Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Venkovská-zahrada-2

Bydlení ve venkovském stylu dnes rozhodně neznamená jen tradiční vzory, masivní dřevo a interiér připomínající chalupu. Mnoho aspektů zůstalo v oblibě, celkový vzhled je ale často modernější, vzdušnější a plné praktických řešení. Jak zařídit stylový, útulný, ale i využitelný venkovský dům? Inspirujte se v dnešním článku. 

Co by nemělo chybět v bydlení ve venkovském stylu 

Největší předností venkovského stylu je jeho útulnost, pohodlí a nadčasovost. Představte si dům daleko od města, který možná není vždy perfektně naklizený, ale každému z členů rodiny je v něm příjemně. Těmito detaily se k požadovanému vzhledu okamžitě přiblížíte, i když bydlíte ve městě. 

  • Houpačka nebo zahradní sezení před domem 
  • Dřevěné vstupní dveře se záclonkou 
  • Popínavé rostliny na cihlových zdech 
  • Výrazně natřené rámy oken a dveří 
  • Pěstěné záhonky na předzahrádce 
  • Truhlíky s květinami na oknech 
  • Vzory květů, proužků a kostek 
  • Kamenná cesta k domu 
  • Zahrada plná záhonů 
  • Dřevěný nábytek 
  • Proutěné košíky 
  • Přiznané trámy 

TIP! Venkovský styl: idylické kouzlo vašeho interiéru

Dům ve venkovském stylu: Barvy a materiály 

Správný výběr barev a materiálů je stěžejní, ať už chcete dosáhnout jakéhokoliv stylu. Při vybavování domu ve venkovském stylu vsaďte především na přírodní materiály a zemité barvy.  

Nábytek vybírejte z masivního dřeva. Vzdušnějšího dojmu dosáhnete, když bude natřené na bílou či jinou světlou barvu. Skvěle se pak hodí patina. Detaily vyberte kovové, keramické nebo opět dřevěné. 

Do útulného venkovského domu patří různé textilie: záclony, utěrky a ubrousky, dekorační polštářky nebo plédy na sedací soupravu a záclony zdobící okna. Vhodný materiál je bavlna, len a vlna. 

Z barev se nejlépe hodí bílá, béžová, hnědá, červená, zelená, jemná růžová nebo modrá. Nezapomeňte na vzory jako jsou květy nebo proužky. 

Co znamená cottagecore 

Stejně jako hygge u severského stylu, přesahuje cottagecore v životní filozofii. Kromě samotného vzhledu domova se v cottagecore snažíte zakomponovat také venkovské zvyky jednoduchého života. Zavařování konzerv, práce na zahradě, blízkost přírodě a podobně. 

9 krásných tipů a inspirací: Venkovský dům 

Ať už chcete rustikálního vzhledu dosáhnout v celém domě nebo je v některých místnostech, připravili jsme pro vás inspiraci, jak zařídit dům ve venkovském stylu. 

Klasický venkovský dům

Klasickému venkovskému stylu dominuje masivní dřevo v přírodní, tmavé barvě. Celkově je barevné schéma spíše tlumené. Hodí se lahvově zelená, temná červená nebo modrá barva, pro zjemnění pak především béžová a šedá. Textilie bezpodmínečně doplňte typickými vzory. 

Moderní venkovský dům 

Chcete-li dům zařídit ve venkovském stylu s moderním nádechem, vsaďte spíše na světlé barvy a vzdušnost. Hodí se bílé patinované dřevo, světlé textilie a menší množství doplňků. Neutrální schéma osvěžte starorůžovou, mentolově zelenou, bleděmodrou i hořčicovou barvou na detailech jako jsou dekorační polštářky. 

Kombinace venkovského a industriálního stylu 

Venkovský styl si skvěle rozumí s industriálním stylem. V obou využijete masivní dřevo, tmavý kov, přiznané cihly a trámy i jednoduché barevné schéma. Kombinace se perfektně hodí do starých, zrenovovaných stodol nebo naopak nových dřevostaveb s podobnou architekturou. 

TIP! Překrásné inspirace do interiéru: Industriální styl bydlení

Venkovská kuchyně 

Kuchyně je srdcem domova, u venkovského stylu to platí dvojnásob. Vsaďte na dřevo, teplé barvy a prostor na společnou práci i stolování. U velkého dřevěného stolu se můžete sejít k večeři, kterou společně připravíte v kuchyni s ostrůvkem. Do rustikální kuchyně se skvěle hodí dřevěný příborník, ve kterém můžete mít vystavené zdobené nádobí pro speciální příležitosti. 

TIP! 8 krásných způsobů: Jak zařídit venkovskou kuchyni

Obývací pokoj ve venkovském stylu 

Toužíte po útulném obývacím pokoji, ve kterém budete trávit čas s celou rodinou? Vsaďte na venkovský styl. Měkoučkou pohovku doplňte stylovými křesly. Oblíbenou variantou je výrazný ušák nebo tradiční houpací křeslo. Máte-li možnost, útulnost dodejte také krbem nebo kachlovými kamny. Případně alespoň několika svíčkami, lucernami či světelným řetězem. 

Ložnice ve venkovském stylu 

Ložnice ve venkovském stylu je jako stvořená pro odpočinek. Není tak praktická a snadno udržovatelná jako moderní minimalistická ložnice, odvděčí se vám ale svou útulností. Měly by v ní převažovat teplé, uklidňující barvy a přírodní materiály. 

Venkovská koupelna 

Ve venkovské koupelně nesmí chybět přírodní materiály, jako je dřevo, cihly nebo černý kov či mosaz. Do moderní venkovské koupelny můžete zakomponovat betonovou stěrku na zdi, doplněnou volně stojící vanou a smaltovaným umyvadlem na masivní dřevěné desce.   

TIP! Venkovská koupelna: 13 inspirací, do kterých se zamilujete

Francouzský venkovský styl 

Francouzský venkovský styl bývá nazýván také jako styl Provence. Používáme především světlé, pastelové barvy. Typická je kombinace klasického dřeva, bílé patiny, kamenných podlah doplňků a levandulových dekorací. 

TIP! 8 skvělých inspirací: francouzská zahrada

Romantická zahrada k venkovskému domu 

Venkovská zahrada si získá každého milovníka romantiky, vůní a květin. Na první pohled často působí přirozeně neupravená, za krásnou venkovskou zahradou ale stojí mnoho úsilí a práce. Na venkovskou zahradu kromě květinových záhonů bez debat patří i ty na pěstování. V létě využijete přinejmenším čerstvé bylinky, které vypěstujete bez větší námahy. 

TIP!Inspirace na snadný návrh venkovské zahrady

Jaký nábytek a dekorace se hodí do venkovského domova 

Každý kus nábytku (ideálně z masivního dřeva) můžete dotáhnout k dokonalosti pomocí ozdobných úchytů na dveře. Keramické knopky můžete využít na sladění různých kousků nebo jednoduchý nábytek naopak ozvláštnit odvážným výběrem barev. 

Nezapomeňte také na pohodlné sezení. Velká, čalouněná křesla i pohovky nebo naopak vzdušná, ale neméně pohodlná křesla z ratanu. Jedinečným kouskem bude tzv. ušák nebo klasické houpací křeslo. 

Dřevěné nebo plechové cedule s nápisy se hodí jako dekorace do kuchyně, předsíně i obývacího pokoje. Jako nástěnnou dekoraci do kuchyně můžete také využít různé vintage kousky nádobí. 

Celý dům vybavte textiliemi, které dodají útulnost. Můžete volit jak jednoduché přírodní materiály, jako je pletenina nebo len, tak různé vzory. Skvěle se hodí drobné kvítky, klasické proužky nebo kostky. 

Květiny se hodí do vázy na stůl, do truhlíku na okno i do záhonku na krásné předzahrádce. Na zahradě nebo za oknem pak můžete také pěstovat bylinky i zeleninu. Snadno vypěstujete domácí rajčata, papriky i brambory. 

Shrnutí 

Dům ve venkovském stylu můžete postavit jak na vesnici, tak ve městě. Jeho hlavní předností je útulnost, když ho správně navrhnete, bude ale nabízet i veškeré pohodlí moderního domu. Dotáhněte celý koncept k dokonalosti a zakomponujte do života prvky z cottagecore.