Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
nejkrásnější místa světa

Kde najdeme nejkrásnější místa na světě? Úplně všude. Jsou rozsetá po celé planetě a pravý klenot ukrývá každý kontinent. Shodnete se s námi na výběru top třiceti míst nebo byste se raději podívali někam jinam?

30 nejkrásnějších míst světa

Živá města, historické budovy, k nebi se tyčící mrakodrapy, přírodní úkazy, klid v horách nebo dokonce svět pod vodou. Krásu vidíme každý v něčem jiném, my jsme se ale pokusili vybrat od všeho trošku. 

1. Paříž, Francie

Jedno z nejkrásnějších a rozhodně to nejromantičtější město Evropy je bez debat Paříž. Jakmile přijedete, okamžitě na vás dýchne nezaměnitelná atmosféra. Ztraťte se v tajemných uličkách, odzkoušejte co nejvíce pekáren v honu za nejlepšími croissanty a poseďte večer u skleničky francouzského červeného vína nebo pravého šampaňského. 

Tip: Před výletem si přečtěte našeho průvodce po Paříži.

2. Benátky, Itálie

Návštěva Benátek je jako cestovat v čase. V nádherném městě lodní doprava nahrazuje tu klasickou, kanály jsou běžnější než chodníky a výhled na Grand Canal z mostu u Akademie nikdy nezapomenete. 

3. Praha, Česká Republika

Mnoho z nás se v Praze pohybuje každý den nebo ji alespoň jednou za čas navštíví. Ale kdy naposledy jste se v klidu prošli po starém městě, navštívili Hrad nebo představení v Národním divadle? Každoroční návaly turistů do našeho hlavního města nejsou náhodou, opravdu se jedná o jedno z nejkrásnějších míst na světě. 

4. Kodaň, Dánsko

Hlavní město Dánska vás okamžitě okouzlí svou hygge atmosférou. Užívejte si pohodové posedávání po kavárnách, odpočinek v parku, projížďky na kole podél kanálu, zábavní park Tivoli i pořádnou hippie atmosféru při návštěvu Svobodného města Christiania.

Tip: Proměňte svůj domov ve stylu dánského hygge a užívejte si pohodovou atmosféru každý den. 

5. Santorini, Řecko

Řecký ostrov Santorini patří bez debat mezi nejkrásnější místa Evropy. Najdete zde typickou řeckou architekturu, malebné bílé domečky s modrými střechami. Nejkrásnější částí jsou pak městečka na útesech Fira a Oia.

6. Machu Picchu, Peru

V nádherné přírodě uprostřed peruánských And se rozprostírají ruiny předkolumbovského města Machu Picchu, jednoho ze sedmi novodobých divů světa. Můžete zde obdivovat jeden z pozůstatků Incké civilizace i nádherné hory a výhledy. 

7. Tikal, Guatemala

Další pozůstatek dávné civilizace, který nesmíme ze seznamu vynechat, je Tikal, centrum Mayské říše. Najdete ho na severu Guatemaly a jde o nejrozsáhlejší komplex ruin. Procházet se tady můžete hodiny, čekají vás vyhlídky nad úroveň stromů z vysokých pyramid a při troše štěstí potkáte třeba opici nebo nosála. 

8. Antigua, Guatemala

Antigua je bývalé hlavní město Guatemaly. V jejím okolí je několik sopek, které způsobily v 18. století nejedno zemětřesení. Proto se hlavní město oficiálně přestěhovalo do nedalekého Ciaudad de Guatemala. V Antigue ale díky tomu zůstalo zachovalých mnoho koloniálních budov. 

Tip: Když se vydáte do města Antigua, neměli byste vynechat túru na jednu z okolních sopek. Máte na výběr mezi jednodušší Pacayou a náročnějším Fuegem.

9. Cozumel, Mexiko

Nedaleko od turistického Cancúnu najdete v Mexiku karibský ráj Cozumel. Čeká vás zde plná vybavenost, skvělé mexické jídlo, jedno z nejkrásnějších míst na potápění, ale zároveň výrazně menší hotely, méně turistů a větší klid. 

10. San Cristóbal de las Casas, Mexiko

Za autentickým zážitkem se vydejte na jih Mexika, do městečka San Cristobal. Čekají vás barevné uličky, skvělé jídlo, neskutečně milí lidé a nízké ceny. Do okolních vesnic se můžete vydat za poznáním tradičních kultur místních indiánů. 

11. Los Nevados, Kolumbie

Kolumbie má všechno. Města, hory, historii, potápění v průzračném Karibském moři i surfování v oceánu. V národním parku Los Nevados vás čeká několikadenní putování nedotčenou přírodou v nadmořské výšce až 5000 metrů. 

12. Havana, Kuba

Kuba je plná míst, na která po návštěvě nikdy nezapomenete. Jedním z nich je bez debat i hlavní město Havana. Uchvátí vás zejména staré koloniální budovy, kterým bohužel kontrastují moderní komunistické stavby. 

13. Galapágy, Ekvádor

Jestli milujete poznávání přírody, Galapágy by se rozhodně měly objevit na vašem Bucket listu. Najdete zde totiž vegetaci i živočichy, kteří se nikde jinde nevyskytují. Potkáte například obří želvy, vážící téměř půl tuny, tučňáky, lachtany nebo leguána mořského, který na první pohled připomíná dinosaura.

14. Bali, Indonésie

Bali je jeden z tisíců indonéských ostrovů. Teploty se tady celoročně pohybují kolem 30 °C a ostrov nabízí rozmanité aktivity od surfování, přes plážovou pohodu, zelená rýžová pole, až po moderní kavárny ve městě Ubud. 

Tip: Bali patří mezi nejoblíbenější místa mezi digitálními nomády. Přečtěte si celý článek plný tipů i dalších míst, která při nomádském životním stylu stojí za návštěvu.

15. Skotská Vysočina, Skotsko

Chcete poznat pravé Skotsko? Vydejte se na krásnou Skotskou Vysočinu. Procházejte se podél větrných útesů, navštivte tajemné hrady, jezero Loch Ness nebo si užijte i několikadenní putování po místních kopcích a údolích.

16. Pamukkale, Turecko

Turecké Pamukkale bývá přezdíváno jako bavlněný hrad. Jakmile jej poprvé uvidíte, pochopíte proč. Působivé terasy vznikaly usazováním vápence po tisíce let. Na boso se můžete projít v zářivě modrých jezírkách, které pokrývají několik stupňů teras. 

17. Vrbice, Česká Republika

Za krásou nemusíte jezdit před půl světa. Mnoho jedinečných míst máme i u nás v České republice. Jedním z nich jsou vinné sklepy pod kopcem ve Vrbici. Sedm pater sklepů v pískovcové skále láká na chutné moravské víno a krásné výhledy. 

Tip: Přečtěte si náš článek a objevte nejkrásnější místa v České republice.

18. Faerské Ostrovy, Dánsko

Milujete atmosféru severských zemí, nedotčenou přírodu, malebné vesničky a nevadí vám trocha zimy? Určitě by se vám líbilo na Faerských ostrovech. Čeká vás turistika, jedinečná kuchyně i adrenalinové sporty. 

19. Špicberky, Norsko

Jestli jsou na vás Faerské ostrovy pořád moc teplé, vyražte na Špicberky. Soby tady potkáte na procházce i ve městech a ledních medvědů na ostrově žije více než lidí. Ať už se sem vydáte v létě za půlnočním sluncem nebo v zimě za polární září, čeká vás jedinečná podívaná.

20. Boracay, Filipíny

Filipínský ostrov Boracay vypadá jako ráj na zemi a v mnoha anketách se umístil na nejvyšších příčkách v kategorii nejkrásnější ostrov. Bohužel jeho popularita měla neblahé následky na místní přírodu a ostrov musel být před pár lety uzavřen, aby měla šanci se zotavit. Nyní je opět otevřený, ale pouze omezenému počtu lidí, kteří jej smějí každý den navštívit.

21. Grand Canyon, Arizona, USA

Grand Canyon na řece Colorado jistě znáte z mnoha amerických filmů. V národním parku najdete mnoho druhů savců, ptáků a plazů. V odlehlých koutech narazíte dokonce na pumu nebo kojota. Délka kaňonu je 446 metrů a v nejhlubší místa dosahují až 1800 metrů. Dokážete si jistě představit, že vás čeká nespočet krásných vyhlídek.

22. Ha Long, Vietnam

Tisíce skalnatých ostrůvků vynořujících se ze smaragdové zátoky Ha Long ve Vietnamu by stačilo jako důvod k návštěvě této nádherné země. Při projížďce zátoky loďkou můžete navštívit několik ostrovů a jeskyní.

23. Jezero Bajkal, Rusko

Nejhlubší a možná nejkrásnější jezero na světě najdete v Rusku. Hluboké je 1642 metrů, dlouhé 640 kilometrů a široké 47 kilometrů. To je asi o třetinu větší plocha než Morava a Slezsko. Přes zimu jezero zamrzá a můžete se po něm projet na bruslích, přes léto láká k potápění.

24. Lake Louise, Kanada

Tyrkysové ledovcové jezero v Kanadě láká k návštěvě v létě i v zimě. V létě můžete jeho okolí prochodit po turistických stezkách, v zimě láká na zimní sporty od lyžování, přes snowboard až po bruslení.

25. Viktoriiny vodopády, Zambie

Viktoriiny vodopády na řece Zambezi jsou největším řetězcem padající vody na světě. Za návštěvu stojí nejen samotná podívaná na vodopády, ale také divoká řeka, která pod nimi ožívá. Pokud vás láká skutečně náročný rafting, je to pro vás správné místo.

Tip: Zajeďte také do nedalekého Livingsonu, kde před národním muzeem Zambie můžete obdivovat bustu českého cestovatele Emila Holuba, který jako první zmapoval vodopády a jejich okolí.

26. Národní park Tongariro, Nový Zéland

Vyrazit na Nový Zéland si přeje asi každý cestovatel. Národní park Tongariro patří k těm, které při návštěvě nesmíte vynechat. Najdete v něm tři aktivní sopky, nádherná jezera, několik vodopádů a dechberoucí krajinu.

27. Řeka Soča, Slovinsko

Tyrkysová řeka Soča vás okamžitě dostane svou úžasnou barvou. Vydejte se na ní v rámci prozkoumávání národního parku Triglav. Můžete se vydat na náročnější túry i kratší procházky vhodné i pro rodiny s dětmi. Navštivte také fotogenické jezero Bled s hradem na skále.

28. Ledovec Vatnajökull, Island

Další z typických míst na cestovatelských seznamech je Island. Jeden z důvodů k návštěvě je i možnost výletu na ledovce. Ten největší je Vatnajökull. Přes zimu zde můžete prozkoumat jedinečné ledové jeskyně. 

29. Salar de Uyuni, Bolívie

Solná pláň v Bolívii je největší na světě. Její rozloha je neskutečných 10 582 km². To je pro porovnání skoro stejně, jako Středočeský kraj. Před tisíci lety bylo na jejím místě jezero, které dávno vyschlo. Jednou ročně je pláň zaplavená a stane se z ní obrovské zrcadlo. Když po pláni chodíte, vypadá to, že se procházíte mezi mraky.

30. Marrákeš, Maroko

Marrákeš patří mezi nejkrásnější místa Afriky a pro nás je rozhodně nejdostupnější. Délka letu z Prahy do Marrákeše je pouze čtyři hodiny. Kdyby vás náhodou přestaly bavit úzké uličky, nekonečné trhy, vůně koření, skvělé jídlo a nevyčerpatelná paleta barev, Marrakéš je skvělý výchozí bod pro výlety do pouště, hor i dalších měst.

Sedmero pro zodpovědné cestování

Internet, sociální sítě a neustálá záplava fotek krásných míst na světě s sebou bohužel nesou i negativní dopady. Na dříve idylická místa se vydávají tisíce turistů, kteří ovlivňují fungování přírody, ale i místní společnosti.

Proto stejně jako v interiérovém designu směřujeme k udržitelnému bydlení, je třeba i k cestování přistupovat zodpovědněji. Připravili jsme vám sedmero oblastí, na které se můžete při plánování zodpovědné dovolené zaměřit.

  1. Necestujte podle fotek na Instagramu. Raději si vyberte jiný cíl v okolí. Zejména v případě přírody narazíte s velkou pravděpodobností na stejnou krásu, jen s méně lidmi.
  2. Rozmyslete si, jestli potřebujete letět. Jistě, na některá místa se jinak než letadlem nedostanete nebo na alternativu nemáte čas. Například kratší vzdálenosti po Evropě ale hravě zvládnete i vlakem a navíc vás po cestě čekají krásné výhledy.
  3. Neprodukujte zbytečné obaly. Určitě si na výletě chcete koupit něco dobrého na trhu nebo si s sebou vzít vodu na dlouhé prozkoumávání měst i přírody. Vsaďte na látkové tašky a sáčky a znovupoužitelnou láhev. 
  4. Nenechávejte po sobě odpad. Nejen ve městech, ale také v přírodě po sobě nenechávejte odpad. Zejména když někde přespáváte nebo si jen dáváte pauzu na túře, zkontrolujte, že po vás nic nezůstalo. 
  5. Opalujte se zodpovědně. Víte, že běžné opalovací krémy obsahují chemické látky, které mohou být karcinogenní a navíc ničí korálové útesy? Vybírejte si proto opalovací krémy na minerální bázi. Jsou lepší pro vás i pro planetu.
  6. Nakupujte místní potraviny. Kromě toho, že ochutnáte lokální produkci a podpoříte ekonomiku, nebude kvůli vám muset jídlo letět i tisíce kilometrů. Přístup se hodí alespoň částečně dodržovat i doma.
  7. Vyhněte se neetickým atrakcím. Projížďka na slonovi nebo pohlazení tygřete zní jako úžasný zážitek. Přesně do chvíle, než zjistíte, co se za ním skrývá. Odebrání mláďat od matky, týrání, alkohol i drogy jsou jen zlomkem problémů.

Nejhezčí místo na světě je pro každého někde jinde. Pro někoho vlastní domov, pro další oblíbená přehrada, malá kavárna v Římě i pláž na ostrově v Karibiku. Je jen na vás, jestli se za zážitky vydáte na druhý konec světa, zůstanete v Evropě nebo u nás v Česku.

Aby vám bylo krásně i doma, využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing. Přinášíme pravidelnou dávku tipů a inspirace nejen ze světa bydlení a exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by vás také zajímat: