Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
zajímavá místa v čr

Rozhodla jste se letos zůstat v České republice a přemýšlíte, kam vyrazit na výlet nebo dovolenou? Připravili jsme pro vás inspiraci na nejkrásnějšá místa v Čechách i na Moravě, která stojí za návštěvu. 

Nejkrásnější místa v ČR 

Česká republika je krásná a mnoho míst se pravidelně umisťuje i v zahraničních výběrech nejkrásnějších míst v Evropě či na světě. Můžeme si užívat: 

  • Historická města 
  • Památky UNESCO 
  • Krásnou přírodu 
  • Několik pohoří 
  • Lyže a běžky 
  • Sjezd řek 
  • Cyklistiku  
  • Turistiku 

Snad jediné, co nám chybí je moře. Útěchou nám ale mohou být krásné nádrže, přehrady a jezera. Mnoho z nich má upravené, dokonce i pískové pláže, snadno se tak v myšlenkách přesunete až na jih Evropy. 

Top 5 míst v České republice 

Jakých pět míst v České republice byste bez debat měla za svůj život navštívit? 

1. Praha 

Naše hlavní město je oblíbený cíl turistů z celého světa a není se čemu divit. Pražské Staré město se zachovalým středověkým centrem je ve světě naprosto ojedinělé. Na výletě do Prahy si užijete památky, historii, kulturu i prvotřídní gastronomii. 

2. Český Krumlov 

Český Krumlov je jedinečné město v Jižních Čechách, které se svou krásou dostalo i na seznam památek UNESCO. Zlatým hřebem města je hrad a zámek nad řekou Vltavou, atmosféru si ale užijete v každé uličce historického centra. Český Krumlov je oblíbenou zastávkou pro vodáky i na cyklovýletech po Čechách. 

3. Vrbice na Jižní Moravě 

Vinné sklípky v malebné vesničce v srdci Jižní Moravy vám snadno připomenou Hobitín z oblíbené fantasy série. Sedm pater sklepů kopaných v pískovcové skále kopce Stráž vás naláká na úchvatný výhled i chutné moravské víno. 

4. České Švýcarsko 

V dechberoucí přírodě Českého Švýcarska se můžete ztratit i na několik dní, stojí ale i za krátký výlet. Největším lákadlem je přírodní úkaz Pravčická brána a plavba skrz soutěsky u Hřenska.  

5. Lednicko-valtický areál 

Lednicko-valtický areál, známý také jako zahrada Evropy, je nejrozsáhlejší komponovanou krajinou v Evropě. Na jeho 300 km2 se bez problému zabavíte na celý den i víkend. Najdete zde několik zámků, jízdárnu, kaple, kolonády, a dokonce vítězný oblouk, který připomíná ten, který uvidíte na výletu do Paříže.  

Nejkrásnější místa v ČR na dovolenou 

Dovolená u moře není jediný způsob, jak strávit příjemnou dovolenou u vody. Vyberte si z našich tipů na krásná místa na dovolenou s koupáním v Čechách a na Moravě. 

6. Vodní nádrž Lipno 

Jižní Čechy lákají na hrady, zámky, turistické, vodácké a cyklistické trasy i na odpočinek u vodní nádrže Lipno. Největší nádrž v Čechách je dlouhá 44 kilometrů a široká až deset. Najdete zde travnaté i písečné pláže a můžete si vyzkoušet paddleboard, zapůjčit loďku nebo šlapadlo i zahrát volejbal a minigolf. 

7. Vranovská přehrada 

Na Jižní Moravě se rozprostírá 30 kilometrů dlouhá Vranovská přehrada. Můžete se těšit na písčité pláže jako u moře, půjčovnu lodiček a šlapadel i zábavu na jachtách či při windsurfingu. Po cyklistických a turistických trasách se k přehradě dostanete pěšky či na kole nebo můžete využít turistický vláček z města

8. Máchovo jezero 

Máchovo jezero v Libereckém kraji je pro rekreaci využívané již desítky let. V jeho okolí proto najdete mnoho kempů, hotelů i penzionů – od nejzákladnějšího ubytování až po krásné wellness hotely. Okolo jezera (respektive rybníka) najdete čtyři pláže, včetně stánků s občerstvením, tobogány a další atrakce. 

9. Aqualand Moravia Pasohlávky 

Při dovolené na Jižní Moravě si udělejte výlet do Aqualandu Moravia. Nejmodernější aquapark v České republice potěší malé i velké – najdete tady bazény, tobogány, sauny, wellness procedury a síly doplníte v místní restauraci. Kromě zábavního parku můžete navštívit také půl hodiny vzdálené Brno. 

10. Hamerské jezero u Stráže pod Ralskem 

Mezi borovými lesy, pískovcovými útvary a okolními kopci leží rybník Hamerské jezero. Užijte si kempování v jednom ze dvou kempů a odpočívejte na písečné či travnaté pláži. Můžete si půjčit loďky, šlapadla a kole, otestovat rovnováhu v lanovém centru nebo vyzkoušet aquazorbing i vodní lyžování.  

Tip: Klasické kempování není nic pro vás? Vyzkoušejte moderní glamping

Nejkrásnější místa v ČR v zimě 

Když vyjde pěkná zima se sněhovou pokrývkou některá místa v ČR se promění až v pohádková. Kam stojí za to vyrazit i v chladném počasí? 

11. Jindřichův Hradec 

Do Jižních Čech se nejvíce lidí chystá na letní sezónu za cyklo výlety, za turistikou nebo na vodu. Jihočeská města jsou ale krásná i v zimě, především v období adventu. Jindřichův Hradec se druhý adventní víkend pravidelně mění na vánoční město. Trhy a tradiční řemesla najdete i na zámku. 

12. Bedřichov 

Horská obec Bedřichov v Jizerských horách je oblíbená v létě i v zimě. Čekají zde perfektně udržované tratě Jizerské padesátky, ale okolí potěší i nelyžaře. Pěšky se můžete vydat například na rozhlednu Královka a na Prezidentské chatě si pochutnat na poctivé české kuchyni. 

13. Pulčínské skály 

Další místo, kde si mráz hraje s vodopády jsou Pulčínské skály na Valašsku. Když se mráz střídá s oblevou, vznikají ve skalách barevné vodopády. Žluté, okrové a hnědé rampouchy dosahují až čtyř metrů a při vhodných podmínkách je můžete spatřit od ledna do března. 

14. Vrch Boreč 

Chcete se v zimě zahřát? Vydejte se na vrch Boreč v Českém středohoří. Teplota zde nikdy neklesá pod deset stupňů celsia, a proto vás v zimě čeká krásná podívaná. Z kopce uniká teplý vzduch, který se mění v páru a vypadá jako kouřící sopka. 

15. Mumlavské vodopády 

Vodopády na řece Mumlava poblíž Harrachova jsou oblíbeným cílem přes léto, kdy se sem návštěvníci vydávají zchladit. Vodopád se přes zimu změní v ledopád a na kráse mu to ještě přidá. Otužilci si samozřejmě mohou vysekat díru do vody. 

Neznámá místa v ČR 

Pro ty z nás, kteří jsou nejradši sami jsou některá vyhlášená místa v České republice příliš přelidněná. Proto jsme našli i skryté klenoty, které často najdete jen kousek od populárních míst, ale bez davů lidí. 

16. Rotavské varhany 

Rotavské varhany v Krušných horách jsou ve stínu Klínovce a Božího daru. Otázka je, zda tím trpí nebo naopak získávají. Rotavské varhany připomínají Panskou skálu, velký rozdíl je ale v návštěvnosti – klidně se vám stane, že tady budete úplně sama. 

17. Mokřady Soos 

V přírodní rezervaci Soos nedaleko Františkových lázní se můžete projít po dně jezera. Jezero je dnes samozřejmě vyschlé, dříve v něm ale byla slaná voda, která dává místu nezaměnitelný charakter. Díky bublání v bahenních sopkách způsobeným únikem kysličníku uhličitého se budete cítit jako na Islandu.  

18. Viadukt v Kryštofově údolí 

Malebné Kryštofovo údolí, respektive sousední vesnička Novina, v Libereckém kraji se chlubí 27 metrů vysokým a 202 metrů dlouhým viaduktem. Do provozu byl uveden již v roce 1900 a od samého počátku je obdivován fakt, že most absolutně nenarušil přírodu, naopak do ní krásně zapadl. Několikrát do roku se vám poštěstí zachytit na něm parní lokomotivu. 

Nejkrásnější místa v ČR na svatbu 

Plánujete svatbu či oslavu stříbrné či zlaté svatby? Našli jsme pět nádherných míst v České republice, která si přímo říkají o uspořádání takto důležité události. 

19. Levandulová farma na Jižní Moravě 

Toužíte po svatbě v Provence, ale svatba v zahraničí by byla příliš náročná na organizaci? Jižní Morava a její vinice často bývají přezdívány jako „České Provence“ a k dokonalosti jim chyběla už jen levandulová pole. To změnila levandulová farma ve Starovičkách. 

20. Chrám v Panenském Týnci 

V Panenském Týnci vás okouzlí nedostavěný gotický chrám Panny Marie se zvonicí. O místě se traduje, že má léčivou sílu, přináší optimismus, dobrou náladu a radost ze života. A to je přesně to, co ve svatební den chceme, že?  

21. Svatba u vyhlídky Máj 

Hledáte zajímavé místo pro svatbu v přírodě? Ve Středočeském kraji najdete jednu z nejkrásnějších vyhlídek, na které originální svatbu můžete uspořádat. Romantický obřad nad českým Grand Canyonem, tedy nad Vyhlídkou máj, bude nezapomenutelný. 

22. Větrný mlýn Jalubí 

Větrný mlýn Jalubí je replika původního mlýna, který byl poničený na konci druhé světové války. Nestojí zde dlouhou dobu, popularitu si ale již stihl získat. Mlýn vám zastoupí krásnou kulisu na vaší romantické svatbě. 

23. Svatý kopeček v Mikulově 

Svatý kopeček je výraznou dominantou Mikulova. Kostel svatého Šebestiána je významným poutním místem, ale také dokonalou lokalitou pro svatbu. Veselku můžete uspořádat i pod kopcem, který vám tak bude dělat krásnou kulisu. 

Nejkrásnější místa v ČR na kole 

Plánujete cyklovýlet po České republice? Vybrali jsme pro vás pět míst krásných míst, kam stojí za to vyrazit na kola. 

24. Bedřichov 

I v létě se můžete vydat do vyhlášeného Bedřichova. Tam, kde jsou v zimě udržované stopy pro běžkaře si v létě naopak užijí cyklisté. Nečekejte ale pohodovou jízdu po rovinkách, v Jizerských horách vás čeká nejedno stoupání

25. Cyklostezka Baťův kanál 

Baťův kanál je oblíbený cíl na východě Moravy. Po nenáročné cyklostezce od Kroměříže do Hodonína se projedete 80 kilometrů. Můžete sem vyrazit i s dětmi nebo seniory, cyklotrasa je vhodná i pro in-line brusle

26. Cyklo dovolená na Královéhradecku 

Hradec Králové i jeho okolí jsou převážně rovinaté, proto jsou skvělým cílem pro dovolenou na kolech. Z města se po jednom z úseků Labské stezky dostanete nenáročnou cyklostezkou po 26 kilometrech až k Hospitalu Kuks. Pokud chcete větší výzvu, český úsek Labské stezky má 380 km, takže můžete bez problému pokračovat. 

Shrnutí 

Česká republika má skutečně co nabídnout. Od krásných historický měst, přes nespočet zámků až po dechberoucí přírodu. Užijte si příjemný výlet nebo dovolenou v Čechách. Pěšky, vlakem i na kole. 

Mohlo by vás také zajímat:

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspiraci pro volný čas. Každý týden vás čekají také exkluzivní nabídky, díky kterým si na plno užijete čas i ve svém krásném domově.