Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak zorganizovat malou svatbu

Malá svatba je skvělá příležitost, jak si užít důležitý den jen v kruhu nejbližších. Jaké jsou výhody malé svatby, kolik hostů pozvat a kde a jak malou svatbu uspořádat? Odpovědi najdete v článku.

Proč mít malou svatbu

Malé svatby mnoho lidí již dlouho vyhledává pro jejich intimitu, jednoduchost i finanční nenáročnost. Asi největšího rozmachu se dočkaly v období pandemie, kdy honosné svatby pro desítky až stovky lidí jednoduše nebylo možné pořádat. Jaké jsou největší výhody malé svatby?

 • Snadná organizace: Čím více lidí, tím náročnější je organizace. Když zvolíte svatbu o pěti, deseti nebo dvaceti hostech, zařizování nebude o tolik složitější než u běžné narozeninové oslavy. 
 • Vyšší kvalita: Událost pro pár lidí spíše naplánujete i s dokonalým občerstvením, barem s výběrovou kávou nebo přípitkem pravým šampaňským.
 • Čas na všechny: Své svatebčany zvete na svatbu aby si s vámi užili důležitý den. Při stovkách hostů je náročné s každým prohodit alespoň pár slov, ve společnosti nejbližších zvládnete i plnohodnotný rozhovor.
 • Silnější vazby: Proč zvát na svatbu někoho, s kým se už pět let sotva vídáte? Nebo kolegyni z práce jen proto, že se to očekává? Uzavření sňatku jen mezi blízkými bude intimnější a zážitek silnější.
 • Podle vašich představ: Nemáte rádi šlehačkové dorty, ale co by řekla teta. A babička si zase nedokáže představit hostinu bez svíčkové, přestože jste vegetariáni. A přeci se nebudete vdávat na trávě a bez bot. Když se obklopíte jen těmi nejbližšími, bude pro ně důležité, aby se svatba líbila hlavně vám.
 • Nižší cena: Svatby mohou být pořádně drahé. Méně lidí znamená nižší účet za prostor, občerstvení, nápoje, koláčky, pozvánky… Ušetřené peníze můžete investovat do úžasné svatební cesty. 
 • Svatba na poslední chvíli: Toužíte po svatbě co nejdříve po žádosti o ruku? Vyhněte se náročné organizaci a uspořádejte klidně svatbu ve čtyřech s oslavou jen pro nejbližší.
 • Snazší výběr místa: Malá svatba lze uspořádat téměř všude – v intimní restauraci, na malém zámečku, v parku, v lese i na vlastní zahradě.
 • Ekologická svatba: Při plánování malé svatby je snazší podchytit plýtvání, využívat místní výrobce a farmáře a celou svatbu včetně dekorací zařídit udržitelně.

Kolik lidí je vhodné pozvat na malou svatbu

Malá svatba pro jednoho znamená třicet lidí, pro druhého padesát a pro třetího jen skromný obřad na radnici se svědky. Není třeba snažit se docílit určitého čísla. Pokud malou svatbu pořádáte, cíl je cítit se dobře. 

Nejtěžší úkol je ale právě výběr hostů. Koho na malou svatbu pozvat a koho ne? Nebude někdo uražený nebo smutný? Stanovte si předem maximální počet hostů a při sepisování seznamu nedělejte kompromisy. Obklopte se těmi, koho máte rádi a užijte si svůj den podle sebe.

10 tipů: Jak zorganizovat výjimečnou malou svatbu

Připravili jsme pro vás deset kroků, se kterými bude plánování malé svatby hračka.

1. Místo pro malou svatbu

Jako první je třeba vybrat místo. Výhoda malé svatby je, že vás neomezuje velikost prostoru. Doporučujeme se držet spíše menšího místa, které vám nedovolí předem naplánovaný počet hostů přesáhnout a udržíte tak intimitu.

Při výběru zvažte místa, která jsou pro vás důležitá. Může to být například oblíbená restaurace na hostinu, pivovar nebo stodola, stylová galerie, místo, kde jste se poznali i zahrada domu, kde jeden z vás vyrostl.

TIP! 20 originálních tipů: netradiční místa na svatbu

2. Seznam hostů na malou svatbu

Jakmile máte místo (a tím i danou maximální kapacitu), je na čase sepsat seznam hostů. Sedněte si společně a sepište seznam hostů na papír či elektronicky.

Začněte těmi, bez kterých se na svatbě skutečně neobejdete. Poté přidávejte další blízké, se kterými chcete váš den strávit. Možná bude nutné seznam po dopsání proškrtat a určitě si před jeho finálním uzavřením nechte pár dní na rozmyšlenou.

TIP! Jak naplánovat zasedací pořádek na svatbě

3. Svatební oznámení

Svatební oznámení na malou svatbu mohou být skutečně osobní. Nechte pro každého vytvořit oznámení i s oslovením, předejte je osobně nebo sami vytvořte.

S individuálním svatebním oznámením vám pomohou i velké firmy či šikovní výrobci. Na oznámení můžete nechat napsat osobní vzkaz nebo třeba vybrat společnou fotografii.

TIP! Svatební oznámení: 13 nejoriginálnějších inpirací pro každý styl

4. Občerstvení na malé svatbě

Jste vy i vaši přátelé milovníci jídla? Na malé svatbě můžete vsadit na kvalitu před kvantitou. Pokud vám to rozpočet dovolí, můžete klidně naplánovat zážitkovou večeři.

Stejně tak je ale možné domluvit se s přáteli a hostinu uspořádat ve formě pikniku, kdy každý přinese co má rád. Nebo poprosit šikovnou babičku, která umí tu nejlepší svíčkovou.

5. Svatební dort

Na malé svatbě se nemusíte držet klasického velkého bílého dortu s máslovým krémem a marcipánem. Místo toho klidně vsaďte na několik menších dortů, jednoporcové verze, cupcakes nebo třeba candy bar. 

Tip: I u menších dortíků nechte vyrobit jeden, který se hodí na slavnostní krájení. Možná se Vám může hodit – Svatební dekorace na dort: překrásné a jedinečné nápady

6. Svatební dekorace

Na malé svatbě si můžete mnohem více vyhrát s dekoracemi, které se stanou středem pozornosti – hned po vás, samozřejmě. Jelikož zdobíte menší prostor, vše potřebné zvládnete sehnat i sami a často lze využít to, co máte doma.

Nakombinujte různé stoly a židle, na slavnostní hostinu použijte porcelán po babičce, rozvěste světelné řetězy a investujte do květů, které sama naaranžujete do váz na stolech. Využijte dekorace k podtržení krásy samotného místa. 

TIP! Jak vybrat svatební dekorace na stůl, které hosty ohromí

7. Svatební párty na malé svatbě

Slavnostní oběd nebo večerní oslava je dnes už tradiční součástí svatby. To ale neznamená, že je musíte mít i vy, pokud nechcete. Vynechte slavnostní oběd a pozvěte blízké jen na jednoduchou grilovačku. 

Nebo uspořádejte naopak jen krátkou odpolední svatbu s obědem a posezením, ze které stihnete ještě večerní letadlo na líbánky. 

TIP! Svatební hry: 14 nápadů, které vaše hosty jistě zabaví

8. Malá svatba online

Chcete malou svatbu, ale zároveň vás mrzí, že nepozvete všechny? Virtuální svatba je ideální kompromis! Na samotný obřad pozvěte jen nejbližší, ale pověřte někoho vytvořením online meetingu a natáčením obřadu.

Těm, kteří nebudou po vašem boku na živo tak můžete poslat alespoň pozvánku na online svatbu, které se mohou zúčastnit z pohodlí domova.

9. Program na malou svatbu

Svatební program na velkých svatbách pomáhá se seznamováním a prolomením ledů. V úzkém kruhu se pravděpodobně všichni znají a hry tak nejsou potřeba.

Pokud chcete, program ale můžete zachovat. Případně místo klasických svatebních her naplánujte oblíbenou aktivitu vaší skupiny. Můžete společně vyrazit na bowling, hrát na zahradě pétanque nebo naplánovat turnaj ve stolních hrách.

TIP! Jak naplánovat svatbu od A do Z

10. Drobné detaily

Udělejte svým blízkým radost a připravte pro ně na svatbě drobné detaily. Místo velkého dortu nechte vyrobit malé dortíky s jejich oblíbenou příchutí, položte na stůl osobní poděkování nebo pro každého vytvořte drobný dárek.

TIP!20 originálních tipů na dary pro svatebčany

Výběr překrásných svatebních dekorací na malé svatbě

Při výběru dekorací na malou svatbu můžete být skutečně kreativní. Dodejte místu osobitost nebo podtrhněte přirozenou krásu, pro kterou jste jej vybrali.

Světelné řetězy

Romantický nádech malé svatby podtrhnete zavěšenými světelnými řetězy. Například na zahradní svatbě jimi obalte stromy a ve stodole nechte světýlka spuštěná ze stropu.

Elegantní střed stolu

I jednoduchá dekorace na slavnostní tabuli bude krásná. Vsaďte na bílý ubrus, běhoun a látkové ubrousky v jemných barvách, živé květiny a vysoké svíce.

Příjemné posezení

Plánujete zahradní svatbu a chcete vytvořit koutek, který okamžitě zaujme? Rozložte na zahradě několik koberců a postavte na ně příjemný gauč a křesla z obývacího pokoje. Získáte útulný a stylový koutek, kde si svatebčané odpočinou a popovídají.

Látkové závěsy

Chcete jednoduché rustikální svatbě na zahradě či ve stodole dodat trochu elegance? Využijte látkové závěsy. Můžete je nechat spuštěné od stropu či jimi ozdobit slavobránu nebo párty stan pro případ špatného počasí.

Samoobslužný bar

Nakupte alkohol, dochucovadla,  dostatek ledu, vhodné sklo a další barové pomůcky a vytvořte stylový DIY koktejlový bar. Připravte několik receptů, podle kterých si hosté svůj drink namíchají a nezapomeňte vymyslet i jeden s vlastní recepturou. 

Rozkvetlá svatba

Květiny jsou nejkrásnější svatební dekorace. Malý sál jimi navíc snadno zaplníte. Jen pozor, aby někteří svatebčané nebyli alergičtí a vyberte raději méně výrazné květiny. Na zahradní svatbě můžete využít rozkvetlé záhonky.

TIP! Nejkrásnější svatební květiny pro rok 2022

Nejlepší místa pro malou svatbu

Přemýšlíte, kde uspořádat malou svatbu? Jelikož vás neomezuje potřeba vysoké kapacity, máte téměř neomezené možnosti! Máme pro vás několik nápadů.

Tipy na závěr: Jak na malou svatbu.

 • Řekněte to otevřeně: Když budete svatbu oznamovat kolegům, známým nebo širší rodině, kteří se na seznam hostů nevešli, řekněte jim o plánu malé svatby rovnou. Nemusíte se nijak obhajovat, ale je dobré zmínit důvod.
 • Připomínejte si proč: Možná budete v pokušení svatbu rozšířit nebo třeba odložit, až budou finance na větší. Jestli je ale malá svatba to, co chcete, nenechte se zviklat očekáváním ostatních. Připomínejte si, proč jste se tak rozhodli. Stejně dobrý důvod, jako že to jinak nejde je, že to jinak nechcete.
 • Užijte si plánování i svatbu: Malá svatba vám dává mnoho svobody v rozhodování. Uspořádejte ji přesně podle sebe a užijte si ji naplno.
 • Navrhněte alternativu: Mrzí vaše kolegy nebo bývalou spolužačku ze střední, že váš svatební den neuvidí? Jestli jsme se v období pandemie něco naučili, je to život online. Naplánujte pro ně vysílání obřadu přes internet.

Doufáme, že jsme vám pomohli s plánováním malé svatby. Přejeme průběh bez komplikací a hodně štěstí do manželského života. Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít ani další tipy a inspiraci ze života i světa bydlení.