Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
hnědá ložnice inspirace

Už jste někdy slyšeli spojení slov feng shui? Jde o čínské umění, které učí, jak harmonizovat prostor, aby v něm proudila energie. Pracuje s životodárnou energií chi. Pokud se budete držet zásadami věřte, že váš spánek bude hlubší a kvalitnější. Feng shui ložnice v tomto duchu vám umožní sladký spánek a ráno budete plní energie.

Co znamená feng shui?

Toto umění, tvořivost pochází ze starověké Číny. Jde o učení, které studuje člověka a jeho fungování v prostoru a čase. Snaží se o nerušený tok energie chi. Díky tomu lze nastolit harmonii v celém životě. Pracuje s pěti elementy a s tolik známými polaritami jin-jang. Nejde o náboženský směr. Spíše o víru v přesvědčení, že energie jde určitým způsobem použít a ovlivnit tak něčí život. Pokud je vše v harmonii, mělo by se vám dařit po finanční stránce, v lásce a zdraví.

Feng shui pracuje hlavně s pěti elementy (strom, oheň, kov, voda a země). Jde o to, je umět správně kombinovat a tím zajistit tok energie bez přerušení.

Základní principy: Jak vypadá feng shui ložnice

Pokud chcete ložnici, ve které spíte jako mimino, neruší vás nepěkné myšlenky a užíváte si každý pobyt v ní, je třeba dodržet určité zásady. Však ložnice je místo odpočinku. Proto nechte energii jen tak plynout. Odplaví vše špatné a dodá novou dávku síly.

 1. Odstraňte všechny prvky, které narušují uspořádání.

  Může to být nevhodný stolek s ostrými hranami, i když je zbytek nábytku zaoblen. Nebo jde o nevhodnou dekoraci. Vše jednoduše odneste pryč. Harmonie musí na vás sálat ze všech koutů

 2. Naučte se mít tuto místnost neustále uklizenou.

  Nikomu se dobře nespí, pokud je kolem něj nepořádek a rozházené věci. Ukládejte si oblečení na předem určené místo, stelte, pravidelně utírejte prach a vysávejte. Nenoste sem ani žádné nádobí a ihned odklízejte i použité kapesníky. Nepořádek narušuje jinak plynulý tok chi a tím zásadně poškozuje vaše zdraví

 3. Pokoj zařiďte smysluplně. Myslete na jeho ergonomii a tu nenarušujte.

  To přinese kýžený dobrý pocit při pobytu v místnosti

 4. Nehromaďte nepotřebné věci.

  Pokud to nepotřebujete pošlete to do světa. Zapomeňte na věty typu: „To se jednou bude hodit”

 5. Pokuste se o čistý vzhled.

  Takže spíše než neuklizené a přeplněné otevřené police volte uzavřené skříně a komody. Vše bude vypadat uhlazeněji. Za dvířka se schová kde co

Pokud se vám tento typ zařízení líbí, mrkněte i na naše další nápady. Bezplatně se zaregistrujte na Westwing.

Co pomůže k volnému toku chi podle feng shui

Uspořádání nábytku, výmalba a použité barvy vytváří pozitivní čistou energii. Jak tedy ještě ovlivnit proudění energie? Existují rady, které se dají považovat za zásady ložnice.

 • Pokud to rozloha dovolí, umístěte si sem velký rozměr postele
 • Nejlépe do středu pokoje nebo aspoň proti dveřím
 • Nezapomínejte na osobní prostor a na každou stranu postavte noční stolek
 • Nedělejte si z ložnice domácí kalendář. Omezte používání elektroniky na minimum
 • Zaměřte se na přírodní materiál
 • Využívejte tlumeného světla svíček
 • Buďte schopni vytvořit dokonalé soukromí, pomocí rolet a žaluzií

TIP! Jak nejlevněji rozdělit místnosti podle feng shui

Barvy: Jak vymalovat ložnici podle feng shui

To je otázka, u které se musíme podívat na energetickou mapu domova. Každá místnost si žádá svou sílu energie. A barva ji dodá. Pro ložnici platí, že by měla být spíše tlumená, jemná a nijak agresivní.

Proto ji vymalujte barvami jako je hnědá, béžová, zelená. Nijak by neměly narušovat celkový dojem z pokoje. Pokud chcete tapety, zvolte ty s jemným vzorem. Extravagance si nechte na jiný prostor.  Barvy v ložnici musí zklidnit tělo, ducha a mysl.

TIP! Barvy podle Feng Shui

Kde umístit postel v ložnici podle feng shui

Postel má své pevné místo. Její umístění v pokoji ovlivňuje vaše usínání, odpočinek a kvalitu spánku.

 • Postel vždy stavte čelem naproti dveří anebo proti plné zdi
 • Měla by být na první pohled pohodlná. Takže se nebojte polštářů, přehozů a doplňkových dek. Využijte k tomu textil v přírodních barvách
 • Preferujte dřevo před kovem. Ten totiž urychluje tok chi a činí spánek těžším
 • Postel opatřete plochým jednoduchým čelem. Krásně ji ukotví v prostoru. Jednoduché linie jsou lepší než prošívané a zdobné prvky záhlaví
 • Snažte se očistit místnost od zbytečných dekorací. Jedna či dvě skutečně postačí
 • K tomuto kusu nábytku musí být snadný přístup. Proto ji nestavte pod trámy a různé sklony střech v podkroví

TIP! Jak nejlépe vybrat dekorace podle feng shui

K posteli se však vážou i další věci a vybavení, které z ní udělají dominantu celého pokoje.

Feng shui v ložnici: inspirace

Pokud si představíte feng shui ložnici, jistě si vybavíte světlou místnost vybavenou velkou postelí ve středu místnosti. Barevně je pokoj laděn do přírodních barev krémové, zelené, kávové a modré. Také je zde možnost stínění oken pomocí závěsů a žaluzií a nachází se zde tlumené světlo. Ložnice je na pohled měkká a jemná.

Jaký obraz umístit do feng shui ložnice

Obraz slouží k dekoraci prostoru. Někdy jím vyjadřujeme své postoje a názory. Proto by každý takový obraz ve feng shui domácnosti měl navozovat kladné emoce. Rozhodně se musí líbit a nesmí vyvolávat znechucení.

Na plátně musí být vyobrazeno něco kladného. Rozhodně nic agresivního. Pokud při každém pohledu na něj myslíte na nenáviděnou tetičku, odstraňte jej. To vám nic dobrého nepřinese. Tady zapomeňte na štědrost a vděčnost a bez výčitek jej věnujte fanatickému sousedovi.

Dílo na obrazu pro vás musí mít hodnotu a nějaký hlubší smysl. Pokud tím kostičkám nerozumíte, nemá u vás doma místo.

Rozhodně si nevystavujte také již mrtvé příbuzné. To je naprostým zabijákem životní síly chi.

TIP! Pokud vás zajímá jak vybrat obraz do ložnice, doporučujeme si přečíst tento článek.

Noční stolky v ložnici feng shui

Ty jsou nutné, protože každý chce své místo na ryze osobní věci. Je lepší je umístit na noční stolek, který je z každé strany, než to mít neuklizené a položené na zemi. Vždy se snažte o symetrické rozložení.

Také se snažte o to, aby stolky byly identické.

Jak vybrat osvětlení do feng shui ložnice

Nesmí oslňovat. Ve chvíli, kdy unaveni uleháte do peřin, nestojíte o žádnou oslnivou zář žárovky. Volte slabší žárovky, tlumení ambientní osvětlení přídavnými lampičkami a led pásky. Jediné ostré světlo je povoleno ke čtení. To zase ulevuje našim očím.

Ložnice je nejromantičtější místo v bytě. Proto můžete použít různá stínidla, svícny a látkové lampy, které tento dojem podpoří.

Jaké závěsy do ložnice podle feng shui

Okno můžete zastínit v případě, pokud dovnitř proudí až příliš mnoho slunce nebo cizích pohledů. Pomoci si můžete žaluziemi nebo pěknými závěsy. Ty volte z lehkých přírodních materiálů. Určitě se vyvarujte těžkým neforemným závěsům. Musí dýchat a stále pouštět světlo do pokoje. Řiďte se heslem, že čím delší tím lepší. Působí totiž útulněji. A to je přesně to, čeho chceme dosáhnout. Můžete použít i řasené, pro podporu mužské energie Jin.

Z barevné škály volte modré, krémové a zelené. Nebojte se vyšívání a krajek. A v poslední řadě je vždy svažte.

TIP! Jak vybrat moderní závěsy do obýváku

Sedmero pravidel: Jak nenarušit energii chi

 1. Do ložnice nepatří voda, takže žádné akvárium. Voda zneklidňuje spánek a tlačí se mezi partnery.
 2. Před ulehnutím se musí uzavřít všechny zásuvky, skříně a opticky pokoj uklidit.
 3. Nepatří sem pracovní stůl, sportovní vybavení ani elektronika. Vše mysl podněcuje k neustálé akci a činnosti.
 4. Nepouštějte do ní cizí osoby, narušili by zde vaši harmonii.
 5. Rostliny jsou sice pěkné na pohled, ale v noci nám škodí. Vypouští oxid uhličitý, který pak během spánku dýcháme. Přemístěte je jinam.
 6. Dekorace v podobě obrazů musí být neutrální, neagresivní. Takové, co mysl nijak nepřetěžují. Zapomeňte na černobílé fotografie a sošky z cest.
 7. Zapomeňte na zrcadlo. Zbytečně odráží obraz a ohrožuje klidný spánek. V ložnici musí být souhra světla a stínu.

Pokud se vám tento typ zařízení líbí, mrkněte i na naše další nápady. Bezplatně se zaregistrujte na Westwing a inspirujte se našimi tipy. I vy můžete mít harmonický domov.

Pokud vás zajímá, jaké další styly můžete využít v ložnici, zde je pár tipů: