Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
predsin

Malá předsíň je při zařizování velkou výzvou. Jak zajistit, aby bylo v předsíni vše potřebné a zároveň zůstala stylová a vzdušná? Inspirujte se v našem dnešním článku. 

Jak zařídit malou předsíň či chodbu: Krok za krokem 

Předsíň je místo, které vy i vaši hosté vidíte jako první po příchodu do bytu. Měla by proto být nejen praktická, ale také reprezentativní. Je to u malé předsíně vůbec možné? 

Se správným plánováním není stylové zařízení malé předsíně vůbec náročné. Dejte si záležet především na uspořádání: nábytek rozestavte tak, abyste se mohla pohodlně pohybovat, obléknout, nazout boty a prohlédnout se v zrcadle. 

 1. Světlé barvy

  Vymalujte světlými barvami, které místnost prozáří a opticky zvětší.
  TIP! Světlé dřevo: Jak kombinovat nábytek a dekorace

 2. Praktické osvětlení

  Špatně osvětlený prostor působí ještě více stísněný.
  TIP! Jak vybrat osvětlení do chodby či předsíně

 3. Zrcadla

  Díky jejich odrazu opět opticky zvětšíte prostor a také budete moci před odchodem vždy zkontrolovat svůj outfit.
  TIP! Velký průvodce: jak vybrat zrcadlo

 4. Nábytek

  Vybírejte praktické multifunkční kousky, ve kterých budete mít vše uspořádané.
  TIP! Jaký nábytek zvolit do předsíně a chodby

 5. Vestavné skříně

  Pokud máte dostatek místa, vybavte předsíň praktickou vestavnou skříní s posuvnými dveřmi 

 6. Přesuňte věci

  Cokoliv není v předsíni pravidelně potřeba přesuňte do jiné místnosti.

Jakou barvu do malé předsíně 

Do malé předsíně jsou nejlepší volbou světlé a neutrální barvy zdí, které opticky zvětší prostor. Kromě klasické bílé barvy můžete sáhnout také po béžové, světle šedé nebo po různých pastelových odstínech. 

Pokud chcete dosáhnout dramatického vzhledu místnosti, můžete sáhnout i po tmavších barvách. Jednu ze zdí můžete natřít i omyvatelnou černou barvou a využívat ji na vzkazy. Na celou předsíň pak volte tmavě zelenou nebo antracitovou, vyberte ale světlejší podlahy a nechte bílé stropy a lišty. 

Tip: Tmavé stěny jsou samy o sobě dost výrazné, proto předsíň vybavte velmi jednoduchým a vzdušným nábytkem. 

10 stylových inspirací: malé předsíně a chodby

Inspirujte se s námi deseti krásnými a praktickými rozloženími malých předsíní. 

1. Malá předsíň ve skandinávském stylu 

Kdykoliv bojujete s nedostatkem prostoru, skandinávský styl vás zachrání. Jednoduchý, praktický, ale útulný, plný přírodních materiálů a vybavený multifunkčním nábytkem. 

Vymalujte svou předsíň v severském stylu na bílou barvu a na zem položte podlahy ze světlého dřeva. Vybavte ji jednoduchým botníkem s věšákem a dřevěnou lavicí. Na lavici položte polštářky nebo deku a před ni koberec, pomocí kterých předsíň zútulníte. 

2. Malá předsíň v bílé barvě 

Bílá barva je známá pro svou schopnost opticky zvětšit a provzdušnit prostor. Zdi vymalujte na bílou barvu a bílý pořiďte i nábytek. Jako kontrast můžete vybrat tmavší podlahu, položte na ni ale opět menší bílý kobereček. 

3. Malá předsíň v panelovém domě 

Předsíň v panelovém domě má často pouhé dva metry čtvereční, a navíc nízké stropy. Do předsíně postavte vysokou, ale úzkou šatní skříň, do které můžete pověsit bundy a uklidit boty. Prostor tak nebude zbytečně zaneřáděný. Jako dekoraci vyberte jen velké zrcadlo v zajímavém rámu. 

4. Malá předsíň v boho stylu 

Aby vám bylo hned po příchodu domů příjemně, vybavte svou předsíň v boho stylu. Zdi vymalujte béžovou barvou a k jedné z nich postavte otevřenou skříňku ze dřeva. Pro snazší udržení pořádku nakupte proutěné koše. Na zdi pověste zajímavé zrcadlo, které můžete doplnit o další nástěnnou dekoraci. 

5. Dlouhá úzká chodba 

Vaše chodba vypadá na první pohled relativně velká. Jakmile ji ale začnete zařizovat, zjistíte, že její délka nevynahradí hloubku, do které se nevejde žádná pořádná skříň. Namísto velké hluboké skříně proto vyberte mělký botník a nad něj pověste háčky na bundy a kabáty. 

6. Malá předsíň v glamour stylu 

Glamour styl se skvěle hodí na uvítání hostů hned při vstupu do předsíně. Pořiďte lavičku se sametovým polstrováním, příjemný koberec a zrcadlo ve výrazném zlatém rámu. Na uložení bot či oblečení vyberte lesklou komodu. Položte na ni tácek na klíče v mramorovém dekoru a vázu s čerstvými květinami. 

7. Minimalismus v předsíni 

Minimalismus je jako dělaný pro malé předsíně. Pokud máte možnost, na jednu stěnu nainstalujte vestavnou skříň s dvířky bez úchytů – tak aby naprosto splynula. Do předsíně pak postavte pouze designový věšák s pár kousky oblečení a jednoduchou stoličku. 

8. Tmavé barvy v malé chodbě 

Hned na začátku článku jsme radili, že do malých prostor ladí světlé barvy, které je dokáží opticky zvětšit. U tmavé barvy je pouze třeba zvolit správné umístění. Na tmavou barvu můžete například natřít zdi jen do poloviny a podlahy. Dveře, zbytek zdí a strop pak nechte bílý. 

9. Uspořádání v bytě bez předsíně 

V garsonce nebo v přestavěném půdním bytě máte možná dveře rovnou do obývacího pokoje nebo kuchyně a žádnou předsíň. V takovém případě můžete vstup do bytu rafinovaně oddělit nižší komodou postavenou kolmo ke stěně. Komodu využijete na uskladnění všeho potřebného, zároveň ale nevytvoří nepříjemnou bariéru v otevřeném prostoru. Styl dekorací i nábytku vybírejte tak, aby se hodil ke zbytku místnosti. 

10. Fotogalerie v malé chodbě 

Máte v bytě tak malou chodbičku, že se do ní nevejde ani skříň a prostor vám tak připadá absolutně nevyužitý? Pořiďte různě velké, zdobené i jednodušší rámečky a vytvořte na zdi fotogalerii. Můžete kombinovat rodinné fotografie, obrazy a tabule s pozitivními nápisy. 

Jak vybrat nábytek a doplňky do malé předsíně 

Při výběru nábytku se soustřeďte především na praktičnost. Největší službu udělají multifunkční kousky. Hodit se bude například botník, který poslouží zároveň jako stolička, komoda s odkládacím prostorem na klíče nebo věšák s háčky na kabáty i čepice a klobouky. 

Raději, než čistě dekorační předměty zvolte zajímavý nábytek nebo funkční doplňky, jako je designový věšák. Na zdi můžete pověsit zajímavý obraz nebo jinou nástěnnou dekoraci. Do předsíně určitě pověste také velké zrcadlo. Opticky zvětší prostor, odráží světlo a využijete ho i při vypravování. 

Tip: Máte v bytě vysoké stropy? Využijte prostor nad dveřmi a nainstalujte nad ně poličky nebo skříňku. 

Osvětlení do malé chodby 

Do malé chodby je třeba dodat dostatek světla, aby nepůsobila stísněně. Teoreticky vám bude stačit jedno menší stropní svítidlo se silnou žárovkou, které nebude zbytečně zabírat prostor. Se světelným zdrojem z více míst ale vyvoláte dojem větší místnosti. Vyberte subtilnější světla, která nezabírají moc prostoru. 

Shrnutí 

Zařizování malého bytu je výzvou, ať už se jedná o jakoukoliv místnost. I proto jsme pro vás připravili mnoho průvodců, které se vybavením nejen panelákových bytů zabývají. Přečtěte si například: 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít nikdy nekončící studnici inspirace, nápadů a exkluzivních nabídek pro ještě krásnější domov.