Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak odmítnout pozvání na oslavu

Dostat svatební oznámení nebo pozvánku na oslavu blízkého člověka je vždy důvod k radosti. Přesně do chvíle, než zjistíte, že se události nemůžete zúčastnit. Jak slušně odmítnou pozvání na oslavu, svatbu i návštěvu? Připravili jsme pro vás tipy, díky kterým se se situací vypořádáte bez problému.

Kdy odmítnout pozvání 

Důvodů k odmítnutí pozvání na oslavu, návštěvu nebo jinou událost můžete mít desítky. A všechny jsou dostatečně dobré! Možná už máte jiné plány, událost se koná příliš daleko, je mimo vaše finanční možnosti nebo potřebujete čas využít k odpočinku. 

Své rozhodnutí ale dejte pořadateli vědět co nejdříve. Podle počtu pozvaných lze často upravit plány, změnit počet rezervací nebo dokonce naplánovat náhradní termín.  

6 tipů: Jak slušně odmítnout pozvání

Jste v situaci, kdy musíte odmítnout pozvání a nevíte, jak na to? Inspirujte se našimi šesti tipy a budete mít jistotu, že druhou stranu neurazíte. 

  1. Neignorujte pozvánku

Když vám přijde pozvánka e-mailem nebo poštou a vy víte, že se nemůžete události zúčastnit, rozhodně zprávu neignorujte. Jednak by to bylo neslušné a druhak by s vámi dotyčný mohl automaticky počítat. 

  1. Nečekejte příliš dlouho

Jakmile víte, že se události nemůžete zúčastnit, s odpovědí příliš neotálejte. Pořadatelé mohou vaše místo využít pro někoho jiného, případně upravit rezervaci. Dokud pozvání neodmítnete, budou s vámi pravděpodobně počítat při plánování.

  1. Vyjádřete vděk

Až budete pořadatelům volat nebo psát zprávu s odmítnutím, nezapomeňte poděkovat za pozvání. Vyjádřete svůj vděk, že na vás hostitel myslí a ukažte, že to neberete jako samozřejmost. 

  1. Buďte upřímní

Buďte upřímní a řekněte na rovinu, proč nedorazíte. Jestli jste dostali pozvání na návštěvu a máte již plány, potřebujete zůstat déle v práci nebo si odpočinout po náročném týdnu, vaši přátelé to jistě pochopí.

  1. Navrhněte jiné datum

Pokud je pozvánka mířená jen vám (například pozvánka na večeři, posezení nebo návštěvu), navrhněte jiné datum. Není třeba setkání hned smést ze stolu a když nový termín hned naplánujete, bude vyšší pravděpodobnost, že se uskuteční.

  1. Nevymýšlejte složité důvody

Není potřeba vymýšlet složité důvody a rozvádět je na půl stránky v e-mailu. Svůj důvod vyjádřete jasně, stručně a buďte upřímní. Když budete zabíhat do zbytečných podrobností, důvod může působit jako výmluva.

Jak odmítnout pozvání e-mailem

Každá odpověď na pozvání bude jiná, záleží totiž na vašem vztahu k hostiteli, dané události i důvodu odmítnutí. Vždy se ale snažte zachovat milý tón a v případě potřeby vsaďte na formální jazyk – například když přijde pozvání od nadřízeného v práci. Připravili jsme pro vás několik e-mailů, kterými se můžete inspirovat.

Odmítnutí pozvání na svatbu e-mailem

Drahý / Drahá …,

mnohokrát děkuji za pozvání na vaší svatbu! Mám za vás oba velkou radost a chci Ti říct, že máte krásná svatební oznámení.

Bohužel musím pozvání odmítnout. Už mám zakoupenou dovolenou na léto a v datum svatby budu mimo Česko. Letenky bohužel nelze vyměnit ani vrátit. 

Kdyby to bylo možné, ráda bych se k události připojila alespoň online. Po návratu vás oba ráda uvidím a poslechnu si všechny zážitky ze svatebního dne i líbánek.

Do vašeho společného života přeji mnoho lásky, štěstí a věřím, že se svatba vydaří.

S láskou,

Odmítnutí pozvání na firemní večírek e-mailem

Vážený pane … / Vážený paní,

vážím si pozvání na vánoční večírek, který se koná dne 15. 12. 2022. Bohužel, z rodinných důvodů se tento rok nemohu zúčastnit. 

Věřím, že se před svátky ještě potkáme v kanceláři, ale kdybychom se míjeli, ráda bych vám touto cestou popřála veselé Vánoce a mnoho štěstí i úspěchů v novém roce. Těším se na další spolupráci.

S přáním krásného dne,

Odmítnutí pozvání na návštěvu e-mailem

Drahý / Drahá …

děkuji za pozvání na večeři! Hrozně mě to mrzí, ale tento týden mi to bohužel nevyjde. V práci máme závěrku a v kanceláři budu pravděpodobně dlouho do večera. 

Ráda Tě ale uvidím, můžeme naplánovat jiné datum? Jak by se ti hodila stejná hodina v sobotu o dva týdny později?

Dej vědět!

S láskou,

Tipy na závěr

Mrzí vás, že se nezúčastníte oslavy narozenin, kolaudace nebo svatby svých přátel, ale nemůžete zrušit plány, které již máte? Jedním z následujících způsobů můžete ukázat, že vám na hostiteli či oslavenci záleží i na dálku.

  • Pošlete dárek a přání poštou jako překvapení
  • Po události zavolejte a zeptejte se, jak vše probíhalo
  • Navrhněte pozdější setkání na dodatečnou oslavu ve dvou
  • Domluvte se s někým, kdo vám událost přenese skrz videohovor

Shrnutí

Přestože odmítnutí pozvání na jakoukoliv událost nebývá příjemné ani pro jednu stranu, občas se takové situaci nevyhneme. Buďte k hostiteli upřímní a odpovězte na pozvánku co nejdříve. Především nikdy nenechávejte pozvánku bez odpovědi, hostitel by byl zklamaný, kdybyste nedorazili bez předchozího varování.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by vás také zajímat: