Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak zdvořile odmítnout nabídku

Situace na trhu práce je nyní taková, že si většina z nás může z pracovních nabídek vybírat. Je proto velmi pravděpodobné, že se dostanete do situace, kdy budete chtít nabídku odmítnout. Jak v takové situaci postupovat a jak se zdvořile vyjádřit? 

Důvody k odmítnutí pracovní nabídky

Pracovní nabídku, pokud si vás ve firmě vyberou, zpravidla dostanete telefonicky či e-mailem několik dní po pohovoru. Personalista vás nebude k odpovědi nutit ihned, ale dá vám čas na rozmyšlenou. Mezi nejčastější důvody k odmítnutí patří:

  • Přijetí jiné pracovní nabídky
  • Nelíbí se vám atmosféra ve firmě
  • Na pozici je třeba nižší kvalifikace
  • Nedostatečné finanční ohodnocení
  • Možnost kariérního růstu není motivující

Nabídku si dobře rozmyslete a neunáhlete své rozhodnutí. Pokud ale máte pocit, že budete ve firmě nespokojení, nepřijímejte ji jen z pocitu povinnosti. 

Tip: V případě nejistoty se můžete také dohodnout na hovoru, při kterém s personalistou proberete vaše obavy. 

6 tipů: Jak zdvořile odmítnout pracovní nabídku

Na odmítnutí pracovní nabídky není nic špatného. Personalisté s takovou možností obvykle počítají. Na druhou stranu s vámi ale strávili určitý čas při výběrovém řízení a proto je třeba zachovat slušnost a nabídku odmítnout vhodným způsobem.

  1. Odpověď neodkládejte

Neuspěchejte své rozhodnutí, ale jakmile jste si jisti, že nabídku nepřijmete, odpověď zbytečně neodkládejte. Personalisté mohou pokračovat ve výběrovém řízení, případně oslovit kandidáta, který se umístil za vámi.

  1. Uveďte důvod odmítnutí nabídky

Aby ve firmě věděli, jestli mají pro příště na něčem zapracovat, sdělte personalistovi zpětnou vazbu. Podělte se o důvody, proč nabídku odmítáte, ať už je to výše platu, náplň práce nebo strach z přijetí kolektivem.

  1. Poděkujte za nabídku

Nezapomeňte poděkovat za pracovní nabídku. I v případě, že nesplňuje vaše očekávání, pravděpodobně máte radost, že vás ve firmě chtějí. 

  1. Používejte formální jazyk

Nezapomeňte, že nepíšete kamarádovi, ale potenciálnímu nadřízenému. Možná se vaše cesty v budoucnosti znovu zkříží, zachovejte proto úctu a používejte formální jazyk.

  1. Navrhněte jiné možnosti

Jestli nabídku odmítáte ze specifického důvodu, jako je nízký plat, nezapomeňte, že jste v silnější pozici. Vyjednávejte a navrhněte jiné podmínky. Jestli o vás ve firmě skutečně stojí, možná najdete vhodné řešení.

  1. Zachovejte kontakt

Líbí se vám firma, kolektiv vám byl příjemný, ale rozhodli jste se, že nabídka není to pravé pro vás? Neváhejte v e-mailu navrhnout zachování kontaktu pro případ uvolnění jiné pozice, která vám bude lépe vyhovovat.

Odmítnutí pracovní nabídky: Vzor

Odmítnout pracovní nabídku je nejjednodušší formou e-mailové komunikace. V e-mailu by nemělo chybět:

  • Název pozice, ke které se vyjadřujete
  • Vaše jméno a kontaktní údaje
  • Stručnost a profesionalita
  • Důvod odmítnutí nabídky
  • Poděkování za nabídku
  • Formální jazyk

Odmítnutí nabídky práce e-mailem: Příklad

Vážená paní / Vážený pane …,

mnohokrát děkuji za Vaši nabídku pracovní pozice … ve firmě … Vážím si času, který jste mi věnovali, nabídku ale musím bohužel odmítnout.

Přijal/a jsem nabídku na jinou pozici, která lépe vyhovovala mým zkušenostem. Vaše firma mi byla sympatická, pracovní pozice by mě ale dostatečně nemotivovala. 

Děkuji za pochopení i váš čas a přeji mnoho úspěchu při hledání vhodného kandidáta.

S přáním pěkného dne,

Odmítnutí nabídky práce e-mailem: Nízký plat

Vážená paní / Vážený pane …,

mnohokrát děkuji za Vaši nabídku pracovní pozice … ve firmě … Vážím si času, který jste mi věnovali, nabídku ale musím bohužel odmítnout.

Přestože mě pozice i atmosféra ve firmě zaujala, platové ohodnocení nesplňuje má očekávání. V případě, že je výše platu stále k jednání, můžeme se dohodnout na společném hovoru kdykoliv v příštím týdnu.

Budu se těšit na Vaši odpověď. Prozatím děkuji za váš čas.

S přáním pěkného dne,

Shrnutí

Nebojte se nabídku práce odmítnout, pokud cítíte, že pro vás není ta správná. Nezapomeňte ale udržovat milou a uctivou komunikaci, nikdy nevíte, co vás čeká v budoucnosti.

Nabídku je nejsnazší odmítnou pomocí e-mailu, ve kterém máte dostatek prostoru na vyjádření. Do firmy můžete také zavolat, naplánujte si ale vhodný okamžik. O svém rozhodnutí dejte vědět co nejdříve, aby mohlo pokračovat výběrové řízení.

 Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.