskou vytvoříte skvělou kombinaci.  

8 inspirací pro moderní kuchyně v podkroví (2021)  

Také podkrovní kuchyni můžete vyladit do různých stylů. Pokud je vaše kuchyně menších rozměrů, snažte se ladit zařízení spíše do světlých barev tak, aby prostor působil prostorněji.  

Skandinávská kuchyně v podkroví  

Pokud chcete docílit skandinávského nádechu kuchyně, zvolte kombinaci dřeva a béžové barvy v různých teplých a chladných tónech. To poskytuje základ pro interiérový design ve skandinávských, klasických, provensálských nebo anglických i moderních stylech. Minimalistická kuchyně je také založena na odstínech bílé. 

Rustikální kuchyně v podkroví  

Bílá v kombinaci se dřevem a s jemným nádechem šedé, to je recept na kuchyň v moderní verzi rustikálního stylu. Natřete interiér bílou barvou, zvolte také bílé spodní skříňky a dřevěnou pracovní desku. Skvělé bude, pokud si pořídíte masivní pevný dřevěný stůl a klasické stoličky jako náhradu za židle. Vybírejte podlahu s viditelnými uzly. I okna, i když jsou moderní, by měla mít dřevěné rámy. Rustikální styl podtrhnou vhodné doplňky v podobě dřevěných krájecích desek nebo koše s dřevěným víkem. K nerezovému dřezu zvolte šedou baterii a police na drobné předměty v podobném odstínu. 

Bílá podkrovní kuchyně  

Bílá kuchyň v podkroví je ideální volbou. I malá kuchyně bude vypadat velmi vzdušně. Nebojte se barevné monotónnosti, zabráníte jí volbou dřevěné podlahy, desek a případně komody nebo dřevěné skříňky. Pokud to prostor dovolí, zvolte místo řady skříněk kuchyňský ostrůvek a nástěnný nábytek. Do kuchyně umístěte také dřevěné barové stoličky v šedé barvě. 

Tmavá podkrovní kuchyně  

Pokud disponujete větší plochou určenou k zařízení kuchyně a zároveň chcete zkusit něco zajímavějšího než čistý design v podobě bílé kuchyně, zkuste zaexperimentovat. Můžete zvolit jednu tmavou stěnu a černé doplňky. Zvolte si módní odstín olivy a natřete jí zeď nejlépe v blízkosti bílé kuchyňské linky. Zakryjte zbývající stěny bílou barvou, která naopak zvýrazní krásu olivového povrchu. Nad stůl zavěste stylovou lampu. Ke stolu na černých kovových nohách zvolte barové židle. 

Minimalistická kuchyně v podkroví  

Uspořádat podkrovní kuchyň můžete také v minimalistickém stylu. Toto řešení bude fungovat v prostorném, ale i v menším interiéru. Nejprve vymalujte všechny stěny na bílo a pro barevné akcenty zvolte černou. Zakomponujte černou ledničku, nebo pokud to prostor dovolí, rozhodněte se pro dvoudveřové zařízení. Kupte lampy s černými stínidly a malé domácí spotřebiče s prvky této barvy. Dřevěná podlaha z prken a dřevěných desek bude elegantním doplňkem skromného, ​​ale stylového interiéru. 

Podkrovní kuchyně ve venkovském stylu  

Bílá, dřevo a zemité přirozené odstíny. To je recept na kuchyň ve venkovském stylu. Natřete interiér bílou barvou, zvolte bílé spodní skříňky a dřevěnou pracovní desku. Pamatujte, že v tomto stylu je důležitá jednoduchost dřevěných prvků dekoru. Zvolte opravdu masivní, pevný dřevěný stůl obklopený dřevěnými židlemi. Vítány jsou v tomto stylu také dekorace s lidovými motivy, smaltované džbány plné divokých květin a textil doplněný krajkou. Na parapet můžete umístit čerstvé bylinky.  

Luxusní kuchyně v podkroví  

Luxusní kuchyně se vyznačují především moderním vzhledem, dostatkem úložného prostoru, také svou praktičností a spoustou pohodlí díky vysoce kvalitním elektrickým spotřebičům a exkluzivním materiálům. Vysoce lesklá kuchyňská linka ze dřeva, spousta skla a nerezové oceli jsou v moderní designové kuchyni vítaným materiálem. Jediná důležitá věc zde je: méně je více! Místo zvláště barevné varianty se rozhodněte pro kombinaci tlumených barev. Obzvláště populární jsou zde elektrické spotřebiče v chromu, černé nebo šedé barvě.  

Kuchyně s obývákem v podkroví  

Pokud máte možnost spojit kuchyni s obývacím prostorem, udělejte to. Prostor bude působí lépe a celkově více vzdušně.  

Jaký zvolit nábytek do kuchyně v podkroví

V malé kuchyni může potřeba dostatečného úložného prostoru často konkurovat potřebě vizuálně většího prostoru. Zvažte demontáž horních skříněk z alespoň jedné stěny nebo části kuchyně a místo nich nainstalujte police. Typická kuchyňská linka v podkrovní kuchyni nemusí být tou nejlepší volbou. Dlouhé hluboké police pojmou stejně jako skříňky, ale odhalí více zdi za nimi. To přiměje oko, aby si myslelo, že oblast je větší, než je. Pokud nemůžete skříňky vyjmout, zkuste místo toho odstranit dveře skříňky. Natřete interiér skříněk stejnou barvou jako zeď za nimi, abyste dosáhli stejného efektu. 

Doplňky

Využijte každého volného i zkoseného prostoru. Právě sem můžete umístit poličky například s kořenkami. Poličky jednoduše přizpůsobíte úhlu zkosení stěny a můžete na ně umístit jakékoli doplňky. A pokud jste milovníky barev, můžete je promítnout právě do doplňků – nádobí, ubrusy, osvětlení atd. Pokud jste odvážnější, skvěle může vypadat i jedna zeď s barevným akcentem nebo vytapetovaná se zajímavými vzory.  

Zvolte nejlepší osvětlení do podkrovní kuchyně  

Pečlivě zvažte také rozmístění světel, protože světelné body musíte naplánovat již ve fázi návrhu interiéru. Vyberte, zda chcete pracovní desky a úložnou plochu osvětlit šikmo. Zvolit můžete úsporné LED osvětlení, například LED pásky nebo reflektory, které lze zabudovat do šikmých ploch. Díky tomu také opticky zvětšíte prostor a omezíte stíny vrhané šikmými stěnami. Nainstalujte také řadu LED žárovek nad případný ostrůvek. Běžné stropní osvětlení není v podkroví příliš užitečné. Pořiďte si také lampy vyzařující světlo nahoru. Díky nim osvětlíte celou místnost.  

5 pravidel: správný návrh kuchyně v podkroví 

Uspořádání podkrovní kuchyně se zkosenými stěnami se může zdát na první pohled obtížné. Nenechte se však odradit, návrháři interiérů navrhují zajímavá řešení, která umožňují opravdu praktické využití sklonů a dokáží vymyslet opravdu stylové a zároveň funkční uspořádání atypických prostor. Pokud si však troufnete na návrh podkrovní kuchyně svépomocí, řiďte se našimi tipy. Na závěr vám přinášíme ještě malé shrnutí.  

  1. V kuchyni bývá chvílemi pořádné horko a pamatujte i na to, že převážně v podkrovních místech se extrémně drží teplo. Snažte se tedy, pokud je to možné, kuchyni umístit na severní nebo východní stranu, kde slunce svítí jen část dne. Pokud to není možné, doporučujeme namontovat rolety, které zabrání nadměrnému zahřívání místnosti.  
  1. Pokud je to možné, využijte prostor pod šikmými zdmi k umístění kuchyňské linky. Udělejte tak pouze v případě, že nebude hrozit to, že se zraníte o zkosené stěny. V případě několika sklonů a nízkých stěn stojí za zvážení vylepšení prostoru pomocí sádrokartonu. Přestože se velikost kuchyně mírně zmenší, pod „novou“ zeď bude možné umístit skříňky a některá potřebná zařízení. 
  1. V kuchyních se šikmými stěnami se budete muset vzdát klasických skříněk, což však neznamená, že zůstane jen zbytečná šikmá plocha. Proto se rozhodněte pro vestavěné skříňky vhodné jako praktické úložné prostory pro malé domácí spotřebiče, nádobí, ubrusy a další příslušenství. 
  1. Nezapomeňte ani na rozmístění světel.. Zvažte také instalaci LED žárovek. Běžné stropní osvětlení není v podkroví příliš užitečné, proto bude lepší volbou podlahové osvětlení nebo lampy vyzařující světlo nahoru.  
  1. Volte co nejsvětlejší odstíny stěn a nábytku. Pro podkrovní prostory je to ideální volba.  

Chcete další tipy, například na výzdobu vaší domácnosti? Přečtěte si také článek na téma Kuchyně provence inspirace: útulná oáza s chutí klasiky. 

Bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější! 

Mohlo by se vám také líbit tyto články: