Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
bavlna v interieru

Krásný domov si zaslouží i vhodný výběr textilu. Bez něj by byl nudný, chladný a jako každý druhý. Právě správně použitým bytovým textilem na nábytku a dekoracích si svůj prostor dokonale přizpůsobíte svým představám a svému vkusu. Je nespočet druhů a typů látek, které se liší svou strukturou, barvou, vzorem, ale vyvolávají v nás i určité pocity a emoce. Chlupaté látky jsou příjemné a máte chuť se do nich zavrtat, lesklé zase přitáhnou pozornost a nabudí mysl. Někdy je však velmi příjemné vsadit na klasiku a léta prověřenou látku jménem bavlna. Ta se totiž hodí nejen do každého interiéru, ale díky své rozmanitosti si ji každý oblíbí.

Proč zrovna bavlnu?

V prvé řadě je to materiál, který se hojně používá na sedacích soupravách, na potazích židlí, ve formě závěsů, ale i na dekoračním polštářích apod.

 • Bavlna je přírodní materiál, ekologický bez umělých přísad. Je tedy vhodná jak do prostředí s dětmi, tak pro osoby alergiky a astmatiky.
 • Jde o velmi tvárnou, ale zároveň pevnou látku. Používají ji v hojném množství jak návrháři oděvů, tak designéři interiérového vybavení.
 • Dobře se udržuje.
 • Díky digitálnímu potisku je k dispozici v různorodých motivech.

Bavlna v interiéru

V podstatě v každé domácnosti je k nalezení něco bavlněného. A bude toho víc, než byste čekali. Bavlna je rozšířená a je obsažená téměř v každém textilu. Schválně se podívejte na štítky na různém vybavení, dekoracích a klidně mrkněte i na své oblečení, co máte zrovna na sobě.

1. Vybavení a nábytek

Tato látka je prodyšná, pevná, ale zároveň příjemná na dotek. Její struktura je pravidelná, takže když po ní přejedete rukou, necítíte žádné výčnělky a hrbolky. Díky tomu je často k vidění jako čalounění na nábytku. Takže křeslo „ušák” je určitě celý potažený bavlněnou látkou. Stejně na tom bude i sedací souprava nebo taburet, který máte postavený v rohu pokoje jako posezení pro občasnou návštěvu či jako podnož pro nohy.

Pro své skvělé vlastnosti je často použitá na sedáku židle či lavice. Zkrátka je pro domácnost jako stvořená, protože snese i každodenní tvrdé zacházení.

2. Polštáře, ložní prádlo, závěsy

Bavlna dokáže vypadat velmi ležérně, elegantně ale i rozvolněně. Záleží na tom, jakou zvolíte úpravu. Avšak pamatujte, že až povlečete své peřiny do vyžehleného bavlněného povlečení, bude působit honosně. Tím, že ji můžete použít v každém interiéru, tak si ji určitě pořiďte i v neutrálních barvách. Můžete tak po čase změnit vkus bez toho, abyste museli předělávat dlouhé závěsy po stranách oken.

Nápady na recyklaci bavlny

Jak již bylo řečeno, jde o hojně a dalo by se říci o nejčastěji používaný materiál. Proto jej každý má doma přebytek. Jsou však možnosti, jak s již vysloužilou nebo znehodnocenou bavlnou vytvořit, něco nového. Máte oblíbené triko, ala na rukávu má díru? Co takhle z něj ušít polštářek o rozměru obrázku.

 1. Vystřihněte čtverec z trička s obrázkem.
 2. Stejný čtverec vyřežte pomocí nože na textil z jednobarevné látky ladící s obrázkem.
 3. Oba kusy k sobě z rubu přišijte, ale vynechte kousek volného místa na jedné straně. Tudy dovnitř natlačte duté vlákno.
 4. Zašijte malý otvor.
 5. Polštářek je hotový.

Ze starého trika můžete nastříhat i jednotlivé proužky, v ruce je za konce vytahat a máte šňůrky, které můžete použít, jak je libo. Třeba jako šňůrky k roušce nebo je spleťte do kupy a vytvořte kobereček před vanu.

Shrnutí

 • Pusťte do svého domova bavlnu a uvidíte, o jak všestranný a odolný materiál se jedná.
 • Používá se jak na vybavení, tak dekorace.
 • Je dostupná v mnoha barvách a vzorech. Hodí se ke každému interiérovému stylu.
 • Snadno se čistí, je pevná a má jemnou strukturu.
 • Je i cenově dostupná, a proto si svůj domov může zútulnit každý.

S tímto bytovým textilem dokáže pracovat každý. Téměř každý polštářek, deka a křeslo je bavlněné. Westwing chce zajistit pěkný a příjemný domov pro všechny. Proto pro každého svého registrovaného zákazníka obstarává a nabízí skvělé příležitosti k nákupu krásných interiérových věcí.

Mohlo by se vám také líbit: