Osvětlení ložnice 1

Nastala chvíle odpočinku. Vy už toužebně vyhlížíte postel a těšíte se na její obejmutí. Vaše tělo i mysl potřebují nabrat sílu a energie na další den nebo akci. Odpočívat lze i za bílého dne. K tomu, aby byl pobyt v ložnici příjemný, je zapotřebí ložnici správně zařídit. A s tím se pojí i její osvětlení. Jedině to dodá tu správnou atmosféru. Najděte pro sebe to správné osvětlení ložnice.

Krok za krokem: Jaké osvětlení do ložnice 

Tak jako v jiném pokoji i zde byste neměli spoléhat pouze na stropní osvětlení a lampičky na nočních stolech. Ty sice dodají potřebné světlo, ale vůbec nedovolují osvětlit místnost podle nálady. Světlo by rozhodně nemělo oslňovat a být nepříjemné. Věnujte tedy velkou pozornost správným žárovkám. V ložnici by si oči měly odpočinout. Studené světelný tok proto umístěte spíše do skříní než do stojací lampy v rohu pokoje. 

Stropní osvětlení volte dle stylu celého pokoje. Nemělo by být příliš dlouhé, abyste se o něj při dovádění v posteli nijak nezranili. I v ložnici se totiž vyskytují děti, které na matracích rády skáčou. Doporučují se buď bodová světla, ty však nedodají útulnou atmosféru, anebo menší lustr.  

V ložnici si mnoho lidí před spaním čte a vyřizuje poslední pracovní záležitosti. Proto je důležité mít přímo u hlavy možnost zapnout lampičku. Lepší je teplé světlo, oči se lépe v šeru přizpůsobí. Navíc se pak po dokončení úkolu lépe usíná. 

Útulnost můžete podpořit rozmístěním svíček. Plápolající oheň je uklidňující. Dávejte však dobrý pozor na bezpečnost. Svíčky mějte ve svícnech, dále od textilu a přes usnutím je sfoukněte. Hrozí nebezpečí požáru. Alternativou jsou svíčky na baterky. Pokud je dáte do pěkného svícnu, rozdíl nebude tolik zřetelný. 

Osvětlení ložnice vybírejte dle toho, co v ložnici děláte. 

Na co si dávat pozor při výběru 

Při výběru berte v potaz velikost samotné ložnice. V případě stropního osvětlení je zapotřebí silný světelný tok na osvětlení celého pokoje. Malá bludička pod stropem nikoho neohromí a vy si budete stěžovat, že nevidíte, kde jste nechali brýle.  

Neopomeňte ani na dodatečné nástěnné lampy. Ty mohou dotvořit atmosféru, ale i zvýraznit prvek. Třeba pěkný obraz namalovaný na přání, plastika vyrobená dětmi anebo fotografie aktu vás a partnera. Tyto přídavná světla mohou i opticky dělit prostor do zón. Není výjimkou, že je v ložnici často i pracovní stůl nebo šicí koutek. 

Co se týká žárovky, můžete volit mezi studeným a teplým světlem v různých barvách. Nejčastěji se dává bílé světlo, ale v ložnici je i obliba žlutého. Ti extravagantnější z vás si mohou pohrát s barevnějšími odstíny. Existují i různé stmívací modely, které umožňují pomocí vypínače nebo ovladače ztlumit či zesílit záření.  

Všechny vypínače od lamp dejte tak, abyste na ně pohodlně dosáhli a instinktivně je nalezli. Tedy jak u vstupu do pokoje, tak u čela postele a někdy i u dveří skříně.  

Jaký lustr do ložnice? 

Lustr zdobí celý pokoj. Vždy jej vybírejte dle celkového stylu vybavení ložnice. Musí ladit. Neměl by však svou velikostí poutat mnoho pozornosti, dominantou je vždycky postel, a překážet v pohybu. 

Stropní osvětlení dle stylu 

Na trhu je velký výběr. Jistě najdete vhodný styl pro vás. V industriálním a moderním stylu jsou oblíbené velké žárovky bez krytu anebo naopak čistě bílé nalepené přímo pod strop.  

V případě boho můžete popustit uzdu fantazie. Klidně volte barevná svítidla, s třásněmi, potisky či vzory. Můžete si vyrobit i vlastní. Třeba z peří, papíru anebo starých dekorativních předmětů, které k sobě slepíte a přelakujete. 

Rustikální a venkovský styl ocení vysoké zdobení a mnoho žárovek. Časté jsou víceramenné lustry. Kovový základ doplněný sklem, keramikou. Oblíbené jsou i dřevěné modely. 

Přímé světlo v ložnici 

Nesmíte zapomenout na přímé světlo v ložnici. Lidé často zdobí okna záclonami a těžkými závěsy, které v noci okno zatemní, ale přes den přes něj mnoho světla neprojde. Proto každé ráno okno opticky otevřete. Závěsy dejte do stran a záclony volte jemnější tak, abyste přes ně viděli ven.  

Sluneční paprsky jsou nejlepším budíkem. Pokud jdete do ložnice pracovat a venku ještě není tma, využijte denního světla a šetřete energie. Pokud chcete místnost skutečně prosvětlit, umístěte do ložnice i zrcadla. Jedno velké na stěnu a menší na komodu. Pěkně světlo odrazí.  

Toužíte dostávat další skvělé typy na zařízení pokojů a vynikající nabídky na pořízení nového vybavení? Pak se přidejte do rodiny Westwing. Registrace je bezplatná.