Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Trendové materiály 2021

Přírodní kámen je jeden z nejdéle používaných materiálů v historii. Své místo našel v architektuře i v interiérovém designu. Co stojí za neutuchající popularitou a jak přírodní kámen využít u vás doma? Inspirujte se s Westwingem.

Přírodní kámen v interiéru

Přírodní kámen si získal svou popularitu v architektuře svým jedinečný vzhledem, pevností a odolností vůči mrazu i otěru. Je součástí klasických i moderních staveb, ale v dnešní době ho využíváme především v interiéru.

Kámen nejčastěji vídáme v kuchyních a koupelnách, čím dál oblíbenější je ale jako dekorativní prvek v obývacím pokoji nebo dokonce v ložnici. Příroda nám poskytuje mnoho různých barev a dekorů, najdete proto vhodný kámen do každého interiéru. 

Tip: S nižším rozpočtem můžete sáhnout po napodobeninách, které jsou dnes již velmi věrohodné. 

Nejoblíbenější druhy kamene

Na světě je tolik druhů kamene! Každý má jiný vzhled i vlastnosti a hodí se pro jiné využití. Stejně tak cenové rozmezí je od několika korun do desítek tisíc za metr. Nejpopulárnější druhy v architektuře a interiérovém designu jsou:

  • Žula
  • Onyx 
  • Mramor
  • Vápenec
  • Křemen

8x inspirace a tipy na využití přírodního kamene v interiéru

Přemýšlíte, kde v interiéru využít přírodní kámen a jaký druh vybrat? Připravili jsme pro vás bohatou inspiraci.

1. Kamenná zeď v obývacím pokoji

Kamenná dekorační zeď se hodí zejména do rustikálního nebo naopak moderního obývacího pokoje. Ideálně ji vyberte jen na jednu kontrastní stěnu, například za televizi nebo krbem. Oblíbenou volbou je výrazná břidlice.

Pokud toužíte po jednodušším stylu, vyberte kámen ve stejné barvě, v jaké máte vymalováno. Dekorační stěnu můžete samozřejmě také natřít a ponechat pouze její strukturu. Jen je třeba se zamyslet, jestli není škoda zakrývat krásu přírodního kamene.

2. Kuchyňská deska z přírodního kamene

Kuchyňské desky se vyrábí zpravidla ze třech materiálů – ze dřeva, kamene a lamina. Dřevěná pracovní deska kuchyň zútulní, je ale třeba dávat pozor na vlhkost. Kvalitní laminátové desky dokáží vzhledem napodobit téměř každý materiál a velkým bonusem je nižší cena.

Pracovní deska z přírodního kamene ale dodá jedinečný vzhled i optimální vlastnosti. Je třeba si připlatit, na druhou stranu vám deska bude sloužit celý život. Oblíbený je vzhled mramoru, nejpraktičtější volbou je však žula.

TIP! Mramorová deska v kuchyni: vše, co potřebujete vědět

3. Mramorová koupelna

Plánujete rekonstrukci koupelny? Pokud toužíte po skutečně luxusní výsledku, mramor je tou nejlepší volbou. Hodí se do klasických i moderních minimalistických koupelen.

Mramor v koupelně můžete využít na většinu plochy nebo například na jednu kontrastní stěnu za sprchovým koutem. Nechte jej zazářit a zbytek vybavení vybírejte v jednodušším designu. Do moderní koupelny se hodí černý kov, klasickou vybavte zlatými nebo mosaznými doplňky.

TIP! Mramor v interiérovém designu: 8 způsobů využití u vás doma

4. Kamenné podlahy

Kamenné podlahy a chodníky jsou odolné, mají dlouhou životnost a jsou relativně levné. Hodí se jak do interiéru, především do koupelny, kuchyně či předsíně, tak do exteriéru. 

Vydlážděte kamenem terasu a použijte jej i na příjezdovou cestu nebo parkovací stání. Pokud plánujete zahradu v anglickém stylu, bez kamenných cestiček se takřka neobejdete. 

Kamenné schodiště

Je schodiště součástí vašeho obývacího pokoje nebo vstupní haly? Udělejte z něj designový prvek a obložte schody nebo zeď přírodním kamenem. Kamenné schůdky se hodí také na zahradu či skalku.

TIP! Inspirace na stylové schodiště v domě

Nábytek i drobné dekorace

Chcete přírodní kámen zakomponovat do interiéru jako výrazný prvek? Vsaďte na doplňky a dekorace. Můžete vybrat například mramorový stolek do glamour obýváku, břidlicové servírovací prkénko do kuchyně nebo kamenné umyvadlo položené na masivní dřevěné desce v industriální koupelně. 

Křemenec v interiérovém designu

Křemenec neboli kvarcit ještě není tak známý jako jiné přírodní kameny, jeho obliba ale stále roste. Nabízí totiž kombinaci elegantního designu podobného mramoru a vyšší odolností, než má žula.

Kvarcit je méně porézní, není proto náchylný na poničení kyselinami či chemickými čisticími prostředky. Hodí se jak na kuchyňský ostrůvek, tak jako stylová deska konferenčního stolku v obýváku.

Vápenec v ložnici

Chcete kamenné podlahy do ložnice, ale bojíte se příliš velkého chladu? Vápenec má hladší povrch, než jiné přírodní kameny a lépe drží teplo. Je proto mnohem příjemnější i pro chůzi naboso.

Vápenec se do ložnice hodí i svou jemnou barvou. Jeho klid a harmonie podpoří váš kvalitní odpočinek. Nejlépe vypadá v kombinaci s dalšími jemnými barvami a materiály. Vsaďte na světlé dřevo a přírodní len či bavlnu.

Westwing průvodce: Dekorace z přírodního i umělého kamene

Péče a údržba přírodního kamene

  1. Impregnujte přírodní kámen, aby nepohlcovat tekutiny, barviva nebo mastnotu.
  2. Používejte neagresivní čisticí prostředky, které nenaruší strukturu.
  3. Nepokládejte na kámen kyselé potraviny a horké nádoby.
  4. Skvrny odstraňujte hned, jakmile vzniknou.
  5. Poškození nechte opravit profesionálem.

Otázky a odpovědi

Máte další otázky týkající se přírodního kamene? Možná na ně zde najdete odpověď.

Shrnutí

Kámen byl vždy součástí architektury a neočekáváme, že se to změní. V interiérovém designu je naopak čím dál více oblíbený. Kamenné dekorace jsou nadčasové a do každého stylu vyberete ten správný typ. Od mramoru, přes achát až po břidlici.

Registrujte se zdarma na serveru Westwing a inspirace vám už nikdy neunikne. Pravidelně přinášíme tipy nejen ze světa bydlení a také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Mohlo by se Vám také hodit: