Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
obraz-v-ložnici-4

Celek tvoří detaily. Jak by asi vypadala ložnice bez pěkného povlečení, koberečku u postele nebo pěkného zrcadla v rohu místnosti? Pokud chcete mít ložnici snů, ve které se budete cítit vždy skvěle, odpočatě a rádi si zde najdete chvilku pro četbu, musíte dodat doplňky. A to třeba v podobě obrazů. Takový dekorativní prvek doladí celkový vkus. Může zdůraznit určitý záměr, barevný akcent, rozmístění nábytku apod. Ten pravý obraz do ložnice dokáže navodit příjemné pocity, probudit dávné vzpomínky nebo rozvířit vaši mysl a nechat vás při pohledu na něj relaxovat.

Jak správně vybrat obraz do ložnice

Správná barva

Rozhodně je to důležitý bod výběru. Barvy jsou voleny na základě vybavení. Jinak by rozladil usilovně navržený design pokoje. Jednoduše vezměte v potaz barevné schéma, které jste v ložnici použili a inspirujte se jím i u obrazu. Jestliže je ložnici v jemných tónech, držte se při zemi i na dekoraci na stěně. Pokud máte pokoj ve stylu komiksu, pak i pověšené obrazy mohou být hodně barevné s černými detaily. Vždy musíte vzít v potaz celý koncept. Inspirovat se můžete i třeba textilem.

Motiv

Ložnice je vesměs brána do snového stavu, je brána jako klidná relaxační místnost domova. Vaši mysl by zde tedy nemělo nic rozhodit do nepohody. Proto i při pohledu na obrazy, by váš mozek měl vysílat pozitivní signály. Motiv tedy odráží i vaši osobnost a záliby. Milujete venkov a jeho obliba se promítá do vašeho života? Pak třeba pověste různé vyobrazení květin, slunce, zvířat apod. Naopak pokud obdivujete krásu železu, industriální styl je vám velmi blízký, nebojte se pověsit fotky nářadí v detailu, starých budov nebo třeba celé horizonty známých měst. Efektní jsou i různé nápisy, sousloví, citáty. Ty dokážou skutečně promluvit do duše.

Počet

Celá zeď posetá desítkami obrazů různých velikostí, asi není pro ložnici to pravé ořechové. Pokuste se vybrat jen několik rámů a ty vhodně rozmístit. Můžete tvořit koláže na jedné zdi, pověsit hlavní obraz nad postel nebo třeba vedle sebe umístit tři stejně velké rámy s obrazy. Tady se vyplatí menší počet. Přílišný počet by nenavozoval žádoucí pocit klidu. Koláž vytvoříte tak, že prvně zvolíte vhodné barvy. Takové, co budou doplňovat zbytek. Inspirujte se třeba povlečením nebo výraznou jinou dekorací. Zvolte jednotné téma nebo zkombinujte různé pomocí jedné barvy. A nakonec vše osaďte do jednotného rámečku.

Nejkrásnější trendy motivů pro obrázky v ložnici

Trendy se mění stejně jako obliba stylů. Ale do moderní ložnice jednoznačně patří vyobrazení:

 • Dálek a tropického ráje – Milujete tento styl? Pláže, palmy, písek, moře, mušle. Tropický ráj vás přenese daleko od starostí. Skvěle doplňuje jemné barvy na povlečení, smetanová, bílá, růžový v pastelových barvách. Krásně doplňuje motivy rostlin, všeobecně zelenou barvu, přírodní materiál. Když už lidé nemohou pravidelně odjíždět na tropické ostrovy, aspoň si je udělají domova.
 • Potěšení z vlastního názoru – V oblibě je u vyznavačů ve svobodě umění. Tito lidé oceňují osobitou tvorbu, výstřední styl. Proto se i na stěny věší obrazy neznámých autorů ještě pomalu s nezaschnutou barvou na plátně.
 • Emocí – kde jinde nechat vyniknout naše názory, osobnost, způsob přemýšlení a žití než na obrazu. Vyjádřete to pomocí expresivní tvorby. Boom zažívají digitální výtisky. Co je na nich? To už záleží na majiteli ložnice. Často jde o černobílé produkce v černém rámu. Na tomto schématu je dobré to, že spojuje i často odlišné věci. Kontrastní barva ale zjemňuje rozdíly. Často se jedná o vytištění známých hlášek z filmů, motta osobností, jejich samotné tváře a různé ikony společnosti.

Jaký zvolit rám do ložnice?

Tady vybírejte dle samotného stylu ložnice. Pokud jde o boho ložnici, může být klidně každý jiný. V moderním prostředí zase dobře fungují černé, červené nebo bílé rámy. V retru klidně i kovový rám. Ale vsadit můžete i na klasiku. Dřevem nic nezkazíte.

V poslední době jsou oblíbené zejména:

 • Kovové rámy, které evokují industrialismus a dodají prostoru na zajímavosti.
 • Dřevěné rámy, protože přináší kousek přírody a života.
 • Vzorované rámy povznášející každý obraz nebo fotografii. Existují jednobarevné, ale i mnohobarevné.

Co se týká velikosti, přizpůsobte jej velikosti obrazu ale i pokoje. Nezapomeňte na to, že obrazy nemusí jen viset na zdi. Dnes je v oblibě i jejich pouhé opření o stěnu na zemi nebo polici.

Inspirace: Jaké obrazy se hodí v ložnici

Každý styl si žádá to své. Co jde aplikovat u vašeho souseda, nemusí fungovat u vás doma. Vezměte v potaz vaši osobnost, styl života, vybavení ložnice a pak zvolte to nejlepší pro vás.

1. Uklidňující obraz do ložnice feng shui

Tady jde o čisté motivy. Cílem je harmonizace prostoru. Takže při pohledu na obraz se musíte dostat do téměř zenového stavu. Často jde o sladění dvou barev. Feng shui totiž pracuje se silami jin jang, které se vzájemně doplňují. Takže černobílé obrazy anebo naopak plné barev ale v dokonalém uspořádání. Časté jsou i obrazce nebo obrazy květin.

TIP! Jak nejlépe vybrat dekorace podle feng shui

Obrazy jsou děleny i do několika částí. Jistě i vy znáte ty klasické, třeba 5 – dílné soupravy.

2. Moderní velký obraz do ložnice

Moderní umění odráží největší záliby společnosti. Jde o precizní kousky. Takže žádné barevné cákance, ale promyšlené do detailu. V oblibě tak jsou všelijaké mandaly, horizonty hor, měst, ulic. Různé barevné struktury, krystaly ve vysokém přiblížení. Nechybí zlaté odlesky, vrstvy. V oblibě jsou i více materiálové obrazy.

3. Minimalistický obraz do ložnice

Tak jako minimalismus velí, co nejméně věcí a vybavení, tak je tomu i na obraze. Málo barev, obrysů. Spíše jde o různé sketche, náznaky motivu, černobílé texty, detaily. Prostě musí zaujmout i s málem.

Většinou jde o obraz větších formátů ve vysokém rozlišení. Kvalita vysoko nad kvantitou.

5 pravidel pro správný výběr obrazu

Než dojde ke klasickému nákupu obrazu, zkuste si představit, že vám daný obraz visí ve vaší ložnici. Splňuje tyto požadavky?

 1. Lahodí oku svou barevností. Krásně zapadá
 2. Jeho rám doplňuje zvolený styl vybavení
 3. Vynikne samostatně nebo je lepší jej pověsit v rámci koláže nebo seskupení obrazů
 4. Motiv dostatečně koresponduje s pokojem? Vaše mysl je při pohledu na něj uklidněna
 5. Velikost obrazu myslí na celkovou plochu ložnice

Pokud chcete dostávat pravidelné tipy a trendy na vybavení domova a zajímají vás různé akce na dekorace, pak se rozhodně přihlaste k odběru na Westwing. Registrace je zdarma!

Mohlo by vás také zajímat: