Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
uzka chodba a predsin

Vstupní chodba je první místo, do kterého ve svém bytě pozvete návštěvu. Po příchodu domů ale přivítá každý den i vás. Měla by být nejen reprezentativní, ale i útulná, praktická a funkční. Jak toho ale dosáhnout u úzké chodby? Připravili jsme pro vás jedinečné tipy a inspiraci na její zařízení. 

Úzká chodba: Naše tipy 

 • Při návrhu úzké chodby je třeba předem dobře rozmyslet, co vše v ní budete mít uskladněné 
 • Především pokud je chodba malá, přesuňte vše, co pravidelně nevyužíváte do jiné místnosti 
 • Důležitou roli hraje výběr barev a světel – světlá chodba bude působit větší 
 • Když vyberete vhodný nábytek, i do úzké chodby se vám vejde vše potřebné 
 • Pokládejte chodbu za plnohodnotnou místnost a podle toho si dejte záležet na jejím zařizování 
 • Úzká chodba by měla být vždy uklizená, zeď plná bund a boty na zemi nepůsobí dobře 

Jak opticky rozšířit úzkou chodbu či předsíň

 1. Zrcadla

  Zrcadlové povrchy dokáží zázraky. Kromě praktického a zároveň stylového vysokého zrcadla můžete použít zrcadla například na skříně. 

 2. Nábytek na nožičkách

  Kdykoliv potřebujete opticky zvětšit malý prostor, využijte nábytek na nožičkách. Když vidíte pod nábytek, váš mozek místnost vyhodnotí jako větší. 

 3. Vzorovaná tapeta

  Tapeta se vzorem skryje roh místnosti. Kratší zeď proto nebude tolik výrazná a místnost opticky zvětšíte. 

 4. Diagonály

  Diagonála od jednoho rohu k druhému je nejdelší vzdálenost v místnosti. Upoutejte na ni pozornost a celá místnost bude působit větší.  

 5. Pořádek

  Nejlepší způsob, jak opticky zvětšit jakoukoliv místnost je zbavení se nepořádku. 

 6. Světla

  Každý prostor vypadá větší, když je správně nasvícení. Rozprostřete světla po celé chodbě. 

 7. Jednobarevný nábytek

  Nábytek i čalounění vybírejte v jedné barvě (může být s texturou), raději než vzorované. 

Jak vymalovat úzkou předsíň 

Díky světlým barvám působí i malá úzká předsíň větší a vzdušná. Použijte neutrální barvy jako je bílá, světle šedá nebo béžová, ale i pastelové odstíny zelené nebo modré barvy.  

Strop a lištu namalujte o odstín světlejší nebo bílou barvou. Ve stejné barvě, jako jsou zdi můžete také vybrat nábytek, případně ho sama přetřít. Díky tomu splyne se zdí a nebude působit jako bariéra. 

TIP! 8 snadných kroků: Jak vymalovat strop

Jakou podlahu vybrat do úzké chodby 

Podlahu vyberte světlou, ale ne tak jako strop a stěny. Skvělou volbou je světlé dřevo, například parkety poskládané do vzoru rybí kosti. Pokud ale do předsíně vstupujete v botách, zvažte odolnější laminátové podlahy nebo dlaždice.  

Tip: Doprostřed místnosti můžete položit dlouhý, úzký kobereček v barvě stěn. 

Úzká chodba: Inspirace na krásné a praktické řešení 

Chceme vám dokázat, že i úzká chodba může být stylová. Proto jsme připravili čtyři různá uspořádání, která dokazují, že pro jedinečný vstup do bytu nepotřebujete mnoho prostoru. 

1. Úzká chodba v boho stylu 

Chodbu vymalujte světlou béžovou barvou a vybavte ji v přírodních tónech a materiálech. Podlahu vyberte z teplého dřeva a položte na ni menší, úzký koberec. Může být jutový nebo se zajímavým vzorem. 

Ke zdi postavte jednoduchou lavičku s úložným prostorem a zútulněte ji vlněným přehozem. Nezapomeňte také na zrcadlo a praktickou poličku na klíče a další drobnosti. 

2. Minimalistická úzká chodba 

Chybí vám prostor? Zvolte minimalistický styl. Vyberte jednoduchý, vzdušný nábytek s čistými liniemi – ideálně multifunkční. Vsaďte na prostou kombinaci černé, bílé a šedé barvy. Místo doplňků, které by zbytečně zabíraly místo sáhněte například po zajímavé lampě. 

3. Úzká chodba ve skandinávském stylu 

Jednoduchost, funkčnost, ale také útulnost, to je skandinávský styl. Přesně proto ho milujeme v malých prostorech. Do skandinávské předsíně pořiďte nábytek v kombinaci bílého kovu a dřeva. Praktický bude posuvný věšák, který má ve spodní části prostor i na uložení bot. Nezapomeňte na pohodlnou stoličku na obouvání. 

4. Úzká předsíň v glamour stylu 

Glamour styl je velmi výrazný, proto se hodí především do větších prostor. Do úzké předsíně ho zvolte jen v případě, že můžete většinu věcí uložit jinam – nebudete zde tedy potřebovat tolik nábytku a může být zdobenější.  

V glamour úzké předsíni nechte zazářit zrcadlo ve zdobeném zlatém rámu. Doplňte jej pouze stojacím věšákem a sametovým taburetem s úložným prostorem. 

TOP výběr: Nejlepší nábytek do úzké chodby 

Do úzké chodby se nehodí hluboké skříně a objemné kusy nábytku, jako jsou sedačky s bohatým polstrováním. Vybírejte spíše vzdušný nábytek s jednoduchými a jasnými liniemi. Neměl by být příliš zdobený, to ale neznamená, že nemůžete sáhnout po designových kusech. 

Nejlepším řešením do úzké chodby jsou multifunkční kousky. Botník či truhla, kterou využijete zároveň na sezení, komoda s odkládacím prostorem na klíče nebo věšák a zrcadlo, které slouží zároveň jako doplněk. 

U dekorací platí pravidlo „méně je více“. Snažte se vybírat takové dekorace, které jsou praktické, jako zrcadlo v pěkném rámu nebo designové svítidlo. Výjimkou jsou nástěnné dekorace, obrazy a fotky. Na komodu či botník můžete také postavit jednu vázu s květinou, která bude příjemným přivítáním doma. 

Osvětlení úzké chodby 

V úzké chodbě rozložte osvětlení rovnoměrně po celé místnosti. Když použijete jen jedno centrální světlo, opticky ji zmenšíte a rohy budou příliš tmavé. Máte hned několik možností, jak toho dosáhnout: 

 • Po stranách nainstalujte nástěnná svítidla nebo je zavěste od stropu 
 • Rovnoměrně rozmístěte několik bodových stropních žárovek 
 • Pomocí LED pásků můžete předsíň osvítit na podlaze 
 • Na komodu či botník postavte lampičky 

Shrnutí 

Předsíň či chodba bývá často při zařizování domova opomíjena jako nedůležitá místnost, kterou pouze procházíte. Především pokud je menší, nedáváme si na jejím vybavení tolik záležet.  

Je to ale místo, které vidí nejen vaše návštěva, ale i vy po příchodu domů jako první. Zajistěte, že se budete cítit dobře hned jak překročíte práh bytu a dodejte své předsíni osobitost. Zvolte svůj oblíbený styl, postavte na botník či poličku květinu, pověste na zeď fotky. Není třeba místnost zastavět dekoracemi, stačí jen jedna nebo dvě drobnosti. 

Inspirujte se i dalšími články, ve kterých řešíme vybavení a dekorace malých prostor: 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít nikdy nekončící studnici inspirace, nápadů a exkluzivních nabídek pro ještě krásnější domov.