Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Kam na výlet do hor

V Česku možná nemáme moře, zato máme krásné hory. Po celé republice najdete malebné kopečky ideální na rodinný výlet, i náročnější hory lákající na několikadenní túry. Na řadě míst nepřijdete ani o koupání, stačí si jako cíl vybrat třeba přehradu. Připravili jsme pro vás 15 tipů na nejkrásnější turistické trasy v ČR.

15 tipů: Kam na hory v ČR i v létě

Dovolená v horách je v posledních letech čím dál populárnější a mnoho z nás ji upřednostňuje před opalováním u moře. Pobyt v přírodě je blahodárný pro tělo i duši. Užijete si aktivní pohyb, uděláte něco pro své zdraví, odpočinete si od stresu velkoměsta a když dobře vyberete, tak i od lidí.

Krkonoše

Jaké jsou nejlepší hory v Česku? Pro mnoho lidí jsou Krkonoše jasnou volbou. Přinejmenším zde najdete naši nejvyšší horu Sněžku a perfektní vybavenost. Kam se v Krkonoších vydat?

1. Sněžka

Za pěkného počasí je Sněžka denně cílem stovek lidí a v létě si na cestách v jejím okolí neužijete ani minutu o samotě. I přesto si můžete užít krásný výlet, když jste na to připraveni. A pokud toužíte po jedinečném zážitku, vydejte se sem ještě před východem slunce.

2. Přechod Krkonoš

Jestli se chcete alespoň částečně vyhnout lidem, naplánujte si několikadenní přechod po hřebeni Krkonoš. Cestu plánujte z chaty na chatu, přespání pod širákem v Krkonoších není povolené. Můžete jít například z Harrachova, přes Mumlavu, Labský štít, Špindlerovu boudu, Sněžku až do Pece pod Sněžkou.

3. Pramen Labe

Oblíbený cíl v Krkonoších je také pramen řeky Labe. Vydejte se z Horních Míseček směrem k Vrbatově boudě a poté k Pančavskému vodopádu. Odtud přes Labskou vodu k prameni a přes Vrbatovu boudu pokračujte zpět do Míseček.

Jizerské hory

Jizerské hory jsou známé hlavně mezi běžkaři, v zimě můžete porovnat své schopnosti s profesionály na běžeckém závodě Jizerská padesátka. Lyžařské trasy se přes léto promění v příjemné turistické cesty, často po asfaltu ideálnímu k cykloturistice nebo na výlety s kočárkem.

4. Smrk

Smrk je nejvyšší horou Jizerských hor, ze které máte díky místní rozhledně výhled do celého okolí. Naplánovat si můžete například třicetikilometrovou túru z Bedřichova, přes Smědavu na Smrk a poté dolů do Lázní Libverda. O něco kratší bude trasa z Josefova dolu, přes Milíře ke Smědavě a poté opět na Smrk a do Bílého Potoka.

5. Jizera

Druhá nejvyšší hora v Jizerkách je jen o dva metry nižší než Smrk. Jizera je oblíbený cíl zejména k přenocování. Vyspat se můžete přímo na vrcholu a sledovat krásné západy slunce ze spacáku nebo dole pod přístřeškem.

6. Bedřichovská přehrada

Okolo Bedřichovské přehrady najdete mnoho upravených tras, které jsou vhodné i pro kočárky. Dostanete se k ní například z Nové Louky, přes Gregorův kříž a stejnou cestou zpět. 

Jeseníky

Jeseníky jsou stejně krásné jako Krkonoše, ale díky nižší popularitě je v nich mnohem větší klid. Najdete tady také méně turistických chat a občerstvovacích zařízení, proto je potřeba delší výlety lépe plánovat.

7. Praděd

Nejvyšší hora Moravy je vidět snad z každého kouta Jeseníků a výlet si na ni můžete naplánovat po různě dlouhých trasách. Nejkratší cesta vede z Ovčárny, nejkrásnější je údajně ta z osady Vidly přes Švýcárnu.

8. Dlouhé stráně

Největší přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je oblíbený turistický cíl. Čekají na vás krásné výhledy, pořídíte zajímavé fotky a můžete i na exkurzi. Jen si výlet dobře naplánujte, aby nádrž při vaší návštěvě nebyla zrovna vyprázdněná.

9. Z Červenohorského sedla do Ramzové

Přes Vřesovou studánku a Keprník dojdete z Červenohorského sedla až na Šerák. Čeká vás zde krásná chata, která připomíná ty v rakouských Alpách. Odsud můžete dojít pěšky nebo sjet lanovkou až do Ramzové.

Tip: Na chatě na Šeráku můžete také přespat a užít si dobrou snídani a krásné ranní výhledy po okolí.

Středočeský kraj

Středočeský kraj a okolí jsou ideální na výlety z Prahy. Nečekají vás velké horské výstupy, ale o krásnou přírodu a výhledy nepřijdete. Vzhledem k nízké náročnosti tras je Středočeský kraj ideální pro rodiny s dětmi.

10. Vyhlídka Máj

Ikonická vyhlídka, jejíž fotku viděl snad každý. Dostanete se k ní po turistické stezce z obce Teletín, kam můžete dojet autem i autobusem. Vyhlídka je přístupná celoročně. My máme rádi podzim, kdy potkáte méně lidí a okolní příroda je krásně zbarvená.

11. Říp

Pravidelný tvar hory, legenda o praotci Čechovi i to, že se jedná o jediný kopec široko daleko jsou dostatečně dobré důvody naplánovat si výlet na Říp. Cesta na vrchol není náročná (až na dva prudší úseky) a zvládne ji celá rodina. Při dobré viditelnosti můžete dohlédnout až do Prahy.

12. Karlštejn

Berounsko oslňuje kráskou přírody a nabízí ideální zázemí pro pěší i cyklovýlety. Kouzelný hrad Karlštejn je bez debat jeden z nejoblíbenějších cílů. Můžete k němu dojít třeba až z Berouna, kam dojedete vlakem z Prahy.

České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko patří k nejkrásnějším místům nejen v České republice, ale i v celé Evropě. A když vám dojdou nápady na výlety na České straně, vždy se můžete přesunout za hranice do NP Saské Švýcarsko.

13. Pravčická brána

Kdo by čekal, že jednu z největších skalních bran na našem kontinentu najdeme právě v Česku? Nezapomeňte navštívit také přilehlý zámeček Sokolí hnízdo, kde najdete stylovou restauraci a muzeum národního parku.

14. Soutěsky

Romantickou atmosféru Českého Švýcarska umocňují soutěsky, které lze překonat pouze na loďce. Při projížďce Edmundovo a Divokou soutěskou vás obklopují vysoké skály a zajímavosti o okolí se dozvíte přímo od převozníka.

15. Tiské skály

Chcete zažít pohádkovou krajinu, kterou znáte z filmu Letopisy narnie? Vydejte se do skalního města Tiské stěny. Snažte se ve skalách najít útvary, podle kterých jsou pojmenované. Čekají na vás sloni, tančící medvědi i pašerácký batoh.

Jak se chovat v horách

Hiking neboli pěší turistika je čím dál populárnější. Volný čas v přírodě tráví stále více lidí a bohužel se ne všichni chovají tak, jak by měli. Trpí kvůli tomu příroda, obyvatelé z okolí i ostatní turisté. 

Dodržujte pravidla

Když je někde cedule, řetěz nebo plot značící, že na dané místo nesmíte, tak tam nechoďte. Zákaz vstupu na místě není kvůli tomu, že by vás někdo chtěl ochudit o krásu, ale pro zachování přírody. V I. zóně národních parků vůbec nescházejte z vyznačených turistických tras.

Nechoďte do hor v žabkách ani na podpatcích

Když se vydáte do hor, nezapomeňte správné vybavení. To znamená oblečení odpovídající počasí a boty, ve kterých neuklouznete po prvním kamínku. Není potřeba kupovat hned výbavu do vysokých hor, přinejmenším tenisky s pevnou podrážkou jsou ale základ.

Odneste, co si přinesete

Cokoliv s sebou přinesete, to si také odneste. Předpoklad je, že místo zůstane po vašem odchodu ve stejném stavu jako při příchodu. Neodhazujte obaly od jídla a nápojů ani kapesníčky a dávejte pozor, ať nevytratíte oblečení, gumičky z vlasů a cokoliv dalšího, co do přírody nepatří.

Tip: Přibalte si na výlet igelitku na odpadky, do které můžete uložit nejen vlastní obaly, ale také ty nalezené po cestě.

Parkujte jen tam, kde máte

Turisté se často snaží ušetřit peníze za parkování a místo oficiálních stanovišť nechávají stát auto vedle cesty nebo v přilehlých vesnicích. Auta pak často překáží ve výhledu na silnici, brání průjezdu nebo překáží občanům. Na výlet se proto vydejte vlakem či autobusem nebo parkujte tam, kde máte. 

Dodržujte klid

Jestli chcete poslouchat hlasitou hudbu nebo popíjet a smát se s přáteli, zůstaňte raději ve městě. Nezapomeňte, že příroda je domovem mnoha zvířat a vy jste zde pouze na návštěvě. Nedělejte proto hluk, který děsí zvířata a ruší ostatní turisty.

Desatero bezpečného chování v horách

Abyste předešli nepříjemnostem, vždy dodržujte desatero bezpečného chování v horách. Nezapomeňte, že hory rozhodně nejsou prostředí, ve kterém vám nehrozí žádné nebezpečí.

  1. Pečlivě si naplánujte trasu a zvolte takovou náročnost, aby ji bez problému zvládl i nejslabší člen skupiny. 
  2. Sledujte předpověď počasí a mějte s sebou správné vybavení. 
  3. Informujte někoho o plánované trase i předpokládané době návratu.
  4. Naučte se používat mapu a seznamte se se značením turistických cest.
  5. Ujistěte se, že umíte číst výstražné tabule a po cestě je sledujete.
  6. Nepohybujte se mimo značené cesty ani tam, kde je to povolené.
  7. Mějte s sebou základní lékárničku a naučte se poskytnout první pomoc.
  8. Uložte si kontakt nejen na Zdravotní záchrannou službu, ale také na Horskou službu. 
  9. Nastudujte zásady chování v případě zabloudění, pádu laviny nebo zřícení. 
  10. Nepodceňujte hory a nevystavujte se nezodpovědným chováním nebezpečí. 

Ať už se rozhodnete zdolat nejvyšší české vrcholy nebo se vydáte jen na pohodovou procházku na nedalekou vyhlídku, výlet do přírody vás nabije novou energií. Náš výčet je jen malou ukázkou toho, co můžete v Česku naplánovat. Ve zmíněných horách najdete stovky krásných turistických tras a to jsme ani nezmínili Šumavu, Beskydy nebo Krušné hory. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy na cestování. Pravidelně pro vás připravujeme články plné inspirace, praktické návody i tipy nejen do domácnosti. Získáte také přístup k exkluzivním nabídkám pro ještě krásnější domov.

Mohlo by vás také zajímat: