Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
co připravit na oslavu 40 narozenin

Každý prožívá narozeniny odlišně, ale kulatiny patří mezi významné události, které si žádají pořádnou oslavu. Jak připravit nezapomenutelný večírek na oslavu 40. narozenin? Začněte tím, že si přečtete náš přehledný průvodce a necháte se inspirovat našimi nápady a tipy. Připravili jsme si jich hned 18, takže si určitě vyberete ten pravý pro vás.

Jak naplánovat oslavu 40. narozenin?

Ať už plánujete oslavu narozenin pro svou sestru, kamaráda, švagra nebo sami pro sebe, je důležité postupovat pečlivě a nic nevynechat. Jak na organizaci oslavy 40. narozenin? Začněte krok za krokem.

 1. Určete datum a místo oslavy.

Jakoukoliv oslavu je vhodné plánovat minimálně 2 až 3 měsíce dopředu, abyste měli větší šanci, že hosté již nebudou mít jiné plány. Vyberte vhodné datum a čas oslavy. Za nejlepší volbu se považuje sobota, kdy má většina z nás čas a druhý den si může odpočinout. 

Dále je nutné vybrat vhodné místo, kam se vejdou všichni hosté. Můžete uspořádat oslavu v místní restauraci, u vás doma či venku pod párty stanem. Možností najdeme desítky.

 1. Rozešlete pozvánky.

Sepište si seznam hostů a rozmyslete si, s kým chcete tak významný den strávit. Poté všechny hosty pozvěte pomocí speciální pozvánky, kterou můžete snadno vyrobit dle našeho návodu v závěru článku.

 1. Připravte občerstvení a dort.

Na žádné oslavě nesmí chybět dostatek občerstvení a pití pro všechny. Myslete i na alternativně stravující se jedince, jako jsou vegani, vegetariáni nebo celiaci. V případě pití myslete také na dostatek nealkoholických nápojů, na které se často zapomíná. Chcete-li na oslavě servírovat také dort, objednejte jej dostatečně dopředu v pekárně nebo u nějaké šikovné cukrářky.

 1. Zajistěte dekorace a výzdobu.

Atmosféru umocní vhodně zvolené dekorace. Krásně také vypadá výzdoba v určitém stylu nebo tématu. Mezi oblíbené volby patří boho výzdoba, rustikální styl nebo třeba téma exotického ostrova či retro.

 1. krok: Nezapomeňte na zábavu, hudbu a hry.

Pozvánky, výzdoba i občerstvení je zajištěno? Pak už zbývá pouze postarat se o zábavu na celý den nebo večer. Připravte si do zálohy nějaké hry, historky nebo soutěže. O velkou část zábavy se také postará správná hudba a tanec.

18 skvělých tipů a nápadů: co připravit na oslavu 40. narozenin

Možná už jste někdy slyšeli, že život začíná po čtyřicítce. Děti už pomalu odrůstají a nepotřebují tolik pozornosti, více si vážíte pravých přátel a stále máte dostatek energie i na ty nejbláznivější nápady. Jak tedy oslavit tak krásný věk?

 1. Vyrazte na hory

Máte rádi turistiku, výlety na neprozkoumaná místa a stačí vám k dobré náladě pár věrných přátel? Pronajměte si chatku v horách a zažijte víkendovou oslavu narozenin. Výlety po okolí a večery u ohně v příjemné společnosti vás pohladí po duši.

TIP! Kam na výlet do hor i v létě: 15 nejlepších tipů

 1. Disco párty

Pořádná divočina, barvy a oblíbené hity z minulých let. Tak vypadá pravá párty v disco stylu. Vraťte se do minulosti a sáhněte po bláznivých parukách, oblečení z mládí a užijte si večer.

 1. Ve stylu retro

Tématické večírky nás rozhodně baví. Určete, do které dekády se se svými hosty vrátíte. Oblíbená jsou 70., 80., ale třeba i 30. léta minulého století.

 1. Glamping na víkend

Ubytování ve stylu glamping se stalo hitem posledních dvou let. Pronajměte si zajímavou chatu na stromě, stan pro šest nebo atypický domeček se saunou venku a užijte si oslavu s nejbližšími přáteli. 

TIP: Glamping: Nový trend na originální dovolenou

 1. Letní grilovačka

Narozeniny v létě lákají k uspořádání pořádné grilovačky nebo párty u bazénu. Základem takového večírku je dostatek občerstvení, drinků, lehátek a slunečníků, které se budou v letním parnu rozhodně hodit. 

TIP: Jak uspořádat zahradní párty

 1. Pohodový dýchánek

Patříte spíše mezi klidné povahy a nebaví vás večírky, kde se sejde několik desítek lidí? Pak uspořádejte raději poklidné odpoledne se zákusky, čajem a posezením v boho stylu. Zajímavou atmosféru zajistíte také, když tento dýchánek zorganizujete venku. 

 1. Pronajměte si teepee

Příroda, čerstvé ovoce a drinky v obřím stanu ve tvaru teepee – taková událost se rozhodně nedostane do zapomnění. Někdy výzdoba zajistí tu správnou atmosféru pro celý večírek. 

 1. Oslava v kostýmech

V Česku Halloween příliš neslavíme. Možná právě proto vás bude večer v kostýmech o to víc bavit. Určit můžete téma, ale sejít se s přáteli lze také v různorodých kostýmech. A co takhle uspořádat soutěž o nejhezčí kostým?

 1. Zajděte na lahodnou večeři

Oslava 40. narozenin může také probíhat jako skvělá večeře s rodinou a přáteli. Dopřejte si všechny chody v oblíbené restauraci a gurmánský zážitek je zaručen.

 1. Karaoke párty 

Rádi zpíváte a nebojíte se postavit na podium? Zařiďte pro svou kamarádku, bratra nebo kolegyni oslavu ve stylu karaoke párty. Bude se vám hodit dobrý DJ a projektor na promítání textu písní.

 1. Oslava na lodi

Mezi opravdu zajímavé a luxusní nápady na oslavu 40. narozenin patří také soukromý večírek na lodi. Uspořádat lze v zahraničí, ale také u nás například na Vltavě. 

 1. Jako za starých časů

Chcete se vrátit na chvíli do svých mladistvých let? Pak vyrazte s partou kamarádů do oblíbeného baru. Nebo jich navštivte hned několik za večer a uspořádejte takzvanou tour de bar.

 1. Pizza párty

Mezi vtipné verze oslav patří také pizza párty. Z názvu je vám asi více než jasné, jaké jídlo bude hrát hlavní roli. Připravte si žaludky, jdeme na to.

 1. Víkend ve vinném sklípku

Dobré víno a jídlo k sobě prostě patří. Zajistěte si víkend nebo alespoň den ve vinném sklípku a užijte si ochutnávku tohoto lahodného nápoje. 

 1. Luxusní večírek

Chcete se hodit do gala, vytvořit si krásný účes a make-up a cítit se jako ve filmu? Naplánujte oslavu s jemnou hudbou v pozadí, vybranými pokrmy a užijte si světlo reflektorů. 

 1. Letní kino 

Oblíbenou letní aktivitou se také stává návštěva letního kina. Oslavte své narozeniny večírkem na zahradě, kde promítnete vybrané filmy a zasmějte se skvělým hereckým výkonům s přáteli. 

 1. Oslavte narozeniny piknikem

Jarní, letní i podzimní narozeniny lze také oslavit v parku na dece s piknikovým košem plným dobrot. V dobré společnosti se i takový obyčejný den může proměnit v neobyčejnou oslavu.

 1. Únikové hry

Jedná se o jedinečnou zábavu pro několik lidí, kteří si odnesou nezapomenutelný zážitek. Ideální zábava pro narozeninový den.

Hry a zábava na oslavu 40. narozenin

Čas sice nezastavíte a roky přibývají, ale to neznamená, že se nemůžete bavit jako dřív. A k oslavě narozenin zábava neodmyslitelně patří. Mezi naše tipy na skvělou zábavu i párty hry patří:

 • Hra Hádej kdo jsem?
 • Deskové a stolní hry
 • Koncert místní kapely
 • DJ a jeho mixovací pult
 • Ochutnávka vín nebo sýrů s komentářem
 • Barmanská nebo ohnivá show

Jídlo na oslavu 40. narozenin

Naplňte svým hostům žaludky a jistě se budou skvěle bavit. Hlad totiž zábavu výrazně narušuje, a proto se občerstvení stává důležitou součástí každého večírku. Zvolit lze různé varianty od hlavního jídla, grilovaných specialit až po švédské stoly a raut s nejrůznějšími pokrmy. K oblíbeným tipům na jídlo patří:

 • Jednohubky se zeleninovou, česnekovou nebo sýrovou pomazánkou
 • Mini makronky
 • Obložené chlebíčky
 • Zákusky v mini verzi
 • Tiramisu ve skleničce
 • Mísy s ovocem nebo sýry
 • Grilovaná masa a klobásy
 • Čerstvé smoothie drinky
 • Hummus se zeleninou

Výzdoba a dekorace na oslavu 40. narozenin

Dekorace a výzdoba krásně doladí celou oslavu. Můžete se držet vybraného tématu nebo zvolit různorodé dekorace a sladit třeba jen barevné schéma. Mezi populární volby rozhodně zařazujeme:

 • Balónky
 • Konfety
 • Světelné řetězy, svíčky, lucerny
 • Květinové dekorace
 • Látkové doplňky, polštáře, pufy a sedačky
 • Neonové nápisy

DIY: Pozvánka na oslavu 40. narozenin 

Hosté se o vaší oslavě těchto důležitých kulatin musí nějak dozvědět. Nejlépe uděláte, když je pozvete pomocí oficiální pozvánky, kam napíšete vše potřebné. Snadno si ji s našim návodem vyrobíte i sami.

Potřebujete:

 • Tvrdý papír (může být i barevný)
 • Nůžky, lepidlo, tavící pistole, černý nebo barevný fix
 • Přírodní provázek
 • Děrovačku
 • Sušené květy, dřevěné ozdoby a podobně (libovolné)

Postup:

 • Vystřihněte z tvrdého papíru čtverec o velikosti 15 centimetrů. Přehněte jej napůl.
 • Děrovačkou vytlačte díru u rozkládacího okraje přehnutého čtverce přibližně v jeho polovině.
 • Dovnitř napište vše důležité jako místo, datum a čas, téma oslavy a podobně. 
 • Papír svažte přírodním provázkem a vytvořte ozdobnou mašličku. 
 • Celou pozvánku pak ještě ozdobte drobnostmi jako jsou sušené květy a tak dále. Také ji můžete krasopisně nadepsat, uložit do obálky a rozeslat. 

Shrnutí

Oslava kulatin patří mezi krásné zážitky, které si je potřeba vychutnat od začátku až do konce. Připravte nezapomenutelný zážitek, zajistěte dostatek občertvení, vymyslete vhodnou zábavu nebo si užijte tématický večírek. Především se však obklopte svými blízkými a užívejte si jejich přítomnost. 

Využijte bezplatnou registraci na našem serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspiraci. Pravidelně pro vás navíc připravujeme také exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.