Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Letní svatba

Letní svatba je krásná, uvolněná a často i levnější. Nesou s sebou ale také řadu rizik, na které byste při plánování rozhodně měli myslet. Co se může na venkovní letní svatbě pokazit, jak potížím předcházet a jak si užít tu nejkrásnější letní svatbu pod širým nebem? To zjistíte v dnešním článku.

Proč mít svatbu v létě: Výhody a nevýhody

Letní svatbu lze pořádat venku a právě na ty venkovní se tentokrát zaměříme. Jaké jsou výhody? Pronájem zahrad nebo parků je zpravidla levnější než například hrady a zámky. Mnoho snoubenců má navíc k dispozici vlastní pozemek, na kterém mohou svatbu pořádat.

Velkou výhodou je možnost uspořádat vše od svatebního obřadu, přes hostinu, až po večerní zábavu na jednom místě. Venkovní veselky jsou také mnohem uvolněnější a skvěle se na ně hodí například svatební dekorace v boho stylu.

A jaké jsou nevýhody a rizika venkovní svatby?

 • Riziko špatného počasí a deště
 • Příliš velké teplo a silné slunce
 • Vytížená svatební sezóna
 • Období dovolených

V kolik hodin by měla začít letní svatba

Svatbu můžete naplánovat v podstatě na jakoukoliv hodinu. Pokud se ale bude obřad odehrávat pod širým nebem, vyhněte se poledni. Doporučujeme spíše dopolední hodiny, kdy je příjemnější vzduch a vyšší šance čistého nebe bez přeháněk.

Jak naplánovat letní svatbu: Krok za krokem

Chcete pořádat letní svatbu, ale nevíte si rady s jejím plánováním? Inspirujte se naším průvodcem. Plánováním vás provedeme krok za krokem.

 1. Začněte plánovat brzy

Velkou nevýhodou svatby v létě je vytíženost sezóny. A to nejen z pohledu náročnější rezervace místa, občerstvení nebo fotografa kvůli vysoké poptávce, ale také kvůli dovoleným. Letní svatbu plánujte minimálně tři čtvrtě roku dopředu.

 1. Stanovte rozpočet svatby

Při plánování každé svatby je nejprve zapotřebí stanovit rozpočet, do kterého se chcete vejít. Od rozpočtu se odvíjí výběr místa, počet hostů, menu, oblečení i další věci okolo svatby.

 1. Zarezervujte lokalitu

Jako první při plánování vyberte a rezervujte místo vaší svatby. Než ale podepíšete smlouvu a zaplatíte zálohu, ujistěte se, že ti nejdůležitější mohou dorazit. Při pořádání svatby v letních měsících je zapotřebí trocha flexibility.

TIP: 20 originálních tipů: netradiční místa na svatbu

 1. Odešlete oznámení

Svatební oznámení se obvykle posílají maximálně šest týdnů před samotnou svatbou. Ale v případě svatby v nejvytíženější sezóně je lepší je odeslat co nejdříve. Svatební seznam proto sestavte na začátku plánování, abyste měli jistotu, že vaše hosté neodjedou na dovolenou.

TIP: Svatební oznámení: 13 nejoriginálnějších inpirací pro každý styl

 1. Vyberte styl a barvy

Vyberte styl a barvy, ve kterých chcete svatbu. Budete podle nich vybírat oblečení, dekorace, svatební květiny a možná i dort. Na letní svatbu se hodí lehké materiály a jemné barvy. Oblíbené jsou svatby v rustikálním nebo boho stylu.

 1. Pronajměte párty stan

Zejména pokud máte letní svatbu venku bez možnosti využití budovy, pronajměte zahradní stan. Nečekaná letní přeháňka tak nebude problém, ale příjemné osvěžení.

 1. Uzpůsobte taneční parket

Na svatbě chcete pravděpodobně tančit, což je bez debat jednodušší na parketě než na trávě. I ten můžete pronajmout a nechat na zahradě postavit. Hodí se také koberce, po kterých se snáze chodí v podpatcích.

 1. Chraňte hosty před sluncem

Nakupte několik opalovacích krémů, aby se hosté mohli na svatbě namazat a neskončili s popálenou kůží. Hodí se také vějíře na osvěžení a repelenty na ochranu před štípanci od komárů při večerní zábavě.

 1. Vyberte vhodné občerstvení

Až v lednu půjdete na svatební ochutnávku a zamilujete si čokoládový dort s máslovým krémem a marcipánovým potahem, představte si, že jej jíte v 35 °C. Možná by se lépe hodil nahý dort se spoustou ovoce a lehkým korpusem. Stejně tak se zamyslete nad výběrem jídla, nápojů a dezertů. Vše by mělo být co nejčestvější a osvěžující.

Oblečení: Co v létě na svatbu

Letní svatby jsou často v uvolněnější atmosféře. Ideální jsou světlé barvy a lehké, prodyšné materiály. Při výběru svatebních šatů pro nevěstu se poohlédněte po vzdušnějším střihu – v korzetových šatech se spodničkou vám na venkovní svatbě nebude zrovna příjemně. Různé průstřihy a krajkové detaily skvěle vypadají a navíc jsou praktické.

Těžký černý oblek schovejte do divadla a pro ženicha vyberte raději oblek ve světlejším odstínu. Vyrobený by měl být ideálně z kvalitní, ale lehké vlny, lnu, případně bavlny. 

Když svatebčanům navrhnete pohodlný, ale přesto pěkný outfit, možná se vyhnete situaci, kdy se všichni převléknou do džínových kraťasů pět minut po hostině. Pro ženy jsou ideální lehké, volné šaty v pastelových barvách nebo s květinovými vzory. Na venkovní svatbě mohou muži nechat oblek doma a vsadit na pěkné kalhoty chinos s dobře sedící košilí.

Dekorace na letní svatbu

Uvolněnou atmosféru letní svatby podpoříte vhodnými dekoracemi. Namísto lesklých ubrusů a bohatého zdobení vsaďte na jednoduchost. Využijte čerstvé květiny, přírodní materiály, lehké tkaniny a držte se pravidla „méně je více“.

TIP! Jak vybrat svatební dekorace na stůl, které hosty ohromí

Aktivity na letní svatbu

Chcete své hosty překvapit na své letní svatbě zábavnou aktivitou? Máme pro vás několik nápadů!

 • DIY koktejlový bar
 • Bazén na odpolední párty
 • Vypouštění lampionů štěstí
 • Stánek s domácí zmrzlinou
 • Svatební turnaj v beach volejbalu

TIP! Svatební hry: 14 nápadů, které vaše hosty jistě zabaví

Romantická místa na letní svatbu v Česku

Hledáte inspiraci na místo, kde pořádat letní svatbu pod širým nebem? Připravili jsme pro vás pět tipů na nejkrásnější místa.

 1. Mlýn Davídkov

Mlýn Davídkov najdete mezi Prahou a Kutnou Horou. Užijete si zde klid, přírodu a úžasnou atmosféru. Velkou výhodou je zejména možnost využít vnitřní prostory v případě špatného počasí.

 1. Statek Kloubek 

Statek Kloubek najdete v Jižních Čechách nedaleko Českého Krumlova. Když se rozhodnete zde svatbu pořádat, budete mít areál k dispozici na celý víkend. 

 1. Statek Kočvary

Statek Kočvary mezi Prahou a Plzní je ideální místo na venkovní svatbu. Před silným letním sluncem vás budou chránit vysoké stromy a v případě deště je místo také na párty stan.

Tip: Na svatební focení si zde můžete zapůjčit koně!

 1. Chata U Zmrzlýho

Toužíte po svatbě na vrcholku hor s možností obřadu i posezení na trávě, ale zároveň jistotou zastřešeného zázemí? Na Chatě u Zmrzlýho v lyžařském středisku Herlíkovice můžete uspořádat obřad, hostinu a rovnou přespat.

 1. Vinařský dvůr na faře Holánek

Užijte si svatbu mezi vinicemi s dechberoucím výhledem na Pálavu. Perfektní místo najdete ve vinařství Holánek. Romantiku ještě umocní historické zdi barokní fary, která poslouží jako kulisa při svatebním focení.

TIP! 20 originálních tipů: netradiční místa na svatbu

10 tipů na perfektní letní svatbu na závěr

 1. Ujistěte se, že obsluha poskytne dostatek vody. Ideální jsou karafy s vodou, citrusy a bylinkami na každém stole.
 2. Vyberte si vhodný make-up a účes, který vydrží i vysoké teploty a nebude vám v něm po pár hodinách nepříjemně. 
 3. Vyhněte se venkovnímu obřadu v nejteplejších hodinách (mezi polednem a třetí hodinou odpoledne).
 4. Vyberte pro sebe šaty a pro ženicha oblek z lehčího a prodyšného materiálu, jako jsou krajky a len.
 5. Naplánujte dopolední obřad, kdy ještě není na slunci příliš velké teplo a riziko přeháněk je nejnižší.
 6. Starejte se o zdraví své i svých hostů. Nakupte na svatbu opalovací krémy a poskytněte stín.
 7. Zvolte jednodušší dekorace a sáhněte po sezónních květinách, kterých je v létě velký výběr.
 8. Nezapomeňte na riziko přeháněk. Je vhodné mít k dispozici zastřešený prostor nebo stan.
 9. Zajistěte koktejlový a zmrzlinový bar, které zajistí dokonalé osvěžení pro děti i dospělé.
 10. Na rautu se vyhněte těžkým pokrmům a jídlu, které se snadno kazí. 

Ať už plánujete jakýkoliv typ a velikost svatby, přejeme průběh bez komplikací a hodně štěstí do manželského života. Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít ani další tipy a inspiraci ze života i světa bydlení.