Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Tmavá barva ložnice

Tmavá ložnice je v poslední době čím dál více oblíbená a pokud chcete držet s nejnovějšími trendy, možná ji chcete vyzkoušet i vy. Tmavá se hodí dokonce i do interiérů, u kterých to nečekáte. Je ale důležité vybavování chytit za ten správný konec, jinak by ložnice mohla působit jako jeskyně. Jak na to?

Tmavá ložnice: Jak si zařídit tmavou ložnici?

Tmavá ložnice se hodí téměř do každého interiéru a stylu, dokonce i do malé ložnice nebo panelákové ložnice. Důležité ale je, nenechat se příliš unést a tmavou barvu použít pouze na některé stěny a dekorace a doplnit ji zářivými tóny, kterými prostor zjemníte.

Dokonce ani do velkého prostoru, kde se nemusíte bát optického zmenšení (naopak bývá žádoucí) nedoporučujeme tmavou barvu použít naprosto všude. Můžete si dovolit tmavé stěny i podlahu, ty ale doplňte světlejším nábytkem nebo textiliemi.

2022: Trendy barvy do tmavé ložnice

Jakou tmavou barvu použít do ložnice? Rozhodně nešlápnete vedle se správným odstínem modré, zelené a šedé. V tmavém pojetí se hodí i některé odstíny fialové a dokonce červené, která jinak do ložnice doporučována nebývá. K jednotlivým barvám také vyberte vhodný kontrast na dekorace.

A jaké barvy použít do kombinace? Záleží, jakého chcete dosáhnout efektu. Chcete ložnici zjemnit a zženštit nebo naopak dosáhnout opravdu dramatického vzhledu? 

Uspořádání v tmavé ložnici: Vyberte nejlepší styl interiéru

Lámete si hlavu se stylem, kterým vybavit tmavou ložnici? Ve skutečnosti jí sedí téměř všechny, dokonce i ty, u kterých to na první pohled nečekáte. Do skandinávské ložnice se hodí tmavě šedá nebo námořnicky modrá a do industriálního stylu granitově červená. Luxusní glam ložnici vymalujte na smaragdovou nebo tmavě švestkovou a pořiďte zlaté, stříbrné nebo měděné doplňky.

Tmavá ložnice v podkroví

Zařizování podkrovní ložnice vyžaduje hodně plánování. Prostor je náročné vybavit tak, aby byl skutečně praktický. Když se to ale povede, ložnice v podkroví má řadu výhod: je klidná, útulná, zajímavá a hodí se do ní každý styl.

Útulnost můžete ještě podpořit použitím tmavých barev. Raději, než na zkosené stěny ji použijte na jednu stěnu za postelí, jinak by pokoj mohl působit příliš stísněně. Ve stejné barvě pak vyberte i povlečení a další doplňky.

Klasické uspořádání tmavé ložnice

Tmavá ložnice vás láká, ale netroufnete si na tmavé stěny? Jestli máte menší ložnici, pravděpodobně nechcete opticky ubírat prostor, i pro vás ale máme řešení. Stěny a podlahu nechte světlé, tmavé pořiďte jen doplňky.

Skvěle budou vypadat například světle šedé stěny doplněné výrazným povlečením, závěsy a dalším textiliemi a dekoracemi v námořnické modré, rubínové nebo švestkové. Luxusního vzhledu pak dosáhnete použitím lesklých kovů.

Tmavá ložnice s kombinací bílé

Bílá ložnice je ta nejuniverzálnější, kterou můžete mít. Je nadčasová a pravděpodobně se vám nikdy nepřestane líbit. Pomocí vybavení a doplňků můžete bílý základ neustále upravovat do téměř jakéhokoliv stylu. Pravděpodobně se ji ale nespojíte s tmavou ložnicí?

Bílé stěny mohou být skvělý podklad právě pro tmavou ložnici. Vyberte masivní dřevěné doplňky a nábytek z velmi tmavého nebo černého dřeva a kovu se světlejšími, dřevěnými nebo šedými doplňky. Dosáhnete tak perfektního moderního stylu ložnice.

Tmavě modrá ložnice

Proč se tmavě modrá barva tolik hodí do ložnice? Je dokázáno, že modrá barva snižuje krevní tlak a tep, a dokonce pomáhá od depresí. Tmavě modrou barvu máme navíc spojenou s barvou noční oblohy, proto je pro nás snadnější dosáhnout kvalitního odpočinku.

Námořnická modrá je perfektně kombinovatelná. Zlatými nebo měděnými akcenty vytvoříte elegantní ložnici, s ratanem dosáhnete pohodovějšího boho stylu a v kombinaci se světlejšími odstíny modré, šedé a bílou barvou vznikne velmi příjemná, vzdušná ložnice.

Tmavě zelená ložnice

Zelená barva uklidňuje, i proto ji designéři již řadu let doporučují do ložnice. Smaragdové stěny doplňte dalšími odstíny zelené, hnědou barvou a dřevem. Dosáhnete lehce přírodního vzhledu. Správně zvoleným vybavením vytvoříte i zajímavou boho ložnici.

Jaké volit materiály? Nejlepší bude kombinace různých textilií, od lnu až po samet. Použít můžete i kovové detaily a nábytek vybírejte především dřevěný nebo bíle mořený.

Jaké osvětlení zvolit do tmavé ložnice

Nejlépe tmavá ložnice vypadá v prostoru, který má dostatek přírodního světla díky velkým oknům a správné světové straně. Co když ale takové dispozice nemáte? Pořiďte do ložnice několik světelných zdrojů.

Nejdříve vyberte hlavní zdroj světla, který rozzáří celý pokoj. Bude to pravděpodobně stropní svítidlo, můžete ale zvolit i světelný pruh v podhledu. Druhým nediskutovatelným zdrojem jsou lampičky u postele, které zajistí intimitu a příjemnější světlo ráno nebo večer. 

Velmi praktické je jemnější světlo přímo v šatní skříni nebo u ní. Pomůže především v případě, že sdílíte ložnici s dalším člověkem a nevstáváte oba ve stejnou dobu.

TIP! Inspirace pro osvětlení ložnice

Dekorativní prvky do tmavé ložnice

Dekorativní prvky vybírejte podle toho, jestli chcete prostoru dodat dramatičnost, nebo ho naopak odlehčit. Pokud jste zvolili světlejší barvy zdí, můžete vybrat klidně všechny doplňky tmavé. U ložnice s tmavým základem byste měli alespoň některé volit ve světlejších odstínech.

Největší rozdíl udělají barvy na větších plochách: koberec, povlečení, závěsy nebo obraz do ložnice. Těmi menšími pak perfektně doladíte akcent. Různé dekorativní polštáře, svíčky, vázy a další dekorativní předměty bez obav vybírejte i v kontrastních a výrazných barvách.

5 zásad: Patero při zařizování tmavé ložnice

  1. V menší ložnici vymalujte tmavě jen některé stěny.
  2. U větší ložnice se nemusíte omezovat, ale pořiďte pár světlých doplňků.
  3. I se světlými stěnami můžete vytvořit tmavou ložnici pomocí nábytku a dekorací.
  4. Největší rozdíl udělají barvy na větších plochách jako podlahy, stěny, povlečení a závěsy.
  5. Doplňky v kontrastních barvách v tmavé ložnici opravdu vyniknou.

Pomohla vám dnešní várka inspirace na zařízení tmavé ložnice? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a už nikdy nepřijdete o nové tipy a naše exkluzivní nabídky.

Mohlo by se vám také líbit: