Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Černá kuchyně

Kuchyně v panelovém domě může být krásná a praktická zároveň navzdory menšímu prostoru, se kterým se musíte vypořádat. Připravili jsme pro vás inspiraci na praktická řešení, díky kterým bude vaření radost.

Jak zařídit kuchyni v paneláku: Krok za krokem

Kuchyně v paneláku obvykle nenabízí mnoho prostoru a ty původní nebývají příliš promyšlené či prakticky uspořádané. Proto při její rekonstrukci myslete na každou drobnost, která vám pomůže na plno využít každý centimetr.

 1. Architektonické úpravy jsou prvním krokem při každé rekonstrukci.

  Větší úpravy vyžadují vyšší rozpočet, výsledkem ale může být prostornější kuchyně nebo moderní kuchyňský kout v obývacím pokoji.
 2. Rozmyslete si uspořádání kuchyně.

  Bude to pouze rovná linka, kuchyně do L, nebo máte prostor i na pracovní ostrůvek?
 3. Podle uspořádání naplánujte pracovní zóny.

  Skladovací, mycí, přípravná a vařící zóna by na sebe měly logicky navazovat, zároveň budete potřebovat alespoň 60 cm nepřetržité pracovní plochy.
 4. Naplánujte rozvody.

  Rozvody ve starých kuchyních obvykle nevyhovují dnešním požadavkům. Nemáme dostatek zásuvek na všechny elektronické spotřebiče a kuchyně je pak plná rozdvojek a prodlužovaček.
 5. Vyberte si spotřebiče, skříňky a úložné prostory.

  Díky chytrým řešením budete moci pohodlně vařit i v malé kuchyni.
 6. Vyberte si barvu, materiál a styl čel skříněk i pracovní plochy.

 7. Poskládejte kuchyni z předpřipravených modulů z kuchyňských studií nebo si ji nechte navrhnout a vyrobit na míru.

  Profesionál vám pomůže s logickým rozložením, praktickými vylepšeními i s vyplněním atypického prostoru.
 8. Vyberte správnou podlahu do kuchyně.

  Vybírat můžete z dlaždiček, kvalitního linolea, laminátových i dřevěných podlah. Každý typ má své výhody i nevýhody.
 9. Vyberte si vybavení, další nábytek, doplňky a dekorace.

Praktické tipy pro malou kuchyni v panelovém domě

 • Upřednostňujte světlá a hladká čela skříněk
 • Využijte každý prostor – nejužší moduly mají jen 10 cm
 • Místo uzavřených závěsných skříněk pořiďte otevřené police
 • Investujte do výsuvných nebo otočných systému ve skříňkách
 • V atypickém prostoru zvažte pořízení nábytku na míru
 • Místo ušetří i rolety a posuvné dveře

Překrásná inspirace na uspořádání kuchyně v paneláku

Při plánování malé kuchyně v panelovém domě je nejdůležitější vybrat to nejpraktičtější řešení. Malý prostor si žádá promyšlená řešení, kterými ho vykompenzujete.

Rohová kuchyně v paneláku

Pokud máte dostatek prostoru, neváhejte s pořízením rohové kuchyně. I v případě, že protáhnete kuchyni jen o metr, získáte navíc důležitý pracovní plochu a velký úložný prostor v rohu.

Do rohové skříňky se hodí výsuvné systémy, díky kterým ji můžete pohodlně využívat. V případě, že máte kuchyni spojenou s obývacím pokojem, můžete ji ještě rozšířit o bar, kterým zóny opticky oddělíte.

Úzká kuchyně v paneláku

Lineární kuchyně je vhodná, když nemáte dostatek prostoru. Například v garsonce, v menším obýváku nebo když přesunete kuchyni do chodby. V úzké kuchyni zvolte minimalistický styl a světlé barvy.

Pokud máte málo nádobí, navíc pěkného, můžete nechat horní část otevřenou, čímž prostor ještě více odlehčíte. Potřebujete naopak uskladnit hodně věcí? Pořiďte skříňky až do stropu.

Kuchyně v paneláku spojená s obývacím pokojem

Jak uspořádat kuchyni v obýváku v panelovém domě? Čím dál oblíbenějším řešením v panelovém domě je přesunutí kuchyně do obýváku nebo probourání příčky a propojení místností.

Přesunutím kuchyně získáte extra místnost, ze které můžete vytvořit malou ložnici nebo dětský pokoj a otevřením prostoru získáte pocit, že máte více místa. Myslete na to, aby k sobě obě části ladily, opticky je ale můžete oddělit pomocí barev, koberců nebo fyzické bariéry jako je barový pult.

Pomohl vám náš dnešní článek při plánování vaší rekonstrukce kuchyně v panelovém domě? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další inspiraci ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Malá kuchyně v paneláku: Nejmódnější styly

Lámete si hlavu s otázkou, jak zařídit malou kuchyni v paneláku? Připravili jsme pro vás inspiraci na kuchyni ve třech nejpopulárnějších stylech, které se skvěle hodí i do malého prostoru.

Moderní kuchyně v paneláku

Moderní řešení kuchyní je do panelového domu praktické minimalistickým designem a orientací na funkčnost. Čela ve světlé barvě v matné či lesklé úpravě doplňte vhodnou pracovní deskou.

Můžete vybrat laminátovou desku v podobné barvě jako skříňky nebo sáhnout po zajímavějším řešení, například po mramorové pracovní desce. Se správnými doplňky pak snadno vyladíte kuchyni v glamour stylu.

Rustikální kuchyně v paneláku

Rustikální kuchyně ve venkovském stylu není výsadou velkých rodinných domků. V menším prostoru to ale nepřehánějte s barvami a doplňky. Dominovat by mělo dřevo, pro odlehčení mohou být dvířka skříněk natřená na bílo.

Do rustikální kuchyně se skvěle hodí doplňky z keramiky, lněné a bavlněné textilie, čerstvé bylinky v květináčích i zavěšené svazky sušených bylin.

Skandinávská kuchyně v paneláku

Skandinávská kuchyně spojuje moderní minimalismus, útulnost přírodních materiálů a jemnou barevnou paletu. Se severským stylem snadno dosáhnete dojmu většího prostoru i pořádku.

Aby byla kuchyně skutečně příjemná, zakomponujte také prvky hygge: pořiďte pěkné šálky, na okenní parapet vyskládejte polštáře a nezapomeňte na vonné svíčky.

Jak vybrat osvětlení v panelákové kuchyni

Jak malou kuchyni opticky zvětšit? Pomohou vám světlé odstíny, jednoduché a hladké tvary, ale i správné osvětlení. Přirozené světlo je vždy lepší než umělé, v panelovém domě si ale nemůžete příliš vybírat uspořádání a velikost oken. Proto si dejte záležet na výběru a umístění světel.

 • Pro stropní osvětlení jsou praktické lampy poskytující směrovatelné žárovky
 • Pod skříňky se hodí bodová světla, která zajistí pohodlnou práci
 • V obývacím pokoji s kuchyní vyberte světla ve stejném stylu
 • Nad bar nebo jídelní stůl pořiďte zajímavé závěsné svítidlo
 • LED pásky můžete použít i do vnitřků skříněk

Patero zásad při zařizování kuchyně v panelovém domě

 1. Vyberte praktické rozložení, se kterým využijete každý centimetr.
 2. Rozvrhněte správně funkční zóny, aby byla práce pohodlná.
 3. Naplánujte rozvody tak, aby vám nechyběly zásuvky.
 4. Světlé barvy a hladké materiály opticky zvětšují.
 5. Chytrá a multifunkční řešení ušetří místo.

Pomohl vám náš dnešní článek při plánování vaší rekonstrukce kuchyně v panelovém domě? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další inspiraci ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Mohlo by vás také zajímat: