Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Černá kuchyně

Černá kuchyně je nadčasová, elegantní a zároveň okamžitě zaujme. Neutrální černá barva se hodí na obklady, dvířka i doplňky. Vypadá skvěle v každém stylu a nezajímavému prostoru dodá designový nádech.

Černá barva do kuchyně

Černá je nová bílá a kuchyně tomu není jinak. Černá barva se v interiérech objevuje čím dál častěji, není tedy divu, že na ni narážíme i u designových kuchyní. Kuchyně jsou díky ní okamžitě zajímavější, zejména proto, že je znát jasný záměr při výběru.

Černá kuchyně vynikne v moderním minimalistickém interiéru nebo v industriálním prostoru. V kombinaci se zlatou barvou nebo s mramorem její elegance rozzáří glamour interiér a ve správném pojetí se hodí dokonce do skandinávského stylu, ve kterém obvykle upřednostňujeme světlé barvy. 

Je černá barva vhodná do kuchyně?

Mnoho lidí má pochyby o praktičnosti černé kuchyně. Pravdou je, že bude více vidět prach nebo mastné otisky. Na druhou stranu oproti bílé kuchyni na té černé nejsou tolik vidět skvrny, které vznikají při vaření.

Každá barva v kuchyni má své výhody a nevýhody. Zároveň je ale kuchyně místo, které v domácnosti spolu s koupelnou uklízíme nejčastěji, ať už je jakákoliv. Údržbu může zjednodušit správný výběr povrchové úpravy. 

Černá kuchyně: Matná nebo lesklá?

Při rozhodování mezi lesklou a matnou úpravou kuchyňských skříněk je třeba zvážit více než jen vzhled. Jaké výhody a nevýhody v sobě každá z nich nese?

Matná černá kuchyně

 • Elegantní vzhled
 • Světlo nemění jejich barvu
 • Jsou méně vidět otisky prstů
 • Nejsou tolik náchylné na poškrábání
 • Škrábance a další nedokonalosti nejsou na první pohled vidět

Lesklá černá kuchyně

 • Tradiční luxusní vzhled
 • Snadno je otřete a vyčistíte
 • Odráží světlo a díky tomu prostor působí vzdušnější
 • Povrch funguje jako zrcadlo a tím opticky zvětšuje prostor

Jaké barvy se hodí do černé kuchyně

Při plánování barev do černé kuchyně vsaďte na barevné kontrasty. Černé skříňky nejlépe vyniknou na výrazné bílé zdi nebo v kombinaci se světlým dřevem. Elektrické spotřebiče a další doplňky pak můžete vybírat v podstatě v jakékoliv barvě.

Do černé kuchyně se hodí různé barvy, které mohou působit velmi stylově a kontrastně. Zde je několik nápadů:

 1. Bílá barva vytváří kontrast s černým a dodává kuchyni světlý a vzdušný vzhled. Bílou barvu můžete použít například na obklady, pracovní desku, kuchyňskou linku, nebo na nábytek.
 2. Žlutá barva je slunečná a výrazná. V černé kuchyni působí velmi moderně a osvěžuje celkový vzhled. Žlutou barvu můžete použít například na stěnu, obklady, nebo dekorační prvky.
 3. Červená barva vytváří kontrast s černým a dodává kuchyni živost a energii. Můžete ji použít například na výrazné doplňky, jako jsou květináče, ubrusy, nebo nádobí.
 4. Šedá barva je neutrální a vytváří příjemný kontrast s černou. Šedou barvu můžete použít například na obklady, nábytek, nebo na strop.
 5. Zelená barva vytváří v kuchyni přírodní a svěží vzhled. Zelenou barvu můžete použít například na květináče, ubrusy, nebo dekorační prvky.

Je důležité dbát na to, aby byly barvy dobře sladěny a vytvářely harmonický celek. Doporučuje se používat maximálně 3-4 barvy a snažit se je rozložit v celé kuchyni.

V černé kuchyni vypadá obzvlášť dobře monochromatický vzhled. Můžete proto kombinovat černá dvířka s tmavou kuchyňskou linku, antracitovými utěrkami, černým porcelánem a servírovacím prkýnkem z břidlice. Pro zjemnění stačí přidat vázu s čerstvými květinami nebo jiný výrazný doplněk.

8 stylových inspirací: Černé kuchyně

Zaujala vás představa černé kuchyně? Připravili jsme pro vás osm různých stylů a rozložení kuchyně, kterými se můžete inspirovat.

1. Černá kuchyně v moderním stylu

Kombinace jednoduchých tvarů, ostrých hran a vysokého lesku dodá vaší kuchyni okamžitě moderní vzhled. Vyberte hladké skříňky bez viditelných úchytek, aby šla dvířka snadno leštit. Raději, než stlačovací systém ale zvolte zapuštěné úchytky, ať se nemusíte trápit otisky prstů.

1. Černá kuchyně v moderním stylu
Tip: Lesklá černá kuchyně se hodí především do obývacího pokoje s kuchyňským koutem. Skříňky působí jako velké zrcadlo a celý prostor odráží.

2. Černá kuchyně v minimalistickém stylu

Máte ráda jednoduchost, minimalistický vzhled a funkční řešení? Moderní minimalistická kuchyně v černé barvě bude tou správnou volbou. Vyberte matná kuchyňská dvířka a doplňte je kontrastující světle šedou kuchyňskou deskou. Myslete zejména na dostatek úložných prostor, aby jednoduchý vzhled nic nenarušovalo.

3. Venkovská černá kuchyně

Kuchyně ve venkovském stylu bývá nejčastěji z masivního dřeva nebo v bílé barvě. V posledních letech se ale objevují nové, zajímavé kombinace. Včetně černé venkovské kuchyně. Tmavou kuchyni doplňte bílými obklady na zdech a velkým keramickým dřezem. 

4. Černá kuchyně ve skandinávském stylu

Skandinávský styl máme spojený především se světlými barvami. Když ale vše správně zkombinujete, můžete sestavit krásnou skandinávskou kuchyni v černé barvě. Jednoduché černé skříňky doplňte pracovní deskou ze světlého dřeva a bílými obklady. Horní část nechte co nejvíce otevřenou a vykládejte na ni čerstvé bylinky nebo jiné rostliny.

5. Elegantní černá kuchyně

Pro elegantní vzhled černé kuchyně doplňte hladká matná čela skříněk úchyty z lesklého kovu ve zlaté barvě. Na pracovní desce nejlépe vynikne mramor, případně jeho napodobenina z lamina. Pokud upřednostňujete dřevo, vyberte desku ze světlého dřeva a v mramorovém designu vyberte pouze doplňky.

Elegantní černá kuchyně

6. Černobílá glamour kuchyně

Černá čela skříněk do glamour kuchyně vyberte v lesklé úpravě. Černé skříňky můžete vybrat jen na určitou část, například na kuchyňský ostrůvek a zbytek nechat bílý. Do jídelní části vyberte výrazné židle se sametovým čalouněním a na stůl postavte velkou vázu s čerstvými květinami.

7. Černá kuchyně v boho stylu

Na boho stylu milujeme zejména hravost a absenci pravidel. Proč by proto nemohla být kuchyně v boho stylu černá? Opět zvolte kombinaci se dřevem a bílými obklady. Horní část vybavte poličkami s různorodými dózami střídajícími se s květináči s pokojovými rostlinami a bylinkami. Na zem položte barevný vintage koberec.

 Černá kuchyně v boho stylu
TIP! Boho styl: jedinečné inspirace pro bohémský interiér

8. Černá kuchyně v industriálním stylu

Černá barva se hodí také do drsnější industriální kuchyně. Matná černá dvířka doplňte kovovými nebo koženými úchytkami. Pracovní desku vyberte dřevěnou nebo vylévanou z betonu. Vše dolaďte velkými kovovými svítidly a cihlovou zdí za kuchyňskou linkou.

Jaké dekorace vybrat do černé kuchyně

Při výběru dekorací do černé kuchyně je důležité myslet na to, aby byly tyto dekorace dobře sladěny s celkovým stylem a barevným konceptem kuchyně. Několik tipů na dekorace, které se hodí do černé kuchyně:

 1. Zelené rostliny a květiny mohou dodat do černé kuchyně přírodní a svěží vzhled. Zvažte například fíkus, sukulenty nebo orchideje.
 2. Kuchyňské doplňky, jako jsou misky, mísy, prkénka, hrnky a talíře mohou přidat do kuchyně další vrstvu textury a barvy. Zvažte doplňky s barevnými akcenty, které budou odpovídat celkovému barevnému schématu kuchyně.
 3. Umělecká díla, jako jsou obrazy, fotografie a sochy, mohou být velmi působivé v černé kuchyni. Zvažte moderní a minimalistické umělecké díla, které budou dokonale ladit s černým designem kuchyně.
 4. Svícny a světla mohou dodat do černé kuchyně příjemnou atmosféru. Zvažte svícny v různých velikostech a tvarech, nebo světelné řetězy.
 5. Koberce a ubrusy koberce a ubrusy mohou přidat do kuchyně další vrstvu textury a barvy. Zvažte koberce nebo ubrusy s geometrickými nebo abstraktními vzory v kontrastních barvách.

Je důležité dbát na to, aby dekorace do černé kuchyně byly umístěny tak, aby vytvářely harmonický celek a aby nebyly příliš přeplácané. Černá je neutrální barva, proto k ní můžete vybírat doplňky v širokém spektru. Ve výsledku záleží pouze na stylu, kterého chcete dosáhnout.

 • Elegantní kuchyně: Zlaté a stříbrné detaily, doplňky v pastelových barvách, mramorový dekor a samet
 • Útulná kuchyně: Doplňky ze světlého dřeva a dalších přírodních materiálů jako je len, juta nebo bavlna
 • Moderní kuchyně: Výrazné doplňky v lesklé úpravě, chromovaný povrch a skleněné doplňky, například z populárního kouřového skla
 • Industriální kuchyně: Doplňky z masivního dřeva, černého kovu, betonu a dalších hrubých materiálů

Údržba černé kuchyně

Černá kuchyně není náročná na údržbu. Skvrny, které by na bílé či jiné světlé kuchyni byly okamžitě vidět, zůstanou zběžnému pohledu skryté. Kuchyňská dvířka je pouze třeba častěji otřít hadříkem z mikrovlákna, abyste se zbavila viditelných otisků prstů.

U černého nátěru dávejte také pozor na příliš agresivní čisticí prostředky a hrubé houbičky, které by mohly poškodit barvu. Zvolte raději měkký hadřík a mýdlovou vodu nebo speciální čistič, například na tmavé dřevo.

TIP! Jak kompletně vyčistit kuchyni v 6 krocích

Tipy na závěr

 1. Doplňky ze světlého dřeva zjemní výsledný dojem.
 2. Černá kuchyně se nejlépe hodí do velkého prostoru.
 3. Černá dvířka vybírejte do kuchyně s dostatkem světla.
 4. Budete potřebovat více osvětlení, skříňky světlo neodráží.
 5. Do menší kuchyně zvolte černou jen jako kontrastní barvu.

Registrujte se zdarma na serveru Westwing a inspirace vám už nikdy neunikne. Pravidelně přinášíme tipy nejen ze světa bydlení a také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.