Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
glamping 8

Obsah

Víte co je glamping? Jedná se o spojení slov “glamorous” a “camping”. Už jsme vám napověděli? Glamping je jednoduše unikátní kombinace kempování spojeného s luxusnějším obydlím, než je u běžného kempování zvykem. Ideální volba pro ty, kteří si potrpí na pohodlí, ale chtějí zažit špetku dobrodružství.

Tento trend má své kořeny v dalekých zemích v Asii a Africe. Pár let zpět se ale objevil v Evropě, konkrétně v Chorvatsku, odkud se rozšířil i do dalších zemí jako je turisticky oblíbená Itálie, Španělsko a v poslední době také Slovinsko. A nebojte, na své si přijdou i milovníci naší domoviny. I u nás už totiž najdeme dostatek glampingových resortů.

Proč je glamping v lese tak populární

Pro mnoho lidí se jejich první tradiční kempování často stává zároveň jejich posledním, a to kvůli hmyzu, strašidelným plazům, divokým zvířatům, náhlým bouřím, prosakujícím stanům, páchnoucím spacákům a pochybnému jídlu. Narozdíl od tradičního kempování je glamping způsob, jak se přiblížit přírodě a přitom zažít luxusní dovolenou.

Glamping v lese v posledních letech zažívá velký boom. Důvod je jednoduchý. Lidé chtějí trávit čas v přírodě, ale zároveň potřebují mít i své pohodlí, na které jsou zvyklí. Je to nejlepší způsob, jak si vyčistit hlavu, pobývat na krásném místě v souznění s přírodou, ale stále obklopeni vším, co k životu potřebujeme. Pohodlná postel, kuchyně, sociální zařízení. To vše je v obydlích spoiených s glampingem samozřejmostí.

TIP! Glamping: Nový trend na originální dovolenou

Hlavní rozdíly mezi glampingem a campingem

A v čem spočívají hlavní rozdíly mezi campingem a glampingem? Je jich hned několik, pojďme se na ně podívat:

  • Koupelna je jenom vaše

Noční můra mnoha žen a i mužů. Špinavé sociální zařízení nebo dokonce nefunkční sprchy a WC. To je přesně to, co mnoho lidí od kempování odrazuje. A proto vznikl glamping. Koupelna přímo na pokoji a jen a jen pro vás.

  • O jídlo se postarají ostatní

Jak už jsme zmiňovali, při glampingu nepřijdete o své pohodlí. Cítíte se volná jako pták a jste obklopeni přírodou, ale nemusíte zakládat oheň a vařit kotlíkový guláš. Můžete se těšit na chutné a zdravé jídlo zcela podle vašich představ. Ano, i to je součástí glampingu.

  • Nemusíte se odpojit od světa

Při opravdovém stanování neustále hledáte horko těžko signál. Ano, samozřejmě, bylo by ideální zahodit telefon a čerpat energii z přírody. Ale přiznejme si, že ne vždy je tohle možné. Wifi signál je součástí luxusních stanů a chatek, takže to nejnutnější vyřešíte i když budete zrovna uprostřed lesa.

  • Dostupná místa

Glamping resorty nevznikají jen tak uprostřed pustiny. Jedná se o takticky zvolená místa, která jsou ideální pro pěší turistiku i cyklovýlety. Co takhle se vydat na nedaleký zámek nebo zříceninu hradu?

  • Maringotka nebo stan?

Obyčejný stan není jediná možnost. I u nás si už glamping našel mnoho příznivců a není divu. Můžete vybírat z různých typů netradičního a stylového ubytování. Co takhle se ubytovat v opravdovém safari stanu, týpí, maringotce nebo v chatce v korunách stromů? Každý si najde to své.

7 nejlepších tipů a nápadů 

Glamping je kouzelné spojení kempování s pohodlím hotelu. Výhodou je, že si s sebou nemusíte balit hromadu věcí jako u běžného kempování. Pokud vám však v autě zbývá troška místa, přibalte si pár věcí, které by se mohly hodit. Máme pro vás máme hned několik tipů, jak si váš glamping výlet užít naplno:

1. Chlupaté deky zútulní interiér

Přibalte si s sebou pár chundelatých poštářků a dek. Své obydlí tak uděláte ještě útulnějším a navíc vás i krásně zahřejí.

2. Lucerničky vykouzlí atmosféru

Stylové lucerničky můžete přibalit ke svým zavazadlům. Světýlek není nikdy dost a lucernička navíc se rozhodně neztratí.

3. Repelent je nutnost

Přestože glamping přináší luxusnější podmínky než kempování, neměli byste zapomínat na repelent. Příroda je příroda a komáří štípance nejsou nic příjemného. 

4. Myslete i na povlečení

Zkuste si dopředu zjisttit, zda budete potřebovat ložní prádlo. Záleží na typu ubytování, ale rozhodně je lepší být zvědavý než přijet na místo a být nepříjemně překvapen.

5. Lékárnička

Pamatujte na to, že lékárnička je nutností kdekoli a kdykoli, co se týče různých výletů. Rozhodně si přejeme, abyste ji nepotřebovali, ale jistota je jistota. 

6. Jídlo

Pečlivě si naplánujte jídlo. Některé glamping resorty nabízí například snídaně, ale není to tutovka u všech. Další věc, kterou je potřeba zjistit předtím, než dorazíte na místo!

7. Spacák nepotřebujete

I když vás to bude lákat, je to zbytečné. Kombinace hotelu a kempování, pamatujete? Takže spacák vyškrtněte ze svého seznamu a těšte se na pohodové spaní.

8. Táborovou židli zapomeňte doma

Kupodivu ani židli nebudete potřebovat. Ano, i to je součástí glampingového ubytování. A nejen to, dle typu ubytování se můžete těšit třeba na houpací síť nebo jiné stylové a zároveň pohodlné doplňky.

9. Nezapomeňte na hry

Počasí neporučíte. A když buder pršet, neexistuje lepší aktivita než společenské hry. Co třeba staré dobré a oblíbené Activity?

10. Založte oheň

Pokud umíte založit oheň jinak než pomocí sirek nebo zapalovače tleskáme. Pokud ale nejste až tak zdatní táborníci, vybavte se něčím, co vám pomůže založit oheň.

Glamping v ČR i v zimě

Treehouse Ještěd

Glamping Treehouse Ještěd jsou neobyčejné domky na stromě, na samotě v lese uprostřed krásné přírody s výhledem na Ještěd, které nabízejí letní i zimní provoz. Vytápění je v zimě zajištěno automatickými plynovými kamny, tedy není potřeba žádné noční přikládání. Večer se navíc můžete prohřát ve své privátní sauně. Posedět můžete také venku a to i za sněhu. Dokonalý teplotní komfort Vám zajistí také luxusní spací pytle.

 Webová stránka: treehousejested.cz

Instagram: @treehousejested

Shrnutí

Jste přece jen nakloneni více na stranu kempování, chcete mít vše podle svého gusta, ale chybí vám zároveň troška komfortu? Nebo snad znáte krásné místo, které by bylo pro glamping ideální? Chopte se podnikatelské příležitosti. Na trhu existují glampingové stany, které si můžete pořídit jak pro vlastní potřebu, tak k pronajímání. A jaké jsou jejich hlavní výhody?

  • Montáž glampingových stanů je snadná a rychlá
  • Na trhu existuje i mnoho stylových doplňků jako jsou petrolejové lucerničky nebo houpací síť
  • Stan můžete umístit na jakoukoli podstavu. Myslete však vždy na to, jaké dopady zanecháváte na přírodě. Buďte jednoduše ohleduplní.
  • K výstavbě glamping stanu nepotřebujete stavební povolení (záleží však na konkrétní oblasti, pozor na CHKO apod.)
  • Při pronajímání stanu se vám investice rychle vrátí vzhledem k poměrně nízkým pořizovacím nákladům.

Tak co? Láká vás tento typ dovolené a plánujete jej vyzkoušet? Věříme, že vám tento článek alespoň trochu pomohl pochopit, v čem glamping spočívá. Tak neváhejte, vemte své děti a domácí mazlíčky a vydejte se vstříc dobrodružství.