Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
oslava narození dítěte

Nové miminko v rodině zpravidla bývá velkou událostí. Na jeho příchod se těší nejen samotní rodiče, ale často i prarodiče, tetičky a strýčkové i nejlepší přátelé maminky a tatínka. Každý v blízkém okolí čeká na den, kdy se dozví, že miminko je již na světě. Často se tak děje pomocí zprávy. A to buď textové nebo na sociálních sítí. Nejčastěji se nahraje fotka miminka ještě v porodnici, někdy čerstvě po porodu nebo se nechá během prvních dnů vyfotit profesionálem a ta se pak rozešle všem v seznamu. Poté následuje oslava. Přinášíme vám článek, jak oslavit narození dítěte, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

Zvyky a tradice při narození dítěte 

Taková skvělá zpráva se pak musí oslavit. U nás je časté tzv. zapíjení dítěte. To probíhá s novopečeným otcem a teče u toho alkohol proudem. Staré zvyky praví, že se to dělá proto, aby děťátko bylo zdravé, silné a krásné. V minulosti malá miminka totiž často nepřežila. Takže tímto se to lidé snaží zvrátit. Oslava narození dítěte vypadá všude jinak. Ve světě je to často jen s kamarádkami maminky, ale u nás slavíme s celou rodinou. 

 • Zprávy – Rozesílají se zprávy s novinkou, že další člen rodiny je na světě. Posílají se fotky a případně se rovnou zve na oficiální oslavu. 
 • Zapíjení – Probíhá tedy s otcem a rodinou, případně s blízkými přáteli. Maminka v té době odpočívá po porodu. Zapíjení totiž probíhá v den narození nebo alespoň v rozmezí, kdy miminko ještě není doma, aby se nebudilo. 
 • Návštěva porodnice – V době před koronavirem, se běžně celá široká rodina dostavila hned následující den do porodnice, tzv. Podívat se na miminko. Přinášejí dárky, květiny a něco dobrého na zub. Pro někoho to může být stresující a nepříjemné. V době pandemie se do nemocnic nesmí, takže miminko vidíte často až po několika dnech. A v podstatě o nic se nepřijde.  
 • Oslava – Oficiální oslava se pořádá většinou buď po příchodu domů, tedy dovezení miminka a maminky z porodnice nebo až po šestinedělí. Některé ženy si prostě nepřejí žádné vyrušování a chtějí naprosté soukromí. Pak je musíme plně respektovat. 
 • Dárky – Je zdvořilé dítěti přinést nějakou pozornost. Někdy se však zapomíná na maminku, která to má taky zasloužené a dost těžké. Její tělo vytvořilo a porodilo ten malý zázrak, zaslouží si tedy také trochu pozornosti. S dárky tedy nezapomeňte i na ni. 
 • Sázení stromu – V určitých krajích je zvykem při narození dítěte zasadit strom a pod něj zakopat láhev kořalky a hotovost. V den plnoletosti se pak poklad vykope a věno je na světě. 
 • Křtiny – Nábožensky založené rodiny pak oslavují miminko pomocí křtin. Náboženský akt přijetí dítěte církví je provázen velkou slávou a následným hodováním. Kmotr pak daruje hodnotný dar malému svěřenci. 

Oslava narození dítěte v cizině 

V cizině mají své specifické zvyky, jak v rodině přivítat nového člena. Některá se přejímají a jsou už k vidění už u nás. Které to jsou? 

 • Amerika je nejen z filmů známá svým baby shower, která se pořádá cca jeden měsíc před porodem. Maminka má už velmi výrazný pupík a porod je na spadnutí. Je třeba nakoupit poslední nezbytnosti. Dostává velmi hodnotné dárky.  
 • Němci si před dům postaví atrapu čápa a na plot rozvěsí dětské oblečky. Všichni sousedi tedy ihned ví, že je v domě nové miminko a měli by být vřelejší k mamince a případnému dennímu a nočnímu křiku. 
 • V Rusku slaví podobně jako my. Rodinná oslava plná jídla, pití a alkoholu a dárků. Pokud vám něco ve výbavičce chybělo, pak věřte, že to na oslavě dostanete. A klidně hned dvakrát. 
 • Mexičané slaví také s rodinou. Navíc tam z tradice rodičům nosí doutníky v případě narození chlapečka a čokoládu u narození holčičky. 

Koho pozvat na oslavu narození dítěte? 

Na toto je jednoduchá odpověď. Pozvěte všechny, na kterých vám záleží a chcete s nimi tuto radostnou novinu oslavit. Tatínkové při zapíjení často slaví na několikrát. Jednou s kamarády a lidmi své generace, podruhé s kolegy v práci a poté s rodinou. Ruku na srdce, s kamarády se člověk chová jinak než s babičkou a dědečkem. 

Rozhodně byste to ale měli oslavit s novopečenými prarodiči, pokud žijí tak s praprarodičem, sourozenci miminka a se všemi, se kterými jste ve styku. 

Jak uspořádat oslavu narození dítěte (NÁVOD)

Těhotenství trvá devět měsíců. Tedy skoro jeden rok. Je to dost dlouhá doba vše připravit. Nakoupit postýlku, kočárek, zásobu plen a nachystat oblečení. Stejně tak, je dost času na uspořádání oslavy. Můžete už dopředu sledovat akce a nakupovat alkohol, rozmyslet místo oslavy a domluvit se s těhotnou partnerkou, kdy bude oslava narození dítěte nejlepší. 

 1. Sepište si seznam lidí, které chcete na oslavě mít.

  A tak nějak všechny s tímto nápadem seznamte. Hlavně s datem, kdy by měla proběhnout. Jedině tak budete mít jistotu, že přijde co nejvíce lidí. 

 2. Dohodněte si datum.

  Budete to hned po porodu, kdy je žena bolavá a miminko malé, ale v tom tkví to kouzlo? Nebo raději později, kdy si vše tzv. sedne a vy budete naladěni na stejnou vlnu. Nejlepší je slavit o víkendu. To má většina čas. 

 3. Vyberte místo.

  Někdo doma oslavy prostě nepořádá. Nechce nic chystat a poté uklízet. Můžete si tedy objednat sál, hospodu nebo jiné místo, kde se dá sejít a je tam obsluha. Pokud vám to nevadí, uspořádejte oslavu doma, na zahradě, rodinné chatě nebo na nějakém pěkném místě v parku, v horách nebo v lese. Nemusí to být vždy divočina. 

 4. Vyrobte pozvánky a ve správný čas je pošlete. 

 5. Nakupte nebo vyrobte dekorace.

  Květinová aranžmá, papírové či plastová srdíčka, čápy, různé motivy znázorňující kluka nebo holku. 

 6. Zajistěte občerstvení.

  Neměli byste ženu, která pečuje celý den o hladové miminko, nechat chystat jídlo pro tolik hostů. Popusťte korunu a vše objednejte. Dnes funguje i catering, který se o vše postará. 

 7. Někdy se určuje i téma oslavy.

  Máte doma malého syna, pak bude pěkné, pokud vše vyladíte v námořnickém stylu. Jde naopak o malé děvčátko, zkuste dekorace jako ze zámku.

10 originálních tipů na oslavu narození dítěte 

Oslava narození dítěte je vlastně symbolem radosti a bujaré oslavy. Aby proběhla v klidu a byla skutečně nezapomenutelná a krásná, je nutné vybrat vhodné hosty. Oslavou se však myslí i čin, který může vykonat třeba jen tatínek. 

1. Je všeobecně známé pravidlo, zasadit strom při narození dítěte.

Je to prostě krásné intimní gesto. Můžete to však povýšit. Zakupte pěkný vzrostlý strom a rozšiřte zeleň vaší zahrady. S rodinou vysaďte tolik stromů třeba v lese nebo na mýtině, kolik hodin trval samotný porod. Strom bude krásně růst spolu s dítětem. Skvěle vypadají fotky pořízené každý rok na stejném místě. Se stromem uvidíte, jak čas běží. 

2. Zapomeňte na miminkovské oblečky a raději ušijte něco stálejšího a hodnotnějšího.

Co třeba patchworkovou deku větších rozměrů, které miminko budete mít prvních pár let života? 

3. Vytvořte dítěti vzpomínkovou knihu a kroniku.

Nalepte do ní fotky členů rodiny, popište je a o každém připište pár vět. Snažte se vyjádřit osobnost člověka. Můžete do knihy nechat napsat přání do života od všech jmenovaných. 

4. Partneři si rádi odlévají sádrové odlitky miminka.

Malá ručička nebo nožička bude krásnou vzpomínkou pro rodiče. Jednou se budou podivovat nad tím, jak maličkých rozměrů končetiny byly. 

5. Zakupte skvělý ročník archivního vína, opatřete jej datem, a to předejte rodičům.

Až bude jejich dítě plnoleté, budu si mít čím připít. To stejné se dá udělat i s pálenkou nebo třeba whiskey.  

6. Vytvořte si časovou schránku.

Do vodotěsné bedýnky vložte noviny s datem porodu, hotovost, body, ve kterém jste miminko vezli z porodnice a další hodnotné trvanlivé věci. Klidně i dopis, který adresujete staršímu „já” miminku. 

7. Jděte do hospody a nechte otevřený účet.

A s každým novým hostem si připijte na počest miminka.  

8. Natočte emotivní video

Kde se svaříte se svými současnými myšlenkovými pochody, emocemi a názory na to, jaký člověk z potomka vyroste.  

9. Nakupte akcie nebo umění a nechte jej roky zhodnotit.

V den odchodu z domova se to synovi nebo dceři bude více než hodit. 

10. Věnujte jménem dítěte peníze nadaci.

Jde o šlechetný čin, který pomůže hodně lidem. Než abyste utráceli tisíce za hračky a blbosti, dejte je jiným. 

Dárek k narození dítěte 

Tady je těžko radit. Nejlepší bude, pokud se jednoduše zeptáte rodičů, co by se jim pro miminko líbilo. Někdo odpoví napřímo, má nachystaný seznam anebo rovnou pošle odkaz na internetu.  

Co určitě nedoporučujeme je nějaký plastový hrací kýč. Miminko to prostě neocení, to je rádo, když má u sebe maminku. Raději pořiďte něco praktického. Plenkový dort je skvělou volbou. Zásoba plen na několik dnů je prostě skvělá. Ušetříte mamince cestu do obchodu. Také jsou skvělé drobné dárky nebo hodnotné. Suma financí v obálce, zlatý řetízek, klip na dudlík se jménem miminka, vyšívaná dečka do kočárku nebo nějaké chrastítko či kousátko. Skvělé je i černobílé leporelo. 

TIP! 12 nápaditých tipů na dárky pro děti

Dárek k narození dítěte pro maminku 

Vymyslete něco, co maminku potěší. Takže než dojde domů z porodnice, ukliďte ji domov, vyperte prádlo, naplňte lednici. To asi ocení nejvíc. S novorozencem nebude stíhat jíst, pít ani sprchu, natož vyvařovat nebo vysávat. Do uklizeného domova se jí bude dobře vracet a pokud bude mít lednici a mrazák plný jídla, bude v nebi. 

Maminka potřebuje i pohladit po duši. Alkohol nyní nemůže, takže zkuste větší balení kvalitní hořké čokolády.  

TIP ! 15 skvělých tipů na dárky pro maminku

Shrnutí: Na co nezapomenout 

 • Každá oslava narození dítěte si zaslouží skvělou organizaci. Začněte ji plánovat tedy s předstihem. 
 • Snažte se na jedno datum pozvat co nejvíce lidí. Chystání místa, občerstvení a nákup drobností a dárků, tak odbydete najednou. 
 • Snažte se vše zaznamenat. Takže najměte fotografa a požádejte i hosty o pořizování fotek. Pak si vyberete jen ty nejhezčí. 
 • Je hezké oslavu provést v určitém stylu. Sladěné dekorace o kelímků na pití, přes balónky po ubrousky a dort je prostě pastvou pro oči. 
 • Nezapomeňte o svém plánu říct všem hostům. 

Westwing má i další rady k plánování oslav. Zaregistrujte se bezplatně na webu a získáte i tipy k tomu, jak připravit i jiné typy oslav třeba k výročí, k narozeninám nebo jak zařídit zahradní party

Mohlo by se vám také líbit: