Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak oslavit narozeniny pro deti

Největším dárkem pro dítě je čas, který mu věnujete. Buď společně strávený nebo jemu věnovaný. Jistě i vás čeká období, kdy budete pořádat narozeninovou oslavu pro své děťátko. A určitě ji chcete mít co nejzábavnější. Je tedy dobré dítě do příprav a plánů zapojit nebo to přichystat sami? Narozeninová oslava je skvělou příležitostí, jak dítěti ukázat, že mu na vás záleží.

Jak uspořádat oslavu narozenin pro děti: krok za krokem

Je jedno jestli jde o oslavu malých nebo dospělých. Vždy je nutné vše dopředu promyslet, objednat, udělat a zařídit. Takže se hodí si vyrobit ucelený přehled toho, co vše je prostě nezbytné zařídit. Pokud si chcete narozeninový den svého dítěte užít a nelítat od sporáku a mezi hosty, držte se následujícího seznamu.

 1. Určete datum

  Bez data v kalendáři nemá smysl něco plánovat. Jednoduše zvažte, kdy je to pro vás nejlepší. Vy jste hostitelé, kteří se budou starat o hosty a po party vše ještě dlouho do noci uklízet. Řiďte se tedy raději svým volným časem a ne hostů. Oni si musí udělat čas jen na daný okamžik.

 2. Seznam hostů

  Napište si nebo alespoň v hlavě promyslete, koho všeho chcete pozvat. A dejte jim včas vědět. Nehodí se volat den dopředu, zda má teta zítra čas nebo jestli by mohl Lukášek přijít na oslavu. S dostatečným alespoň týdenním předstihem budete mít větší jistotu, že dorazí většina. Můžete jim třeba poslat pozvánky.

 3. Místo oslavy

  Bude se to odehrávat u vás doma, na zahradě, v oblíbeném parku, v restauraci nebo třeba v dětském koutku? Vezměte v potaz počet hostů a příslušný věk dětí a podle toho vybírejte. V cizím prostředí se sice o vše postará obsluha, ale budete muset mít víc oči v pozoru, ať se něco nezničí. Doma vás zase čeká velký úklid. Každé prostředí má svá pro a proti. Opět vybírejte dle přání dítěte a vašich možností.

 4. Téma

  Děti milují převleky, kostýmy, dekorace a vše laděno do určité symboliky. Lépe se tak orientují a více si to užijí. Holčičky mají většinou rády jednorožce, kluci pak superhrdiny nebo osoby ve službách.

 5. Dekorace

  V tuto chvíli je také vhodné začít shánět veškeré dekorace od ubrus na stole v barvách duhy, přes papírové kelímky a tácky ve vybraném designu, přes balonky a různé girlandy.

 6. Občerstvení

  Co se týká jídla a pití, každý jistě ví, že bez pořádného dortu se to zkrátka neobejde. Děti prostě neobalamutíte celozrnnými muffiny ani indiánkem. K pořádné pravé oslavě patří pořádný narozeninový dort. A věřte, že dá práci jej udělat. Kdo si troufne, může sám. Pokud jej chcete objednat, radíme zavčasu. K občerstvení se ale váže i dostatek pití, a to jak pro malé, tak i jejich doprovod. Trocha bublinek dospělým pomůže přestát dětské veselí. Mějte však nachystanou i zásobu nealka a něco k tzv. Zobání.

10 tématických tipů na dětskou oslavu narozenin

Děti se velice rády stanou někým jiným. Být na jeden den princeznou, spidermanem, popelkou nebo třeba Shrekem je sen mnohých dětí. Dopřejte jim to a oslavu zařiďte v duchu jejich oblíbeného hrdiny, animované postavičky nebo pohádky. Pokud nic takového nemají, uspořádejte barevnou oslavu v univerzálním duchu.

1. Jednorožec

Je něco, co táhne již několik let. Je to prostě bájné zvíře s oslnivým rohem. Vyzdobte místnost spoustou zlaté, stříbrné a růžové a máte krásnou oslavu. Dnes se dají koupit čelenky s připevněným rohem a k dostání jsou i všelijaké girlandy a jiné ozdoby.

2. Královny Elsa a Anna

Zůstaneme opět v oblíbeném motivu, ale byl by hřích ho zde neuvést. Frozen je tak kultovní pohádka, že hýbe už několikátou generací malých holčiček a mnohdy i kluků. Olaf či sob Sven jsou rovněž velmi oblíbené postavičky. Zde zase vše oblečte do chladné modré, bílé a třpytek. Pokud seženete šaty a rukavičky, máte vyhráno.

3. Policista, detektiv

Nyní zaměřme pozornost i na hochy. I oni milují tematické oslavy, i když v ne tak nablýskaném duchu. Co třeba je nechat stát se policistou a vyřešit nějaký případ? Takže stačí vymyslet událost a hosty nechat vyřešit případ. Pořiďte čepici, lupu, želízka ale i pistol. Můžete použít umělou krev, vyrobit falešné otisky prstů nebo předložit důkazy. Tak co, najdete vraha?

4. Piráti

U kluků nesmíme zapomenout i na hru na piráty. Páska přes oko, papoušek na rameni, láhev rumu, veselý zpěv a burácející moře. To je přece sen. Takže vyrazte do hračkářství, kupte ptáka a vyrobte doutníky. A nechte svého chlapečka spolu s ostatními námořníky zažít mořskou výpravu. Mohou třeba hledat poklad, který zakopete na zahradě.

5. Sportovní den

Někdy ani děti nepotřebují kostýmy, spíše jen zábavu v podobě soutěží a her. Ne vždy musí jít o něco načechraného. Rozdělte hosty na týmy, určete rozhodčí a hry mohou začít. Který tým se v opičí dráze se svázanýma nohama ve dvojicích dostane jako první na konec?

6. Pyžamová party

Ne každá akce musí začít v pravé poledne a končit úderem rožnutí pouličních lamp. Co takhle to udělat trochu jinak a pro své ratolesti uspořádat pyžamovou party. Prostě je u sebe necháte přespat. Jak jednoduché. Musíte však počítat s tím, že se usnutí nejspíš posune o pěkných pár hodin a vy budete příští den bez energii. Pokud nemáte v plánu běžet maraton, tak to v pohodě dospíte přes den.

7. Dětský kout

Někdy si to doma nechceme nechat zničit, zašpinit, umazat … doplňte si sami a raději vyrazíte někam, kde jsou na to zvyklý. Přesně o tom, jsou dětské oslavy v dětských koutech. To je místo stvořené na hrátky a křik. Tam vlastně ani nemusíte nic chystat. Stačí rezervovat místo a všem zaplatit vstup.

8. Návštěva Zoo, muzea

Máte zvídavé děti? Vezměte pár nejbližších jejich přátel na veřejné místo a užijte si to spolu s nimi. Miluje váš syn povídání o vesmíru? Zajeďte do hvězdárny. Dcerka je zase vášnivou milovnicí zvířat? Co třeba jeden den vypomoci v psím útulku?

9. Volný den

Občas je fajn nic neplánovat a nechat vše otevřené. Však děti se zabaví i sami. Dejte jim volnější hranice a možnost organizovat si oslavu sami a buďte jim ve všem po ruce.

10. Karneval

Není nic jednoduššího než hosty nechat přijít v kostýmu a uspořádat klasický karneval. Hudba, křupky, balonky. A to plně stačí.

Hry na dětskou oslavu

 • Vždy je dobré mít něco nachystané. I kdyby se na to pro samé veselí nedostalo, raději to schovat na příště než na koleni vymýšlet bojovku. Takže přinášíme pár tipů na to, jak snadno zabavit děti na oslavě.
 • Hra na schovávanou je stálicí. Napočítat do deseti zvládnou i ti nejmenší. Vždy jeden hledá a další se schovávají. A je pravdou, že jak se jindy dospělí moc nechtějí zapojovat, tuto hru si ujít nenechají.
 • Probuďte v dětech skrytého umělce. Pořiďte skutečně velké plátno nebo papír, ten největší, co papírnictví nabízí a nechte své těly malovat rukama. To je úplně jiná forma zábavy než črtat po A4 štětcem. Na velké ploše se mohou rozmáchnout a nechat se unášet jemnými tahy a vzájemným mícháním barev.
 • Další variantou je posadit je do dvojic a nechat je vzájemně namalovat portrét. Těm menším můžete trochu pomoci s nálepkami. Ale učit děti nedokonalostem je také obrovské plus do života.
 • Slovní fotbal je skvělý, pokud potřebujete děti udržet na místě a dopřát jim trochu oddechu. Musí u toho sedět, soustředit se a zapojit mozkové závity.
 • Opičí dráha zase protáhne tělo. Nechte děti skákat, podlézat, kličkovat, běhat a soutěžit. Kdo doskočí dál nebo kdo rychleji zvládne daný úsek? To můžete zjistit jenom jednou cestou.

Dekorace na dětskou oslavu: překrásné inspirace

Na první pohled by mělo být patrné, že se na daném místě pořádá narozeninová oslava. Takže balonků a konfet není nikdy dost. Pomůže to orientaci i hostům, kteří na místo přichází poprvé. Dekorace pomohou navodit atmosféru a jsou i překrásné na fotkách.

Vyplatí se vybrat kout a ten prostě naaranžovat. Bude to krásné místo, kde se mohou hosté fotit s oslavencem i mezi sebou. Fotografický koutek nesmí chybět. Zakomponujte do něj dané téma oslavy, ať si i po letech pohledem na fotografii ihned vzpomenete, o co šlo.

Dekorace volte dle věku oslavence. Jde o školkové dítě nebo puberťáka? Určitě jako rodič znáte jeho vkus. Respektujte ho. Nejde tady přece o vás. Pokud chce vaše holčička oslavu pro princeznu a vy k smrti růžovou nesnášíte, budete si to muset nechat na jindy. Slaďoučkou oslavu si zaslouží. Stejně tak ji dopřejte svému synovi, který miluji fotbal a rozhodl se strávit celý den v dresu a touží po fotbalovém utkání. Však, proč ne? Sežeňte branky, papírového rozhodčího, píšťalky, ubrus s motivem „kopačáku” a dort pěkně dokulata.

 • Girlandy jsou vždy vděčné. Prostor ozdobí, někdy rozdělí do zón a poslouží i k uchycení balónků.
 • Balonky jsou dnes v různých velikostech, barvách i motivech. Můžete si klidně i objednat heliovou bombu. Pak vám budou poletovat jako na pouti.
 • Papírové zápichy a dekorace jsou také vděčné. Můžete si je totiž velmi jednoduše vyrobit doma ve velikosti jakou potřebujete. Oblíbené je třeba jméno visící nad narozeninovým dortem. Na fotkách to vypadá velmi hezky. A taky se nestane, že by hosté nevěděli, jaké jméno zazpívat v písni Hodně štěstí, zdraví.

Výroba dekorace na dětskou oslavu

Papír je skvělý materiál, se kterým můžete doslova kouzlit. Někdy stačí málo a dekorace bude velmi efektní. Třeba zmíněné jméno. Stačí vystřihnout jednotlivá písmena a ty zavěsit.

 1. Kupte si papír podle vkusu. Ale pokud bude třpytivý, přitáhne pozornost. Připravte si nůžky a provázek.
 2. Na papír si narýsujte nebo klidně rukou nakreslete písmena. Raději větší než menší. Půjdou lépe vidět. A vystřihněte je.
 3. Odměřte si provázek v prostoru, ve kterém bude jméno viset a ustřihněte. Myslete na to, že jej budete muset uvázat.
 4. Vystřihněte písmena. V horní části udělejte dva otvory a protáhněte jím provázek. Raději dva, protože pak se vám písmenka nebudou točit. A uvažte.

Občerstvení: Co připravit na dětskou oslavu

Prvně přijde povyk, křik, chichot, překřikování a spoustu energie, Ta se ale vybije rychleji, než by se mohlo zdát. Pak přijde vhod nějaké to malé občerstvení, než přijde na řadu hlavní chod. Obvykle večeře ve formě rautu, obložených chlebíčku, pizzy, řízků nebo guláše.

 • Ideálně vyhraďte jeden stůl postavený někde bokem a na něj vše naskládejte. Mělo by tam být od všeho trochu. Každý si pak bude brát dle toho, na co bude chuť.
 • Ovoce mějte nakrájené na kousky, zbavené slupek a pecek. Ideálně ve velikosti jednohubky.
 • Co potěší děti víc než čokoláda? Můžete vyzkoušet čokoládou fontánu nebo pár kousků ovoce namočit do čokolády. Pozor však, aby se příliš neroztála.
 • Bonbony a sušenky alespoň dvou tvarů a příchutí. To je základ každé narozeninové tabule.
 • Neměl by chybět dort. Měl by nakrmit všechny přítomné hosty. Tedy jak děti, tak jejich dospělý doprovod.
 • Potěší i mini pizzy nebo párečky v těstíčku.

Shrnutí

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Nemusíte hned utratit tisíce, aby byla na party zábava. Spoustu věcí seženete levně, z druhé ruky nebo si dokážete vyrobit. Zapojte fantazii a držte se svého rozpočtu. Jedině tak, si oslavu užije nejen potomek, ale i vy.

 • Místo a počet hostů oslavy volte rozvážně a s ohledem na věk.
 • Dejte včas vědět všem vybraným hostům. Třeba pozvánkou, kterou vyrobíte s oslavencem.
 • Mějte nachystanou zábavu. Není nic horšího než nudící se děti.
 • K dispozici mějte také spoustu jídla a pití. Raději více než méně.
 • Děti mějte vždy pod kontrolou, zvláště pokud je v blízkosti voda, rušná cesta nebo jiné nebezpečí. Vy v danou chvíli totiž přebíráte zodpovědnost.

Tento den by měl být výjimečný, veselý, plný zábavy a dobré nálady. Westwing vám poskytne mnoho inspirace na hry, občerstvení i tipy na místa, kde můžete oslavu uspořádat. Zaregistrujte se bezplatně na Westwing a získejte další rady a návody nejen na pořádání večírků.

Mohlo by vám také líbit: