Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Podkrovní ložnice 11

Podkrovní prostor vyžaduje větší kreativitu při vybavování. Aby vše fungovalo, jak má, je třeba vše řádně promyslet. Jedním z nejvýraznějších atributů je ale útulnost, přesně proto se do podkroví perfektně hodí ložnice. V našem článku zjistíte, jak by měla vypadat podkrovní ložnice a moderní inspirace pro váš domov.

Ložnice v podkroví: Základní vlastnosti

Ložnice je v podkroví často jedinou místností, což jí dodá pocit naprostého soukromí a klidu. Především při zkosenějších a nižších stěnách neváhejte využít klidně celé horní patro. Jelikož nelze využít celou plochu, je třeba počítat s větším prostorem. I ve větší místnosti bývá problém vymyslet kam postavit nábytek a jaké kousky vybrat.

Rozmýšlíte, zda je pro vás podkrovní ložnice vhodná? Zvažte i negativa. Při nekvalitní izolaci může být v ložnici v létě velké teplo a ve starších střechách nebývají velká okna. Nebude problém do místnosti přivést čerstvý vzduch?

Zamyslete se také, zda se vám bude chtít každý večer chodit do schodů. Náročnější to může být ve stáří nebo například při zranění. Pokud váš negativa neodradila, čeká na vás prostor jako stvořený k relaxaci.

Jak barvy zvolit pro ložnici v podkroví

Záleží, zda vybíráte barvy do menší podkrovní ložnice nebo naopak do prostoru se zkosenými, ale vysokými stropy. Výhodou ložnice je, že vám malý prostor nevadí. Naopak, menší ložnice bude útulnější a vám se v ní bude skvěle relaxovat.

Jak vymalovat ložnici v podkroví? Do ložnice se nejlépe hodí tlumené a teplé barvy, které vás nebudou rušit při odpočinku. Světlejší tóny pomohou zvětšit malý prostor a vy se nebudete cítit stísněně. Tmavé barvy naopak celý prostor zútulní.

Vhodné barvy do podkrovní ložnice jsou:

Na různé doplňky a detaily pak použijte klidně výraznější barvy, ale opravdu v menším množství, aby nenarušovaly spánek. Do útulné podkrovní ložnice se hodí různé pastelové barvy i hořčicově žlutá nebo bordó.

TIP! Pokud vás zajímá, jak vymalovat ložnici, doporučujeme si přečíst tento článek.

Kam umístit postel v podkrovní ložnici

Nejdůležitější kus nábytku v ložnici je samozřejmě postel, proto byste si měli dobře rozmyslet, kam ji umístíte. Nejen v podkroví se snažte vybrat místo tak, abyste měli k posteli přístup ze tří stran. Pokud to není možné a postel je boční stranou u zdi, nechte dostatek volného prostoru u nohou.

Důležitý je i prostor nad ní. Přestože postel pod zkosenou stěnou vypadá stylově, nechcete každý den začít boulí na hlavě. Výška by měla být přinejmenším taková, abyste si pohodlně sedli. Nemusíte ji přirážet až ke zdi. Vyberte postel s pevným čelem a nechte za ní mezeru.

Máte střešní okna? Když postel postavíte pod protější stěnu můžete usínat s výhledem na hvězdy a probouzet vás bude ranní slunce. Nejpraktičtější je postel umístit doprostřed – čelem k rovné zdi mezi dvěma zkosenými.

Osvětlení: Jaké zvolit v podkrovní ložnici

Podkroví je často tmavší, proto je potřeba prostoru dodat dostatek umělého světla. Do ložnice vybírejte spíše větší množství jemnějších světelných zdrojů. Podle výšky stropu zvolte stopní nebo závěsné světlo a doplňte ho několika lampičkami. Základ je lampička na nočním stolku, další ale můžete dát ke skříni nebo na komodu.

5 inspirací pro podkrovní ložnici

1. Malá ložnice v podkroví

Máte doma málo prostoru a spíte v obýváku, protože máte pocit, že se vám celá ložnice nevejde do malého podkroví? Můžete si zde udělat prostor opravdu jen na spaní a zbytek nábytku nechat v jiné místnosti. Malou ložnici vybavte pouze kvalitní postelí a menšími nočními stolky. Její výhoda? Je nadmíru útulná a nic vás nebude rušit od kvalitního spánku.

2. Bílá ložnice v podkroví

Bílá podkrovní ložnice se hodí do minimalistického i rustikálního stylu. V rustikální ložnici vsaďte na bílé obložení zdí, měkké deky a koberce. Minimalistická bílá ložnice se hodí do menšího prostoru, který pomocí jednoduchého ale praktického nábytku využijete naplno. Bílou barvu kombinujte se světle šedou a béžovou pro monochromatický vzhled.

3. Nový trend: Skandinávský boho styl ložnice v podkroví

Jednoduchý a funkční skandinávský styl až překvapivě dobře ladí s uvolněným boho stylem. Oběma vládnou především přírodní materiály a neutrální barvy. Jednoduchý světlý interiér doplňte zajímavými dekoracemi, které mohou být různorodé, ručně vyrobené i vintage. Nepřehánějte to ale s množstvím pro udržení skandinávského základu.

4. Rustikální podkrovní ložnice

Rustikálnímu stylu vládnou dřevěné detaily. V podkrovním prostoru můžete využít přiznané trámy nebo vsadit na dřevěné obložení zdí. V menším prostoru volte raději moderní světlé pojetí rustikálního stylu ložnice, ve větším se nemusíte bát klasického tmavého dřeva a doplňků v zemitých barvách.

5. Podkrovní ložnice plná světel

Ke zútulnění prostoru vám pomůže i správný výběr světelných zdrojů. Kromě tlumených stropních svítidel a lampiček pořiďte například světelný řetěz k posteli. Svíčky jsou také možnost, dávejte jen pozor ať nejsou moc blízko zkoseným stěnám. V podkrovním prostoru mohou být bezpečnější variantou LED svíčky, které dnes působí opravdu autenticky.

Pomohla vám dnešní várka inspirace k ještě útulnější podkrovní ložnici? Využijte bezplatnou registraci na Westwing. Pro další inspiraci si můžete přečíst o dalších stylech:

Jaký zvolit nábytek do podkrovní ložnice

Nevýhodou podkrovních prostor je nedostatek rovných vysokých zdí a celkově nižší stropy. Hodí se především nižší kusy nábytku, vsaďte proto spíše na komody a taburety než na vysoké skříně a mohutná křesla. Oželet můžete i mohutné čelo postele.

Vysokou šatní skříň opřete o falešnou stěnu uprostřed místnosti nebo zvolte tyč připevněnou mezi zkosené stěny jako její alternativu. V případě, že máte větší prostor, zvažte jeho rozdělení a vytvořte tak samostatnou šatnu s otevřenými policemi.

Dekorace do podkrovní ložnice

V podkrovní ložnici se vyhněte pouze opravdu mohutným a vysokým dekoracím, jinak nejste omezeni ničím jiným, než stylem pokoje a vaším vkusem.

Na zútulnění se hodí různé textilie od sametu přes kožešiny až po pleteniny. Dopřejte ložnici různé plédy, deky, polštářky i koberce. Pravé nebo LED svíčky se hodí do každého prostoru, na provonění ale můžete použít i aroma lampu nebo difuzér.

Kam umístit v obraz? Místo věšení na zeď ho o ni nechte jednoduše opřený na zemi. Na strop naopak zavěste pokojové rostliny. Pořídit můžete speciální závěsné květináče nebo drhaný makramé závěs, který zvládnete vytvořit i doma.

5 zásad: Patero pro útulnou podkrovní ložnici

  1. Zvolte správné barvy. Do ložnice jsou vhodnější tlumené barvy, které vás nebudu rušit v odpočinku.
  2. Malý prostor podkrovní ložnice není na škodu. Sama o sobě je útulná a při spánku vás nic nerozptyluje.
  3. Vyberte správné dekorace, ideální jsou různé textilie. Pořiďte si plédy, deky, polštářky i koberce.
  4. Světlo dokáže změnit atmosféru celé místnosti. Tlumená svítidla doplňte světelnými řetězy a svíčkami.
  5. Prostor předem dobře rozplánujte, aby se vám vše vešlo a ložnici jste mohli pohodlně využívat.

Pomohla vám dnešní várka inspirace k ještě útulnější podkrovní ložnici? Využijte bezplatnou registraci na Westwing a nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!

Mohlo by se vám také hodit: