Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Obyvací-pokoj-s-ložnicí

Nejde o nic neobvyklého ani ojedinělého. Jsou prostory, které neumožňují mít ložnici jako samostatnou místnost. Pak je nutné ji najít jiné místo. Často se tak obývací pokoj s ložnicí propojuje v jednu místnost. Je však na vás, abyste pojali jako celek. Spací i obytná zóna musí být stejně komfortní. Přinášíme dávku inspirace, jak takový prostor zařídit.

Jak uspořádat obývací pokoj s ložnicí

Nabízí se hned několik variant, jak pokoj opticky oddělit. Ke spánku totiž potřebujeme klid a soukromí. Častým řešením je rozkládací pohovka. Ale ruku na srdce. To přestane po čase bavit každého. Den, co den rozestlávat a zase pracně schovávat. Lůžkoviny cpát do skříně nebo dna pohovky. Existují elegantnější způsoby, jak zabudovat plnohodnotnou postel do pokoje. A to takovým způsobem, že to bude pěkné na pohled a jednoduché k užívání.

Obývací pokoj s ložnicí nemusí trpět na nedostatek místa. Chce to jen dobře naplánovat rozmístění každého jednotlivého kusu nábytku. Berte v potaz celkovou podlahovou plochu místnosti, styl domova, který chcete zachovat i v tomto pokoji a také finanční možnosti. Každý má jiné představy, ale naše tipy jistě přinesou inspiraci i vám.

Platí, že postel by měla stát co nejdále od dveří. Bude to působit lépe, nebudete mít pocit, že jste v ložnici, jen co přejdete práh. Taky byste měli být schopni postel ukrýt před nežádoucími zraky návštěv a nezvaných hostů. Do ložnice si nepouštíme jen tak někoho. Je to soukromý prostor.

Zaregistrujte se na Westwing a využívejte všech členských výhod. Jde o bezplatné členství. Přinese Vám mnoho inspirace k vybavení vašeho domova.

Komoda nebo knihovna do obýváku s ložnicí

Postel můžete oddělit od sedací soupravy pomocí kusu nábytku. Často je to stůl, komoda, skříň nebo i policová knihovna. Jednoduše jej umístíte za čelo postele. Z pohovky tak nepůjde ihned vidět na lůžkoviny. A spaní je vždy hned připravené.

Dejte však extra pozor na ustavení volně stojícího nábytku. Ať nedojde k převržení. Dá se přimontovat k podlaze nebo k čelu postele. Skříň či polici tak využijte jako úložný prostor a zároveň jako krycí prvek.

Kam umístit postel v obývacím pokoj s ložnicí

Jde o důmyslný systém, který navíc šetří místo. Postel si můžete nechat zabudovat do skříně. Sklopné postele jsou velmi oblíbené v hodně malých bytech. Přes den nepřekáží a volný prostor se může využít na hrací prostor pro děti nebo jako cvičební místo na vaše pravidelné protahování svalů a cvičení jógy. Až bude čas na spánek, jednoduše ji sklopíte.

Postel vyrobí šikovný truhlář anebo můžete zakoupit modulový nábytek. Stane se tak součástí zdi. Pokud ji doplníte poličkami a nějakým důmyslným nočním stolkem, bude to skoro jako pravá ložnice. Jde o to, to dobře promyslet a zakomponovat.

Postel zasuňte do pódia

Tento styl optického schování postele také šetří místo, ale moc lidí jej zatím nevyužívá. Přitom jde o překvapivě nápaditý design. Vytvoření pódia není nic složitého. Opět vyrobí truhlář nebo kutil. Někteří využívají i komody, na které položí silnou desku. Postel se pod to pak jednoduše zasune. A nahoře můžete vytvořit čtecí koutek, postavit sedací soupravu, umístit jídelní stůl s židlemi nebo nechat jako hrací koutek pro děti.

Vzhůru do oblak

Pokud je výška místnosti dostačující, můžete se vrátit do dětství a postel umístit nahoru. Někdy lze vytvořit falešné patro, ale stejnou službu udělá i patrová postel s volným spodním prostorem. Ideální jako domácí pracovna. Dnes mnoho lidí pracuje na home officu a potřebují svůj prostor. Tak se dá dokonale využít relativně malá podlahová plocha.

Rozdělení obýváku s ložnicí

Rozdělení obýváku a ložnice pomocí závěsu

Máte v pokoji niku? Pokud ne postavte ji. Do ní se krásně umístí postel a tu od obývací části jednoduše oddělíte pěkným závěsem, roletami nebo třeba japonskými stěnami. Nechcete přistavovat zeď? Nechte postel volně stát, ale udělejte kolem ní posuvnou stěnu. Přes den zatáhnete, na večer roztáhnete do ztracena. Můžou to být skleněné panely, dřevovláknité desky polepené pěknou tapetou nebo již zmíněné japonské stěny. Využijte toho a udělejte z tohoto systému pěkný dekorační prvek. Na pomoc si vezměte barvy a textilie.

Drobná zástěna z příčky pro rozdělení ložnice s obývákem

Tak jako jsme doporučili postavit před čelo postele komodu, což se hodí použít ve volném prostoru, pak lze stejně vytvořit zděnou příčku. Nemusíte ji vytáhnout až ke stropu. Stačí tak, aby kryla rám postele, ale zároveň stále propustila světlo. Můžete pak na ni z jedné strany zavěsit televizi a z druhé třeba police.

Využijte obývací pokoj s ložnicí až po strop

Už jste někdy viděli třeba hrací panel s vlakovým nádražím, který lidi vytahují až ke stropu a pokud si s ním chtějí hrát, spustí jej na zem? To samé lze provést s postelí. Umístíte ji na panel. Musíte však dobře promyslet co postavíte pod ní. Proto se doporučuje jednoduše tuto techniku umístit do středu místnosti, kde většinou není mnoho věcí. Často jen konferenční stolek, ten snadno posunete do strany a postel má místo k položení.

Velkou výhodou je, že jde o rychlý systém, netrápíte se se stlaním postele. Ale jde o extravagantní řešení. Hodí se tak spíše do moderních prostor nebo industriálních pokojů. Simuluje tak prostředí továrny.

Inspirace na obývací pokoj s ložnicí v různých stylech

Každý styl je něčím výrazný. Jeden se potrpí na materiál, jiný se zaměřuje na detaily, druhý na barvy apod. Proto i do různých pokojů použijte odlišné optické oddělení a rozdělení pokoje na zóny.

Obývací pokoj s ložnicí v boho stylu

Jde o velmi uvolněný styl. Prakticky povoluje vše. Nechává volnou uzdu fantazie. Pro minimalisty je to asi přeplácaný způsob žití, vy však můžete využít jeho možnosti.

Vytvořte ložnici pomocí policové skříně, která bude napůl otevřená. Přinese to do pokoje hravost. Na police si pak postavíte všelijaké drobnosti, obrázky, knihy a rostliny. Klidně můžete jednotlivé police zvýraznit i barvami nebo košíky vyrobené z různých materiálů.

Feng shui ložnice v obývacím pokoji

Jde o to, vytvořit klidné prostředí. Vše musí ladit a pěkně do sebe zapadat. Feng shui pracuje i s vyladěním mysli. Tady se určitě snažte postel oddělit i po zvukové stránce. Takže japonské stěny, posuvné systémy a vytvoření příček a nik je to pravé pro tento styl.

Ložnice s obývacím pokojem v rustikálním duchu

Zde se můžete vyřídit se strukturou materiálu, barvami a množstvím. Rustikální styl oslavuje domácí prostředí venkova. Na své si tu přijdou záclony a závěsy v květinových dekorech. Mohou být jak vzdušné, tak i z těžší látky, která nepropouští tolik světla. Pokud je sladíte se zbytkem vybavení a textilu, máte vyhráno.

Obývací pokoj s ložnicí v paneláku

V panelovém domě, laicky řečeno v paneláku, není místa nazbyt. Řeší se každý centimetr. Tradičně zde žije čtyřčlenná rodina. Dokud jsou děti malé, bydlí spolu v jednom pokoji. Jen co vyrostou, začnou se řešit hádky a rodiče přistoupí na rozdělení dětí. Každý do jednoho pokoje. Ty tam jsou doby, kdy se zkrátka musely zatnout zuby a vydržet. Dnes rodiče více vnímají své děti a snaží se jim zajistit co nejlepší bydlení. Právě proto jim často přenechají ložnici jako druhý dětský pokoj. Typické to bývá i u vícečlenných rodin nebo s přílišným věkovým rozdílem.

Rodiče si tak musí vybudovat nové místo na spaní. Možnosti je uzpůsobení chodby, změna celkového půdorysu bytu anebo nejčastějším řešením je propojit obývací pokoj s ložnicí. Bývá to totiž největší pokoj v bytě a nabízí tedy dost prostoru pro samotnou postel nebo pro větší rozložitelnou sedačku.

5 pravidel: Jak spojit obývací pokoj s ložnicí

Ke spojení dochází z různých důvodů. Ať už je jakýkoli, dodržte těchto pět pravidel a bude se vám spát královsky.

  1. Postel umístěte raději k oknu než do temného kouta
  2. Využijte půdorys pokoje ve svůj prospěch
  3. Postel barevně slaďte se zbytkem
  4. Umožněte optické oddělení postele od zbytku místnosti
  5. Myslete na celkový styl pokoje a dle toho vyberte, kam ji umístíte

Zaregistrujte se na Westwing a využívejte všech členských výhod. Jde o bezplatné členství. Přinese Vám mnoho inspirace k vybavení vašeho domova.