Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak uspořádat tajnou oslavu narozenin

Kolaudační večírek je příležitost, kdy se můžete nejbližším pochlubit s novým bydlením. Ať už jste stavěli nebo rekonstruovali, celý proces jistě nebyl nejjednodušší a oslavit, že máte hotovo je na proto na místě. 

Proč pořádat kolaudační párty: Tradice a význam 

Kolaudační pártyu nás pořádáme běžně, zamyslela jste se ale někdy, kde mají kořen? Tradice vznikla již ve středověku, kdy při oslavě nového bydlení vlastníci dostávali dřevo na zátop při první zimě. Odsud vznikl anglický název „Housewarming party“.  

Dnes pořádáme kolaudační párty abychom oslavili, že je konec dlouhým měsícům stavby, rekonstrukce, zařizování, shánění drobností a sestavování nábytku. I dnes je zvykem přinést dárek ke kolaudaci, spíše než dřevo, ale očekávejte kuchyňské potřeby nebo drobné dekorace.  

Tip: Připravte si seznam dárků (podobně jako u svatebních darů), které byste ke kolaudaci ráda dostala. Vyhnete se nepříjemnostem, kdy dostanete dvakrát stejnou věc nebo něco, co se vám do bydlení absolutně nehodí. 

Jak uspořádat kolaudační večírek: Krok za krokem 

 1. Sestavte seznam hostů:

  Počet záleží na velikosti vašeho bytu či domu i celého večírku. Nezapomeňte na kamarády, kteří vám pomáhali se zařizováním. 
 2. Vyberte datum a styl večírku

  Datum vyberte tak, abyste měla jistotu, že už doma bude vše připravené a neocitnete se uprostřed párty bez záchodových dveří.  
 3. Odešlete pozvánky.

  Můžete zvolit klasické papírové pozvánky, odeslat je e-mailem nebo jednoduše vytvořit událost na sociálních sítích. Výhoda on-line prostředí je, že můžete kdykoliv informovat o změnách. 
 4. Připravte hry a další aktivity.

  Můžete hrát klasické stolní hry, jako jsou aktivity, zkusit něco akčnějšího nebo vymyslet vlastní originální hry a kvízy. Připravte také playlist na celý večer. 
 5. Ukliďte a naaranžujte dekorace.

  V den večírku doukliďte, aby byl byt v prvotřídním stavu. Pokud máte speciální dekorace na večírek, rozvěšte je po byte až po finálním úklidu.  
 6. Poslední přípravy.

  Dejte vychladit nápoje, připravte občerstvení, upravte se, rozsviťte světla a zapalte svíčky. Jakmile přijdou hosté, už je čas jen na zábavu. 

4 nejlepší tipy: Co dělat během kolaudační párty 

Jaká zábava a hry se hodí na kolaudační večírek? Připravili jsme pro vás dvanáct tipů, kterými se můžete inspirovat. Od klasických her, přes tematické večírky až po přípravu originálního občerstvení. 

1. Hry na kolaudační párty 

Pořádáte kolaudační párty a chcete mít pro hosty připravený program? Naplánujte hry! 

 • Otázky a odpovědi: Kvíz pro pořadatele i pro hosty je oblíbená hra na každé párty, existuje i svatební verze hry. Proč tedy nevymyslet otázky o bydlení? Naše nápady na otázky? Kolik jste za život vystřídala bytů? Z jakého města jste? Na kolika prohlídkách jste byla, než jste vybrala nové bydlení?  
 • Kdo tady bydlí? Kdo bydlí v bytě, kde pořádáte kolaudační párty asi všichni vědí. Připravte ale fotky bytů z populárních filmů a seriálů a nechte hosty hádat, kdo v nich bydlí. Můžete přihodit i fotky bytu některého z hostů. 

2. Společná příprava jídla 

Máte v novém bytě nebo domě krásnou kuchyni s ostrůvkem, která si přímo říká o vaření ve více lidech? Připravte si občerstvení společně. Na kolaudační párty můžete pozvat profesionála, který vás správnou přípravu pokrmů naučí. Jaká jídla se na společné vaření hodí? 

 • Pizza: Vyzkoušejte společně vaši novou troubu a připravte si chutnou pizzu. Těsto můžete připravit předem a společně pizzu jen dozdobit a upéct. Když pozvete profesionála, vy i hosté se můžete naučit pizzu správně vytočit. 
 • Sushi: Nakupte potřebné ingredience i stylové nádobí. Celou párty klidně můžete stylizovat do japonského stylu. Najděte si videa s postupy, jak sushi správně zabalit a otestujte, kdo má největší nadání. 
 • Asijský hot pot: Hot pot neboli „horký hrnec“ je tradiční forma asijského stolování, kdy vaří všichni společně. Pokud máte ostrůvek s varnou deskou, dejte hrnec přímo na ni, jinak si připravte jiný zdroj ohřevu, například hořlavou pastu. V silném vývaru můžete připravovat maso, mořské plody i zeleninu nebo tofu. 

3. Kolaudačka pro děti 

Stejně jako vy, i vaše děti se jistě rádi pochlubí svým kamarádům novým pokojem. Připravte večírek i pro ty nejmenší. Jaké aktivity je budou bavit? 

 • Turnaj ve hrách: Mají vaše děti a jejich kamarádi rádi soutěže? Připravte jim turnaj se stanovišti po celém domě i zahradě. Jednotlivé disciplíny mohou být pro sportovce, badatele i tvořily.  
 • Přespávání v bunkru v pokojíčku: Přespávání v bunkru má rád každý. Připravte v pokojíčku bunkr z dek, na zem naskládejte další peřiny a nechte děti utéct do vlastního světa. 
 • Kempování na zahradě: Máte doma malé dobrodruhy? Pokud pořádáte kolaudační párty v létě, nechte je kempovat na vlastní zahradě. Aby byl stan slavnostní, vyzdobte ho světelnými girlandami a dalšími doplňky ve stylu glampingu
 • Filmový večer: Možná dětem nepouštíte televizi zrovna pravidelně, když je to ale jednou za čas na oslavu, na filmovém večírku není nic špatného. Připravte pro ně několik dětských filmů, aby si mohli vybrat a nezapomeňte na občerstvení.  

Tip: Občerstvení nemusí to být jen popcorn a kola. Připravte neslazenou limonádu z čerstvého ovoce do stylových skleniček a ovoce se zeleninou naaranžujete nakrájené na talířky, hned budou chutnat lépe než vcelku. 

4. Tematické kolaudační párty 

Kdo říká, že tematická párty může být je na Silvestra nebo narozeniny? Styl večírku může skvěle podtrhnout interiér vašeho nového domova.  

 • Večírek ve stylu 20. let: Je vaše nové bydlení v klasické secesní vile nebo činžovním domě s vysokými stropy? Do takového prostoru skvěle ladí mafiánský večírek ve stylu Velkého Gatsbyho 
 • Havajská párty na zahradě: Máte dům se zahradou? Uspořádejte na ní havajskou párty. Budete potřebovat květinové náhrdelníky, barevné girlandy a zábavné koktejly. Hodí se i zahradní nábytek a houpací sítě v zářivých barvách a vše s tropickými vzory. 
 • Kolaudační párty ve stylu hippies: Máte obývák v boho stylu? Jestli chcete, aby hosté přišli v kostýmech, skvěle se hodí uvolněné boho oblečení a jeho předchůdce – hippies. 

Nejčastější otázky 

Na co se nejčastěji ptáte ohledně kolaudačních večírků? 

Shrnutí 

Kolaudační večírek by měla být především oslava, ne starost. Naplánujte večírek tak, abyste vše stíhala a zvládla si ho s přáteli užít. Jistě chcete vyzkoušet svou novou kuchyni, pokud ale nemáte čas, klidně objednejte dobroty z oblíbené restaurace.  

Hledáte tipy i na další události? 

Využijete bezplatnou registraci na serveru Westwing pro stálou dávku inspirace, tipů a aktuálních kampaní pro ještě krásnější bydlení. Vybavování bytu je nikdy nekončící zábava.