Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Hedvábí

Hedvábí je jeden z nejluxusnějších materiálů a vašemu domovu okamžitě dodá eleganci a šarm. Odkud hedvábí pochází, jak jej využít v interiérovém designu a s jakými materiály nejlépe ladí? Přečtěte si náš dnešní článek a dozvíte se vše důležité. 

Co je hedvábí a jaké má vlastnosti 

Hedvábí je přírodní materiál s lesklým a neskutečně hebkým povrchem. Vzhledem ke své vysoké ceně, elegantnímu vzhledu a jedinečným vlastnostem je ekvivalentem luxusu. Populární je především v nabídce špičkových značek a designérů. 

Podobně jako další přírodní materiály, například len, je hedvábí ceněné především pro své vlastnosti. I přes velmi jemný vzhled jde o velmi silný materiál s dlouhou životností. V zimě vás zahřeje a v létě naopak ochladí. 

Vysoká cena je dána náročností sklízení materiálu. Původně pochází z Číny a získává se z výměšků housenky bource morušového, případně několika dalších druhů hmyzu. 

Výhody hedvábí 

 • Lehkost  
 • Jemnost 
 • Pevnost 
 • Odvod potu 
 • V zimě hřeje 
 • V létě chladí 
 • Antibakteriální 
 • Odolné vůči škůdcům 

Nevýhody hedvábí 

 • Náročná údržba 
 • Nesnášenlivost chemie 
 • Tendence mačkavosti 
 • Vysoká cena 

Tip: Líbí se vám vzhled hedvábného saténu, ale je příliš drahý? Sáhněte po alternativě jménem bavlněný satén. 

Péče o hedvábí 

Pořídila jste si krásné hedvábné povlečení a nyní si lámete hlavu, jak o něj pečovat? Připravili jsme pro vás návod na praní hedvábí.  

 1. Hedvábí perte ručně ve vodě o teplotě do 30 °C. 
 2. Použijte prostředek uřčený na praní hedvábí a jemného prádla.  
 3. Nikdy nepoužívejte obyčejný prací prostředek, mýdlo nebo šampon. 
 4. Hedvábný kousek nedrhněte ani nedřete, pouze jemně promačkávejte. 
 5. Vymáchejte v chladnější vodě, dokud nebude čistá bez zbytku prostředku. 
 6. Po vymáchání hedvábí properte ve slabém octovém roztoku (1 lžíce na 10 litrů). 
 7. Hedvábí nechte přirozeně schnout položené ve vodorovné poloze. 
 8. Hedvábné výrobky nikdy neždímejte, nechte je pouze okapat. 
 9. Nedávejte hedvábnou látku schnout na slunce ani na topení. 
 10. Žehlete po rubové straně, na nízkou teplotu a bez páry. 

Péče o hedvábí je pokládána za náročnou, protože se NESMÍ PRÁT V PRAČE. Některé zdroje uvádí, že je možné jej prát na speciální program, podobně jako vlnu. Vždy je ale jistější hedvábné kousky svěřit do rukou ověřené prádelny nebo vyprat ručně. 

Využití hedvábí v interiéru 

Zaujal vás tento luxusní materiál a přemýšlíte, jak je možné jej využít v interiéru? Tyto způsoby patří k našim nejoblíbenějším. 

1. Nejjemnější hedvábné povlečení 

Nejoblíbenější způsob, jak v interiéru využít hedvábí je bez pochyb luxusní povlečení. Svými jedinečnými vlastnostmi vám zajistí příjemný spánek v létě i v zimě. Hedvábný polštář není jen krásný, svou jemností a antibakteriálním povrchem svědčí zdraví vlasů a pleti.  

2. Hedvábné čalounění 

Hedvábí není zrovna materiál, který použijete na často využívanou sedací soupravu v obývacím pokoji. Skvěle se ale hodí na speciální kousky, například taburet sloužící především k dekoraci.  

3. Hedvábné koberce 

Víte, proč jsou pravé perské koberce tak příjemné? Ty nejluxusnější jsou tradičně vyráběné z hedvábí. Krásně vyniknou v klasickém obývacím pokoji, menší koberec můžete vybrat například do boho ložnice. 

4. Hedvábné tapety 

Hedvábné tapety jsou exkluzivní záležitostí. Hledáte alternativu pro váš rozpočet? Můžete zvolit tapety z jemné látky napodobující hedvábí nebo sáhnout po podobně elegantních tapetách se saténovým vzhledem. 

Nejkrásnější kombinace – Hedvábí a samet 

Hedvábí a samet vypadají krásně i jednotlivě, až dohromady ale vznikne skutečně kouzelná kombinace. Oba materiály jsou lesklé, každý ale trochu jinak a přesně proto společně tak dobře fungují.  

Kombinace nejlépe funguje v elegantním glamour stylu. Můžete ji doplnit ještě jedinečným mramorem či zlatým kovem. Pro zjemnění použijte bílou či jinou neutrální barvu. 

Samet a hedvábí v obývacím pokoji 

Sametová pohovka s hedvábnými polštářky bude vždy fungovat, zejména v glamour obývacím pokoji. V menším pokoji zvolte velmi jednoduchý tvar sedačky nebo pouze sametové křeslo, které není tak mohutné. 

Samet a hedvábí v ložnici 

Hedvábí je bezesporu ten nejluxusnější materiál, který můžete svému spánku dopřát. Pro opravdu luxusní vzhled ložnice vyberte postel se sametovým čelem, doplňte je ložním prádlem z hedvábí a měkoučkou dekou. 

Zajímavosti o hedvábí na závěr 

 • Pokus o vývoz tajemství o hedvábí z Číny byl trestán smrtí 
 • Technologie výroby hedvábí se do světa rozšířila až v šestém století 
 • První zmínky o hedvábí sahají do třetího tisíciletí před naším letopočtem 
 • Hedvábí v přírodě vzniká přirozeně a má potenciál udržitelného materiálu 
 • Komáři se nedostanou skrz hedvábí, poslouží tak místo repelentu 
 • Hedvábné vlákno je silnější než jakýkoliv jiný materiál 

Zaujaly vás naše nápady na využití sametu interiéru? Přečtěte si i naše další články o trendy materiálech: 

A mnoho dalších! Registrujte se zdarma na serveru Westwing a inspirace vám už nikdy neunikne. Pravidelně přinášíme tipy nejen ze světa bydlení a také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.