Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak vyrobit podzimní dekorace

Léto je plné slunce, dobré nálady, vše kvete a zelená se. Ale s jeho koncem přichází na řadu horší počasí, listy pomalu žloutnou, je větší zima a člověk má pochmurnější náladu. Proto je na místě svůj domov vyzdobit, aby byl útulnější, hezčí, barevnější a aby i vaše nálada byla veselejší. Podzim můžete přivítat ve svém domově pomocí podzimních dekorací. Jsou jednoduché a efektivní. 

Charakteristické barvy a materiály pro podzimní dekorace 

Když si představíte podzim, co se vám vybaví? Nejspíš barevné listí letící vzduchem, déšť, kaštany a další plody, které dozrávají právě v tomto období roku. Do dekorací se tedy hodí používat právě ty věci, které běžně najdete na procházce. Takže se vydejte do parku či lesa a sbírejte žaludy, kaštany, jeřabiny, šišky, barevné listí všelijakých tvarů a velikostí a na poli utrhněte trochu obilí a pár klasů kukuřic.  

Typické barvy jsou: 

11 skvělých nápadů: Jak vyrobit podzimní dekorace 

1. Svícen 

 • Velice krásně vypadá, pokud si ve večerních hodinách vychutnáte šálek čaje na balkoně se zapálenými svíčkami. Opatrnosti není nikdy nazbyt, proto by každá svíčka měla by být v lucerničce. Postačí na to zavařovací sklenice třeba od okurek nebo marmelády.
 • Pak už stačí lepidlo, tavná pistole, nůžky a drobné větvičky. Sklenici musíte v prvé řadě umýt. Pak si připravte větvičky podle výšky sklenice. Měly by lehce přesahovat nad okraj. Nastříhejte jich dostatek a pomocí dobrého lepidla nebo ještě lépe tavné pistole je jednu po druhé přilepte těsně vedle sebe okolo celého obvodu sklenice.
 • Světlo svíčky pak bude krásně mihotat mezi nimi a na zdi se bude odehrávat divadlo světlo a stínu. Místo větviček můžete použít klidně i něco jiného. Třeba čepičky žaludů, drobné kamínky, kůru stromů, klasy obilí, šustí z kukuřice nebo sklenici ovažte pruhy krajek. Pak už je po zaschnutí jen rozmístěte. Je to krásná dekorace jak se svíčkami, tak klidně do nich nacpěte led světýlka. 

2. Dekorace na stůl 

 • Do každého vnesete podzimní náladu, pokud před ním na stole bude stát dekorace s podzimními prvky. Až tedy půjdete na procházku s pejskem, přiberte košík a do něj sbírejte ořechy, šišky, žaludy a další věci co vás cvrnknou do nosu.
 • Kupte zlatý, stříbrný nebo klidně červený sprej a jednotlivé části nastříkejte. Je lepší postřik provádět venku anebo na krytém stole. Jinak se může stát, že bude nastříkané i okolí. Než to zaschne vyberte tác nebo dekorativní talíř, na který dekorace umístíte. Můžete je volně položit nebo na pevno přilepit. Pokud máte doma děti, radíme druhou variantu. Mezi pozlacenými oříšky a skořápkami bude opět pěkně vypadat svíce, sušená květina nebo třeba sádrová figurka víly. 

3. Podzimní věnec 

 • Neměli bychom zapomínat ani na venkovní prostory. Pěkně zdobené vstupní dveře jsou krásnou vizitkou toho, že si svého domu vážíte. Už u vstupu tak navodíte pěkný pocit.
 • Věnce jsme zvyklí věšet na dveře hlavně v zimě, ale klidně jej můžeme měnit jen dle ročního období. Skvěle bude vypadat věnec z listí, kaštanů, šišek, kukuřice, šípků, sušených květin. Jednoduše si buď kupte kulatý korpus a do něj vše zapíchejte nebo nalepte anebo si můžete svázat větvičky a ty ozdobit. 

4. Aranžmá

 • Nasbírejte si větvičky a ty si umístěte do vyšší vázy někde na komodu. Můžete je pověsit i ze stropu a spolu s dětmi vytvořit dýně z papíru, které pak na ně pověsíte.  

5. Látková dýně

 • To nás přivádí k další dekoraci, velmi typické pro podzim a halloween. Je jím dýně. Můžete si je klidně i vyrobit. Postačí látka nebo staré tričko v oranžové barvě, náplň a gumičky.
 • Ustřihněte si čtverec ve velikosti, jakou požadujete. Doprostřed dejte náplň. Můžete použít vatu, čistící tampony, staré ponožky, odstřižky látky nebo klidně i nějakou luštěniny.
 • Podle typu pak bude dýně různě tvrdá a tvárná. Stáhněte látku do pytlíku a zagumičkujte. Pomocí dalších gum vytvarujte tělo dýně. A máte hotovo. Můžete nechat tak anebo dokreslit zlověstné oči a pusu. 

6. Lucerna 

 • Ještě jednou se vraťme ke světlu a atmosféře svíček. Mimo svícen si totiž můžete efektně vyrobit i lucernu, do které můžete umístit i několik svíček najednou. Možná i vám už se stalo, že jste si nakoupili rámečky na fotky, ale doposud vám leží ve skříni.
 • Přetvořte je na něco jiného. Odstraňte záda, slepte na stranách rámy k sobě, takže vytvoříte čtverec a máte unikátní lucernu. Do závěsných ok, ještě můžete provléct drát či provázek, za který budete lucernu přenášet. 

7. Skřítek Podzimníček 

 • Je znám spíše z mateřských škol, ale pokud jej uděláte vkusně může krásně hlídat u vašich dveří stejně jako je tomu třeba v zimě, kdy se k nim staví fousatí skřítci. Tělo vyrobte ze staré ponožky.
 • Tu naplňte měkkým materiálem zavažte a ve dvou třetinách převažte bavlnkou. Tím vytvoříte hlavu a tělo. Nyní si jej dozdobte dle fantazie. Co třeba vlasy a šaty z listí, oči z kaštanů atd. Fantazii se meze nekladou. Pomoci vám mohou i děti. Skřítka si můžete i jednoduše namalovat na tvrdý papír, vystřihnout a poté nalepit do okna. 

8. Okenní vitráž na podzim

 • Určitě znáte, jak vypadají okna v kostelech. Jde o nádherné barevné vitráže zobrazující třeba zrození Krista apod. Vy si taková krásná okna můžete vytvořit i u sebe doma.
 • Kupte roli pečícího papíru, fixy a pusťte se do díla. Vyobrazte třeba strom, který opadává, pole plné obilí, déšť či cokoliv, co máte na podzim rádi. Lepší je však barevnější propracování než třeba jen obrysy. Tím, že to bude na pečící papír, vám do pokoje bude stále proudit dostatek světla. Nepůjde tedy vidět ven, ale ten měsíc to přežijete.  

9. Stolování

 • I nedělní oběd se dá pojmout podzimně. Postačí použít přírodní materiály, jako je bavlna, juta, len a hedvábí v zemitých barvách.
 • Pokud dodáte třeba zlatý příbor a doprostřed stolu vnesete květinové aranžmá, bude to působit velmi nostalgicky. Podzim lze pozvat i na jediný den či okamžik, jakým je právě oběd. 

10. Textil 

 • Pokud se chcete ponořit do té správné nálady, kdy se v duši loučíme s teplými dlouhými slunečnými dny a připravujeme se na plískanice, temnou oblohu a nedostatek slunce potažmo vitamínu D, můžete vyměnit bytový textil.
 • Volte kožešiny, hřejivé materiály, typické podzimní barvy. Převlečte ložní prádlo, vyměňte ručníky, vyžehlete ubrus s vyšitými javorovými listy a hned bude doma oranžověji. 

11. Kaštan

 • Je nejspíš synonymem podzimu. Nejlépe se sbírá při větru v parku. To padají ze stromů sami. Stačí jich sesbírat dost na to, abyste s nimi kouzlili. Děti milují tvoření zvířátek s pomocí špejle, dospělí zase po jednotlivých kusech aranžují do misky, vázy nebo navlékají na drát a tvoří girlandy. 

Kdy je nejlepší čas začít zdobit 

Tápete a nevíte si rady, kdy si nachystat dekorace, abyste byli připravení? Na to je jednoduchá odpověď. Začněte sbírat tehdy, kdy je to možné. Kaštany, žaludy, šípky i kukuřice musí dozrát, aby se dali ukořistit. Takže v průběhu léta se pomalu vydejte na obhlídku okolí a vytipujte si stromy a místa, která budete sledovat. A ve chvíli, kdy zakopnete o hezkou větev nebo ucítíte vůni šišek, si sebou začněte nosit košíček. 

Co se týká samotného zdobení. Tady je vhodné začít s předstihem a mít vše nachystané. Takže konec srpna počátek září. To jsou období, kdy dáte věci usušit, nabarvit a poté je můžete kompletovat. Někde na polici vydrží i delší dobu, než je vhodně umístíte. Ale je zvykem na počátku podzimu odít své obydlí do typického hávu a barev. 

Shrnutí 

 • Volte klasické barvy jako je červená, oranžová a hnědá a máte na půl vyhráno. 
 • Suroviny ke zdobení můžete buď nakoupit anebo jednoduše posbírat na procházce. 
 • Možností je mnoho. Je dobré však vyzdobit vchod a místnost, kde trávíte mnoho času. 
 • Pohrajte si se světlem. Zapalujte svíce, použijte drobné led světýlka nebo si vyrobte vitrážové okno. 
 • Zdobte ve chvíli, kdy se dny začnou zkracovat a světlo a teplo zmenšovat. 

Westwing má mnoho rad a tipů k vytvoření DIY dekorací. Pro registrované zájemce jsou k dispozici exkluzivní nabídky, které i váš domov připraví na tu správnou podzimní náladu. Pokud vás zajímají návody na další podzimní akce jako jsou dušičky či halloween, přečtěte si i další články.