Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak poděkovat za dárek

Poděkování za dárek k narozeninám, Vánocům či svatebčanům za dary je nejen slušnost, má navíc pozitivní účinky na psychické zdraví obou stran! Nemůžete najít ta správná slova? Inspirujte se našimi tipy.

Kdy a jak poděkovat za dárek

Poděkovat za dárek se hodí absolutně vždy. Na kdy ale své poděkování načasovat? Máte hned několik možností, které můžete také kombinovat. Poděkujte:

 • Ihned po přijetí 
 • Po  jeho rozbalení
 • Pár dní po jeho obdržení
 • ve chvíli, kdy dárek využijete 

Když dostanete dárek od člena rodiny, partnera nebo blízkého kamaráda, nejjednodušší forma poděkování je přímo a verbálně. Pokud je pro vás ale dárek speciální, neváhejte napsat děkovnou kartu, jistě ji ocení.

Kdy poslat poděkování

Obvykle je nejlepší za dárek poděkovat hned po jeho obdržení. Když ale necháte uběhnout delší čas, můžete zmínit, jak moc jste s dárkem spokojení, případně, že jste jej konečně využili (například u dárkové karty dejte vědět, co jste si za ni pořídili).

Co by mělo obsahovat poděkování za dárek

Ať už píšete poděkování za dárek k narozeninám či svátku, za svatební dary či poděkování za finanční odměnu v práci, v osobním i formálním textu by neměly chybět tyto tři části. 

 1. Pozdrav

Dejte najevo, že nepoužíváte univerzální kartu, kterou pošlete každému a napište na začátek pozdrav i se jménem. Využijte takové oslovení, které používáte v běžné konverzaci.

V oficiálním poděkování se hodí začít slovy vážený / vážená, v osobním vztahu vsaďte na drahý / drahá, milovaný / milovaná a podobně. 

Na začátek můžete přidat také větu, kterou poděkování zasadíte do konkrétního okamžiku. Může to být například: 

 • Doufám, že si užíváte vánoční svátky!
 • Bylo skvělé Tě vidět na oslavě!
 1. Poděkování

Samotné poděkování je samozřejmě nejdůležitější součást vzkazu, který zrovna píšete. Ke slovům díků přidejte pár detailů, proč si dárku nebo dotyčného člověka vážíte. 

Osobitost dodáte, když budete mluvit o konkrétní věci, kterou jste dostali, nikoli obecně o dárku. Podělte se také o to, jak dárek využíváte a proč vám dělá tak velkou radost. 

 1. Rozloučení

Na konec poděkování patří rozloučení, případně ještě jedno jednoduché „děkuji“. Můžete přidat také vzkaz, který nemusí nutně souviset se samotným darem – vděk za člověka, kterému vzkaz píšete, pozvání na návštěvu, návrh setkání, přání do života a podobně. 

Jak originálně poděkovat za dárek

 1. Mnohokrát děkuji za pozornost, kterou jsi věnoval/a výběru mého dárku! Mám z něj obrovskou radost!
 2. Jsem neskutečně vděčný/á za dárek, který jsem od Tebe dostal/a! Mám hned lepší den. Děkuji!
 3. Zrovna jsem otevřel/a a tvůj dárek a cítím se naprosto speciální! Výběr Ti musel dát zabrat. Děkuji!
 4. Je mi jasné, že výběr takto dokonalého dárku stál spoustu úsilí. Jsem vděčný/á nejen za něj, ale hlavně za tebe ve svém životě! Děkuji!
 5. Jak je možné, že mě tak skvěle znáš? Dárek od tebe bych nejraději nosila každý den! Děkuji!
 6. Ještě jednou děkuji za dárkovou kartu, kterou jsem od Tebe dostal/a k narozeninám. Zrovna jsem si za ní pořídil/a úžasný pléd do obývacího pokoje.
 7. Nečekal/a jsem nic a dostal/a jsem všechno. Mnohokrát děkuji za úžasný dárek k narozeninám!
 8. Jsem neskutečně vděčný/á za práci, kterou sis dal/a s výběrem dárku pro mě. Bude mi dělat radost ještě roky! Děkuji!

Tipy: Jak na osobní poděkování

 • Napište, jak si dárek užíváte
 • Zmiňte konkrétní dárek i událost
 • Poděkování napište ručně na papírovou kartu
 • Podělte se o událost, při které jste dárek využili
 • Vyfoťte se se šperkem či oblečením, které jste dostali

Poděkování za dárek k promoci

Oblíbeným dárkem k promoci jsou například hodinky nebo zlatý šperk. Za takto štědrý dárek si rodiče či partner jistě zaslouží pořádné poděkování!  Pokud jde o dárek, který budete využívat v budoucím povolání nebo má potenciál zůstat s vámi po celý život, určitě to v poděkování zmiňte. 

K promoci rodiče či prarodiče často dávají také peníze. Využijte je s rozumem a investujte je do něčeho, co za to stojí – například do cestování nebo dalšího vzdělávání. V poděkování napište, co si za peníze chcete koupit nebo co jste je využili.

Poděkování za dárek k svatbě

Svatební dary můžete dostat přímo na svatbě, ale také později poštou. Ať už jde o věcný dar z vašeho seznamu nebo finanční obnos, určitě je vhodné poslat poděkování.

Tip: Pokud šlo o finanční příspěvek na svatební cestu, pošlete jako děkovnou kartu fotografii z vašich líbánek.

TIP! 22 kreativních tipů na svatební dary

Poděkování za dárek k narození dítěte

Jestli se vám nedávno narodilo miminko, možná jste od blízkých nebo bývalých kolegů v práci obdržela dárek. Nezapomeňte jim proto ve shonu nově nabitých povinností poslat poděkování.

Vyjádřete radost a vděk za dárek, který jste vy nebo miminko obdrželi. Můžete připojit také fotografii novorozeněte nebo vtipnou historku z počátků mateřství.

TIP! 10 tipů a nápadů: jak oslavit narození dítěte

Poděkování za finanční odměnu v práci

Když jste ve své práci dobří, váš nadřízený může tvrdou práci ocenit finančním bonusem kdykoliv v průběhu roku, nejčastěji pak na jeho konci. V každém případě je vhodné za bonus poděkovat a ukázat, že si jej vážíte. 

Jak poděkovat za bonus v práci

Za bonus v práci můžete poděkovat osobně. Jestli ale chcete udělat větší dojem, napište krátký vzkaz na kartu a odešlete ji nadřízenému, který je za finanční odměnu zodpovědný.

Poděkování příliš neodkládejte – nejlepší je poděkovat vždy co nejdříve po obdržení bonusu. V poděkování se hodí formálnější jazyk, použijte ale takovou úroveň, jakou používáte při běžném rozhovoru – pokud si s manažerem tykáte, nepůsobilo by vykání v poděkování přirozeně.

Tip: Do poděkování za vánoční či novoroční bonus se hodí připsat vánoční přání.

Příklady poděkování za finanční odměnu

Vážený pane … / Vážená paní …,

rád/a bych vám poděkoval/a za novoroční finanční bonus. Velmi si vážím vašeho ocenění i toho, že jsem členem týmu. Těším se na další rok plný úspěchů.  

Přeji krásné prožití vánočních svátku!

S pozdravem,

Drahý / Drahá …,

rád/a bych poděkoval/a za ocenění mé práce ve formě bonusu, který jsem dostal/a spolu s výplatou. Jsem velmi vděčný/á, že pracuji ve firmě, kde si nadřízení všímají snahy, oceňují ji a motivují nás tak k ještě lepším výkonům.

Děkuji, že mohu být členem tak skvělého týmu!

S přáním pěkného dne,

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by se vám také hodit: