Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak vybrat zrcadlo

Téměř žádný interiérový doplněk není tak univerzální jako zrcadlo. Dodává prostoru hloubku, účinně odráží světlo dovnitř interiéru a jistě vás překvapí, jaká kouzla dokáže s optickou velikostí místnosti. Správně umístěné zrcadlo vykouzlí dokonalou iluzi velkého prostoru i tam, kde ve skutečnosti není. Pokud si lámete hlavu nad tím, jak vybrat zrcadlo právě do vašeho interiéru a jaké čáry vlastně svede, čtěte dál.

Čarujte s prostorem

V dnešní době už zrcadla nepředstavují jen praktický doplněk, jsou plnohodnotným estetickým prvkem, který dokáže vyzdvihnout a podpořit styl interiéru.

Přívlastek kouzelné jim tak zaručeně nenáleží jen díky pohádkám. Pokud se to s nimi umí, dokáží opravdové zázraky! Zrcadlo visící naproti oknu odráží dostatek přirozeného světla a okamžitě místnost prozáří. Bojujete u sebe doma s tmavými kouty? Pověste zrcadlo tak, aby zachycené světlo mířilo právě do nich.

jak vybrat zrcadlo skleněný rám

Kouzlit však umí i s prostorem – ideální je, když ho nasměrujete proti světlým a otevřeným částem bytu nebo zkrátka tak, aby se v něm zobrazoval volný prostor. V úzkých prostorách zase pomůže, když zrcadlo pověsíte na protilehlou stěnu, prostor bude díky odrazu vypadat mnohem širší. Bydlíte ve staré zástavbě a máte doma vysoké stropy? Pak nad sedací soupravu či komodu zavěste velké zrcadlo v krásném rámu. Strop se opticky sníží a místnost dostane útulnější ráz.

Zrcadlo výborně poslouží i při tvorbě náladového osvětlení. Svíčku, závěsné světlo nebo lampičku umístěte před odrazovou plochu a rozpoutejte efektní hru světla a stínu, kterou bude násobit plocha zrcadla. Teplá a intimní záře se rozleje po celé místnosti a vykouzlí působivou podívanou. Velmi dobře lze pracovat i s obyčejnou světlou stěnou, jejíž odraz prostor dokonale prosvětlí. Westwing tip: Vždy si dávejte pozor na to, co všechno se ve skleněné ploše odráží. Pokud je součástí odrazu neuspořádaný kout nebo příliš mnoho položek, místnost bude působit neuspořádaně a chaoticky.

nahoru

Zrcadlo nástěnné i stojací: Kam s ním

Zrcadlo je nejen užitečným pomocníkem, ale i skvělým doplňkem, a jako takové ho můžete snadno začlenit do každé místnosti. Jiné požadavky však musí splňovat zrcadla do koupelny, jiné do ložnice či předsíně. Nejnáročnější jsou koupelnová zrcadla, která jsou vystavována největší zátěži v podobě vlhkosti. Ne všechny materiály náročnějším podmínkám odolají – například neošetřené dřevo sice vypadá efektivně, má však tendence ve vlhku tlít, špatně ošetřený či nekvalitní kovový rám zase snadno podlehne korozi. Otázka je tedy nasnadě, jak vybrat zrcadlo do jednotlivých místností a jak s ním pracovat?

1. Koupelna

TIP! 7 tipů: jak vybrat dekorace na zeď do koupelny

Takřka nezbytností je zrcadlo v koupelně. Díky němu můžete každý den zkontrolovat svoji krásu a případně doladit nedostatky. Výběr koupelnových dekorací se řídí celou řadou pravidel a výjimek – zde většinou neplatí pravidlo „čím větší, tím lepší“. Vždy berte v úvahu, co bude zrcadlo odrážet. Pokud se v něm budou zrcadlit vodovodní trubky nebo neuspořádaný regál, raději kupte menší zrcadlo se zajímavým rámem, které dodá místnosti poklidnější atmosféru. Pokud zde disponujete dostatečným prostorem, vyzkoušejte zrcadla, která jsou součástí koupelnové sestavy, pokud hledáte ekonomické řešení a jednoduchý design, sáhněte po stylové koupelnové skříňce a dolaďte zrcadlo k ní.

2. Předsíň

velké stojací zrcadlo skandinávský styl

Druhé v pořadí důležitosti je zrcadlo v předsíni. Díky němu rychle překontrolujete svůj zevnějšek, ještě než opustíte domov. Potýkáte se zde s malým prostorem a nedostatkem světla? Umístěte sem zrcadlo, které odpovídá velikosti vaší postavy. Má to hned dvě výhody – budete se moct prohlédnout od hlavy až k patě a výrazně zvětšíte prostor. Zrcadlo na konci chodby místnost opticky prodlouží, pokud jej připevníte na protilehlou stěnu, prostor bude vypadat širší.

3. Ložnice

vintage zrcadlo v ložnici

Také v ložnici či pokoji pro hosty by nemělo chybět velké zrcadlo, které vám dovolí zhlédnout celou postavu. V těchto místnostech se při tom, jak vybrat zrcadlo, nekladou téměř žádná omezení, můžete se tak zcela oddat vašim estetickým představám a přáním. Kromě nástěnných zrcadel můžete místnost zpestřit i stojacím zrcadlem či XXL variantou lehce opřenou o stěnu.

4. Obývací pokoj

výběr-elegantního-zrcadla-do-moderního-bytu

Obývací pokoj nebývá příliš obvyklým místem pro umístění zrcadla, nejčastěji zde narazíte na kousky s výrazným rámem, působící spíše jako obraz než funkční doplněk. Umístíte-li ho proti oknu, bude odrážet venkovní scenérii a jako živý obraz se měnit podle ročních období. Zvažte i zavěšení nad pohovku nebo komodu, kde se jeho neobvyklý design může stát skvělým solitérem.

nahoru

Čtverce, kruhy, úsečky: Jak vybrat vhodný tvar zrcadla

Tolik možností… Jak vybrat zrcadlo všemožných i nemožných tvarů? Důležitou roli při výběru sehrává velikost stěny, na kterou máte v úmyslu zrcadlo pověsit, a její vzájemné proporce se zrcadlem samotným. Můžete vybrat tvar, který už se v místnosti objevuje, nebo zvolit úplně nový. Například s oblými tvary skvěle ozvláštníte nudný interiér i přímé linie a dosáhnete dokonalé rovnováhy.

zrcadlo industriální chic styl

Obdélník je nadčasovou klasikou, jež ani během let netratí nic ze svého půvabu. Jeho tvar nabízí nejlepší možnou podívanou i největší stylingové možnosti. Necháte-li ho stát volně v prostoru a nebo jen tak opřené o zeď, bude skvostem nejednoho pokoje. Buďte odvážní!

To, že v jednoduchosti je krása, platí pro čtvercová zrcadla. Jejich čisté linie dodají místnosti na organizovanosti. Prosté, moderní, praktické, tento současný hit prostě nejde nemilovat.

jak vybrat kulaté zrcadlo

Chameleonem mezi tvary je jednoznačně kulaté zrcadlo. V nenápadném rámu bude působit velmi skromně, stačí však přidat trošku šmrncu a skromnost je tatam! Kruh velmi dobře rezonuje s kovovými rámy, ve kterých bude vypadat pompézně a honosně. Harmoničtěji a útulněji bude působit ovál, který jako mávnutím kouzelné hůlky promění jakýkoli prostor v příjemné a hřejivé místo.

Úsměv na tváři vám vykouzlí neobvyklé tvary, které vypadají velmi dobře, vytvoříte-li z nich koláž. Tak se i v menších zrcátcích budou odrážet všechny radosti vašeho bydlení.

nahoru

Dejte si to za rámeček: Jak vybrat vhodný rám do vašeho interiéru

Jsou vaše zdi prázdné? Rozbijte velkou plochu zrcadlem s výrazným rámem, který místnost citelně oživí a rozveselí. Právě díky nepřebernému množství rámů dnes zrcadla platí za svérázné solitéry a stávají se důležitými hráči na poli interiérového designu.

Při výběru berte ohledy na to, jak bude působit jako celek s interiérem, jeho stylem a ostatními doplňky. Pokud vám v obchodě padlo do oka moderní nepravidelné zrcadlo s neonovým rámem, ale váš interiér má venkovský ráz, svou volbu raději rychle hoďte za hlavu. V obchodě si všímejte nejen materiálu či barvy, ale i maličkostí, díky kterým může zrcadlo vytvořit symbiózu s vaším stylem.

shubby chic vintage zrcadlo

Vyznáváte rustikální styl? Vsaďte na zrcadlo s dřevěným rámem ideálně bez lesklého nátěru. Milovníci skandinávského stylu sáhnout po dřevě světlém, minimalisti se nemusí bát ani tmavších variant. Ke starším domům a bytům výborně ladí vyřezávaný rám, kterým nepohrdnou ani fanoušci boho a etno stylu. Dodá prostoru svěžest a útulnost.

Dnes už nejsou výjimkou ani rámy potažené kůží, jež vkusně doplní moderní interiér a díky své surovosti zapadnou do každého pánského obývacího pokoje či pracovny. Naopak skleněné rámy dodávají zrcadlům křehký a krystalický nádech, mohou však působit poněkud studeně a odměřeně.

Velmi diskrétní a jednoduchá jsou zrcadla bez rámu. Hodí se všude tam, kde je funkce důležitější než forma, i tam, kde je interiér přehlcen nábytkem a výrazné zrcadlo by prostor ještě více zatížilo.

jak vybrat zrcadlo sluneční zrcadlo

Industriální styl si velmi dobře rozumí s kovem. Jeho pozlacená varianta pak svědčí glamour stylu, místnosti poskytne nádech dramatu, elegance, ale i sofistikovanosti a díky své exkluzivitě přetvoří každý interiér na luxusní palác. Westwing tip: Pokud chcete být in, pořiďte si zrcadlo v podobě zářícího slunce. Nadmíru dobře vypadá zavěšené nad komodou nebo pohovkou.

nahoru

Zavěšení zrcadla: Lepení vs. vrtání

Jak vybrat zrcadlo už víte. Před tím, než se rozhodnete ho pověsit na zeď, promyslete si jeho umístění a vše důkladně vyměřte. Westwing tip: Pokud zrcadlo plní ryze praktický účel, jeho střed by měl být zhruba v úrovni očí.

1. Šrouby a matice (a hmoždinky a držáky)

K uchycení skleněné okrasy je možné využít hned několik způsobů. Zarámovaná zrcadla mají na zadní straně úchyty, pomocí nichž je na stěnu jednoduše zavěsíte. Výrobci většinou dodávají zrcadlo i se šroubky a hmoždinkami, jež odpovídají váze a velikosti zakoupeného kousku. Vždy však vezměte v potaz i druh stěny, na níž se chystáte zrcadlo umístit. Velká a těžká zrcadla se nahodí například na sádrokartonové zdi, které jim neposkytnou dostatečnou oporu. Předností úchytů je fakt, že zrcadlo velmi snadno vyměníte, nevýhodou, že budete muset vrtat do stěny.

velké stojací zrcadlo skandinávský styl

2. Speciální lepidla a silikony

Na zrcadla bez rámů či zrcadla menších rozměrů nemusíte nutně sahat po vrtačce, ale vystačíte si s lepidlem. Vždy však používejte lepidla určená přímo k lepení zrcadel. Reflexní vrstva, na jejíž zadní stranu budete lepidlo nanášet, je totiž velmi citlivá a použitím nesprávného druhu lepidla by se mohly na odrazové ploše vytvořit nepěkné mapy. Lepení se zdá na první pohled jednodušší, zrcadlo však připevníte ke stěně prakticky nastálo, jestliže se vám časem okouká nebo třeba naštípne, nebude jednoduché jej vyměnit. Westwing tip: Pokud váš nový oblíbenec našel svůj domov u vás v koupelně, spáru mezi obkladem/zdí a zrcadlem pečlivě utěsněte neutrálním silikonem, vlhko by totiž mohlo poškodit zadní stranu.

V obou případech platí okřídlené „ve dvou se to lépe táhne“, k instalaci si proto přizvěte zručného parťáka nebo rovnou odborníka.

nahoru

Sbohem čmouhy: Jak o zrcadlo správně pečovat

Trápí vás čmouhy, černé skvrnky i to, že se zrcadlo po každé koupeli nepříjemně zamlží? Většinu těchto problémů vyřešíte jednoduše pomocí triků, které používaly už naše prababičky. Chcete-li předejít čmouhám, přidejte do teplé vody několik kapek octa, naneste na povrch měkkým hadříkem a přeleštěte starými novinami. Aby se zrcadlo nemlžilo, pomůže vám obyčejné mýdlo či pěna na holení, kterou nastříkejte na povrch, nechte pár minut působit a setřete. Tato superjednoduchá a ekologická řešení mají ještě jednu výhodu – na rozdíl od chemických čistidel, která svým agresivním složením naleptávají skleněný povrch, nezpůsobují nevzhledné černé skvrny.

jak vybrat zrcadlo

nahoru

Využijte bezplatné registrace na Westwing a nenechte si ujít další inspiraci ani naše exkluzivní nabídky.

Foto&Video: Westwing Home&Living