Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
dárky pro seniory

Hledáte na Vánoce dokonalý dárek pro babičku, dědečka nebo jiného seniora ve vašem okolí? Připravili jsme pro vás 25 skvělých tipů na dárky pro důchodce, které jim udělají radost. Tipy využijete i při příležitosti narozenin nebo třeba odchodu do důchodu.                                                                                                         

Jak vybrat dárek pro důchodce: Krok za krokem

Lámete si hlavu nad otázkou, jak vybrat dárek pro seniora? Výběr se v podstatě neliší od ostatních dárků. Stejně jako u dárků pro muže, pro ženy i pro děti si položte pět základních otázek.

 1. Jaké jsou jejich zájmy?

  Nejlepší vodítko při výběru dárku jsou koníčky a zájmy. Zamyslete se, co babička s dědou rádi dělají. Je to vaření, četba, luštění křížovek, zahradničení, sport nebo něco úplně jiného?

 2. Co jim chybí a co využijí?

  Senioři často ocení praktické dárky. Nezmínili se náhodou o něčem, co by jim zjednodušilo život a hodilo by se jim do výbavy domácnosti? Může to být například elektronický pomocník do domácnosti, ale také profesionální jarní úklid.

 3. O čem s nadšením mluví?

  Možná vám své přání neřeknou na rovinu, ale nevědomě se o něj podělí. Vnímejte, kdy se jim při rozhovoru rozzáří oči. Může to být u vyprávění o krásné dovolené u moře, výletě po Čechách nebo třeba o kavárně, do které chodili jako malí.

 4. Jaký máte rozpočet?

  Předem si rozmyslete rozpočet, ve kterém se pohybuje váš výběr dárku. Jistě vás bude určitým způsobem omezovat, ale zároveň vést. Pokud vymyslíte dárek, který se do rozpočtu nevejde, oslovte zbytek rodiny a na dárek se složte

 5. Kdo vám může pomoci?

  Když si skutečně nevíte rady s výběrem, zeptejte se blízkých, jestli vám neporadí. Tip pro vás může mít jejich partner či partnerka, kamarádi i vaši sourozenci. Nebo se jednoduše inspirujte naším výběrem.

25 nejoriginálnějších tipů na dárky pro seniory

Připravili jsme pro vás 25 tipů na dárky pro seniory, které je skutečně potěší. Nekupujte další ponožky a vyberte smysluplný dárek.

Zážitkové dárky pro seniory

1. Umělecký set

Mají vaši prarodiče doma pověšené vlastní obrázky z mládí, ale na malování už dlouhá léta neměli čas? Pořiďte jim malířský set a rovnou je pošlete na kurz, aby se ke koníčku mohli co nejsnáze vrátit.

2. Kurz vaření

Objevuje vaše babička nebo dědeček s radostí nové chutě? Pošlete je na kurz vaření, kde se rovnou naučí nové jídlo uvařit. S nově nabitými znalostmi se vám mohou pochlubit, až dorazíte na nedělní oběd.

3. Zkrášlovací den

Nezáleží na věku, každá žena má ráda péči a zkrášlování. No dobře, možná ne každá, jestli ale do této skupiny vaše babička patří, jistě ji potěší zkrášlovací den. 

Pošlete ji na masáž, ke kadeřnici i vizážistce. Můžete objednat i fotografku, která zvěční výsledek a nakonec společně zajděte na dobrou večeři, aby se všem ukázala. 

4. Předplatné do divadla

Mají vaši prarodiče rádi operu, balet nebo činohru? Zakupte jim abonentku do místního divadla a nechte je užívat si vánoční dárek po celý rok. 

5. Rybářské pruty

Tento dárek potěší především dědečky, kteří mají rádi ryby a najednou spoustu času. Pořiďte jim rybářské pruty a pokud je to potřeba, zaplaťte jim hodinu s profesionálem, který je naučí, jak ryby správně chytat.

Vtipné dárky pro seniory

6. Organizér na gauč

Máte babičku nebo dědečka, kterým je nejlépe v křesle u televize a neustále si stěžují, že něco nemají po ruce nebo nemohou najít? Pořiďte jim praktický organizér na opěradlo křesla, do kterého uloží všechny ovladače, televizní program i křížovky.

7. DIY: Placatka v knížce

Kdo by se občas nenapil, že? Kupte v antikvariátu starou knížku, vyřízněte ve stránkách díru a schovejte do ní placatku. Můžete na ni nechat vygravírovat i osobní přání! Takový dárek se jistě bude hodit na příští výlet seniorů.

8. Čokoládové nářadí

Je váš dědeček kutil a mlsal zároveň? Kupte mu k vánocům sladký a nápaditý dárek: Nářadí umně vymodelované z kvalitní čokolády. 

9. Deka s rukávy

Je babičce pořád zima, když si čte, sedí u televize nebo třeba plete nový svetr pro vnučku? Pořiďte jí deku s rukávy, ve které může být zabalená i když zrovna něco tvoří.

10. Personalizovaná zástěra

Pobíhá babička nebo dědeček při vaší návštěvě neustále po kuchyni? Pořiďte jim stylovou zástěru a nechte na ni vyšít osobní vzkaz, obrázek nebo něco, co máte společného. Příště bude po kuchyni alespoň pobíhat ve správném outfitu.

Dárky pro aktivní seniory

11. Chytré hodinky nebo náramek

Chytré hodinky ocení nejen mladí, hodit se budou i aktivním seniorům. Mohou pomocí nich sledovat, kolik ušli kroků na procházce, jak dlouhý byl výlet do přírody i jak se ten den vyspali.

12. Turistické boty

Senioři často chodí do hor ve starých botách, které s nimi prošli velkou část jejich života. Jestli mají rádi turistiku, pořiďte jim kvalitní boty, ve kterých se jim bude chodit jako za mlada.

13. Mapa světa

Neexistuje věk, ve kterém by se již nedalo cestovat. Vaše babička nebo děda jsou toho možná důkazem. Pořiďte jim proto velkou mapu světa. Může to být například stírací mapa, na které krásně uvidí, kde všude už byli.

14. Fotoaparát

Další skvělý dárek pro turisty i cestovatele je fotoaparát na zachycení veškerých vzpomínek. Vyberte takový, který nebude příliš těžký, budou jej snadno ovládat a fotografie přesto budou stát za to.

15. Trekové hole

Trekové hole jsou oblíbené pro zjednodušení chůze v horách i v městské džungli. Díky jejich podpoře zvládají důchodci aktivní život i s bolavými koleny.

Originální dírek k odchodu do důchodu pro muže či ženu

16. Pěkný šperk nebo hodinky

Pěkný šperk nebo kvalitní hodinky jsou jedním z nejtypičtějších dárků k odchodu do důchodu. A je pro to také dobrý důvod! Na zadní stranu můžete nechat vyrýt věnování, aby byl dárek osobnější.

17. Náčiní na grilování nebo zahradu

Po odchodu do důchodu je konečně čas na všechny koníčky a užívání si zahrady. Jako dárek proto můžete vybrat kvalitní náčiní na grilování nebo úpravu zahrady.

18. Designový šachový set

Další koníček, který možná kvůli přebytku práce odkládali jsou šachové partie s přáteli. Aby si je pořádně užili, pořiďte jim designový šachový set.

19. Květinové předplatné

K důležitým událostem tradičně darujeme květinu. Často se ale stane, že oslavenec dostane deset květin a všechny naráz během pár dnů uvadnou. Proto se s kolegy raději domluvte a zaplaťte například roční květinové předplatné. Květiny tak provoní domov třeba po celý rok.

20. Poukázka na vybavení domácnosti

Po odchodu do důchodu trávíme mnohem více času doma. Měli bychom ho proto mít ještě útulnější. Udělejte v práci sbírku a pořiďte jako dárek k odchodu do důchodu poukázku, za kterou si obdarovaný sám vybere, co se mu líbí.

Dárky do domácnosti pro seniory

21. Rámeček s fotografií

Osobní drobnost, která jistě potěší: Pěkný rámeček s vaší společnou fotografií. Fotek můžete nechat vytisknout rovnou několik a vytvořit tak rodinnou koláž.

22. Robotický vysavač

Vysávání nebaví ani mladé, pro starší generace může být ale přímo bolestivým zážitkem. Proto jistě ocení robotický vysavač, který zvládne práci za ně a bez nepříjemného ohýbání zad.

23. Kávovar

Dobrou kávu si vychutnáme v každém věku. Jestli už ale vaše babička nebo děda moc dobře nesnáší kofein, doplňte jej o kvalitní bezkofeinovou kávu. Chuťový zážitek bude stále skvělý.

24. Masážní křeslo

Ztuhlá záda i zbytek těla si zaslouží pořádnou péči. Tu zajistí příjemné masážní křeslo. Pořiďte takové, které bude ladit do stylu obývacího pokoje.

25. Deka nebo pléd

Stylová deka nebo pléd, do kterého se babička či děda zabalí, když jim bude chladno udělá velkou radost. Pokaždé, když ji uvidí si na vás navíc vzpomenou. Pokud je jim často velká zima, můžete zvážit také praktickou elektrickou deku.

Shrnutí

Dárky pro babičku s dědou nám často dávají zabrat. Při výběru proto nezapomínejte, že je pro ně nejdůležitější, že jste si vzpomněli a že s nimi trávíte čas.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová inspirace. Pravidelně přinášíme nejen nové tipy ze světa bydlení a životního stylu, ale také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Mohlo by se vám také líbit: