Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak se chovat na oslavě narozenin

Většina lidí moc ráda chodí na nejrůznější večírky a oslavy narozenin. Setkávání s přáteli, dobré jídlo a pití, tanec a další zábava, to vše zní jako skvělý nápad, že? Proto by nebylo příliš vhodné zkazit oslavu narozenin jak sobě, tak hostiteli nevhodným chováním. Podívejte se na naše tipy pro zdvořilé chování na večírku a také na příklady situací, kterým se rozhodně snažte vyvarovat. 

Proč je důležité vhodné chování na oslavě narozenin?

Máte rádi zábavu a potěší vás pozvání na oslavu narozenin? Přejete si, abyste i příště figurovali na seznamu hostů, kteří nesmí chybět? Pak se chovejte slušně a zdvořile, jinak může další pozvánka vaši schránku na dopisy minout velkým obloukem.

Pravidla etikety a společenského chování je vhodné dodržovat i ve společnosti blízkých přátel. V opačném případě byste se totiž rychle mohli ocitnout v celé řadě trapných situací a věřte, že takové zážitky si lidé pamatují. Utrpěla by jak vaše pověst, tak vztahy s ostatními. 

Co dělat na oslavě narozenin?

Začneme tedy tou pozitivnější částí našich rad a zaměříme se na správné chování na oslavě narozenin. Nezáleží na tom, zda se chystáte slavit kulatiny svého dědečka nebo vstup do plnoletosti blízkého kamaráda. Na tyto pravidla myslete vždy, když se chystáte na večírek nebo podobnou párty. 

 1. Po příchodu najděte hostitele.

Není nutné přijít na večírek přesně na čas, pokud si to hostitel vyloženě nepřeje. Je běžné, že začátek oslavy je pouze orientační a půl hodina sem nebo tam nehraje roli. 

Avšak po vašem příchodu je vždy vhodné vyhledat hostitele a pozdravit jej. Tím dáte najevo, že jste dorazili. Při té příležitosti také můžete poděkovat za pozvání, vyměnit si několik zdvořilostních frází anebo požádat o prohlídku domu či seznámení s ostatními hosty. 

 1. Přineste na oslavu něco k zakousnutí.

Upéct zákusek nebo připravit tác chlebíčků není zas až taková práce a rozhodně potěší hostitele, který si s celou oslavou dělal starosti. Pokud nemáte čas na výrobu dobrot, přineste alespoň láhev kvalitního vína jako poděkování. 

 1. Začleňte se do kolektivu díky small talk.

Přidejte se ke skupinovým konverzacím nebo nějakou rozviňte sami. K prolomení ledů vám pomohou takzvané small talk. Jedná se o krátké téma, které uvedete nějakou větou a doplníte otázkou tak, aby druhá strana mohla navázat a rozvést další komunikaci. 

Nemusíte být extra vtipní ani prokazovat svou inteligenci. Na druhou stranu je vhodné se vyhnout nudným konverzacím o počasí a práci. Zkuste pochválit něco na oslavě a zeptat se na zájmy dalších hostů. 

 1. Seznamte se s někým novým.

Patříte mezi ostýchavé a introvertní typy lidí? Pak si dejte na čas a chvíli tiše pozorujte ostatní hosty. Jakmile vám začne být někdo sympatický, nebojte se jej oslovit a seznámit se s někým novým. Večírky a oslavy představují skvělou příležitost k navázání nových pout a přátelství. 

 1. Nabídněte pomoc hostiteli nebo obslužte ostatní hosty.

Velmi vstřícným gestem se stává nabídnutí pomoci hostiteli. Můžete například posbírat špinavé nádobí nebo doplnit občerstvení. Také ostatním hostům lze v rámci slušného chování nabídnout výpomoc v podobě donášky nového drinku a podobně. 

 1. Vyhněte se nevhodným tématům.

Dnes jste se přišli bavit, zatančit si a strávit pohodový čas s přáteli. Vyhněte se tedy ožehavým tématům, která vyvolávají horlivé debaty. Zapomeňte tedy na politiku, sexuální narážky, náboženství, negativní zprávy ze světa a další. 

 1. Dbejte na střídmost v jídle.

Některé hostitele by mohlo urazit, pokud byste přišli na večírek, snědli veškeré občerstvení a dort a zase odešli. Přišli jste se sem najíst nebo pobavit?

Samozřejmě vám nikdo nezakazuje občerstvit se u bufetu a podobně, jen dbejte na střídmost a jezte kultivovaně. Hladové vrhnutí na švédský stůl působí prostě trapně. 

Co nedělat na oslavě narozenin?

Čemu se na oslavě narozenin naopak vyhnout? Zkuste se zamyslet nad tím, zda by vám následující situace nezkazily náladu jako hostiteli a zda byste se necítíli trapně, pokud by k nim došlo.

 1. Nepřežeňte to s alkoholem.

Opilost nepůsobí vůbec dobře. Nejen že vede k nevolnostem, uvolněným hranicím a nepříjemnému vystupování, ale navíc vám po ní bude pořádně zle. Zaměřte se tedy na to, kolik toho zvládnete vypít a za každou skleničku alkoholu vypijte stejné množství vody. 

 1. Nenoste nevhodné oblečení.

Zvažte, na jaký typ oslavy se chytáte a koho na ní potkáte. Příliš vyzývavé oblečení nebo nepřiměřené situaci nechte raději doma. 

 1. Nepomlouvejte hosty.

Nikdy nevíte, jaké vztahy mezi hosty panují. Vyhněte se negativním pomluvám o ostatních, abyste si nezpůsobili potíže. Obecně platí, že pomluvy a negace na párty vůbec nepatří, ať vás dotyčná osoba štve, jak chce. 

 1. Zapomeňte na telefon a sociální sítě.

Láká vás zalézt si někam do kouta a sjíždět Instagram pořád dokola? Nebo si troufnete prohlížet si sociální sítě rovnou ve středu dění? Pak vězte, že si párty vůbec neužijete a ještě budete působit nezdvořile. 

Za těch několik hodin vám jistě nic neunikne a je mnohem vhodnější věnovat se přítomnému okamžiku. Jestliže vás večírek příliš nebaví, změňte činnost nebo se zajděte na chvíli projít na čerstvý vzduch. 

 1. Flirtování omezte na jednu osobu.

Pravděpodobně nechcete mít pověst přelétavé osoby, která každou chvíli nahání někoho jiného. Pokud se vám tedy na oslavě někdo zalíbí a chcete navázat důvěrnější vztah, vždy své flirtování omezte na jednu osobu. Jestliže dojde k odmítnutí, smiřte se s tím a nezačněte dané osobě dokazovat, o co přišla naháněním někoho jiného. 

Dárek na oslavu narozenin

Když se chystáte na oslavu narozenin, je více než vhodné donést oslavenci dárek. Čím bližší vztah mezi vámi panuje, tím hodnotnější a originálnější dárek vybírejte.

Mezi univerzální dárky pro každou příležitost patří například puget květin, kvalitní víno, sypané čaje, dobrá čokoláda či pralinky nebo dekorace do bytu. Pokud se chcete zaměřit na zajímavější dárek pro oslavence, přečtěte si některý z našich článků:

5 tipů na závěr

Jako bonus přidáme ještě několik závěrečných tipů, abyste si narozeninovou oslavu ještě víc užili. 

 1. Pokud s sebou vezmete děti, dohlédněte na jejich chování. Důležitý je pozdrav, prosba, poděkování a klidná zábava.
 2. Je toho na vás už moc? Davy nepatří mezi vaše oblíbená prostředí? Nebojte se odejít z večírku dřív. Nezapomeňte se však rozloučit s hostitelem.
 3. Kompliment potěší každého. Zkuste jich několik za večer složit ostatním hostům.
 4. Pozorně naslouchejte okolí. Pokud zachytíte nějaké zajímavé téma, můžete se na něj začít doptávat a rozvinout zajímavou diskuzi.
 5. Kdykoliv se chytáte vyrazit na nějakou oslavu, měli byste na ni dorazit v dobrém rozpoložení. Zahoďte myšlenky na špatný den v práci nebo dopravní zácpu a bavte se. 

Zaregistrujte se na našem serveru Westwing a získejte neomezený přístup k nejnovějším článkům i exkluzivním nabídkám, které udělají z vašeho domova ještě krásnější místo.

Mohlo by se vám také hodit: