THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŽ DO -50 % NA VÍCE NEŽ 1 000 PRODUKTŮ!

Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak přijmout pochvalu

Když vám někdo složí kompliment, měli byste se cítit dobře, že? Ať už je to pochvala v zaměstnání za dobře odvedenou práci nebo kompliment mířený na váš vzhled. Mnoho z nás má ale problém komplimenty přijímat a tak je ignorujeme, odmítáme nebo se snažíme převést řeč na jiné téma. Proto jsme připravili 10 tipů, jak přijmout kompliment bez rozpaků.

10 tipů: Jak přijmout kompliment 

Když vám někdo složí kompliment, přestože vám polichotí, cítíte se nepříjemně a nevíte, jak odpovědět? Inspirujte se našimi tipy.

 1. Usmějte se

Máte problém přijímat komplimenty a obvykle je okamžitě smetete ze stolu? Abyste potlačili naučenou reakci, odložte svou odpověď o pár vteřin a na toho, kdo vám kompliment složil se upřímně usmějte.

 1. Poděkujte

Jen úsměv obvykle nestačí, kompliment vyžaduje také odpověď. Není ale třeba věc dlouze rozvádět, vystačíte si s jednoduchým „Děkuji, to je od tebe milé!“

 1. Užívejte si chvíli

Vnímejte, jak se cítíte, když vám někdo složí kompliment. Uvědomte si, že si jej zasloužíte a užívejte si chvíli. Když se komplimenty naučíte přijímat, jsou nejlepší povzbuzovač sebevědomí.

 1. Nežádejte o ujištění

Naši vnitřní nejistotu často vyjadřujeme, když nám někdo složí kompliment. Namísto slov díků se začneme ujišťovat, že si jej zasloužíme. Neptejte se, jestli si dotyčný opravdu myslí, že vám to sluší. Kdyby to tak nebylo, komplimentu se nedočkáte.

 1. Nic nenamítejte

Někteří z nás mají pocit, že se za svou krásu nebo úspěchy musíme omlouvat. Proto na komplimenty reagujeme vysvětlováním situace a snažíme se obhájit, proč máme pěkné šaty nebo skvělou prezentaci. Nedělejte to.

 1. Neodmlouvejte

Další typická reakce, které je vhodné se vyhnout jsou námitky na komplimenty. Nesnažte se druhého přesvědčit, že je jeho pochvala nesprávná. Zbytečně tak shazujete nejen sebe, ale i jeho snahu udělat vám radost.

 1. Neignorujte kompliment

Nevíte, jak reagovat na pochvalu a proto ji raději ignorujete? Druhá strana se může snadno urazit a získat pocit, že vás jeho či její názor vůbec nezajímá.

 1. Hlídejte svou řeč těla

Když vám někdo složí kompliment, hlídejte řeč svého těla. Nemějte překřížené ruce, nevyhýbejte se pohledu a nesnažte se lhostejný postoj. Naopak se dívejte do očí, usmějte se a poděkujte.

 1. Neotáčejte kompliment na druhého

Chcete kompliment vrátit? Poděkujte a pochvalte druhého. Nesnažte se ale jeho kompliment obrátit proti vám. Vyhněte se větám typu „Ale tobě to sluší víc!“ nebo „Veškerou práci jsi stejně udělala ty!“

 1. Pozor na urážky

Poslední co chcete udělat, je urazit člověka, který vám zrovna složil kompliment. Když odmítnete kompliment, může to působit tak, že zpochybňujete vkus nebo úsudek druhého. Když někdo řekne, že jste upekli nejlepší dort, který kdy jedl, odmítnout kompliment se slovy, že jich asi moc nejedl, není zrovna slušné.

Jak přijmout kompliment v práci 

Dávat a přijímat komplimenty v práci je důležitou součástí budování dobrého týmového ducha, příjemného pracovního prostředí a motivace všech zúčastněných. Přesto až dvě třetiny z nás komplimenty v práci přivádí do rozpaků.

Jak odpovědět na pochvalu od nadřízeného či kolegy

Nevíte, jak přijmout pochvalu od nadřízeného či kolegy v práci? Rozhodně pochvalu neodmítejte, nepřehazujte zásluhy na kolegu, ani nevyžadujte ujištění. Vyzkoušejte raději jeden z následujících způsobů.

 1. Jednoduché děkuji

Jednoduché děkuji vašemu kolegovi i nadřízenému ukáže, že si komplimentu vážíte a s radostí jej přijímáte. Můžete také dodat detail o práci, za kterou vám byl kompliment složen. Při odpovědi se usmívejte, dívejte se do očí, případně přidejte stisk ruky. 

„Děkuji! Konečně jsem mohl využít znalosti z kurzu, kterým jsem prošel minulý měsíc.“

 1. Sdílení komplimentu

Dostali jste kompliment za úkol, na kterém jste pracovali s kolegou? Poděkujte a zmiňte, jak skvěle se vám na úkolu pracovalo právě s ním.

„Děkuji! S Karlem se na tom pracovalo skvěle! Byla to týmová práce.“

 1. Zahrnutí podřízených

Vedli jste tým, který zrovna dokončil projekt a váš nadřízený pochválil vaši práci? Poděkujte za kompliment a poté oceňte také práci týmu, který jste vedli.

„Děkuji! Tým se na projektu nadřel a jsem rád, že jsem je mohl vést.“

Tipy na závěr: Naučte se přijímat komplimenty 

 • Poděkujte bez dalších vět, které by vás znervózněly 
 • Vnímejte slova komplimentů a to, jak na vás působí
 • Važte si sami sebe a nepovažujte své úspěchy za chybu
 • Trénujte přijímání komplimentů tím, že si je sami dáváte
 • Zvykněte si, že komplimenty jsou součástí běžné komunikaci
 • Před odpovědí napočítejte do tří, abyste potlačili zvyk kompliment odmítnout

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by se Vám také hodit: