Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Tipy na cestování letadlem

Cestování letadlem je pro mnoho z nás stresující. Jakoby nestačil samotný fakt, že se s obřím kolosem vznesete do vzduchu, musíte myslet na desítky pravidel leteckých společností a čas odletu kontrolujeme i uprostřed noci. Připravili jsme pro vás tipy, díky kterým bude váš příští let mnohem klidnější. 

16 tipů pro pohodlnější létání bez stresu

Jak si představujete dokonalou cestu letadlem? Velké polohovatelné sedačky, gurmánské menu, usměvavé letušky a příjemný relax jako předzvěst perfektní dovolené. Realita se od této představy obvykle bohužel diametrálně liší. 

Na sedačku se sotva vejdete a za hlavou vám brečí dítě. Do toho vás ruší neustávající konverzace spolucestujících přes uličku, museli jste připlatit za větší zavazadlo a je vám nepříjemně ve zpoceném oblečení, protože jste dobíhali k bráně. Při troše štěstí bude let trvat jen hodinu nebo dvě a vy se z pekla brzy dostanete do své vysněné destinace. 

Otravných spolucestujících vás bohužel nezbavíme a vykouzlit na sedačkách více prostoru také neumíme. Připravili jsme pro vás ale tipy, díky kterým může být příští let mnohem příjemnější zážitek.

1. Online check-in

U většiny leteckých společností je možné (někdy dokonce nutné) udělat online check-in. Výrazně tak zkrátíte dobu ve frontách na letišti. Ušetříte čas a už po cestě na letiště budete přesně vědět, kde sedíte.

2. Pohodlné oblečení

Zejména pokud vás čeká delší let, vsaďte na pohodlné oblečení. Legíny nebo volné kalhoty, mikina a boty, které vás netlačí. U bot je ideální, když je můžete snadno zout a nazout. Oceníte to při kontrole i po usazení. Přibalte si teplé ponožky a svršek s dlouhým rukávem i v létě – v letadle bývá zima.

3. Počítejte s rezervou

Při cestě na letiště vždy počítejte s rezervou. Nikdy nevíte, jestli nebudou problémy v dopravě nebo dlouhá fronta při odbavování. Rezerva by měla být odpovídající době, kterou vám zabere cesta na letiště i sezóně, ve které cestujete. 

4. Vyberete si lepší místo

Aby byla cesta pohodlnější, nemusíte hned do první třídy (pokud vám to rozpočet dovolí, směle do toho!). I v ekonomické třídě si můžete vybrat z různých míst k sezení a za malý příplatek získat mnohem více místa. 

Tip: Oblíbená jsou místa u nouzových východů, která s sebou ovšem nesou určité povinnosti. 

5. Nabijte si elektroniku

Čekáte ve frontě na letišti, palubní lístek máte v telefonu a najednou vám zabliká upozornění o vybité baterii. Vyhněte se zbytečnému stresu a před odjezdem na letiště nabijte nejen telefon, ale i další elektroniku, která vás na letišti a v průběhu letu zabaví. 

Tip: Pro jistotu přibalte do příručního zavazadla powerbanku. Bude se vám hodit i při celodenních výletech v destinaci.

6. Zábava na cestu

I dvouhodinový let k moři může připadat nekonečný, když nemáte co dělat. Zabalte si proto s sebou zábavu do letadla. Z domova si s sebou vezměte sluchátka nebo knížku (na cesty je skvělá elektronická čtečka, která vám vydrží po celou dovolenou). Když je zapomenete, zachrání vás časopis z letiště. 

7. Sluchátka s filtrací rušivých zvuků

Na hlasité spolucestující vyzrajete pomocí sluchátek s filtrací rušivých zvuků. Meditační hudba nebo zvuky přírody vás pak zvládnou uklidnit i v případě, že jste z letu nervózní. V letadle nebudete mít signál, jestli jste zvyklí hudbu streamovat online, nezapomeňte si ji stáhnout do telefonu. 

8. Láhev na vodu

Voda na letišti i v letadle bývá předražená a často seženete jen malou plastovou láhev, která za tři minuty letí do koše. Přes kontrolu nemůžete projít s velkým množstvím tekutin, prázdná láhev ale nikomu nevadí. V zemích, kde teče z vodovodu pitná voda si ji můžete v letištní hale doplnit.

9. Kompresní ponožky

Možná se vám už stalo, že jste si při nástupu do letadla sundali boty a po dlouhém letu vám při obutí připadalo, jako kdyby se ve vzduchu smrskly. Pravděpodobně vám z dlouhého sezení natekly nohy. Natáhněte si na cestu kompresní ponožky a pokuste se jednou za hodinu protáhnout nohy v uličce.

10. Zorganizovaný batoh nebo kabelka

Zjednodušte život sobě i lidem okolo vás a zorganizujte si před cestou kabelku nebo batoh. Před kontrolou mějte na dosah kosmetiku, elektroniku i doklady, vytištěné papíry nechte pohromadě a kódy v telefonu printscreenujte. Díky praktických pořadačům si ušetříte stres, že jste zapomněli důležité doklady doma.

11. Cestování s příručním zavazadlem

Když se vyhnete odbavenému zavazadlu, ušetříte čas i peníze. Navíc neriskujete, že vám letecká společnost zavazadlo ztratí a vy budete první dny dovolené chodit v cestovním oblečení a řešit náhradu. Do velkého kufru se můžete zabalit i na roční cestu, na dvoutýdenní dovolenou u moře si se správným plánování zabalíte i do malého baťůžku. 

Tipy na balení do příručního zavazadla:

  • Používejte tuhou kosmetiku, která šetří místo a nepočítá se do limitu tekutin
  • Připravte vše na hromádku, vyřaďte co nepotřebujete a teprve pak balte
  • Vyberte oblečení, které můžete kombinovat a vytvořit více outfitů
  • Používejte praktické obaly na oblečení, tzv. packing cubes
  • Zjistěte, kde si můžete v destinaci nechat vyprat oblečení
  • Cestujte v největších botách, které s sebou potřebujete

12. Aplikace letecké společnosti

Mnoho leteckých společností má vlastní aplikaci, ve které najdete veškeré důležité  informace. Můžete zde mít uložený boarding pass, najdete důležité časy i možnost let upravit. 

Tip: Jestli společnost aplikaci nemá, uložte si v telefonu veškeré soubory do jedné složky.

13. Polštář a deka

Aby vám v letadle bylo pohodlně, nezapomeňte na ergonomický cestovní polštářek. Hodí se i deka, do které se po cestě můžete zachumlat. Nahradit ji můžete velkou šálou nebo plážovým šátkem, které využijete i na dovolené.

14. Informace od letecké společnosti

Veškeré informace čerpejte přímo od letecké společnosti, ne z obecných článků nebo diskuzí na internetu. Každá společnost má trochu jiná pravidla, zejména co se týče občerstvení, možnosti check-inu nebo velikosti zavazadel.

15. Pravidla pro vstup do země

S dostatečným předstihem zkontrolujte, jaká má země pravidla pro vstup. V Evropské unii je cestování jednoduché, jakmile ale jedete někam dál, můžete se setkat s různými požadavky. Nejčastěji po vás mohou imigrační úředníci vyžadovat potvrzení o speciálním očkování, doklad o zajištěném ubytování nebo zpáteční letenku.

Tip: V době pandemie je potřeba požadavky kontrolovat opakovaně, naposledy ještě v den cesty. V mnoha zemích se pravidla pro vstup mění ze dne na den.

16. Zkontrolujte nabídku občerstvení

Pokud máte speciální stravovací požadavky, zkontrolujte nabídku občerstvení. Většina společností je schopná nabídnout například vegetariánskou či bezlepkovou variantu, často je ale třeba objednat jídlo předem. 

Tipy na závěr

Než si koupíte letenku, zkontrolujte, jestli nemůžete využít výhody. Při platbě kreditní kartou například mnoho poskytovatelů nabízí využití prémiového salonku při čekání nebo náhradu při zpoždění letu. U leteckých společností, se kterými létáte často, pak můžete využít nastřádané míle na vylepšení tarifu nebo dokonce letenku zdarma.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy. Každý týden pro vás připravujeme novou dávku inspirace a exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by vás také zajímat: