Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
dárek ke dni otců

Den otců je velmi speciální den. Stejně jako je tomu u maminek, i tatínkové si zaslouží obdarovat. Projevte lásku otci pomoci originálního dárku. Poděkujte jim za jejich péči, starostlivost a za to, že tu pro vás jsou. Tatínkové jsou většinou ti v první linii, co neustále chodí do práce. Proto jim dárkem ukažte, jak moc pro vás znamenají. Může to být i něco menšího. Potěší jakýkoliv velký či drahý dárek. Westwing přináší mnoho zajímavých tipů na dárky ke dni otců.

Zajímavá fakta o dni otců

Víte, kde se vůbec vzal ten nápad slavit den otců a který den na něj připadá?

Myšlenku poděkovat a zdát hold svému otci měla Američanka Sonora Smart Doddová. Ta byla dcerou otce, který sám vychoval šest dětí. Tuto ženu napadlo, že když se slaví den matek, bylo by hezké stejné uznání i pro tatínkovi. Navrhla tedy tuto myšlenku svému pastorovi. Oslava měla probíhat v den narozenin jejího již zesnulého otce, tedy na 5. června. Bohužel se to pastorovi příliš nehodilo, a atak bylo datum odsunuto na třetí červnovou neděli, konkrétně se tak stalo 19. června 1910.

V Evropě tento zvyk dodržujeme a den otců u nás spadá na třetí neděli v měsíci červnu. V jiných státech to může být ve zcela jiný den nebo i měsíc. Záleží na zvyklostech dané země.

Sonora byla urputná a velmi propagovala tento svátek. Ten byl prohlášen za oficiální v roce 1966. V roce 1977 byl prezidentem Nixonem přijat jako státní svátek.

Praktické dárky ke dni otců

Je jasné, že tady jde spíše o gesto než o nějaký umělecký skvost, za který si nic nekoupíte. Ale ten pocit, že to dítě tvořilo speciálně pro vás, nic nenahradí. Většinou se jedná o různé keramické dekorace nebo papírové rámečky.

Tipy na dárek ke dni otců od dětí

Převážně malé děti své tatínky rádi obdarují ručně dělaným dárkem. Nejčastěji jde o školkové děti, ale ani ty na prvním stupni základní školy nejsou ve škole ochuzeny o výtvarné činnosti, při kterých tvoří dárky. A jak se říká, nic nepotěší víc než vlastnoručně vyrobený dárek. Máme pro vás tip, co můžete s dětmi doma vyrobit:

 • Tvarovací hmota – je velmi vděčná hmota. Dají se s ní vytvořit otisky rukou nebo vyrobit třeba přívěšek na klíče. Práce s ní je velmi jednoduchá a rychlá. Po uschnutí či vypálení ji děti mohou ozdobit dle své fantazie. Vyrobit můžete i počáteční písmeno jména tatínka, které si pak vystaví v práci a vždy, když se na něj podívá, uvidí svou rodinu. Dá se zhotovit třeba i praktický stojánek na mobil.
 • Obraz – Vyberte společné fotky a společně s dětmi vyrobte koláž. Můžete ji dotvořit otisky rukou, kresbičkami, barevnými nálepkami, citáty apod. A to vše zasadit do rámu. Ten doporučujeme ponechat tak, jak je. Ale pokud děti budou chtít, klidně jej polepte třeba těstovinami a nastříkejte barvou. Bude z toho unikát, který ozdobí tátovu kancelář.

Vtipné dárky ke dní otců

Takové je vhodné darovat jen lidem, co je ocení a zasmějí se nad nimi. Pokud máte otce vážného pána, legrácky na něj nezkoušejte. Je-li však tatínek veselá kopa a pro srandu nejde daleko, klidně si pohrajte.

 1. Zkuste děti vyfotit v nějakých veselých kostýmech nebo při netradičních činnostech. A danou fotku pak nechat natisknout třeba na triko nebo hrnek. Něco, co denně poslouží.
 2. Můžete mu nechat nějakou hodně vtipnou píseň v rádiu. Něco, co vás spojuje zážitkem.
 3. Děti nemají vlastní peníze. A tak je třeba se spokojit s tím, co je. Mohou mu třeba pěkně ozdobit láhev od piva nebo vymyslet vtipnou básničku.
 4. Tatínci jistě ocení takové dárečky, jako jsou malé kamenné kostky do pití, které slouží místo ledu. Oblíbené jsou i vtipné trenýrky s popisky názvů dnů anebo ponožky ve veselých motivech.

Originální nápady na dárky ke dni otců

Pokud chcete tatínkovi, respektive muži, bratrovi nebo blízkému kamarádovi udělat radost, potěšte jej dárkem, co využije a bude se mu líbit. Můžete se nechat inspirovat jeho koníčky. Ty vám hodně napoví o tom, jaký je člověk a co dělá ve svém volném čase.

Pro kutily

Máte doma svého brouka Pytlíka? Pořiďte mu kožený pásek s kapsami, kde si uloží při práci veškeré nářadí. Kupte mu novou vrtačku nebo výměnné hlavice k pile. Kutily potěší i kdejaký magazín anebo lístky na veletrh kutilských strojů a nářadí. Můžete mu také předat poukaz do obchodu, kde nejčastěji nakupuje. Jen ať si vybere, co se mu líbí.

Pro vášnivé kuchaře

Je váš muž, otec dětí, často u sporáku a s láskou chystá 5 jídel denně? Pak mu k jeho vášni pořiďte chlapskou zástěru, pořádně japonské nože a novou kuchařku od jeho oblíbeného kuchaře. Vnímejte jeho potřeby a stížnosti, co se týká vybavené kuchyňské linky. Je jedno jestli jde o dárek pro bratra, tátu nebo dědu, vždy se mu snažte ulehčit práci.

Pro nadšené sportovce

Vyráží každý den váš milý na běh a s dětma pak celý den poskakuje a něco kuje? Pak bude mít pohyb v krvi. A vy jej v tom maximálně podpořte. Bude mít tak více sil a vám o to raději pomůže. Takové muže potěší běžecké boty, nový sportovní dres, výživa nebo i turistický batoh.

DIY: Jak vyrobit dárek ke dni otců?

Je to prosté. Vymyslete koncept a pak se na to vrhněte. Pokud jste v roli pomoci vašim dětem, snažte se pouze korigovat ale ne určovat, co mají dělat. Co můžete snadno a rychle vyrobit i s těmi nejmenšími?

Určitě přání, které je potištěno razítky z brambory. Postačí vám na to čtvrtka, barvy, brambory a dávka trpělivosti.

 1. Papír přeložte do požadovaného tvaru. Můžete obstřihnout speciálními nůžkami, jež vytvoří pěkný okraj.
 2. Nechte děti nejprve tužkou či fixami namalovat obrázek dle vlastní fantazie nebo jim zadejte vyobrazit vaši rodinu.
 3. A následně z brambory vytvořte razítko ve tvaru srdíčka. Barvami pak ozdobte ze všech stran. Razítka budou děti určitě nesmírně bavit.
 4. Pokud pak připíšete originální text a přání doplníte dobrou lahvinkou, jistě bude spokojen.

Patero pravidel pro správný výběr dárků

 • Nemusíte utrácet jmění, aby byl dárek dokonalý. Stačí maličkost.
 • Dárek můžete vlastnoručně vyrobit.
 • Myslete na povahu tatínka a dárek tomu přizpůsobte.
 • Snažte se vždy vybírat tak, aby mu z řádku něco zůstalo na památku. Klidně drobnost ve smyslu lístku na koncert.
 • Sledujte jeho koníčky.

Pokud máte radost z každé nové informace a inspirace, zaregistrujte se na Westwing. Najdete tam spoustu exkluzivních nabídek, ale i mnoho nápadů nejen na dárky.

Zajímají vás další podobné články z této kategorie, doporučujeme si přečíst tyto velmi užitečné články pro perfektní výběr dárků pro něho: