Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Ložnice v rustikálním stylu 6

Rustikální styl do ložnice, to je především dřevo, teplé barvy a tlumené světlo. Ty společně vytvoří dokonale útulnou atmosféru. Do jakého prostoru je takový styl vhodný, jak vypadá moderní rustikální ložnice a jaký nábytek by v ní neměl chybět? To vám povíme v dnešním článku.

Pro koho je rustikální ložnice vhodná?

Moderní rustikální styl vzrůstá na popularitě jako protipól minimalistickým stylům. Je vhodný pro milovníky dřeva a dalších přírodních materiálů, kteří se dobře cítí v tlumených barvách, a pohodlí je pro ně důležitější než praktičnost.

Barvy a materiály do rustikální ložnice

Rustikální styl vyniká teplými, zemitými a sytými barvami. Často jsou to barvy, které najdete v přírodě. Při malování i vybavení rustikálního prostoru volíme zejména barvy:

V ložnici by měly převažovat spíše uklidňující barvy jako hnědá, béžová, šedá a zelená. Červená a oranžová barva mohou ve větším množství narušovat spánek. Oblíbená je i bílá rustikální ložnice o které se dočtete i dále.

A jaké materiály do rustikální ložnice? Jsou to především přírodniny jako masivní dřevo, cihla, kámen a různé kožešiny. Všimněte si, že samotné materiály mají přirozeně dříve zmíněné barvy.

Rustikální ložnice: 4 inspirace pro váš interiér

Rustikální ložnice se rozhodně nehodí jen na chatu nebo do venkovského domu. Existuje mnoho způsobů, jak rustik pojmout a můžete ho využít téměř do každého interiéru. Přinášíme vám hned několik ložnic, kterými se můžete inspirovat.

1. Kombinace rustikální a moderní ložnice

Že je moderní ložnice naprostý opak té rustikální, a proto je nemůžete kombinovat? To už dnes určitě neplatí! Kontrasty ve vybavení jsou naopak v kurzu a jednoduché linie moderního nábytku perfektně narušíte rustikálními doplňky jako je stolek z tmavého dřeva či kožešina u postele. Nebo naopak nechte rustikální základ a jako kontrastní prvek použijte například moderní stropní svítidlo.

2. Příroda se setkává s luxusem glam stylu

Dalším vhodným kontrastem může být spojení rustikální ložnice s prvky glam stylu. Ten se vyznačuje opět jednoduchými liniemi, ale také lesklými povrchy a třpytivými doplňky. Samet, mramorové akcenty a lesklé kovové detaily jsou přesně to, co hledáte pro oživení vaší ložnice.

3. Bílá ložnice v rustikálním stylu

Rustikální ložnice nemusí být plná přírodního dřeva. Dřevo můžete vybrat takové, které je bíle mořené nebo lakované a ložnici doplnit jemnými tóny šedé a béžové. Do bílé rustikální ložnice se hodí i detaily z matného černého kovu, například romantická kovová postel.

4. Rustikální ložnice v podkroví

Podkroví je možná ten nejlepší prostor, do kterého můžete využít rustikální styl. Jedním z jeho prvků jsou totiž přiznané trámy, které v podkrovní místnosti často najdete. Pro menší podkrovní ložnici volte raději světlejší a vzdušnější moderní rustik, ať nepůsobí příliš stísněně.

Jaký nábytek se hodí do rustikální ložnice

Nábytek vybírejte především z masivního dřeva. V klasickém pojetí rustikálního stylu převládá tmavé dřevo, nemusíte se ale bát ani modernějšího světlého nebo dokonce bílého dřeva. Bez jakých kousků se neobejdete? K dokonalé relaxaci vám pomůže hlavně kvalitní postel.

Pokud máte dostatek místa, v ložnici se bude náramně vyjímat křeslo, může být i houpací. Sami zvolte, zda bude klasické masivní se spoustou polštářů, nebo naopak moderní a vzdušné, doplněné dekami a kožešinou.

Samotný prostor pozvednou přiznané nebo přidělané trámy a vyhráno máte s krbem. Ke zútulnění vám pomohou i různé doplňky jako jsou proutěné koše, dřevěné rámečky, koberce a kožešiny na zemi nebo svíčky. Správný obraz do ložnice může přinést další přírodní prvky a perfektně pokoj doladí.

Pokud vás zajímá, jaké další styly můžete využít v ložnici, zde je pár tipů:

Tip: dekorace i nábytek v rustikálním stylu můžete vytvořit i svépomocí. Stačí sehnat starý dřevěný nábytek nebo europalety a pustit se do tvoření. Do moderní rustikální ložnice se hodí například postel z europalet, polička z žebříku, noční stolek z dřevěných krabic, rámeček na fotografie ze starého okna… Kreativitě se meze nekladou.

Osvětlení v rustikální ložnici

Výběr světel dokáže určit výsledný pocit z celého pokoje. Útulnější ložnici získáte, když místo jednoho silného zdroje použijete několik tlumených. Kromě stropního svítidla tak pořiďte přinejmenším lampičky na čtení k posteli.

Praktické jsou lampy s možností snížení intenzity světla a skvěle vypadají masivní stínidla. Mohou být ze dřeva, z textilie i ze vzdušnějšího ratanu. Osvětlení v ložnici doplňte i několika svíčkami, kterými naladíte relaxační i romantickou atmosféru.

5 zásad: Patero pro ložnici v rustikálním stylu

  1. Zvolte správné barvy. Barevné schéma by se mělo držet u tlumených a zemitých barev jako je hnědá, tmavě červená a zelená.
  2. Držte se přírodních materiálů. Na nábytek se hodí zejména masivní dřevo a kůže, na doplňky bavlna, len, vlna a kožešiny.
  3. Nemusíte se držet klasického rustikálního stylu. Skvěle vypadá světlá varianta nebo pár prvků v jinak moderním interiéru.
  4. Nepodceňujte doplňky, kterými zútulníte a doladíte celý prostor. Umělé kožešiny, deky a plédy, polštářky a svíčky jsou základ.
  5. Využívejte vlastnoručně vytvořené doplňky i renovovaný vintage nábytek. Místo vyhazování věcí se zamyslete, jestli je nemůžete využít jinak.

Pomohla vám dnešní várka inspirace pro dokonalou rustikální ložnici? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!