Tipy na dárky ke kolaudaci

Nové bydlení je vždycky lákadlo pro zvídavé oči rodiny a přátel. Pokud vás kamarádka nebo švagr konečně pozval do jejich nového hnízda, zaslouží si přinést i nějaký dárek. Dáváte jim tím najevo, že vám na nich záleží, a že se radujete společně s nimi.  Doneste jim proto něco, co ukáže, že není kupováno na poslední chvíli, ale že jste nad tím trochu přemýšleli. A přitom nemusí jít o nic nákladného. Přinášíme vám tipy, jaké vybrat dárky ke kolaudaci.

Krok za krokem: Jak vybrat ten nejlepší dárek ke kolaudaci bytu či domu

Je jedno, jestli šlo o stěhování do nového bytu, prvního bydlení nebo se rekonstruoval ten stávající. Je však jasné, že spousta věcí chybí, někam zapadla, stále se nevybalila anebo ještě ani nebyla pořízena. Řeč je o různých potřebách a pomůckách v domácnostech. Dekorace a věci, které dodají útulno jsou taky potřebné. Všechny tyto kategorie života v bytě i domě můžete využít k přemýšlení, jaký dárek ke kolaudaci přinést.

Tipy na dárky ke kolaudaci nového bydlení

Jaký dárek? Zkuste se zamyslet nad tím, pro koho je dárek určen. Jde o kamarádku, kterou vidíte jednou dvakrát za rok nebo o sestru, se kterou máte skvělý vztah a bydlí o ulici vedle? Zajímejte se dopředu o to, v jakém duchu a stylu mají nové bydlení zařízeno. Jsou to lidé na vesnici a milují zdobnost rustiky nebo jde o moderní pár, který holduje minimalismu? Vše je podstatné. Pokud budete vědět pro koho a kam, hned se bude lépe vybírat. Každopádně dárky můžeme rozdělit do několika kategorií.

Praktické dárky ke kolaudaci

Jde o dary, které se dají použít v běžném životě. Nejsou sice třeba až tak pěkné na pohled, ale poslouží dobrému účelu. 

 1. Takovým dárkem je třeba hasicí přístroj.

  Věc, která by neměla chybět v žádném domově. Požár je skutečně devastující a nebezpečně rychlá věc. Tím, že kamarádovi donesete hasicí přístroj s osvědčením, ukážete, že je pro vás důležitý. Snad ho nebude nikdy potřebovat.

 2. Dalším typem je pěkná rohož před vstupní dveře.

  Není nic horšího, než když se všechna špína z venku nanosí za vstupní dveře. Již před prahem je třeba boty pořádně očistit. Rohož je tedy ideální. Dnes si na ni můžete natisknout, co bude třeba. Třeba foto, heslo nebo oblíbené motto.

 3. Co hlavně potřebujete ke svému domovu? Klíče.

  Ty berete do ruky každý den, i několikrát. Takže, pokud ten, kdo kolauduje, je velký zapomnětlivec, nadělte mu chytrou klíčenku. Ozdobí klíče, a tím je udělá lépe viditelnými. Dnes jsou však i takové, které mají GPS lokátor a pomocí aplikace v mobilu, je lze snadno najít.

 4. Dárkové karty sice nejsou moc originální, ale rozhodně potěší.

  Zvláště ve chvíli, kdy je lednice a spíž ještě nezabydlená anebo z důvodu poznávání nového místa, ještě dotyčný neví, kde má veškeré obchody.

 5. Mezi časté dárky patří i bytový textil.

  Sada kuchyňských utěrek nebo jemná deka potěší každého. Tím nic nezkazíte, zvláště pokud se budete držet universálních barev.

Originální dárky ke kolaudaci

Toužíte dát dárek, na který se jen tak nezapomíná? Tak to bude chtít něco netradičního.

 • Vyřezávaný dárek je skutečně jedinečný. Dnes se dá na různé povrchy nechat vyřezat třeba vzkaz. Dobré je to udělat třeba na prkýnko. To se používá denně. Také se tím dají vyrobit jmenovky na dveře nebo třeba originální pod tácky na hrnečky apod. Můžete tam nechat napsat cokoliv. Jméno, motto nebo třeba datum významné pro vás a obdarovaného.
 • Nechte namalovat obraz v životní velikosti. Pamatujete na obraz od Phoebe z kultovního seriálu Přátelé? Vystupující žena z rámu? Jaký měl úspěch. Zkuste něco podobného pořídit i vašim blízkým. To skutečně nemají šanci zapomenout.
 • Zvíře by se jako dárek dávat nemělo, avšak to platí o dětech. Pokud už dlouho slyšíte slastné mručení vždy, když je poblízku kočka, kupte kotě. A budete miláčkem celé kolaudace.
 • Víno s vlastní etiketou se bude v domácí vinotéce skutečně vyjímat. Můžete si ji vyrobit sami. Stačí vytvořit ve Wordu a vytisknout. Můžete využít i služeb na e-shopu. Pak už postačí vybrat oblíbené víno.
 • Kartičky s pomocí. Nic vás to nestojí, kromě vašeho času. Můžete vlastnoručně vyrobit kartičky, na kterých slibujete pomoc se vším, co budou potřebovat. Takové předplatné, které si mohou vybrat, kdy budou potřebovat. Můžete je časově ohraničit. Takže některá karta si vás rezervuje na celý den, zatímco jiná pouze na jednu hodinu. Dá se i zastřešit typem práce. Zatímco na zelené kartě bude práce na zahradě, na červená může být třeba donášková služba a na žluté odpolední pokec. Fantazii se meze nekladou. Pokud kartičky uložíte do pěkného boxu, máte pěkný dárek.

Vtipné dárky ke kolaudaci

Je ten, ke komu jdete vtipálek a nebojí se ze sebe udělat terč vtipů? Pak můžete zvolit nějaký vtipný dárek. 

1. Koš první záchrany

Takovým tradičním vtipným dárkem ke kolaudaci je koš první záchrany. Vždyť přece jen jdete na večírek, na kterém se většinou dost pije. Takže, do nějakého pěkného koše, který si pak může použít na co chce, umístěte pivo jako vyprošťovač, tabletky na bolest hlavy, perlivou vodu, látkový kapesník k obkladu a pak co vás napadne. Třeba máte svůj zaručený trik, který vám vždy pomůže. 

2. Stojánky na nože

Oblíbené jsou různě stylizované stojánky na nože. K dostání jsou i panáčky, kteří vypadají jak propíchnutí nožem.

3. Hledač pokladů

Jako vtipný dárek může být chápán i těžko dostupný dárek. Můžete třeba dárek ukrýt někde v okolí domu a nechat zahrát nové majitele hru honbu za pokladem. Tady se však vyplatí dárek větší ceny. Mohlo by se stát, že by na konci dlouhé hry plné úkolů, mohli být zklamáni z hrnečků se jmény. Co třeba luxusní láhev alkoholu, lázně nebo truhla s penězi zakopaná v zemi? Na dárek se můžete složit třeba s celou rodinou.

4. Nástěnný kalendář

Vytvořte nástěnný kalendář ze společných vtipných fotek. Bude vás to stát jen trochu času, kdy budete muset v programu poskládat fotografie a pak po pár dnech zajít kalendář vyzvednout. Až si jej pověsí na zeď, vždy při pohledu na něj, si na vás vzpomenou. Snažte se však vybírat fotky, které neuráží a nepotrhávají autoritu.

Tipy na blahopřání ke kolaudaci

Jestli máte za sebou podobnou zkušenost jako je stěhování, rekonstrukce nebo třeba výstavba domu, víte, že je to proces náročný. Jak psychicky, tak fyzicky a zaslouží si ocenit. Nezáleží na tom, jestli se vám výsledek líbí. Nejde tady o váš vkus. Ale oceňte tu snahu a úsilí, které za tím stojí. Přání vždy potěší. Můžete ho přiložit k daru. Také se používá, pokud se na kolaudaci nemůžete osobně dostavit. Důvodem může být cokoliv – vzdálenost, čas nebo i něco jiného.

A co popřát? Určitě ať se jim pěně bydlí. Nemusíte ani nic psát, můžete to namalovat nebo dnes už i namluvit. Jako text použijte citát a máte krásné přání ke kolaudaci.

Patero zásad pro správný výběr dárků

 1. Myslete na to, že dárek není pro vás, ale pro nové majitele bydlení. Vybírejte dle jejich vkusu.
 2. Dárkem chcete prokázat nadšení z nového příbytku. Nemusí však jít o nic drahého. Zkuste spíše něco praktického.
 3. Pokud si nejste vůbec jisti, v jakém duchu je nový domov zařízen, volte spíše neutrální barvy a jednoduché linie. Takže bílé utěrky, světlá deka. Tím nic nezkazíte.
 4. Pokud víte, že jde o člověka se vtipem pro humor, můžete ho potěšit vtipným dárkem. 
 5. Víte, že se nemůžete na kolaudaci dostavit a mrzí vás to? Pošlete aspoň přání ke kolaudaci.

Kolaudace je vždy pěkným zakončením náročného procesu. Prožijte ji s novými majiteli bydlení. Sluší se jim donést něco nového do začátku. Westwing vám přinesl mnoho tipů. Při bezplatné registraci na našem webu můžete získat další rady, tipy a návody ohledně dárků, k různým příležitostem života. 

Může vás také zajímat tyto články: