Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
kůže

Kůže byla v určité podobě vždy součástí trendů. Není tomu jinak ani nyní. Kde a jakou kůži využíváme v interiéru nejvíce? A s čím ji kombinovat? Přečtěte si dnešní článek a vše se dozvíte! 

Proč zvolit kůži do interiéru 

Kůže neboli useň v interiéru patří k nejoblíbenějším materiálům desítky let. Může za to její dlouhá životnost, snadná kombinovatelnost s mnoha dalšími materiály, různorodost barev či úprav a také nadčasovost.  

 1. Životnost kůže 

  Kvalitní kožený nábytek, o který se vhodně staráte, vám bude dělat radost po dlouhá léta. Neztrácí svou krásu, naopak získává patinu a vy jedinečný designový kousek. 
 2. Univerzálnost kůže 

  Kůže má tolik různých úprav a barev, že se hodí do každého stylu. Ať už zvolíte kůži hladkou, broušenou či s chlupem, vždy najdete místo, kde ji v interiéru využít. 
 3. Nenáročná údržba 

  Co se týče pravidelné péče, kůže vyžaduje relativně nenáročnou údržbu. Obvykle si vystačíte jen s vlhkým hadříkem, jednou za čas je kůži třeba promastit. 
 4. Kůže je udržitelný materiál 

  Z pohledu udržitelnost záleží samozřejmě na původu kůže i jejím zpracování. Obecně ale kůže patří jakožto přírodní a snadno odbouratelný materiál mezi ty udržitelné. 
 5. Estetický zážitek

  Kůži máme spojenou s luxusem, ale i s jednoduchostí a přírodou. Její vůně, struktura i vzhled působí na naše smysly a dokáže přinést krásu a teplo do každého prostoru

Typy kůže používané v interiérech: Výhody a nevýhody 

V interiéru i na módních doplňcích využíváme kůži v různých barvách i úpravách. Od přírodní hnědé kůže, přes černou až po lesklou výrazně červenou kůži. Kromě úpravy se ale liší i samotný typ a původ materiálu.  

Pravá kůže 

Pravá kůže neboli useň je nejčastěji hovězí, případně vepřová, ovčí či kozí. Její výhodou je především dlouhá životnost, vysoká kvalita a příjemný povrch. Mezi nevýhody patří vysoká cena a samozřejmě etická stránka. 

Veganská kůže 

Jedním z trendů je veganská kůže, tedy kůže, která nemá živočišný původ. Někdy je označována také jako eko kůže nebo koženka. Bývá kritizována kvůli výrobě z ropných produktů a toxických změkčovadel. Dnes je již ale k sehnání i přírodní veganská kůže vyrobená například z korku, ananasových listů či hub.  

Zda je veganská kůže skutečně etická a udržitelná záleží na použitém materiálu a jeho původu. Od kvality a nezávadnosti materiálu se odvíjí i její výdrž a cena. 

Recyklovaná kůže 

Nejekologičtější variantou je pak recyklovaná kůže – pravá i umělá. Recyklovaná kůže živočišného původu je zpracovaná ze zbytků, které by jinak skončily v odpadu. U veganské kůže mohou být původním produktem PET lahve i pneumatiky. Kvalitní recyklované materiály bývají dražší, ty levné zase nekvalitní. 

Kombinace kůže s dalšími materiály 

Kůže je neuvěřitelně univerzální a hodí se téměř ke každému materiálu. Tmavší kůže s patinou vyniká vedle masivního dřeva a černého kovu, světlejší kůže zase spolu s jemnými barvami a přírodními látkami. Řídit se můžete i stylem, kterého chcete dosáhnout. 

Inspirace: Jak využít kůži v interiéru 

Kůže dodá vašemu interiéru jedinečný vzhled, není ale vhodné přehánět to s množstvím. Kožené detaily se hodí do industriálního, moderního, rustikálního, skandinávského i boho interiéru, když je ale kůže příliš, prostor působí studený. 

Je proto vhodné kůži kombinovat s dalšími materiály a výraznými barvami, které podpoří její přirozenou krásu a zároveň dodají další úroveň. Připravili jsme pro vás inspiraci na klasické i inovativní využití kůže v interiéru. 

1. Kožená sedací souprava 

Kožené sedačky se zdaleka nehodí jen do klasické pracovny. Ty z mačkané či recyklované kůže jsou přímo nutností v industriálním obýváku. Hladká bílá či béžová kožená sedačka dodá interiéru eleganci, hnědá kůže zase pocit tepla a pohodlí. 

2. Kožený koberec 

Kůže v interiéru se vám líbí, ale sedačku upřednostňujete teplou, čalouněnou? V tom případě můžete sáhnout po originálním koženém koberci. Nejsou u nás příliš obvyklé, proto okamžitě zaujmou každou návštěvu. 

3. Kožený konferenční stolek 

Další způsob, jak přidat kožený prvek do obýváku je deska konferenčního stolku. Okamžitě se stane centrem pozornosti. Aby stolek dělal dlouho parádu, nezapomeňte pořídit pěkné podtácky a používejte je pod teplé i studené nápoje. 

4. Kožená křesla a židle 

Představte si minimalistický skandinávský interiér, do kterého chcete dostat zajímavý prvek bez narušení jeho jednoduchosti. Držte se přírodních materiálů a k jídelnímu stolu pořiďte židle s koženým čalouněním. Kožená křesílka můžete pořídit i do obývacího pokoje či jimi zpříjemnit předsíň. 

5. Kožené detaily nábytku 

Jak jsme již zmínili, kůže je tak výrazný materiál, že jí stačí relativně málo. Proto můžete místo celokoženého kousku zvolit jen nábytek s pár detaily. Zajímavé jsou například kožené úchytky, konstrukce poliček i jedinečná vinotéka. 

Kuchyňské doplňky s dekorem kůže 

Kožený dekor se perfektně vyjímá i na kuchyňském náčiní a doplňcích. Můžete pořídit například kožené prostírání nebo vybavení do baru. To poslouží také jako perfektní dárek pro manžela k narozeninám. 

Jak vybrat kožený nábytek a dekorace 

Při výběru kožených výrobků do domácnosti dbejte na jejich kvalitu. Kůži máme spojenou s luxusem a je proto velmi snadné zapomenout, že kvalita není vždy stejná. Nízká cena se obvykle odrazí na životnosti. 

Konkrétní kusy nábytku, jeho úpravu či barvu již musíte vybírat podle vlastního vkusu a stylu vašeho interiéru. Připravili jsme pro vás výběr našich nejoblíbenějších kožených výrobků na Westwingu. 

Péče o kůži: Jak vyčistit koženou sedačku? 

Kožený nábytek vám může sloužit i celý život, je ale třeba o něj správně pečovat. Není na tom nic složitého, postupujte podle našeho návodu: 

 1. Jemným hadříkem očistěte celý povrch sedačky. Na záhyby využijte vysavač s měkkým kartáčovým nástavcem. 
 1. Vlhkým hadrem otřete celý povrch sedačky. V ideálním případě použijte destilovanou vodu a dávejte pozor, aby ji kůže nevsákla. 
 1. Jednou za měsíc je vhodné použít speciální čisticí prostředek na kůži. Vyhněte se univerzálním čističům, které by mohly kůži poškodit. 
 1. Jednou ročně sedačku po čištění ošetřete také kondicionérem. Vyživí kůži a dodá ji vlhkost.  
 1. Na sedačku si nesedejte, dokud nebude suchá. Nesnažte se ji vysušit třením ani fénem, počkejte až uschne sama. 

Tip: Skvrny na kůži odstraňujte okamžitě. Když je nenecháte vsáknout, půjdou obvykle snadno otřít vlhkým hadrem. 

Kůže nepatří k nejlevnějším materiálům, vašemu interiéru ale dodá jedinečný vzhled. Když navíc sáhnete po skutečně kvalitním koženém kousku, bude vám doma dělat radost i desítky let.  

Zaujaly vás naše nápady na využití kůže v interiéru? Registrujte se zdarma na serveru Westwing a další inspirace vám už nikdy neunikne. Pravidelně přinášíme tipy nejen ze světa bydlení a také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.