Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Tipy na dárek pro děti 4

Lámete si hlavu s tím, jak potěšit své a nejen své ratolesti skvělým dárkem? Většina rodičů vám řekne, že jejich dítě má příliš mnoho hraček. A co jiného dětem darovat než hračky?  Pokud jde o narozeniny, vánoční dárky pro děti a další příležitosti, poradíme vám, jak vybrat ten správný, aniž byste hromadili další nepotřebné věci? Pokud jde o dárek, který skutečně vynikne a obstojí zkoušku času, postupujte podle našich rad.

Krok za krokem: jak vybrat ten nejlepší dárek pro děti

Ať už vybíráte dárek k narozeninám, Vánocům nebo k jakékoli další příležitosti, jistě oceníte naše tipy na originální dárky, také na mezinárodní den dětí.

 • Přemýšlejte nad zájmy vašich dětí.

Rádi sportují nebo jezdí na koních? Milují chodit do muzea nebo knihovny? Jsou posedlí dinosaury nebo superhrdiny? Nyní už snadněji vymyslíte dárek, který by mohl uspokojit jejich potřeby.

 • Věnujte dárky, se kterými se děti mohou podělit s ostatními.

Máme na mysli dárky jakými jsou deskové hry. Takový dárek bude sloužit dlouhá léta a navíc pomáhá v dětech probouzet zdravou soutěživost.

 • Pamatujte, že hračky pomáhají dětem učit se.

A často jsou také hračky primárním způsobem, jak se děti učí. Vyberte si hračky, které podporují kreativitu nebo hračky, které učí více „formálním“ dovednostem, jako je počítání a gramotnost.

 • Poraďte se s rodiči.

Pokud je dárek pro někoho jiného, ​​před nákupem se poraďte s jeho rodiči. Dítě již může předmět vlastnit nebo rodiče mohou mít námitky.

 • Vyberte si dárky s dlouhou životností. 

V našem světě, ve kterém se často plýtvá, je hračka, kterou lze používat roky vysoce ceněna. Předměty jako Lego, kola a podobně lze používat roky a předávat je dalším generacím.

 • Pamatujte na bezpečnost.

Pokud je to možné, vybírejte si neplastické hračky vyrobené z udržitelných materiálů bez ftalátů, PVC nebo toxických chemikálií a barviv.

 • V případě pochybností kupte knihu.

Knihou nemůžete nikdy nic zkazit. A víte proč? Zabírají velmi málo místa, mají nekonečnou trvanlivost a lze je darovat dál.

Tipy na dárky pro děti podle příležitostí

Pojďme se podívat na konkrétní tipy na dárky pro děti. Protože ve tváři dítěte nenajdete nic krásnějšího než jeho obrovskou radost a vzrušení, když otevírá perfektní dárek. Jejich oči září a zajisté je to pro všechny kolem kouzelný okamžik. Přestože je tato reakce úžasná, chcete také, aby jim tento dárek sloužil po dlouhou dobu. Jak si tedy vybrat dárek, který budou děti milovat, ať už jim je 3, 8 nebo 14 let?

Dárky pro děti k Vánocům

Na Vánoce není potřeba, aby děti pod stromečkem našly kupu dárků. Pokud totiž lpíte na co největším množství dárků, může se vám to časem vymstít. Děti budou vyžadovat stále víc a víc. Věnujte každé ratolesti dva až tři dárky. Ty pro ně poté budou mít hodnotu a nezahodí je hned po Vánocích do kouta. A myslete také na rozvoj dítěte. Co třeba puzzle s jeho oblíbeným motivem?

TIP! 12 zábavných tipů na vánoční hry pro celou rodinu i děti

Dárky pro děti k narozeninám

A přinášíme další tipy na nejlepší dárky pro děti. Slaví vaše dítko krásných kulatých a výjimečných deset let a  miluje vše z produkce Disney? Napadlo vás někdy, jakou obrovskou radost může vykouzlit takový skvělý výlet do Disneylandu? Věřte, že mnohonásobně vyšší než několik hmotných dárků dohromady.

Drobné dárky pro děti

Dárek nemusí být pouze hmotný. Miluje dítě, které chcete obdarovat, zvířátka? Darujte mi malou pozornost v podobě vstupenky do zoo. A pro ty nejmenší bude skvělou volbou roztomiloučký plyšák. Kterému dítěti by se přece chlupatý roztomilý kamarád nelíbil? Pro starší ratolesti můžete vybrat třeba flash disk v podobě roztomilé komiksové postavičky. I drobné dárky pro děti mohou vykouzlit úsměv na jejich tváři.

Zážitkové dárky pro děti

A pokud jste se shodli na tom, že materiálních dárků už je moc, zaměřte se na zážitkové dárky. Od návštěv muzea až po lístky do divadla – ať už je to Louskáček nebo jakékoli jiné dětské představení. Každoroční členství v místních muzeích nebo vědeckých centrech je skvělým dárkem pro děti, které již mají spoustu nepotřebných hraček. Dárky, které obdarovanému připomínají společný zážitek, pomáhají navíc posilovat vztahy a vyvolávat silné emoce a budují silnější vazby.

Vtipné dárky pro děti

Pro starší děti s duší raubíře bude vtipným dárkem prdící polštářek a jiné podobné maličkosti. Ale pozor na to, aby měla celá vaše rodina stejný smysl pro humor jako vy. Ještě nějakou dobu se totiž na vašich rodinných oslavách budou díky této hračce ozývat podivné zvuky.  

Originální dárky pro děti

A pro rodiče, kteří chtějí překvapit něčím originálním, máme další tipy. Kdo z nás někdy v dětství netoužil po tajné skrýši? A toto přání má mnoho dětí i v současné době. Dětský stan se stane kouzelným místem, kde si děti skryjí své nejtajnější předměty, které mají být skryty před očima všech dospělých. Právě stan pro děti se stane dalším originálním dárkem, který jistě rozzáří radostí jakoukoli dětskou tvář.

Dárky pro holčičku

Sháníte dáreček pro malou slečnu? Tyto princezny jistě ocení různé typy krásných panenek, kterých je na trhu tisíce. Máte doma malou kadeřnici, kupte holčicce “česací panenku”. Má tato slečna oblíbenou pohádkovou postavu? Pořiďte jí stejné šaty, jaké nosí její oblíbená princezna.

Dárky pro chlapce

Pokud chcete darovat něco hezkého a obdarovaným má být klouček, který má rád typické klukovské věci, uděláte mu jistě radost krásným modelem auta. Pokud se jedná o malého stavitele, stavebnice Lego nikdy nezklame. A pro chlapce blížící se do puberty bude skvělým dárkem stylový reproduktor.

Univerzální dárek pro děti

A co můžete věnovat každému dítěti? Deskovou hru. Ty zažívají trochu renesanční období, avšak chytré strategické hry přitahují jak nejen děti, ale i řadu dospělých. Pokud je vaše představa o dětské deskové hře taková, že baví jen chvilku a pak se na po celý život jen práší, vězte, že existuje celá řada typů her, které jsou promyšlenější, náročnější a poutavější než typické hry „člověče, nezlob se“, které si pravděpodobně pamatujete z dětství. Mnoho z těchto her povzbuzuje hráče, aby spíše spolupracovali k dosažení cíle, než aby vyřadili soupeře.

DIY: jak vyrobit dárek pro děti

A pro šikovné rodiče máme další tip. Má vaše dítě hračku, kterou nechce pustit z ruky? Vyrobte pro něj fotokoláž s jeho plyšovým nebo jakýmkoli jiným hrdinou v hlavní roli. Zapojte fantazii a vymyslete dobrodružný příběh, pak hračku naaranžujte do různých akčních situací, vyfoťte a následně z fotek vytvořte koláž a doplňte vaším originálním příběhem. Pro dítě, které zároveň rádo čte, bude takový dárek originální a nezapomenutelný.

Patero pravidel pro správný výběr dárků pro děti

1. Není nutné kupovat dětem drahé hračky

Dítě nemusí plně pochopit hodnotu těchto hraček a každý rok mohou toužit po větších, lepších a dražších věcech. Místo toho je naučte, aby si vážili každé hračky, kterou dostanou, bez ohledu na to, kolik stojí. A pamatujte, že některé z nejlepších hraček nemusí být nutně nejdražší. Rodič by proto neměl za hračku utratit malé jmění. Pak by to mohlo dopadnout tak, že bude pouze sledovat, jak dítě po pěti minutách hračku nadobro odhodí do kouta. Ideální jsou jednoduché a vysoce kvalitní poutavé hračky. Navíc, pokud vždy dáváte drahé dárky, očekávají to a nikdy nebudou spokojeni s čímkoli menším. Naučte děti být vděčnější a šťastnější z toho, co mají.

2. Nepřehánějte to s množstvím dárků.

Svátky se blíží, obchody s hračkami jsou plné rodičů, prarodičů, tet, strýců a dalších příbuzných, kteří hledají panenky, míčky a podobné věci, které si myslí, že děti budou milovat. Ve výsledku se často stává, že pod vánočním stromečkem je pro malé děti příliš mnoho dárků. Rozhodně budou nadšení, že vidí takové množství hraček, patřící jim. Může se však stát, že děti nezaměří pozornost na aktuální dárek. Místo toho se jen zaměří na další dárek a další, aniž by ocenili, co dostali. Určitě nechcete, aby se to stalo. Snažte se jim proto nedat více než dva dárky. I když dostanou spoustu dalších darů od různých lidí. Rozloží se otevírání dárků na několik dní.

3. Vyberte si hračky odpovídající věku.

Děti si nejvíce užívají hračky, které zvládnou a které jsou vhodné pro jejich konkrétní vývojovou fázi. Zde je několik návrhů na typy hraček, z nichž děti nejvíce těží, protože právě procházejí různými fázemi:

 • 0-6 měsíců –  chrastítka, pestrobarevné hračky připevněné k postýlce, které se otáčejí nad dítětem nebo interaktivní hrací koberce
 • 6-12 měsíců –  jasně ilustrované knihy z látky nebo z tuhého materiálu, plovoucí hračky do vany, vláček, autíčka pro chlapce, měkké panenky nebo plyšové hračky pro dívky
 • 1–2 roky –  hračky, míčky, pískoviště, puzzle, hudební nástroje, ilustrované knihy, kuchyňské soupravy atd.
 • 2-3 roky –  křída, míč, lego nebo dřevěné kostky, puzzle, tříkolka, knihy, kuchyňské sady a jiné hračky pro domácnost atd.
 • 3-5 let –  knihy, pastelky, omalovánky, kola, sady na kreslení a malování nebo deskové hry

4. Výběr hračky, která rozjasní tvář vašeho dítěte, může být zábavná, ale je třeba mít na paměti bezpečnost.

Nespoléhejte na drahé a známé značky hraček, protože stále neexistuje záruka, že hračka, kterou si koupíte, bude bezpečná. Pokud je vaše dítě ve stádiu vkládání všeho do úst, nesmí hračky obsahovat malé části, které by mohly způsobit udušení. Menší části, jako jsou oči a knoflíky, musí být pevně připevněny k hračce. Je-li hračka připojena k provázku, měla by být jeho volná délka kratší než 300 mm, aby šňůra nepředstavovala nebezpečí uškrcení. Zkontrolujte ostré hrany nebo body, které by mohly vaše dítě zranit.

Kromě toho by hračky měly být vyrobeny z pevných netoxických materiálů, které se snadno nerozbijí. Výplň vycpaných hraček by měla být čistá a bez předmětů nebo látek, které by mohly být pro dítě škodlivé. Nejbezpečnějšími hračkami jsou hračky z přírodních materiálů, jako jsou stále oblíbenější dřevěné hračky, vhodné zejména pro menší děti.

5. Pamatujte na to, že nezáleží na ceně dárku, ale na tom, jakou snahu do výběru dárku vložíte.

Dárek je známkou toho, že toho druhého máte rádi. A myslete na to, že značnou část dárku tvoří jeho samotné balení, takže si na něm dejte záležet. Součástí dárku od srdce by mělo být i osobní přání. A co je důležitější, pomozte svým dětem objevit skutečnou radost z dávání. Nakonec se ujistěte, že dárky nejsou jediné věci, které definují Vánoce nebo narozeniny pro vaše děti. Rodiny se stále mohou držet svých vlastních hodnot, stejně jako tento svátek oslavovat jako čas, který tráví společně se svými dětmi.

Bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky. díky kterým bude váš domov ještě krásnější!

Zajímají vás další podobné články z této kategorie, doporučujeme si přečíst tyto velmi užitečné články pro perfektní výběr dárků: