Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
zimní svatba

Zapomeňte na nudné svatební dary pro hosty, které i po oslavě najdete na stole. Udělejte z vašeho výjimečného dne nezapomenutelný zážitek i pro svatebčany, kteří si rádi pozornost odnesou domů. Nechte se inspirovat našimi tipy na dárky pro svatebčany, které opravdu potěší. 

Jak vybrat vhodný dárek pro svatebčany: krok za krokem

 1. Při zařizování vašeho svatebního dne možná myslíte i na takové detaily, jako jsou dárky pro svatebčany.

  Při zařizování vašeho svatebního dne možná myslíte i na takové detaily, jako jsou dárky pro svatebčany. Jedná se o krásné gesto a v dnešní době již poměrně obvyklou pozornost, kterou dáte najevo váš vděk za to, že hosté dorazili a užili si váš velký den s vámi.  

 2. Zkuste se odpíchnout od tématu samotné svatby nebo třeba ročního období.

  Například pokud váš velký den chystáte během podzimu, můžete vsadit na některou ze sezónních potravin nebo typických symbolů těchto měsíců. Váš svatební dárek pro hosty také můžete ladit v barvě svatby či originálním způsobem vystihnout novomanžele a darovat hostům připomínku na tento krásný pár. 

 3. Při výběru dále myslete na to, aby se váš dárek pro hosty vešel do svatebního rozpočtu a zároveň potěšil každého z hostů

  Možná se tento úkol z počátku jeví jako nesplnitelný – přece jen vybrat maličkost, která se bude líbit jak dědečkovi od nevěsty, tak kolegům z práce ve vašem věku, zní poněkud složitě.  

Měl bych obdarovat svatebním darem každého svatebčana? 

Rozhodnete-li se zajistit svatební dary pro hosty, měli byste rozhodně obdarovat všechny do jednoho. Pokud byste dárek věnovali pouze části rodiny a přátel, mohlo by to zbytek hostů mrzet, nebo dokonce urazit.  

Výjimku mohou tvořit pouze ti nejmladší hosté svatby, jako jsou batolata a malé děti. Zvláště pokud se rozhodnete dárky pro svatebčany řešit v podobě nějaké alkoholické neřesti a podobně. Další variantou také je darovat nezletilým hostům obdobu dárku pro dospělé v dětské verzi. 

Tip: Raději si připravte i několik dárků do zásoby pro případ, že se nějaký z nich rozbije nebo si některý z hostů odnese více než jeden. I to se stává. Postačí například 10 kusů náhradních dárků. 

Kolik by měl stát svatební dar pro hosty? 

Jelikož by se dárek pro svatebčany měl vejít do rozpočtu svatby, není zde prostor pro nerozumné rozhazování peněz. Nejprve si sečtěte, kolik svatebčanů dorazí, což vám prozradí, kolik dárků budete potřebovat.  

Na menších svatbách, kde se sejde pouze rodina a nejbližší, můžete do dárků investovat více, než když pořádáte velkou svatbu pro desítky hostů. Limit si následně určete sami, ale doporučujeme se pohybovat v řádech stovek nikoliv tisíců za kus. Také ručně vyráběné dárky ušetří mnoho financí a navíc kolikrát potěší ještě o kousek víc.  

20 originálních dárků pro svatebčany  

Nevíte si s dárky pro svatebčany rady? Máme pro vás hned 20 tipů, ze kterých si určitě vyberete a jeden navíc pro šikovné ručičky, které se chtějí vrhnout do domácí výroby dárků. 

1. Kolekce nádobí

Kolekce nádobí je praktický a elegantní dárek, který novomanželé jistě ocení. Při výběru sady zohledněte jejich styl a preference, abyste jim udělali co největší radost. 

2. Skleněné vázy

Skleněné vázy jsou všestranným a elegantním darem, který zvýší estetickou hodnotu jejich domova a připomene jim váš důležitý podíl na jejich svatebním dni. Ať už zvolíte kteroukoli variantu, můžete být jistí, že tento dárek ocení a bude jim sloužit jako krásná památka na jejich svatební den.

3. Svíčky pro hosty 

K romantickému dni také patří voňavé svíčky, které můžete použít k výzdobě fotokoutku, položit je na stoly hostů a také každému z nich zabalit jednu domů. Až si ji doma zapálí, jistě si vzpomenou na krásný zážitek z vaší svatby. 

4. Designová lampa 

Designová lampa je skvělým nápadem jako svatební dárek. Má mnoho výhod a bude skvělým příspěvkem do nového domova novomanželů.

Při výběru designové lampy jako svatebního dárku si dejte záležet na tom, aby odpovídala vkusu a stylu novomanželů a byla vhodná pro jejich nový domov. S originální designovou lampou jako darem určitě potěšíte novomanžele a přispějete k jejich šťastnému a krásnému začátku společného života.

5. Fotka nebo miniaturní fotoknížka 

Celý svatební den je pouze o vás dvou a oslavě vaší lásky. Co takhle i vašim hostům zanechat vzpomínku na vás dva v podobě krásné fotografie či mini fotoknížky s vaším životním příběhem. Celý nápad lze pojmout velmi kreativně nebo třeba vtipně, nemusí se jednat o fádní zamilované foto z ateliéru. Vaši hosté si jistě fotku rádi založí do vlastního fotorámečku se vzpomínkami.  

6. Keramické hrníčky

Keramické hrníčky jsou nejen praktickým dárkem, ale také vytvoří jedinečnou atmosféru při každém šálku kávy nebo čaje. Vyzkoušejte vybrat hrníčky s originálním potiskem nebo zajímavým tvarem, které přidají do každodenního rituálu pití nápojů zábavu a radost.

Jsou praktickým dárkem, který novomanželé mohou denně používat a připomínat si tak vás a jejich speciální den. Pamatujte, že to není pouze o samotném daru, ale i o vaší snaze a myšlence, kterou do něj vložíte.

7. Nástěnné umění

Abstraktní obrazy, moderní grafiky nebo textilní tisky mohou vylepšit vizuální stránku jejich domova. Vyberte takové umění, které bude ladit s barvami a stylem interiéru a dodá mu osobitost. Nástěnné umění je skvělým svatebním darem, který může novomanželům přinést radost a krásu do jejich společného domova. Může tak zvýraznit a vylepšit estetický dojem jejich domova. Dobře vybraný obraz nebo grafika může vytvořit příjemnou atmosféru a dodat prostoru charakter.

8. Lucerna nebo svícen 

Láska je jako světlo v době tmy, proto se nebojte tuto metaforu přenést i na vaše svatební hosty a připomenout jim, jak důležitá je. Malé lucerny či svícny se hodí nejen pro výzdobu interiéru na svatbě, ale každý z hostů si tu svou může také odnést domů jako připomínku na váš velký den.  

9. Vintage zrcadlo

Pokud víte, že novomanželé mají rádi retro styl a vintage prvky, takový dárek jim jistě udělá radost a přinese do jejich nového domova nostalgický a elegantní nádech.

Vintage zrcadlo je zajímavým doplňkem interiéru jako dekorativní prvek, který vizuálně oživí prostor. Existuje mnoho různých stylů a tvarů vintage zrcadel, takže si můžete vybrat to, které bude nejlépe ladit s vkusem novomanželů a zařízením jejich domova.

TIP! Velký průvodce: jak vybrat zrcadlo

10. Makronky 

Francouzské sladkůstky makronky lze vyrobit v různých barvách a svou velikostí ideálně odpovídají maličkosti pro svatebčany. Až budete objednávat zákusky a dort na hostinu, stačí pouze přidat k objednávce několik desítek kusů makronek ve zvolené příchuti a pak je zabalit do celofánu se jmenovkou.  

11. Personalizované hrníčky 

Pokud chcete své hosty opravdu potěšit, skvěle vám k tomuto účelu poslouží speciální personalizované hrníčky se jmény a vkusným zdobením. Výhodou takového dárku je, že si každý bezpečně odnese pouze ten svůj. Hrníčky můžete zakoupit jednobarevné a dozdobit je sami pomocí fixu na keramiku.  

12. Ozdoba ptáčka

Pro svatby s jarní tématikou sáhněte například po keramické ozdobě ptáčka, kterou si každý z hostů rád odnese domů. Sloužit může jako dekorace do domácnosti či těžítko a hlavně vypadá naprosto skvěle.  

13.Ubrousek s citátem 

Opět tu máme tip na finančně nenáročné dárečky pro hosty, kterými jsou elegantní ubrousky s citáty. Vyberte několik citátů, které se hodí ke svatbě, a ozdobte jimi látkové ubrousky. Podobným dárkem mohou být také látkové kapesníky pro hosty či poměrně náročnější ručníky nebo deky.  

14. Panák se jménem 

Nemusíte zůstávat pouze u hrnečků, také skleničky na víno či panáky na tvrdý alkohol lze ozdobit jmény hostů a udělat z nich personalizované originály. Nebo popusťte uzdy své fantazii a vyšperkujte panáky vtipnými texty a máte o zábavu postaráno. 

15. Ručně vyrobené mýdlo 

Voňavé mýdlo z přírodních surovin využije doma každý. Krásně zabalený kousek ručně vyrobeného mýdla hosté na stole jistě nezapomenou. Převažte jej stužkou v barvě svatby a máte hotovo. 

16. Sklenice s víčkem a brčkem 

Poměrně větší dárek představují originální sklenice s brčkem a víčkem, které se hodí především pro letní svatební oslavy. Studený drink si hosté vychutnají o to víc a ještě si na vás několikrát vzpomenou doma při dalším používání.  

17. Kreativní dekorační polštářky

Kreativní dekorační polštářky jsou skvělým nápadem na svatební dárek, který přispěje k útulné a veselé atmosféře v novém domově novomanželů.

18. Zátka na lahev 

Mezi skvělé tipy na dárky také patří krásné skleněné zátky na lahve. Tento elegantní a originální dárek lze využít pro opětovné zazátkování vína či jiného nápoje. V domácnosti jej tedy vyžije každý a navíc se jedná o příjemnou maličkost.  

19. Otvírák na lahve 

U praktických dárků spojených s lahvemi ještě chvíli zůstaneme. Takový otvírák, který můžete následně ještě vyzdobit dle vlastní fantazie, totiž také nezůstane bez povšimnutí a zároveň vám výrazně nezasáhne do rozpočtu.

20. Semínka jako symbol růstu a harmonie 

Semínka se staly oblíbeným nenáročným dárkem pro svatebčany, jelikož představují symbol růstu a harmonie tak, jako tomu je i ve zdravém vztahu. Můžete je rozdělit do plátěných pytlíčků nebo malých krabiček. Jaká semínka darujete, zda se jedná o zeleninu či květiny, si nechte pro sebe, ať na to hosté přijdou až je vypěstují.  

DIY: Jak vyrobit dárek pro svatebčany

Chcete si s pozorností pro svatebčany dát opravdu záležet a odlišit se od ostatních? Zkuste jim vyrobit kvalitní domácí matcha sirup s marchmallow, který skvěle chutná a v malých skleničkách vypadá opravdu skvěle. Lahvičky můžete vyšperkovat k dokonalosti pomocí nálepky s datem svatby, složením sirupu. Také barevná stuha s jmenovkou jim bude slušet. A jak vyrobit samotný sirup? 

Složení pro Matcha sirup:

 • 1 lžíce prášku matcha
 • 2 lžíce krystalového cukru
 • 1 1/2 lžíce vody

Pro Marshmallows:

 • 3 balení neochucené práškové želatiny
 • 1 šálek ledově studené vody, rozdělený
 • 1 3/4 šálku krystalového cukru
 • 3/4 šálku světlého kukuřičného sirupu
 • 1/4 lžičky jemné mořské soli
 • 1 lžíce vanilkového extraktu
 • 1/3 šálku moučkového cukru

Recept:

 1. Pro marshmallow prosejte a smíchejte moučkový cukr a kukuřičný škrob. Vykartáčujte mělčinu
 2. obdélníkovou zapékací misku s olejem a na dno formy prosijeme špetku prosátého kukuřičného škrobu.
 3. V hrnci smícháme vanilkový cukr s želatinou, vodou a solí. Nechte želatinu
 4. nabobtnat a vše pomalu zahřívat nebo stále mícháme, dokud se želatina nerozpustí, nenechme ji příliš zahřát.
 5. Želatinovou tekutinu míchejte s moučkovým cukrem po dobu 5 minut, dokud nevytvoří pěkný nadýchaný krém
 6. Nyní lze podle potřeby přidat potravinářské barvivo. Nebo nechte směs bílou na bílé marshmallow.
 7. Poté směs nalijte do připravené formy, uhlaďte ji a přikryjte igelitem.
 8. Nechte asi 1 hodinu v lednici, poté bude směs na dotek pevná.
 9. Navrch dejte další vrstvu marshmallow a smíchejte s matcha sirupem.
 10. Dejte do lednice na další hodinu. Nakrájíme na kousky a připravíme k jídlu.

Shrnutí: hlavní zásady při výběru správného dárku pro svatebčany

Výběr dárku pro svatebčany není zrovna jednoduchá záležitost. Při výběru se tedy držte následujících zásad:  

 1. Zkuste se odpíchnout od tématu svatby nebo ročního období. 
 2. Spočítejte si, kolik hostů dorazí, což se rovná počtu dárků. Obdarovat byste měli každého z nich. 
 3. Stanovte si rozpočet, do kterého se u dárků pro hosty chcete vejít.  
 4. Dárky mohou být finančně nenáročné a přitom krásné. Měli by splňovat podmínku praktičnosti, aby si jej každý rád odnesl domů.  
 5. Zkuste si nějaký pěkný dárek sami vyrobit nebo zakoupený dozdobit dle vašeho vkusu.  

Doufáme, že maličkost pro hosty už vám nedělá vrásky a že si svůj svatební den užijete po svém. Další tipy o svatbách najdete na serveru Westwing, kde můžete využít bezplatnou registraci, aby vám nic neuniklo.  

Možná vás také bude zajímat: